Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by boo View Post
    α δεν εχω ιδεα..
    χαλαρωσε βρε σταματα να σκεφτεσαι τετοια..
    θα το ξερανε οι δικοι σου θα το ηξερες κι εσυ..
    Ενταξει. Ειμαι ηδη καπως καλυτερα. Σε ευχαριστω παντως!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τιποτα.χαιρομαι αν βοηθησα λιγο
    βαλε το στοχο με τον εαυτο σου οτι θα σταματησεις να ψαχνεσαι απο δω και απο κει για συμπτωματα και παθησεις και αν δεις οτι δεν το αντεχεις να πας σε δευτερο γιατρο για επιβεβαιωση. και γραψου σε γυμναστηριο αν σε παιρνει οικονομικα θα σε βοηθησει πολυ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #33
    Mrgilleas
    Guest
    μην αγχωνεσαι lupo.παντως εχω παρατηρησει απο παλια στο φορουμ οτι οσοι εχουν ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη φοβουνται μην παθουν σχιζοφρενεια φοβος αφυσικος και συχνος σε ατομα με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.εχω και γω παρανοικη σχιζοφρενεια διαγνωσμενη εδω και 9 χρονια απο τα 20 και ειμαι 29 ετων και στο σοι μου ειχα πολλους που αλλοι εχουν πεθανει και αλλοι ζουν ακομη με ψυχωσεις οποτε εχω καραμπινατη προδιαθεση ειχα και απο τους δυο γονεις μου θειους που ειχαν γιατι δεν ζουν καποιοι αλλα και εχουν γιατι ζουν μερικοι σχιζοφρενεια μαλιστα η αδερφη του παππου μου μενει σε ιδρυμα για ψυχικα πασχοντες εχει σχιζοφρενεια απο μικρη ηλικια εχω και πρωτο ξαδερφο με σχιζοφρενεια και νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη και επισης ειχα ολα τα συμπτωματα στην παιδικη ηλικια που φανερωνουν προδιαθεση για ψυχωση οπως του οτι αργησα να μιλησω οτι ειχα υπερκινητικοτητα και μελετες εχουν δειξει οτι ποσοστο 27% των σχιζοφρενων ειχαν υπερκινητικοτητα στην παιδκη τους ηλικια ενω υπερκινητικοτητα στο γενικο πληθυσμο ειναι κατω απο 4%.συν οτι περασα ασχημα παιδικα και εφηβικα χρονια μου φεροντουσαν ολοι με το χειροτερο τροπο μικροι μεγαλοι και ημουν και κλειστος χαρακτηρας οποτε ο τελειος συνδυασμος προδιαθεσης εσωστρεφειας εντονου αγχους και κακοποιησης με οδηγησαν στην παρανοικη σχιζοφρενεια στα 20 μου χρονια και με μια νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη και αλλη παρολιγον νοσηλεια που δεν δεχτηκα εγω να μπω.στο σοι μου απ οσο γνωριζω ειχαν ή εχουν ψυχωση πανω απο 7 ατομα μπορει να ειναι και αλλοι και να μην το ξερουμε και επισης και η μανα μου εχει ενα δευτερο ξαδερφο που ειναι και αυτος σε ιδρυμα γα ψυχικα πασχοντες οποτε δυο απο το σοι μου ειναι σε ιδρυματα για ψυχικα ασθενεις
    Last edited by Mrgilleas; 22-08-2018 at 03:50.

  4. #34
    Mrgilleas
    Guest
    αν δεν εχεις κληρονομικοτητα και προδιαθεση δεν προκειται ποτε να παθεις σχιζοφρενεια οσο κακοποηση και να περασεις στη διαρκεια της ζωης σου να το εχεις υποψιν σου.Η σχιζοφρενεια ειναι κληρονομικη νοσος μονο ενα σπανιο ποσοστο ατομων που εχουν σχιζοφρενεια ειναι μη κληρονομικη και οφειλεται σε μεταλλαξη γονιδιων.και επισης και αλλοι εχουν προδιαθεση για σχιζοφρενεια αλλα δεν σημαινει οτι θα την εμφανισουν απαραιτητα παιζει ρολο και το περιβαλλον εκτος αν εχουν υψηλη προδιαθεση και με μια μικρη δυσκολια την εμφανιζουν οι αλλοι που εχουν μικρη προδιαθεση πρεπει να παρουν ναρκωτικα η να πανε σε πολεμο για να την εμφανισουν

  5. #35
    Mrgilleas
    Guest
    και να ξερες ποσοι βετερανοι αμερικανοι που πηγαν σε ιρακ και αφγανισταν και πολεμησαν και γυρισαν με ψυχικα τραυματα δεν παθαν σχιζοφρενεια ελαχιστοι παθαν σχιζοφρενεια γιατι οι περισσοτεροι δεν ειχαν προδιαθεση αλλα παθαν μετατραυματικο στρες και βαρια καταθλιψη και εξαρτηση απο αλκοολ και ναρκωτικα δεν τρελαθηκαν παντως.οπως επισης και γυναικες που εχουν υποστει βιασμο οι περισσοτερες δεν τρελαθηκαν αλλα παθαν καταθλιψη και μετατραυματικο στρες.Για θυμισου στην Αμερικη τον ariel castro τον απαγωγεα και βιαστη τριων γυναικων που αυτος αυτοκτονησε μεσα στις φυλακες και οι γυναικες δεν ειχαν δει φως του ηλιου για περισσοτερα απο 10 χρονια με συνεχεις βιασμους ξυλοδαρμους τις κρατουσε αλυσοδεμενες και ομως καμια απο αυτες δεν εμφανισε σχιζοφρενεια γιατι πολυ απλα δε ειχαν την προδιαθεση και ας περασαν του Χριστου τα παθη.οποτε αν δεν εχεις ιστορικο στην οικογενεια σου με ψυχωση δεν χρειαζεται να φοβασαι αλλα και να εχεις δεν σημαινει οτι θα εμφανιζεις ντε και καλα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    μην αγχωνεσαι lupo.παντως εχω παρατηρησει απο παλια στο φορουμ οτι οσοι εχουν ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη φοβουνται μην παθουν σχιζοφρενεια φοβος αφυσικος και συχνος σε ατομα με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.εχω και γω παρανοικη σχιζοφρενεια διαγνωσμενη εδω και 9 χρονια απο τα 20 και ειμαι 29 ετων και στο σοι μου ειχα πολλους που αλλοι εχουν πεθανει και αλλοι ζουν ακομη με ψυχωσεις οποτε εχω καραμπινατη προδιαθεση ειχα και απο τους δυο γονεις μου θειους που ειχαν γιατι δεν ζουν καποιοι αλλα και εχουν γιατι ζουν μερικοι σχιζοφρενεια μαλιστα η αδερφη του παππου μου μενει σε ιδρυμα για ψυχικα πασχοντες εχει σχιζοφρενεια απο μικρη ηλικια εχω και πρωτο ξαδερφο με σχιζοφρενεια και νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη και επισης ειχα ολα τα συμπτωματα στην παιδικη ηλικια που φανερωνουν προδιαθεση για ψυχωση οπως του οτι αργησα να μιλησω οτι ειχα υπερκινητικοτητα και μελετες εχουν δειξει οτι ποσοστο 27% των σχιζοφρενων ειχαν υπερκινητικοτητα στην παιδκη τους ηλικια ενω υπερκινητικοτητα στο γενικο πληθυσμο ειναι κατω απο 4%.συν οτι περασα ασχημα παιδικα και εφηβικα χρονια μου φεροντουσαν ολοι με το χειροτερο τροπο μικροι μεγαλοι και ημουν και κλειστος χαρακτηρας οποτε ο τελειος συνδυασμος προδιαθεσης εσωστρεφειας εντονου αγχους και κακοποιησης με οδηγησαν στην παρανοικη σχιζοφρενεια στα 20 μου χρονια και με μια νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη και αλλη παρολιγον νοσηλεια που δεν δεχτηκα εγω να μπω.στο σοι μου απ οσο γνωριζω ειχαν ή εχουν ψυχωση πανω απο 7 ατομα μπορει να ειναι και αλλοι και να μην το ξερουμε και επισης και η μανα μου εχει ενα δευτερο ξαδερφο που ειναι και αυτος σε ιδρυμα γα ψυχικα πασχοντες οποτε δυο απο το σοι μου ειναι σε ιδρυματα για ψυχικα ασθενεις
    Ευχαριστω για την ανταποκριση. Στην οικογενεια μου δεν εχω κανεναν με ψυχωση και ειμαστε και αρκετα μεγαλη οικογενεια που εκει λιγο φοβαμαι γιατι ειναι τοσοι πολλοι που δεν ξερω. Παντως απο α και β βαθμου δεν εχω κανεναν. Και εγω οταν ημουν μικρος ημουν υπερκινητικος. Εσυ οταν λες προδιαθεση απο μικρος τι εννοεις? Πια ειναι τα στοιχεια? Πως καταλαβες οτι πασχεις απο αυτην την ασθενεια? Λιγο φοβαμαι για τον πατερα του παππου μου τον προπαππου μου!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Επισης διαβασα οτι προδρομα σημαδια της ψυχωσης ειναι οι αγχωδεις διαταραχες

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οπως προδρομο σημαδι του καρκινου στο κεφαλι ειναι ο πονοκεφαλος που τον εχουμε βιωσει ολοι. Don’t worry

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Οπως προδρομο σημαδι του καρκινου στο κεφαλι ειναι ο πονοκεφαλος που τον εχουμε βιωσει ολοι. Don’t worry
    Αν ειχα προδρομα σημαδια ψυχωσης θα τα ειχα απο μικρος?

  10. #40
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Αν ειχα προδρομα σημαδια ψυχωσης θα τα ειχα απο μικρος?
    lupo προσπάθησε να αποφορτισης το μυαλό σου απο ολα αυτα γιατι θα ταλαιπωρείσαι συνέχεια βρες μια τεχνικη που να σε βοηθάει λιγο να ξεμπλοκάρεις το μυαλό σου αν μπορείς αγνοησε τις σκεψεις η να της αποδεχτεις οτι υπάρχουν οτι σε βοηθάει, το ξέρω οτι ειναι δυσκολο απλως μια φιλική συμβουλή.

  11. #41
    Quote Originally Posted by boo View Post
    τιποτα.χαιρομαι αν βοηθησα λιγο
    βαλε το στοχο με τον εαυτο σου οτι θα σταματησεις να ψαχνεσαι απο δω και απο κει για συμπτωματα και παθησεις και αν δεις οτι δεν το αντεχεις να πας σε δευτερο γιατρο για επιβεβαιωση. και γραψου σε γυμναστηριο αν σε παιρνει οικονομικα θα σε βοηθησει πολυ
    boo μπορω να σου στειλω προσωπικό μήνυμα να σε ρωτησω κατι? και πώς μπορώ ?ευχαριστώ!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by speedn28 View Post
    boo μπορω να σου στειλω προσωπικό μήνυμα να σε ρωτησω κατι? και πώς μπορώ ?ευχαριστώ!!!
    πρεπει να εχεις συμπληρωσει τα 50 σχολια αν θυμαμαι καλα για να μπορεις να στειλεις προσωπικο μηνυμα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by speedn28 View Post
    lupo προσπάθησε να αποφορτισης το μυαλό σου απο ολα αυτα γιατι θα ταλαιπωρείσαι συνέχεια βρες μια τεχνικη που να σε βοηθάει λιγο να ξεμπλοκάρεις το μυαλό σου αν μπορείς αγνοησε τις σκεψεις η να της αποδεχτεις οτι υπάρχουν οτι σε βοηθάει, το ξέρω οτι ειναι δυσκολο απλως μια φιλική συμβουλή.
    Ευχαριστω πολυ για τα λογια σου!!! Γνωριζεις αν θεραπευεται αυτη η διαταραχη?

  14. #44
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Ευχαριστω πολυ για τα λογια σου!!! Γνωριζεις αν θεραπευεται αυτη η διαταραχη?
    Ναι πιστευω οτι θεραπέυεται και εγω στο ψάξιμο είμαι για θεραπεια, βοηθαει πολυ να εχεις καλο περιβάλλον γυρω σου απο φιλους και οικογένεια, παίρνεις αγωγή?

  15. #45
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Ευχαριστω για την ανταποκριση. Στην οικογενεια μου δεν εχω κανεναν με ψυχωση και ειμαστε και αρκετα μεγαλη οικογενεια που εκει λιγο φοβαμαι γιατι ειναι τοσοι πολλοι που δεν ξερω. Παντως απο α και β βαθμου δεν εχω κανεναν. Και εγω οταν ημουν μικρος ημουν υπερκινητικος. Εσυ οταν λες προδιαθεση απο μικρος τι εννοεις? Πια ειναι τα στοιχεια? Πως καταλαβες οτι πασχεις απο αυτην την ασθενεια? Λιγο φοβαμαι για τον πατερα του παππου μου τον προπαππου μου!!
    κοιταξε καποιοι που νοσουν με σχιζοφρενεια εχουν καποιες δυσλειτουργιες στα παιδικα χρονια που δειχνει μια ευαλωτοτητα στη νοσο αλλα δεν συμβαινει με ολους οσους εμφανισουν αυτη την παθηση.στοιχει ειναι η υπερκινητικοτητα η καθυστερηση στην αναπτυξη λογου η αδυναμια επεξεργασιας πληροφοριων μπορει στην παιδικη ηλικια να θεωρηθει εσφαλμενα αυτισμος αλλα αυτο δειχνει και ευαλωτοτητα για ψυχωση και μην ξεχναμε οτι αυτισμος και ψυχωση μπορει να ειναι δυο διαφορετικες παθησεις αλλα εχουν κοινα γονιδια.Δεν καταλαβα οτι πασχω απο αυτην την ασθενεια μου φαινοντουσαν ολα πραγματικα και αληθινα γελαγα μονος μου στα λεωφορεια και οταν κοιταγα τηλεοραση περνουσαν πεντε ημερες αυπνια διχως ουτε ενα λεπτο υπνου αλλα ηταν πραγματικη κολαση το ψυχωτικο επεισοδιο που επαθα λιγο αργοτερα απο αυτα τα συμπτβματα που εμφανισα βγηκα στους δρομους φωναζα για θεους κα δαιμονες ηθελα συνεχεια να τρεχω γιατι φοβομουν οτι θα με βρισκαν και θα με σκοτωναν επεσα και μπροστα σε ενα αμαξι αλλα πατησε φρενο ηταν μια κολαση ευχομαι να μην τοβιωσει κανενας αλλοα και να ειναι ελαχιστοι αυτοι που παθαινουν αυτη τη διαταραχη εννοω τη σχιζοφρενεια.κατεληξα σε ψυχιατρικη κλινικη και φωναζα εκει μεσα οτι ειμαι υγειης εκανα φασαρια και μου διναν παραπανω φαρμακα με ειχαν κανει φυτο στα ηρεμιστικα και οταν βγηκα απο το νοσοκομειο δεν μπορουσα να συγκεντρωθω σε συνομιλιες αλλων μου μιλαγαν και δεν μπορουσα να σκεφτω να απαντησω τραβηξε πολυ ο δρμοςτης αναρρωσης και απο τοτε δεν εχω κοψει τα χαπια γιατι δεν θελω να ξαναβιωσω αυτη την κολαση.στην πορεια διαβαζοντας αυτο το φορουμ με αλλους σαν και μενα και μετα απο καιρο φαρμακευτικης αγωγης αναγνωρισα οτι πιστευα σε αφυσικα πραγματα και οτι πρεπει να ατα παιρνω εφ ορου ζωης για να μην τα ξανααποκτησω

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 09-05-2020, 23:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •