Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη

    Χαιρεται!!
    Ειχα καποιες φοβιες μην γινω σχιζοφρενης. Πηγα σε ψυχιατρο και μου ειπε οτι εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Μπορει να σχετιζεται η Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη με την σχιζοφρενεια?

  2. #2
    Στη ιδψ ξέρεις ότι αυτα που σκέφτεσαι κ σου γίνονται εμμονη είναι παραλογα,
    Ενώ στη σχιζοφρένεια οι σκέψεις σου νομίζεις ότι ισχυουν κ στην πραγματικότητα.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Στη ιδψ ξέρεις ότι αυτα που σκέφτεσαι κ σου γίνονται εμμονη είναι παραλογα,
    Ενώ στη σχιζοφρένεια οι σκέψεις σου νομίζεις ότι ισχυουν κ στην πραγματικότητα.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Διαβασα αρκετα αρθρα οπου ειχαν Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη και μετατραπηκε σε σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και μειζον καταθλιπτικη. Με αποτελεσμα την σχιζοφρενεια. Δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι πραγματικο και τι ψευτικο με τοσο αγχος ( το οποιο με επιβαιβεωσε κιολας ειδικος).

  4. #4
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Διαβασα αρκετα αρθρα οπου ειχαν Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη και μετατραπηκε σε σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και μειζον καταθλιπτικη. Με αποτελεσμα την σχιζοφρενεια. Δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι πραγματικο και τι ψευτικο με τοσο αγχος ( το οποιο με επιβαιβεωσε κιολας ειδικος).
    Για να σου πε ο γιατρός έτσι , δεν έχεις.
    Μην κάνεις σενάρια όμως δε βοηθάει αυτό,τρεφεις περισσότερο την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Εχω τρομαξει παρα πολυ. Λες να μην τα εξηγησα καλα και να εβγαλε λαθος πορισμα? Αν ειχα ψυχωτικα επεισοδια θα το καταλαβαινα?

  6. #6
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Εχω τρομαξει παρα πολυ. Λες να μην τα εξηγησα καλα και να εβγαλε λαθος πορισμα? Αν ειχα ψυχωτικα επεισοδια θα το καταλαβαινα?
    Πιστεύω Ναι κ θα στο έλεγαν κ οι γύρω σου.Απο τι σου κολλησε ότι έχεις;

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Πιστεύω Ναι κ θα στο έλεγαν κ οι γύρω σου.Απο τι σου κολλησε ότι έχεις;

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    πηγαινε δες την αναρτηση που εχω κανει !!! να καταλαβεις πιο πολλα

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Εχω τρομαξει παρα πολυ. Λες να μην τα εξηγησα καλα και να εβγαλε λαθος πορισμα? Αν ειχα ψυχωτικα επεισοδια θα το καταλαβαινα?
    Μη κανεις έτσι θα γίνεις χειρότερα ηρέμησε..
    Εξήγησε μας καλύτερα..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by kostas76 View Post
    Μη κανεις έτσι θα γίνεις χειρότερα ηρέμησε..
    Εξήγησε μας καλύτερα..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Διαβασα απλα τωρα για την Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη και ειδα οτι πολυ εφτασαν σε σημειο ψυχωσης. Εγω σημερα πηγα στον ψυχιατρο και μου ειπε οτι εχω Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη!!! Δεν ξερω τι να πω νομιζω τα εχω ολα πλεον!!! Πριν λιγο μετεφερα το λαπτοπ απο το τραπεζι στον καναπε και ειχα εστιαση στα γραμματα κατα την μεταφορα και τα ειδα να κουνιουνται (δεν μπορω να το εξηγησω) αυτο θεωρειτε ψευδαισθηση ή ειναι απο το εντονο αγχος που μου εχει δημιουργηθει. Θεραπευεται η ΙΔΨ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα
    αν ειχες σχιζο δε θα το καταλαβαινες.. θα τα εβλεπες ολα φυσιολογικα. δε θα απορουσες. δε θα ψαχνοσουνα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι εστι σχιζοφρενεια. Θα χρησιμοποιησω ενα παραδειγμα απο την boo, και αν δεν το επιτρεπει να το σβησω, χωρις καμια παρεξηγηση απο εμενα.
    Η boo ειναι ενηρωμενη επισημα οτι πασχει απο σχιζοφρενεια, παιρνει φαρμακα για σχιζο, ακουει εναν ηχο πραγματικο αλλα ασχετο και τον μεταφραζει οτι την παρακολουθουν καποιοι ανωτεροι και το πιστευει, ακομη και ο γιατρος της να της το αποκλεισει.
    Ερχεται σε μια αντιστοιχη κατασταση σαν να σου πει εσενα ο γιατρος οτι σε παρακολουθουν εξωγηινοι και να μην μπορεις να τον πιστεψεις γιατι η πραγματικοτητα σου λεει αλλα, να αμφιβαλεις για αυτον, να λες δε στεκουν αυτα σου λεει και πιθανον να μην ξσναπας σε αυτον και να αλλαξεις γιατρο.
    Αντιλαμβανεσαι για τι πραγμα μιλαμε; Αντιλαμβανεσαι σε τι θεση ερχεται η boo οταν ολοι οι ανθρωποι της απορριπτουν την πραγματικοτητα που βιωνει και η οποια ειναι τοσο ρεαλιστικη στο μυαλο της που τους υποψιαζεται ολους οτι ειναι στο κολπο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι εστι σχιζοφρενεια. Θα χρησιμοποιησω ενα παραδειγμα απο την boo, και αν δεν το επιτρεπει να το σβησω, χωρις καμια παρεξηγηση απο εμενα.
    Η boo ειναι ενηρωμενη επισημα οτι πασχει απο σχιζοφρενεια, παιρνει φαρμακα για σχιζο, ακουει εναν ηχο πραγματικο αλλα ασχετο και τον μεταφραζει οτι την παρακολουθουν καποιοι ανωτεροι και το πιστευει, ακομη και ο γιατρος της να της το αποκλεισει.
    Ερχεται σε μια αντιστοιχη κατασταση σαν να σου πει εσενα ο γιατρος οτι σε παρακολουθουν εξωγηινοι και να μην μπορεις να τον πιστεψεις γιατι η πραγματικοτητα σου λεει αλλα, να αμφιβαλεις για αυτον, να λες δε στεκουν αυτα σου λεει και πιθανον να μην ξσναπας σε αυτον και να αλλαξεις γιατρο.
    Αντιλαμβανεσαι για τι πραγμα μιλαμε; Αντιλαμβανεσαι σε τι θεση ερχεται η boo οταν ολοι οι ανθρωποι της απορριπτουν την πραγματικοτητα που βιωνει και η οποια ειναι τοσο ρεαλιστικη στο μυαλο της που τους υποψιαζεται ολους οτι ειναι στο κολπο;
    Μαλιστα. Καταλαβα ποσο δυσκολο ειναι. Αλλα διαβασα οτι μπορει να συνυπαρξει με σχιζοφρενεια αυτο ειναι που με φοβιζει!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ιδψ ελεγχομενη εχει πολυς κοσμος. Η σχιζο δεν ειναι πυρετουλης, αντε κρυωσαμε λιγο και γιναμε σχιζο.
    Πιο πιθανο ειναι η ιδψ να συνυπερχει με ολες τις διαταραχες, αγχωτικες, οριακη, ναρκισσιστικη, εξαρτητικη. Οταν σου λεει ο γιατρος οτι εχεις απλα ιδψ σημαινει οτι απλα εισαι και αγχωδης τυπος.
    Γιατι να εισαι σχιζο και να μην ρισαι απλα αγχωδης η οριακη η ναρκισσος η η η; Αφου η ιδψ συνυπαρχει συνηθως με ολες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι βρε γιωργο δε με πειραζει σιγα!

    κοιτα να δεις lupo..
    εμενα η ψυχωση ξεκινησε στα 16 μου.ειμαι 30 τωρα.δεν το ειχα πει σε κανεναν γιατι τα θεωρω ολα φυσιλογικα. δεν εμπαινε στο μυαλο μου οτι ειναι παρανοια.γι αυτο και δεν ανεφρερα τιποτα σε κανεναν.εμεινα χωρις γιατρο για 7-8 χρονια. γιατι απλα μου φαινονται φυσιολογικα.
    πιστευω οτι ολα ειναι ενα πειραμα και μας δοκιμαζουν καποιοι πολυ ισχυροι ή οι εξωγηνοι. πιστευω οτι με παρακολουθουν και θελουν να βασανιζομαστε καποιοι.ειμαστε πειραματοζωα.και μας δινουν φαρμακα για να μην καταλαβαινουμε αυτην την πλεκτανη.
    ακουω φωνες επισης
    επισης παλιοτερα εβλεπα πραγματα.νεκρα παιδια ντυμενα στα ασπρα και σφαγμενα να με κοιτανε και να ερχονται κοντα μου ή να προσπαθουν να ανεβουν στο κρεβατι μου.
    επισης πιστευω πως οι γονεις μου δεν ειναι οι γονεις μου και τους πραγματικους τους εχουν φυλακισει καπου μακρυα για να μην μπορω να τους βρω.πιστευω οτι με δωσανε στους τωρινους γονεις μου για να με παρακολουθουν απο παιδι.
    εχω αλλαξει 4 γιατρους και κανενα 5αρι ψυχολογους και ολοι μου λενε οτι εχω σχιζο.
    αλλα εγω δεν το πιστευω. αμφιβαλω μονο οταν με κατστελουν τα χαπια αλλα οταν ρωταω τον εαυτο μου αν με παρακολουθουν λεω ναι.

    οπως βλεπεις καμια σχεση με αυτα που βιωνεις.
    χαλαρωσε
    αποδεξου αυτο που σου λεει ο γιατρος σου και μη σκεφτεσαι τετοια.το μονο που καταφερνεις ειναι να βασανιζεσαι απο τετοιες σκεψεις και να σου φουντωνει το αγχος με αποτελεσμα να εχεται η ψυχαναγκασστικη σκεψη.
    αν εχεις αμφιβολιες για τη διαγνωση πηγαινς και σε αλλο γιατρο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ιδψ ελεγχομενη εχει πολυς κοσμος. Η σχιζο δεν ειναι πυρετουλης, αντε κρυωσαμε λιγο και γιναμε σχιζο.
    Πιο πιθανο ειναι η ιδψ να συνυπερχει με ολες τις διαταραχες, αγχωτικες, οριακη, ναρκισσιστικη, εξαρτητικη. Οταν σου λεει ο γιατρος οτι εχεις απλα ιδψ σημαινει οτι απλα εισαι και αγχωδης τυπος.
    Γιατι να εισαι σχιζο και να μην ρισαι απλα αγχωδης η οριακη η ναρκισσος η η η; Αφου η ιδψ συνυπαρχει συνηθως με ολες;
    Εχεις δικαιο. Απλα διαβασα οτι πριν απο καποια χρονια ενα ατομο εδω στο forum διαγνωστηκε με ΙΔΨ και μετα εγινε σχιζοφρενης με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και μειζον καταθλιψη!! Αυτο ειναι που με φοβιζει. Δηλαδη δεν μπορει να συμβει το ιδιο και με μ'ενα?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •