ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: ΙΨΔ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    ΙΨΔ

    Καλημερα σας!!

    Πηγα στον γιατρο χθες και μου ειπε οτι εχω ΙΨΔ. Συνεχεια σκαλιζω το παρελθον απο καποια πραγματα που μου ειπαν οι γονείς μου. Η μητερα μου ειχε παθει επιλοχεια καταθλιψη οταν με γεννησε. Ο πατερα μου οταν ηταν μικρος μου ειπε πως ειχε ακουσει να κλεινει η πορτα του σπιτιου χωρις να ηταν κανενας μεσα. Η μητερα μου γενικα ειναι πολυ αγχωδεις. Η αδερφη μου επισης απο μικρη παθαινε κρισης πανικου σε μεγαλο βαθμο τωρα ειναι 29 και ειναι μια χαρα. Διαβασα οτι γενικα η αγχωδεις διατραχες μπορει να ειναι προδρομα σημαδια μιας ψυχωσης. Σε συνδιασμο και με αυτα που εχω διαβασει και με αυτα που μου ειπαν οι γονεις μου εχω φτασει σε σημειο πλεον να πιστευω οτι θα παθω ψυχωση. Επισης ξερω απο τον πατερα μου οτι ο πατερας του παππου μου δεν του συμπεριφεροταν καθολου καλα (ο παππους μου ειχε αλλον εναν αδερφο αλλα μονο στον παππου μου ξεσπουσαν οι γονεις του, ηταν σαν ενα ανεπιθυμητο παιδι) και εχω φρικαρει μηπως ειχε καποια μορφη ψυχωσης ο προππαπους μου. Εσεις πως το κοβεται ειμαι ΙΨς ή απλα πολυ αγχωδεις? Αν ειχα προδρομα σημαδια ψυχωσης θα μου εμφανιζονταν απο μικρο παιδι? Πλεον φοβαμαι με τον καθε ηχο που ακουω ΦΟΒΑΜΑΙ. Κοιταω για πολυ ωρα μια εικονα για να δω αν κουνιεται και αλλα τετοια τρελα.

    Θελω να ακουσω την γνωμη σας!!!

  2. #2
    Είσαι άλλος ένας που επιβεβαιώνει ότι τα ψυχολογικά πάνε από γενιά σε γενιά! Τουλάχιστον φρόντισε να βγάλεις απογόνους υγιέστερους ψυχικά από σένα. Κάνε τη γνώση που αποκόμισες εργαλείο δημιουργίας.

    Η ΙΨΔ αντιμετωπίζεται με την μέθοδο της εσωτερικής παρατήρησης η οποία διδάσκεται από ψυχολόγους που εφαρμόζουν την γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, ήτοι εσύ ως εσωτερικός παρατηρητής της σκέψης σου μαθαίνεις να διακρίνεις τη διαστρεβλωμένη σκέψη ενώ αυτή είναι σε εξέλιξη και να την σταματάς βάζοντας στη θέση της μια θετική ή αντικειμενική σκέψη ή κάνοντας μια δραστηριότητα. Είχα γράψει πολύ παλιά για τη μέθοδο αυτή στην ενότητα ΙΨΔ.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Είσαι άλλος ένας που επιβεβαιώνει ότι τα ψυχολογικά πάνε από γενιά σε γενιά! Τουλάχιστον φρόντισε να βγάλεις απογόνους υγιέστερους ψυχικά από σένα. Κάνε τη γνώση που αποκόμισες εργαλείο δημιουργίας.

    Η ΙΨΔ αντιμετωπίζεται με την μέθοδο της εσωτερικής παρατήρησης η οποία διδάσκεται από ψυχολόγους που εφαρμόζουν την γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, ήτοι εσύ ως εσωτερικός παρατηρητής της σκέψης σου μαθαίνεις να διακρίνεις τη διαστρεβλωμένη σκέψη ενώ αυτή είναι σε εξέλιξη και να την σταματάς βάζοντας στη θέση της μια θετική ή αντικειμενική σκέψη ή κάνοντας μια δραστηριότητα. Είχα γράψει πολύ παλιά για τη μέθοδο αυτή στην ενότητα ΙΨΔ.
    Να πω οτι εκανα χρηση κανναβης απο μικρη ηλικια και παλι οταν επινα ενιωθα φοβο και αγχος και αλλες φορες ημουν κομπλε αλλα τις περισσοτερες φορες ημουν φοβισμενος με αγχος. Νομιζα καθως περπαταω στον δρομο οτι υπαρχει καποιος πισω μου που με κοιταει. Ηξερα οτι δεν ισχυει αλλα με φοβιζε παρα πολυ, και οταν εφτανα σπιτι μου νομιζα οτι ηταν στα παραθυρα οι γειτονες και με κοιτανε. Αυτο πως μεταφραζεται? Ιδεοληψια ή Παρανοια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αδερφε κυκλοφορει μια συνταγη γι αυτα ζεολιθοσ πρωτεινη μαγνησιο αν σε ενδιαφερει ψαξε το
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Απαντηστε μου μονο στο ερωτημα που εκανα πιο πανω!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε κυκλοφορει μια συνταγη γι αυτα ζεολιθοσ πρωτεινη μαγνησιο αν σε ενδιαφερει ψαξε το
    Ευχαριστω...τι ειναι αυτα ακριβως και τι κανουν?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Να πω οτι εκανα χρηση κανναβης απο μικρη ηλικια και παλι οταν επινα ενιωθα φοβο και αγχος και αλλες φορες ημουν κομπλε αλλα τις περισσοτερες φορες ημουν φοβισμενος με αγχος. Νομιζα καθως περπαταω στον δρομο οτι υπαρχει καποιος πισω μου που με κοιταει. Ηξερα οτι δεν ισχυει αλλα με φοβιζε παρα πολυ, και οταν εφτανα σπιτι μου νομιζα οτι ηταν στα παραθυρα οι γειτονες και με κοιτανε. Αυτο πως μεταφραζεται? Ιδεοληψια ή Παρανοια?
    Κανείς ακόμα χρήση κανναβης; Γιατί μπορεί να σου επιτεινει τα προβλήματα.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αυτα ειναι συμπληρωματα διατροφησ που βοηθανε ασ πουμε εγω εχω σχιζοφρενεια εχει ενα κομματι ψυχολογικο δηλαδη κανεισ οτι να ναι που παλευεται με τα υπαρχοντα φαρμακα και ψυχοθεραπεια κι ενα κομματι οργανικο δηλαδη ο εγκεφαλοσ ειναι αδυναμοσ το σωμα επισησ και περνουμε αυτα μαζι με τα φαρμακα για να δουλευουμε διασκεδαζουμε κλπ κανονικα μπορεισ να τα παρεισ κ σκετα χωρισ φαρμακα μπορεισ να παρεισ κ σκετα φαρμακα αυτα στα λεω ωσ παλιοσ εντεκα χρονια το εχω κ δουλευα για εικοσι απο τα 15
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κι οταν λεμε δουλευα εννοουμε παντου εκτοσ απο το δημοσιο για εικοσι χρονια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κι οταν λεμε δουλευα εννοουμε παντου εκτοσ απο το δημοσιο για εικοσι χρονια
    Ξερεις κατι οσο καθομαι και σκεφτομαι πειθομαι ολο και περισσοτερο. Πλεον δεν εχω κουραγιο να κανω τιποτα η διαθεση μου ειναι στο 0. Πριν απο 3 χρονια κοιμομουν υπερβολικα πολυ ξυπνουσα και πηγαινα για καφε μετα σπιτι και ξανα το ιδιο. Το σκεφτομαι τωρα και λεω μπορει να ειναι προδρομα σημαδια μιας ψυχωσης γιατι διαβασα οτι η ψυχωση σου εμφανιζεται αργα και υπουλα. Δηλαδη μεσα σε αυτα τα 3 χρονια αντικειμενικα δεν θα επρεπε να εμφανιστει? Η ειναι απλα της ΙΨΔ ολα αυτα που σκεφτομαι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Οχι το εχω κοψει. Αφου εβλεπα οτι δεν μου κανει καλο!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Κανείς ακόμα χρήση κανναβης; Γιατί μπορεί να σου επιτεινει τα προβλήματα.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    οχι εννοειται το εχω κοψει!!! Αλλα απαντησε μου αν ξερεις τι ηταν ολα αυτα που σκεφτομουν ενο εκανα χρηση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ψυχωση ειναι να κανεισ κατι απροβλεπτο πχ να βγεισ γυμνοσ στο δρομο χωρισ να το παρεισ χαμπαρι δηλαδη εσυ θα νομιζεισ οτι ντυθηκεσ τωρα με τισ ουσιεσ δεν ξερω τι παιζει οταν ειναι απο ουσιεσ φευγει και στη χειροτερη να σ αφησει κουσουρι τοτε μαλλον χρειαζεσαι να κανεισ αυτα η φαρμακα η συμπληρωματα αυτα ειναι ολα κι ολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Το δικο μου δεν ειναι απο ουσιεσ ετρωγα μια εβδομαδα ξυλο στο στρατο σε επιλεκτο σωμα αυτα που βλεπεισ στισ ταινιεσ αμα ηταν απο ουσιεσ δε θα μιλουσα καν ειναι πανευκολο να ισιωσεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ψυχωση ειναι να κανεισ κατι απροβλεπτο πχ να βγεισ γυμνοσ στο δρομο χωρισ να το παρεισ χαμπαρι δηλαδη εσυ θα νομιζεισ οτι ντυθηκεσ τωρα με τισ ουσιεσ δεν ξερω τι παιζει οταν ειναι απο ουσιεσ φευγει και στη χειροτερη να σ αφησει κουσουρι τοτε μαλλον χρειαζεσαι να κανεισ αυτα η φαρμακα η συμπληρωματα αυτα ειναι ολα κι ολα
    Δηλαδη αν ειχα την προδιαθεση να την αναπτυξω θα μου ειχε εμφανιστει μεσα σε αυτα τα 3 χρονια ή μπορει να παρει και παραπανω γιατι νιωθω πως η πραξεις μου στο παρελθον αυτο υποδηλωνουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •