ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Τελικά απ ό,τι καταλαβαίνω, αν και είχες γράψει οτι μαζεύεις τα κακά του σκύλου σου, τώρα που αναφέρεις οτι αποσυντίθενται σε μερικές μέρες καταλαβαίνω οτι δεν τα μαζεύεις. Τί ισχύει τελικά; Αν δεν τα μαζεύεις δεν έχεις δίκιο σ αυτήν την ιστορία.
    Επίσης, ο χώρος του οικοπέδου που δεν είναι περιφραγμένος δεν σημαίνει οτι δεν είναι ιδιόκτητος. Ο ιδιοκτήτης του για χ, ψ λόγους μπορεί να μην έχει και χρήματα για περίφραξη. Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι νόμιμο να κάνει χρήση του χώρου ο καθένας ή να πετάει σκουπίδια ή ακαθαρισίες. Βασικά, ούτε στους δημόσιους χώρους επιτρέπεται να λερώνεις και να μην τα μαζεύεις.
    Εντάξει, δεν θα γίνει και κάτι να πηγαίνεις με τον σκύλο σου εκεί αλλά από την άλλη μεριά, εγώ π.χ. θα είχα πρόβλημα να βγαίνω στο μπαλκόνι μου να κάτσω λίγο το καλοκαίρι και να βλέπω φάτσα-κάρτα τα σκυλόσκατα. Και να περιφέρονται και μύγες στο σπίτι μου που να ξέρω οτι μπορεί να είναι από κει.Και επίσης, να σου πω οτι η μυρωδιά από τα κάτουρα και τις ακαθαρισίες έχει ως αποτέλεσμα να πηγαίνουν και άλλα σκυλάκια και γατούλες να αφοδεύουν και να κατουρούν εκεί.
    Η συμπεριφορά της γριάς, βεβαίως, ήταν απαράδεκτη και θα μπορούσες να καλέσεις την Αστυνομία και να την πας και αυτόφορο, αλλά κι εσύ γιατί δεν μπορείς να σεβαστείς το γεγονός οτι αυτό που κάνεις ενοχλεί; Τόσο δύσκολο σου είναι να βάλεις το σκυλάκι να κάνει τα κακά του οπουδήποτε αλλού στον δρόμο και να τα μαζέψεις; Ποιά η διαφορά να το βάζεις να κάνει σε ένα άλλο, οποιοδήποτε σημείο αν τα μαζεύεις (όπως ανέφερες);

  2. #32
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Κοιταξτε... δεν ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι τους. Εχει 5-10 μετρα αποσταση. Απλα αυτο που λετε οτι δεν εχουν τι αλλο να κανουν... τα κακακθα τκυ τα μαζευω ρε παιδια, δεν ειναι τοσο δυσκολο αυτο. Εμενα με περιαξε που αρχισε να πεταει πετρε και κεραμιδια νομιζω που ειχε στο μπαλκονι της. Και πως ακριβως μπορω να αποδειξω οτι μου πεταξε πετρες
    Σιγουρα υπηρξαν πολυ μαρτυρες, αλλα ποιος θα πει την αληθεια;
    Ενταξει, για τα βρισιδια ανταπεδωσα, αλλα οχι ρε παιδια και πετρες... Μονο ενας βρωμοχωριατης αμορφωτος-ανεκπαιδευτος-ζωο θα εκανε κατι τετοιο και υποτιθεται ζουμε σε χωρα με παιδεια (αν αυτη ειναι η παιδεια, τοτε να τη χεσω). Ουτε τα μικρα παιδιακια δεν κανουν τετοια πραγματα.
    Αυτο το μερος ειναι ιδανικο για τα σκυλια επειδη εχει χορταρι και εχει μαθει καπου μαλακα να κανει την αναγκη του. Παντα ειμαι κομπλε εγω. Ειτε τα κανει σε δρομο εκτος κατ.περιοχης ειτε μπροστα σε πορτες, παντα τα μαζευω παιδια. Και μιλαμε για μενα τωρα. Αφηστε τι κανουν οι αλλοι...
    Στην αστυνομια πως μπορω να αποδειξω οτι μου πεταξαν πετρες? Και τι μπορει να την κανουν γι αυτο?
    Απο την στιγμή που μαζέυεις τα κακά του σκύλου και δεν κάνει την ανάγκη του ο σκύλος εξω απο το σπιτι τους αλλα σε οικόπεδο εισαι οκ φιλε μου ναι εγω θα φωναζα την αστυνομία γιατι αυτες σιγουρα θα στην ξαναπουνε ειναι οι κλασσικες γριες που δεν χωνέυουν ουτε τα εντερά τους και απο την στιγμή που σου πετάξανε και πέτρες λεει πολλά.

  3. #33
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Το βρισκεις δηλαδη λογικο να κραταει στο σπιτι της πετρες και κεραμμυδια και οτι βρισκει στο απεναντι οικοπεδο και να ριχνει σε οποιον δεν γουσταρει... Ναι ρε αυτα μονο Ελλαδα γινονται σιγουρα, το να επιτρεπεται αυτο και να ειναι "νομιμο". Την επομενη φορα μπορει να μου πεταξει πισωπλατα καθως περναω με το σκυλι. Νταξει πολυ λογικο. Αλλα ξερουμε οτι εδω παντα ο εγκληματιας εχει δικιο ή βρισκει το δικιο του ή αθωωνεται... Καλα κανουν οσοι φευγουν εξωτερικο, ετσι οπως πηραν την κατω βολτα τα πραγματα... Με στενοχωρει που το λεω αλλα... ετσι φαινεται το πραμα.
    το πολύ τραβα κανενα βίντεο με το κινήτο που σε βρίζουν οι σου πετάνε πράγματα και εσυ μην λες τίποτα και κράτα το για αποδεικτικο,τωρα αυτα που λες πιο πάνω να της πλακώσεις ο καθενας μπορει και είναι το ποιο έυκολο αλλα δεν εχει νόημα και δεν θα βγεί σε τίποτα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τελικά απ ό,τι καταλαβαίνω, αν και είχες γράψει οτι μαζεύεις τα κακά του σκύλου σου, τώρα που αναφέρεις οτι αποσυντίθενται σε μερικές μέρες καταλαβαίνω οτι δεν τα μαζεύεις. Τί ισχύει τελικά; Αν δεν τα μαζεύεις δεν έχεις δίκιο σ αυτήν την ιστορία.
    Επίσης, ο χώρος του οικοπέδου που δεν είναι περιφραγμένος δεν σημαίνει οτι δεν είναι ιδιόκτητος. Ο ιδιοκτήτης του για χ, ψ λόγους μπορεί να μην έχει και χρήματα για περίφραξη. Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι νόμιμο να κάνει χρήση του χώρου ο καθένας ή να πετάει σκουπίδια ή ακαθαρισίες. Βασικά, ούτε στους δημόσιους χώρους επιτρέπεται να λερώνεις και να μην τα μαζεύεις.
    Εντάξει, δεν θα γίνει και κάτι να πηγαίνεις με τον σκύλο σου εκεί αλλά από την άλλη μεριά, εγώ π.χ. θα είχα πρόβλημα να βγαίνω στο μπαλκόνι μου να κάτσω λίγο το καλοκαίρι και να βλέπω φάτσα-κάρτα τα σκυλόσκατα. Και να περιφέρονται και μύγες στο σπίτι μου που να ξέρω οτι μπορεί να είναι από κει.Και επίσης, να σου πω οτι η μυρωδιά από τα κάτουρα και τις ακαθαρισίες έχει ως αποτέλεσμα να πηγαίνουν και άλλα σκυλάκια και γατούλες να αφοδεύουν και να κατουρούν εκεί.
    Η συμπεριφορά της γριάς, βεβαίως, ήταν απαράδεκτη και θα μπορούσες να καλέσεις την Αστυνομία και να την πας και αυτόφορο, αλλά κι εσύ γιατί δεν μπορείς να σεβαστείς το γεγονός οτι αυτό που κάνεις ενοχλεί; Τόσο δύσκολο σου είναι να βάλεις το σκυλάκι να κάνει τα κακά του οπουδήποτε αλλού στον δρόμο και να τα μαζέψεις; Ποιά η διαφορά να το βάζεις να κάνει σε ένα άλλο, οποιοδήποτε σημείο αν τα μαζεύεις (όπως ανέφερες);
    Δεν συμφωνω στα περισσοτερα. Πρωτα απο ολα τα μαζευω, οπως ειπες δεν ηταν λογος σοβαρος να κανει κατι τοσο εγκληματικο πκυ θα εβλαπτε την σωματικη μου ακεραιοτητα. Το οτι ειπα οτι αποσυντιθενται, δεν σημαινει οτι δεν τα μαζευω. Μην βγαζεις δικα σου συμπερασματα λογω καχυπωψιας. Μπορουσα να το ειχα κανει και μεγαλο καθος που δεν το εκανα να καλεσω εκεινη τη στιγμη τους μπατσους να τη μαζεψουν για να βακει μυαλο. Αν ισχυριζεται οτι ειναι δικο της το οικοπεδο, ειναι υποχρεωμενη απο τον νομο να βαλει προειδ.ταμπελα ή να το περιφραξει με κατι, αλλιως ειναι ξεφφραγο αμπελι και μπορει να μπει ο οποιοσδηποτε. Το σκυλι μου εχει μαθει να χεζει σε χορταρι ή χωμα σα τις γατες και οχι σε ασφαλτο. Γιαυτο και το παω εκει, ωστε να τα κανει (πανω σε χορτα) και να τα μαζεψω. Αα και το μπαλκονι της εχει αρκετη αποσταση, δεν μυριζουν. Ο καδος σκουπιδιων που ειναι κολλητα με την πορτα της και βρωμαει γιατι δεν παει για αιτηση στον δημο. Αλλα ειναι κομπλεξικες αρρωστημενες αυτες οι κωλογριες. Εκανα μεγαλη μαλακια που δεν πηρα επιτοπου τους μπατσους να την μαζευαν την δολοφονισα. Θελω τοσο πολυ να της κανω ζημια, αλλα το να την σαπισω στο ξυλο θα βρω και το μπελα μου. Καλυτερα να ρωτησω δικηγορο για να μου πει ποσες κατηγοριες μπορω να της φορτωσω...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by speedn28 View Post
    Απο την στιγμή που μαζέυεις τα κακά του σκύλου και δεν κάνει την ανάγκη του ο σκύλος εξω απο το σπιτι τους αλλα σε οικόπεδο εισαι οκ φιλε μου ναι εγω θα φωναζα την αστυνομία γιατι αυτες σιγουρα θα στην ξαναπουνε ειναι οι κλασσικες γριες που δεν χωνέυουν ουτε τα εντερά τους και απο την στιγμή που σου πετάξανε και πέτρες λεει πολλά.
    Ναι φιλε μου. Αυτο με κανει οργισμενο. Καθε φορα που βγαινω εξω με τον σκυλο μου παθαινω εμμονες ιδεες με αυτες μην αρχισουν τη μουρμουρα. Αλλα θελω να την κανω μεγαλο κακο ωστε να ωαλει μυαλο. Και φαινεται οτι ειναι σκατοψυψες επειδη παθιαζονται οταν σε βριζουν για το σκυλι. Φαινεται το μισος οταν μιλανε. Μιλανε με μισος, γι αυτο θελω να της σπασω τα ποδαρια στην κυριολεξια. 2η φορα νιωθω τετοια ταπεινωση στη ζωη μου.

    Νταξει δεν προκειτε να την πλακωσω στις σφαλιαρες ή κατι χειροτερο, γιαυτο και θα παω στην αστυνομια. Βεβαια χωρις αποδεικτικα στοιχεια δεν μπορω να αποδειξω κατι, εκτος και αν μιλησουν αυτοι που ηταν στα μπαλκονια εκεινη την ωρα. Εχω κρατησει ενα κομματι απο πυλινο σκευασμα που πεταξε (αυτο απο τα γιαουρτια, που μπορει να σου ανοιγει το κεφαλι στην κυριολεξια)
    Αν τους ζητησω δακτυλικα αποτυπωματα δεν ξερω αν θα ασχοληθουν τοσο με αυτο για κατι τετοιο. Τι να πω. Θα ρωτησω δικηγορο να μου πει ποσες κατηγοριες μπορω να την αναφερω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα
    Δεν ξέρω αν προαναφέρθηκε, αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται να μπλέξεις με δικηγόρους κτλ.
    Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
    Καταλαβαίνω τον θυμό σου γιατί έχω και εγώ σκύλο και ξέρω πως πολλοί είναι περίεργοι και δημιουργούν καταστάσεις. Το να πετάει πέτρες, που θα μπορούσαν να σε είχαν τραυματίσει εσένα ή τον σκύλο είναι παρατραβηγμένο και απαράδεκτο.
    Στην θέση σου θα συνέχιζα να πηγαίνω κανονικά, να είσαι προετοιμασμένος να το ξανακάνει και να αντιδράσεις σωστά αυτή τη φορά. Μόλις την δεις οτι αρχίζει και φωνάζει και σε βρίζει, καλείς την αστυνομία. Μέχρι να έρθουν τραβάς με το κινητό σου το σκηνικό ώστε να το δείξεις στους αστυνομικούς όταν έρθουν. Αν μπορείς να είσαι και με κάποιον φίλο μαζί που θα επιβεβαιώσει το σκηνικό στους αστυνομικούς ακόμα καλύτερα. Αλλιώς προσπαθείς στον καβγά να φωνάζεις όσο γίνεται πιο δυνατά -χωρίς να βρίζεις ή να απειλείς- για να σε ακούσουν τριγύρω ώστε να υπάρχουν μάρτυρες. Όταν έρθουν οι αστυνομικοί δεν το παίζεις μάγκας, είσαι το θύμα της υπόθεσης οπότε τους εξηγείς οτι η συγκεκριμένη το κάνει συνέχεια, δείχνεις τρομαγμένος, τους λες οτι φοβάσαι για την σωματική σου ακεραιότητα κτλ. και τους δείχνεις οτι έχεις τραβήξει με το κινητό.
    Το πιο πιθανό είναι οι αστυνομικοί να μην της κάνουν τίποτα αρχικά, πέρα από μια παρατήρηση και μια σύσταση. Στην καλή περίπτωση θα τρομάξει και θα μαζευτεί για να μην βρει τον μπελά της.
    Έχε στο νου σου ότι μπορείς να απευθυνθείς και σε κάποια φιλοζωική στην περιοχή σου και να ζητήσεις συμβουλές και βοήθεια. Συνήθως οι οργανωμένες έχουν και δικηγόρους που βοηθούν.

    Όλα τα παραπάνω σου προτείνω να τα κάνεις ΜΟΝΟ στην περίπτωση που εσύ είσαι απόλυτα εντάξει και νόμιμος με το σκύλο σου. Αυτό σημαίνει οτι μαζεύεις τις ακαθαρσίες του, έχει βιβλιάριο υγείας, τσιπάκι κτλ. Αν δεν είσαι νόμιμος σε όλα αυτά, κινδυνεύεις να βρεις εσύ τον μπελά σου αντί για τις γιαγιάδες. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν βρίζεις, απειλείς ή χειροδικείς.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αν είναι δυνατόν!!!!
    By andreas86 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 28
    Last Post: 19-05-2018, 10:38
  2. Αν είναι δυνατόν...
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2012, 00:16
  3. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 02:34
  4. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 13:38
  5. Είναι δυνατόν?
    By Ilen in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2008, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •