ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ

    Ρε παιδια.... Βασικα καλημερα!
    Εβγαλα τον σκυλο μου βολτα ομορφα κ ωραια και ξαφνικα εκει που βρισκομουν σε ενα οικοπεδο που παλια υπηρχε σπιτι που πλεον εχει κατεδαφησθει και απλα ειναι εμεινε μια κενο. Πηγα εκει που λετε το σκυλι μου για να κανει κακακια του και 2 γιαγιαδες που καθοντουσαν στο μπαλκονι (και περισσοτερες) αρχισαν στα καλα καθουμενα να μου λενε φυγε απο δω, παλι εφερε αυτος το σκυλι του να χεσει εδω και τετοια. Δεν ηθελα πολυ να αναψω και με το που ακουω αυτα να μιλανε μεταξυ τους απο τα μπαλκονια ξεκινησα να αντιμιλαω στη μια...κλασσικα νε ειρωνια και ασεβεια σαν τα γυμνασιοπαιδα, 10 -13 χρονων. Και ετσι ξεκινησε σιγα σιγα να φουντωνει ολο και περισσοτερο, να προκαλω και εγω περισσοτερο. Καποια στιγμη γυρναει μου λεει η μια θα σου πεταξω κουβα με νερο και η αλλη θα σου πεταξω πετρες αν δεν φυγεις....και η 2η το εκανε παιδια... Ειχε πετρες καπου κρύμμενες στο μπαλκονι της και ξεκινησε να μου πεταει (3 πεταξε) και φυσικσ τις απεφυγα ολες, αλλα σε φαση να περνανε απο διπλα μου, που εαν κοιτουσα αλλου παιζει και να με εβρισκαν σε οποιαδηποτε περιπτωση. Αυτη btw ειχε αρπαχτει και με αλλους για ζωα που μερικοι ταιζαν εκει στη γειτονια της (το ιδιο, κενο οικοπεδο), καθως μια μερα και η μητερα μου μού ειπε πως να μην το πηγαινω εκει μεσα στο οικοπεδο γιατι μπορει να υπαρξει προβλημα. Και ειδου. Πραγματικα παιδια επεσαν στο τραπεζι πολυ ασχημα βρισιδια. Δεν ξερω αν με τραβουσαν και βιντεο κανενας εκει τριγυρω.
    Ηθελα να το μοιραστω αυτο μαζι σας , γιατι μεσα μου, μετα το συμβαν αυτο, αισθανομαι μεγαλη ταπεινωση/εξεφτελισμο/ντροπη/θυμο κτλ. Η κολογρια με ταπεινωσε μπροστα σε ολους πετωντας μου πετρες.
    Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου; της ειπα οτι θα δει τι θα ακολουθησει τις επομενες ημερες. Θελω να της το επιστρεψω, αλλιως δεν ησυχαζω, μετα απο τετοια ταπεινωση.
    Δεν ξερω...πειτε καμια γνωμη... Ισως να καλεσω την αστυνομια και να τους πω οτι κραταει πετρες στο μπαλκονι της για να τις πεταει σε οποιον ερχεται σε κοντρα??? Τι θα κανατε εσεις; Ή τι μπορω να κανω εγω για να ανταποδωσω?
    Ειχε απο σας εσας παρομοια εμπειρια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Leonardo, η αλήθεια σε όλα τα πράγματα βρίσκεται κάπου στην μέση. Έχω τσακωθεί κι εγώ άπειρες φορές με κόσμο, ιδίως κάτι γριές που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και τρώγονται με τα ρούχα τους, διότι έχω σκύλο και φροντίζω και πολλά αδέσποτα κι αυτές κάνουν σαν χαζές. Πας ήρεμα την βόλτα σου χωρίς να ενοχλείς κανέναν και αρχίζει η άλλη και φωνάζει σαν υστερική επείδή έτυχε να διασταυρωθείτε στον δρόμο και φοβάται τα σκυλιά ξέρω κι εγώ. Ή είναι έξω από το χωριό σε έναν δρόμο και έχει πάει η άλλη να μαζέψει χόρτα και επειδή κατουράει ο σκύλος σου λέει " Είδες τι έκανε τώρα 'δω;" " Κατούρησε τώρα 'δω, τι θες να κάνουμε" της λέω κι εγώ ειρωνικά. Εκεί είναι εντελώς φάουλ αυτές και έχω κάθε δικαίωμα να τους την πω. Όμως αν π.χ. είναι ένα παρατημένο οικόπεδο μέσα στην πόλη κι ό άλλος μένει κοντά και πάει όλος ο κόσμος τα σκυλιά του να χέζουν και βρωμοκοπάει ο τόπος, είναι λογικό να πειραχτεί και κάπου. Δεν λέω ότι είναι σωστό να υπερβάλουν τόσο ή να πετάνε πέτρες, αλλά με το γράμμα του νόμου κι εσύ λάθος είσαι. Όπως κι αυτές Ιδιοκτησία σου είναι το οικόπεδο; Όχι. Τα μαζεύεις τα κακά του σκύλου; Όχι. Να βλέπουμε και την άλλη πλευρά. Θέλω να πω, ζω σε επαρχία σε μικρό μέρος αυτή τη στιγμή και το σκυλί το πάω να κάνει τις ανάγκες του όσο γίνεται εκτός κατοικημένης περιοχής και όχι δίπλα στην μύτη του καθενός ή στην περιουσία του καθένα. Εντάξει, τα αδέσποτα δεν μπορείς να τα ελέγξεις τόσο, αλλά κι αυτά σπάνια θα τα κάνουν στην μέση του δρόμου ή στο πεζοδρόμιο γιατί υπάρχει πράσινο τριγύρω. Οπότε δεν ενοχλείται κανείς ιδιαίτερα διότι το μέρος και οι περιουσίες του καθενός είναι καθαρά. Μόνο οι κακεντρεχείς δημιουργούν προβλήματα κι εκεί δεν τους χαρίζομαι. Πηγαίνω για δουλειές Αθήνα που και που και κάθε δυό μέτρα πατάς παντού σε σκατά. Ή περνάω δίπλα από κάποιο εγκαταλελλειμένο κτήριο ή οικόπεδο και κοντεύω να λιποθυμήσω από την μπόχα. Δεν το θεωρώ καμια εξυπνάδα αυτό... Εσένα θα σου άρεσε να πηγαίνει κάτω από το μπαλκόνι σου το σκατό σύννεφο; Στις γριές γιατί να αρέσει; Δες το κι από την δική τους θέση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Σίγουρα δεν είναι καθόλου ωραίο αυτό που σου έκαναν οι γριές, είναι όντως ακραίο να πετροβολούν. Μπορείς να πας στην αστυνομία και να το καταγγείλεις. Μπορούσε να σε πετύχει καμία πέτρα και να σε τραυμάτιζε. Μάλλον για να σου δείξουν πως δεν αστειεύονται θα το έκαναν εκείνες και να σε φοβίσουν να μη ξαναπάς. Εσύ όμως μαζεύεις τις ακαθαρσίες του σκύλου σου; Γιατί δεν είναι και ωραίο να βλέπει κανείς δίπλα στο σπίτι του περιττώματα ζώων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Κοιταξτε... δεν ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι τους. Εχει 5-10 μετρα αποσταση. Απλα αυτο που λετε οτι δεν εχουν τι αλλο να κανουν... τα κακακθα τκυ τα μαζευω ρε παιδια, δεν ειναι τοσο δυσκολο αυτο. Εμενα με περιαξε που αρχισε να πεταει πετρε και κεραμιδια νομιζω που ειχε στο μπαλκονι της. Και πως ακριβως μπορω να αποδειξω οτι μου πεταξε πετρες
    Σιγουρα υπηρξαν πολυ μαρτυρες, αλλα ποιος θα πει την αληθεια;
    Ενταξει, για τα βρισιδια ανταπεδωσα, αλλα οχι ρε παιδια και πετρες... Μονο ενας βρωμοχωριατης αμορφωτος-ανεκπαιδευτος-ζωο θα εκανε κατι τετοιο και υποτιθεται ζουμε σε χωρα με παιδεια (αν αυτη ειναι η παιδεια, τοτε να τη χεσω). Ουτε τα μικρα παιδιακια δεν κανουν τετοια πραγματα.
    Αυτο το μερος ειναι ιδανικο για τα σκυλια επειδη εχει χορταρι και εχει μαθει καπου μαλακα να κανει την αναγκη του. Παντα ειμαι κομπλε εγω. Ειτε τα κανει σε δρομο εκτος κατ.περιοχης ειτε μπροστα σε πορτες, παντα τα μαζευω παιδια. Και μιλαμε για μενα τωρα. Αφηστε τι κανουν οι αλλοι...
    Στην αστυνομια πως μπορω να αποδειξω οτι μου πεταξαν πετρες? Και τι μπορει να την κανουν γι αυτο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπορείς να πας στην αστυνομία, να πληρώσεις κανα 100 ευρω και να κάνεις μήνυση, αλλά πρακτικά δεν θα βγάλεις και τίποτα. Και μάρτυρες να βρεις, που χλωμό το κόβω, θα οριστεί δικάσιμος του αγίου ανήμερα και θα πρέπει να πληρώσεις και δικηγόρο κι από πάνω. Και μπορεί να σου κάνει μήνυση κι αυτή και να ισχυριστεί ότι την απείλησες και βρισκόταν σε νόμιμη άμυνα. Και χωρίς και πολλά απτά στοιχεία στα χέρια σας, μάντεψε ποιόν θα πιστέψει ο δικαστής, την "γιαγιούλα" ή τον "μαντράχαλο που έβριζε την γιαγιούλα που έχει τα τριπλά του χρόνια"...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Στρατο πηγεσ ξερεισ τι μπινελικια εχεισ να φασ εσυ τι νομιζεισ οτι ειναι ο στρατοσ παιδικη χαρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ..... το σκυλί το πάω να κάνει τις ανάγκες του όσο γίνεται εκτός κατοικημένης περιοχής και όχι δίπλα στην μύτη του καθενός ή στην περιουσία του καθένα. ..... Πηγαίνω για δουλειές Αθήνα που και που και κάθε δυό μέτρα πατάς παντού σε σκατά.
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Κοιταξτε... δεν ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι τους. Εχει 5-10 μετρα αποσταση. ...
    Όντως, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση! Sonia, αυτή είναι η λύση εκτός κι αν ζει κανείς σε πόλη σαν την Αθήνα. Και δεν είδα κανένα να τα μαζεύει. Συνήθως την παρατήρηση την κάνουν μόνο σε κανά ήπιου χαρακτήρα κάτοχο σκύλου.

    Leonardo, Αν δεν ήταν γριά θα σε έβριζε ή θα κατέβαινε κάτω να πλακωθείτε αν του φαινόσουν του χεριού του.
    Όποιος δεν έχει καλές σχέσεις με τα ζώα δεν έχει καλές σχέσεις ούτε με τους ανθρώπους (αυτό πιστεύω), αλλά έξω από ή κοντά στην πόρτα του ο καθένας θα αντιδρούσε ή τουλάχιστον θα δυσανασχετουσε.
    γιάννης

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ειχα κι εγω καπωτες σκυλο, κι ηταν πολυ καλα χρονια!! αλλα ρε πεδια, αν θελουμε σκυλακια πρεπει να σεβομαστε και τους ανθρωπους!!
    πρεπει να εχουμε τις ειδικες σακουλες κι να μαζευουμε τα κακα τους, ετσι ειναι , διοτις ειναι ασχημο να ειναι γεματο κακα καθε αδειο οικοπεδο!!
    τωρα για τις γριες αν φερθηκαν ετσι ειναι λαθος τους μεγαλο, αλλα αυτες ειναι ετσι λογο ηλικιας, εμεις, πρεπει να δειχνουμε ανοτεροτητα!! να ξες φιλε οτι η ευγενικη απαντηση ποναει πιο πολυ μερικες φορες!!

  9. #9
    Ανωτεροτητα οταν καθονται να σε βριζουν ενω εισαι νομιμος, εχεις σακουλακια, και βγαινεις σε δημοσιο χωρο με το ζωο σου; Δεν εχει το παιδι το προβλημα, αλλα οι γριες. Και ειναι αυτες που θα πανε την Κυριακη στην εκκλησια να προσευχηθουν και να το παιξουν καλοι ανθρωποι. Μου εχουν τυχει παρομοια περιστατικα, στο ΚΤΕΛ ασ πουμε να εχω το κλουβι και ενας κωλογερος να το σκουνταει με το μπαστουνι του, ενω επιτρεπονταν κανονικα και με τον νομο να ειμαι εκει με το κλουβι. Πολλα θα δεις, απλα και για το δικο σου καλο αλλα και για την ηρεμια σου, μπορεις να πηγαινεις εκει ( απο μακρια παντα ) και να κανεις την βολτα σου χωρις να απαντας σε αυτες. Και αν ξανα γινει αυτο με τις πετρες, φωναξε την αστυνομια επι τοπου

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Ανωτεροτητα οταν καθονται να σε βριζουν ενω εισαι νομιμος, εχεις σακουλακια, και βγαινεις σε δημοσιο χωρο με το ζωο σου; Δεν εχει το παιδι το προβλημα, αλλα οι γριες. Και ειναι αυτες που θα πανε την Κυριακη στην εκκλησια να προσευχηθουν και να το παιξουν καλοι ανθρωποι. Μου εχουν τυχει παρομοια περιστατικα, στο ΚΤΕΛ ασ πουμε να εχω το κλουβι και ενας κωλογερος να το σκουνταει με το μπαστουνι του, ενω επιτρεπονταν κανονικα και με τον νομο να ειμαι εκει με το κλουβι. Πολλα θα δεις, απλα και για το δικο σου καλο αλλα και για την ηρεμια σου, μπορεις να πηγαινεις εκει ( απο μακρια παντα ) και να κανεις την βολτα σου χωρις να απαντας σε αυτες. Και αν ξανα γινει αυτο με τις πετρες, φωναξε την αστυνομια επι τοπου
    Συμφωνω με οσα λες, δυαφωνω ομως σε αυτο με την εκκλησια!! δεν ειναι οι ιδιες!! υπαρχουν καποιες μικρες περιπτοσεις, αλλα δεν ειναι ετσι!! ο οικος του κυριου δεν δεχετε υποκρισια !! απο την αλλη μην ξεχναμε το οτι μπορει να μετανοιωνουν, να μετανοουν !! αρα δεν ξες τι παιζει!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Ταπεινωθηκα τοσο πολυ μπροστα σε ολους που θα παρω το αιμα μου πισω... Ισως παω να της ριξω σκατα στις γλαστρες γισ αντιποινα την επομενη φορα που θα βγω βολτα. Επισης θα βρω και καμερα να την εχω ουτως ωστε οταν γινει κατι να το τραβηξω και να το δημοσιευσω και ας ειναι παρανομο. Θα εχω ισχυριστω αυτα που εκανε αυτη... Την λυση θα τη βρω εγω.
    Πως γινεται ανθρωπος να κραταει λετρες στο μπαλκονι του και να τις πεταει σε αδεσποτα και σε ανθρωπους που δεν συμπαθει... Αν ειναι δυνατον. Ο κοσμος λαλησε. Ολοι εδω μεσα οι οποιοι γραφουν εχουν προβληματα διαφορετικα ο καθενας (κ εγω) , αλλα αυτο ειναι κτηνωδες και δεν συγκρινεται.. Αν με ειχε βρει η πετρα, τοτε τι θα γινοταν;
    Αν οχι μηνυση, τοτε μπορω να τηλεφωνησω στην αστυνομια για να της κανει παρατηρηση και να μπουνε να ψαξουν στο μπαλκονι της για τις πετρες που φυλαει εκει με ενταλμα;
    Αυτη ειμαι σιγουρος οτι τα χρησιμοποιει παντα οταν ερχεται σε δυσκολη θεση και φυσικα στσ αδεσποτα. Παντως δινεις χρηματα για τη μυνηση;
    Τι να κανω; Να την προκαλεσω να κατεβει κατω και να την δωσω καμια σφαλιαρα ή κλοτσια; Να της σπασω κανα τζαμι το βραδυ; Να τις πεταξω αυγα;
    Ειμαι ατομο που του αρεσει να ανταποδιδει τη χαρη, ειτε προκειτε για καλα ειτε για ασχημα πραγματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ποοοο κατι τετια τα γουσταρω απιστευτα... θα το τραβαγα πολυ το θεμα... εκτος οτι θα επερνα εγω ο ιδιος την αστυνομια.. θα πηγενα κατω απο το σπιτι τους και θα τους εκανα πανικο... θα εσπαγα και την πορτα.... ενας μαλακας εριξε φολα στον σκυλο μου... ευτιχος ο σκυλος ειναι μια χαρα αλλα αυτος πηγε νοσοκομιο.... ενοειτε πως ακομα τρεχω με δικαστιρια κλπ... αλλα αυτος θα φαει φυλακη 4 χρονια... :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Στρατο πηγεσ ξερεισ τι μπινελικια εχεισ να φασ εσυ τι νομιζεισ οτι ειναι ο στρατοσ παιδικη χαρα
    Εισαι εκτος θεματος, δικε μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δικε μου αν πασ με αυτα θα γελασ λοκατζησ ημουν τι ξυλο φαγαμε τι καψωνι τι μπινελικι με το καλημερα απο τοτε δεν δερνω μου σπασανε το τσαμπουκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αν είναι δυνατόν!!!!
    By andreas86 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 28
    Last Post: 19-05-2018, 10:38
  2. Αν είναι δυνατόν...
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2012, 00:16
  3. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 02:34
  4. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 13:38
  5. Είναι δυνατόν?
    By Ilen in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2008, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •