Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ

    Πριν 2 μερες πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι εχω ΙΨΔ. Καθως καθομουνα λοιπον στο λαπτοπ εδω στο φορουμ ειδα μια μπλε βουλιτσα στην οθονη πηγα πιο κοντα και εξαφανιστηκε. Σε 2 μερες μπαινω στο στρατοπεδο δεν ξερω τι κανω πλεον. Τι μου προτεινετε να κανω? Η γιατρος μου ειναι κλεισμενη μεχρι την επομενη Δευτερα. Μενω με την αδερφη μου τωρα αλλα την εχω ριξει παρα πολυ ψυχολογικα. Τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μασ ζαλισεσ δηλαδη για να γλυτωσεισ τον στρατο μωρε που παμε ρε που παμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μασ ζαλισεσ δηλαδη για να γλυτωσεισ τον στρατο μωρε που παμε ρε που παμε
    Ρε συ πας καλα τι να γλυτωσω τον στρατο εδω βασανιζομαι και εσυ νομιζεις το κανω για να γλυτωσω τον στρατο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Καλα ρε φιλε πηγες σε ειδικο σου ειπε πος εχις ιψδ και παλι το ψαχνης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    η βουλιτσα η μπλε ειναι ψευδαισθηση? .................................................. ...

    παρε τηλ τη γιατρο σου και εξηγησε αυτο που λες και σε εμας :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν νομίζω να είναι ψευδαίσθηση η μπλε βουλα.
    Τα μάτια μας κάνουν κάποιες οφθαλμαπάτες όταν κουράζονται ή επικεντρώνονται πολύ ώρα σε ένα σημείο.
    Απλά είσαι ταραγμένος από την διάγνωση και βάζεις το χειρότερο σενάριο στο μυαλό σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by garida View Post
    η βουλιτσα η μπλε ειναι ψευδαισθηση? .................................................. ...

    παρε τηλ τη γιατρο σου και εξηγησε αυτο που λες και σε εμας :)
    κατα καιρους ομως βλεπω και καποιες μικρες λαμψεις σαν μικρες γραμμες (κεραυνοι) καπως :p

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    οπως σου ξαναειπα...η ημιμαθεια σου σου προκαλει προβληματα. προφανως και οι ψευδαισθησεις δεν ειναι βουλες και κεραυνοι. καλυτερα να μιλησεις με την ψυχιατρο σου για οτι σε απασχολει και οχι μονο εδω.

  9. #9
    Lupo, μου κάνει εντύπωση που ανοίγεις συνεχώς νέα threads για το ίδιο πράγμα λες και πανικοβλήθηκες απ αυτο που σου πε ο γιατρός κι αγωνιάς ν' ακούσεις κάτι αλλιώτικο από όσα σου παν στα προηγούμενα threads. Μάλλον συμφωνώ με τον serios (η τρίτη γραμμή).
    Διαγνώσεις και προτροπές για αγωγές προφανώς δεν κάνω, προχθές έφαγα και μια μικρή ποινή απ΄τη διαχείριση χωρίς καν να πάρω είδηση ότι έκανα τέτοιου είδους ανάρτηση. Συμπεραίνω ότι και στην καθημερινή μου ζωή λέω πράγματα τα οποία κάπως ενοχλούν αλλά δεν παίρνω είδηση κι άρα πρέπει να προσέχω...
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτο σημαινει οτι δυναμωσεσ ιωαννη μπραβο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Είναι σύμπτωμα και αυτό της ΙΔΨ, το ότι το ψάχνει δηλαδή πέραν του μέτρου και ενώ έχει ήδη διάγνωση

  12. #12
    Καλησπέρα. Να πας σε οφθαλμίατρο οπωσδήποτε! Λάμψεις, γραμμές και κουκκίδες μπορεί να είναι πρόβλημα στον αμφιβληστροειδή του ματιού. Μην το καθυστερήσεις καθόλου όμως!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    κατα καιρους ομως βλεπω και καποιες μικρες λαμψεις σαν μικρες γραμμες (κεραυνοι) καπως :p
    Καλησπέρα! Είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να σου λύσει τις απορίες πάνω στο θέμα που σε απασχολεί! Δεν είμαι εδώ για να στο παίξω γιατρός, όμως με τα χρόνια και πολύ διάβασμα και επίσκεψη σε διάφορους γιατρούς έβγαλα τα συμπεράσματα μου. Λοιπόν, αυτό το παιχνίδισμα στα ματάκια σου δεν οφείλεται στην διαταραχή σου αυτή κάθε αυτή αλλά στο γενικότερο άγχος που συνοδεύει αυτές τις διαταραχές. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη. Από τα 12 μου ξαφνικά μια μέρα άρχισα να βλέπω αστραπές να αιωρούνται στον χώρο, μαύρες βούλες που τις ακολουθούσα με το βλέμμα, κουκίδες χρωματιστές καμιά φορά στην οθόνη του κινητού, το βράδυ όταν δεν έχει πολύ φως βλέπω σαν χαλασμένη τηλεόραση, επίσης η έκθεση στον ήλιο χωρίς γυαλιά ηλίου με ταλαιπωρεί πολύ γιατί με το φως αυτό χειροτέρεψε το όλο πράγμα! Και επειδή είμαι πολύ φοβιτσιάρα (και λόγω του ότι είχα υψηλή μυωπία) έτρεχα στους οφθαλμιάτρους για να βρω λύση. Άπειρες βυθοσκοπήσεις (έτσι λέγεται η εξέταση που σου κάνει ο γιατρός) και δεν φαινόταν να έχω τίποτα. Το τσέκαρα κάθε χρόνο και τίποτα. Το πρόβλημα μου δεν εξαφανιζόταν όμως. Έτσι ένας γιατρός μου είπε κάνε σαν να μην υπάρχουν. Ο εγκέφαλος έχει την τάση όταν αγνοείς κάτι να το εξαφανίζει ή να το μειώνει. Και όντως. Όταν έπαψα να ασχολούμαι με αυτό υπήρχε ναι μεν το πρόβλημα αλλά δεν με ενοχλούσε πια. Και έρχομαι στο σήμερα. Μετά από μια συζήτηση με τον ψυχίατρο μου και έναν νευρολόγο καταλήξαμε ότι αυτό ήταν ένα ξέσπασμα του άγχους μου σε αυτήν την νεαρή ηλικία. Και πράγματι έναν χρόνο μετά σε ηλικία 13 ετών απέκτησα κρίσεις πανικού. Μου είπαν ότι έχει να κάνει με ψυχοσωματικό σύμπτωμα. Κατά την δική μου άποψη λοιπόν προτείνω αρχικά να κλείσεις ένα ραντεβού σε έναν οφθαλμίατρο να σε δει (για να σου φύγει και το άγχος),και εάν σου πει ότι δεν υπάρχει κάποια ρωγμή τότε να ξέρεις ότι ίσως οφείλεται στο άγχος σου. Δεν το έχουν πολλοί άνθρωποι γύρω μας όμως συμβαίνει! Υπομονή και ελπίζω να σε βοήθησα!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Επίσης βρε παιδιά,θέλω να πω σε όλους να μην αποπαίρνετε άλλους χρήστες. Είναι εδώ γιατί ψάχνουν απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που τους απασχολούν. Δεν είναι όμορφο να λέμε ότι έχει ήδη διάγνωση και το ψάχνει συνεχώς. Δεν έτρεξε στους γιατρούς, δεν το έψαξε πολύ, απλώς μοιράστηκε τις σκέψεις του μαζί μας.
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Καλησπέρα! Είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να σου λύσει τις απορίες πάνω στο θέμα που σε απασχολεί! Δεν είμαι εδώ για να στο παίξω γιατρός, όμως με τα χρόνια και πολύ διάβασμα και επίσκεψη σε διάφορους γιατρούς έβγαλα τα συμπεράσματα μου. Λοιπόν, αυτό το παιχνίδισμα στα ματάκια σου δεν οφείλεται στην διαταραχή σου αυτή κάθε αυτή αλλά στο γενικότερο άγχος που συνοδεύει αυτές τις διαταραχές. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη. Από τα 12 μου ξαφνικά μια μέρα άρχισα να βλέπω αστραπές να αιωρούνται στον χώρο, μαύρες βούλες που τις ακολουθούσα με το βλέμμα, κουκίδες χρωματιστές καμιά φορά στην οθόνη του κινητού, το βράδυ όταν δεν έχει πολύ φως βλέπω σαν χαλασμένη τηλεόραση, επίσης η έκθεση στον ήλιο χωρίς γυαλιά ηλίου με ταλαιπωρεί πολύ γιατί με το φως αυτό χειροτέρεψε το όλο πράγμα! Και επειδή είμαι πολύ φοβιτσιάρα (και λόγω του ότι είχα υψηλή μυωπία) έτρεχα στους οφθαλμιάτρους για να βρω λύση. Άπειρες βυθοσκοπήσεις (έτσι λέγεται η εξέταση που σου κάνει ο γιατρός) και δεν φαινόταν να έχω τίποτα. Το τσέκαρα κάθε χρόνο και τίποτα. Το πρόβλημα μου δεν εξαφανιζόταν όμως. Έτσι ένας γιατρός μου είπε κάνε σαν να μην υπάρχουν. Ο εγκέφαλος έχει την τάση όταν αγνοείς κάτι να το εξαφανίζει ή να το μειώνει. Και όντως. Όταν έπαψα να ασχολούμαι με αυτό υπήρχε ναι μεν το πρόβλημα αλλά δεν με ενοχλούσε πια. Και έρχομαι στο σήμερα. Μετά από μια συζήτηση με τον ψυχίατρο μου και έναν νευρολόγο καταλήξαμε ότι αυτό ήταν ένα ξέσπασμα του άγχους μου σε αυτήν την νεαρή ηλικία. Και πράγματι έναν χρόνο μετά σε ηλικία 13 ετών απέκτησα κρίσεις πανικού. Μου είπαν ότι έχει να κάνει με ψυχοσωματικό σύμπτωμα. Κατά την δική μου άποψη λοιπόν προτείνω αρχικά να κλείσεις ένα ραντεβού σε έναν οφθαλμίατρο να σε δει (για να σου φύγει και το άγχος),και εάν σου πει ότι δεν υπάρχει κάποια ρωγμή τότε να ξέρεις ότι ίσως οφείλεται στο άγχος σου. Δεν το έχουν πολλοί άνθρωποι γύρω μας όμως συμβαίνει! Υπομονή και ελπίζω να σε βοήθησα!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. ψευδαισθηση...
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 15-07-2018, 14:08
  2. Ψευδαισθηση ζαλης
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 21-11-2015, 09:39
  3. Επανασυνδεση? 'Η ψευδαισθηση?
    By Antonella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 18-11-2012, 23:58
  4. Οπτική ψευδαίσθηση
    By Oneiroplasmenos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2010, 02:17
  5. ΠΑΝΙΚΟΣ-ΑΓΟΑΦΟΒΙΑ= ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ
    By lacrimae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2010, 15:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •