Έντονο σφίξιμο στο στομάχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11

    Έντονο σφίξιμο στο στομάχι

    Γεια σας

    Να σας παραθέσω κι εγώ το πρόβλημα μου. Το 2010 με έπιασε για πρώτη φορά η κοιλιά και το στομάχι μου. Η διαγνωση τότε ήταν σπαστική κολλίτιδα και παλλινδρόμηση λόγω άγχους. Είχα πάει χαρακτηριστικά από τον φόβο μου και τα συμπτώματα 3 φορές στο νοσοκομείο. Κατόπιν πήγα και σε ιδιωτικούς γιατρούς. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι αρχές του 2012 όπου η κατάσταση έστρωσε. Τους τελευταίους μήνες περνάω αρκετά πιεστική περίοδο κυρίως λόγω προσωπικών θεμάτων και στις διακοπές μου έσκασε μια μεγάλη στεναχώρια από διάφορες σκέψεις όπου με έπιασε το στομάχι μου. Ξεκίνησε με πόνους τις πρώτες 2 μέρες και ύστερα υποχώρησαν οι πόνοι αλλά έχει παραμείνει για την ώρα σε μόνιμο σχεδόν βαθμό το σφίξιμο στο στομάχι - μερικές φορές παλλινδρόμηση και κόμπος στο στήθος και τον λαιμό, τυμπανισμός και δυσπεψία. Όταν αγχωθώ η στεναχωρηθώ κατά την διάρκεια αυτή τα συμπτώματα εντείνονται πολύ.

    Δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναξεκινήσω τις διαδικασίες με γιατρούς γαστρεντερολόγους, παθολόγους κτλ ή να απευθυνθώ κάπου αλλού.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Τελικά το έκανες τότε? Πήγες σε γιατρούς και πότε σου πέρασε?

  3. #3
    Quote Originally Posted by Giotech View Post
    Γεια σας

    Να σας παραθέσω κι εγώ το πρόβλημα μου. Το 2010 με έπιασε για πρώτη φορά η κοιλιά και το στομάχι μου. Η διαγνωση τότε ήταν σπαστική κολλίτιδα και παλλινδρόμηση λόγω άγχους. Είχα πάει χαρακτηριστικά από τον φόβο μου και τα συμπτώματα 3 φορές στο νοσοκομείο. Κατόπιν πήγα και σε ιδιωτικούς γιατρούς. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι αρχές του 2012 όπου η κατάσταση έστρωσε. Τους τελευταίους μήνες περνάω αρκετά πιεστική περίοδο κυρίως λόγω προσωπικών θεμάτων και στις διακοπές μου έσκασε μια μεγάλη στεναχώρια από διάφορες σκέψεις όπου με έπιασε το στομάχι μου. Ξεκίνησε με πόνους τις πρώτες 2 μέρες και ύστερα υποχώρησαν οι πόνοι αλλά έχει παραμείνει για την ώρα σε μόνιμο σχεδόν βαθμό το σφίξιμο στο στομάχι - μερικές φορές παλλινδρόμηση και κόμπος στο στήθος και τον λαιμό, τυμπανισμός και δυσπεψία. Όταν αγχωθώ η στεναχωρηθώ κατά την διάρκεια αυτή τα συμπτώματα εντείνονται πολύ.

    Δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναξεκινήσω τις διαδικασίες με γιατρούς γαστρεντερολόγους, παθολόγους κτλ ή να απευθυνθώ κάπου αλλού.
    Καλησπέρα να σας πω κι εγώ την ιστορία μου για να καταλάβεις. Ξεκίνησε το καλοκαίρι όπου μια μέρα άρχισα να έχω ταχυκαρδία έντονη και να πονάω στο στερνό φοβήθηκα πολύ και πήγα στο νοσοκομείο για καρδιά, μετά από εξετάσεις ήταν όλα καλά.. Μετά από μέρες με έπιασε πόνοσ στο στομάχι πήγα σε πόσους γιατρούς γαστρεντερολουσ, άνω κάτω κοιλιάς, αιματολογικεσ, όλα ήταν καλά μόνο που είχα μια γαστριτιδα η οποία είχε ξεκινήσει να επουλωνεται... Μου έδωσε μια αγωγή αλλά ότι και να πάρω ο πόνος δεν περνάει ξαναπάω σε γαστρεντερολογο και μου λέει από την εικόνα της εξετάσεις δεν είναι λογικό να πονάς τόσο... Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όλη μέρα με αυτό ξυπνάω με αυτό κοιμάμαι αν θα πονάει το στομάχι μου. Αρχίζω και πιστεύω πως όλο αυτό οφείλεται στο αγχοσ απλά αναρωτιέμαι κι εγώ μπορεί από το άγχος να πονάει το στομάχι συνέχεια και για μέρες?

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 22:47
  2. Σφίξιμο στο λαιμό
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2017, 03:50
  3. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 12:48
  4. ΣΦΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-09-2009, 23:20
  5. ενα μεγαλο σφιξιμο
    By a_neu in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2008, 18:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •