Ξυνό χαμόγελο ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    10

    Ξυνό χαμόγελο ...

    Καλημερα!
    Κι εγω με τη σειρα μου αποφασισα να γραψω και μπλα μπλα μπλα, ξερεται, ο γνωστος προλογος! "Πήρα το θάρος" και ολα αυτα τα ομορφα...

    Ονομάζομαι Α, 19χρονος πιτσιρικάς (20 σχεδόν), αντικειμενικα ολα στην ζωη μου κυλανε υπεροχα.
    Εχω και 2 κολητους, τον Β και τον Γ! Περιστασιακά βγαίνουμε και με τον Δ για χαβαλε.
    Ειχα και 2 σχέσεις, κράτησαν αρκετό καιρό .. σχεδον στα 2 χρόνια συνολικα. Καλα ηταν μωρε... χαζο-τσακωμοι, ρομαντισμοι και να τρεχουν τα σάλια, σεξ και τα λοιπά.
    Τελείωσα την στρατιωτική μου θητεία χωρίς προβλήματα (σε μονάδα ειδικών δυναμεων μαλιστα, ουάου).
    Τώρα θα αρχίσω σπουδές σε ενα ιδιωτικό ΙΕΚ, σε ενα πολυ καλο ιδιωτικο ΙΕΚ! Γιατι ειχα βοήθεια απο τους δικους μου στα οικονομικα.
    Μετα θα πρεπει να βρω καποια δουλεια πανω στο επαγγελμα μου, στο οποιο ειμαι αρκετα καλος μιας και ασχολουμαι μ'αυτο απο τα 13 μου.
    Όλα ρόδινα και πανέμορφα! Ουχουυυυυ! Ευτυχία!

    Λοιπόν το θέμα ειναι, γιατι ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω δεν μου κανει αισθηση? Θα μου πειτε γιατι ειμαι αναισθητος. Αλλα αυτο θα ηταν μια βαρετη διαγνωση ... Για να το κανουμε πιο ενδιαφερον λοιπον, ας βρούμε μια εναλακτικη!

    Εχω σχεδον τα παντα (εκτος απο μετρητα να αγορασω μια CLK200 και να το παιζω ιστοριας), εχω και hobby! Σαφώς! Παιζω μουσικη! Λατρευω τη μουσικη, ακουω 24/7 !

    Παρεμβαση απο χρηστη του ε-ψυχολοτζι.τζι-αρ: Μικρε, δεν κανεις αυτο που νιωθεις μαλον! Be yourself! Καποιες ιδιαιτεροτητες θα χεις, πρεπει να μαθουν ολοι ποιος εισαι! Την απιστευτη αυτη προσωπικοτητα σου! Ω ναι...

    Μμμμ... Σωστα παρέλειψα να επισημανω οτι ειμαι αρκετα αντικοινωνικος, αν και τα παω καλα στο λεγιν! Μπορω να κανω κοινωνικες σχεσεις, ειμαι ευγενικος, εμφανισημος, και τα λοιπα... αλλα εν τελη. ΔΕΝ ΓΟυΣΤΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!
    Και το καλυτερο, μπορω να το δειχνω! Δεν εχω ενδιασμους να ειρωνευτω προσωπο με προσωπο οταν το νιωθω.
    Δεν εχω υποστει καμια ασχημη αποριψη, οποτε δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που με κανει να τα λεω αυτα...

    Οταν ειμαι στα ασχημα μου, θα βγω εξω να κανω κανα τσιγαρο, κανα πακετο τσιγαρα μαλον... Να ακουσω μουσικη απο το θεικο κινητο που πηρα προσφατα! Να κοιταξω τους περαστικους, να αναλογιστω πραγματα (οπως το νομισματικο συστημα που με προβληματιζει τελευταια).
    Και η ωρα περναει, χωρις να γκρινιαζω σε κανεναν αν δεν μου απευθηνει τον λογο.

    Αλλα σαν κατι να λειπει, και για αυτον τον λογο κανω το θρεάντ αυτο!

    Να 'ναι η γκόμενα? Οχι.
    Φίλοι? Οχι.
    Εξασφαλιση? Οχι.
    Λευτα? Οχι.
    Εμφάνιση? Οχι.
    Καφές? Ω πως δεν το σκεφτηκα ο ανόητος, φυσικα! Επιστρεφω...

    6 λεπτά αργότερα...

    Και πάλι, ενω εχω τον 3ο καφέ σήμερα στα χερια, παλι νιωθω κενος
    Ούτε καν το τσιγάρο δεν βοήθησε.

    Και να μαι λοιπον παλι στο παλιο γνωριμο σάιτ αυτο, να γράφω... (Έχοντας ενα αγγλικό κομμάτι να παιζει, με στοιχους "Θα με βοηθήσεις να κόψω τις φλέβες μου? Δες με να κλαίω... βοηθησέ με, να πεθάνω!)

    Στ'αλήθεια πολυ ωραιο κομμάτι! Και όχι, δεν σκοπεύω να κόψω τις φλέβες μου, γιατι θα το 'χα κανει ήδη, αντιθέτως με το κομμάτι μπορώ και μονος μου, δεν χρειαζομαι ιδιατερη βοήθεια.

    Μα τι λέω! Με συγχωρείτε που σας κανω να διαβαζετε ολοκληρο μυθηστορημα, αλλα χανομαι στον συνηρμο μου...
    Αλλα γιαυτο τον λόγο ειστε εδω ετσι? Για να διαβαζετε! Οποτε εχω το ελευθερο να γραψω οτι θελω... Τελεια!

    Περιμένω απαντησεις, πανω σε οτιδηποτε!

    Παρεμβαση απο χρηστη του ε-ψυχολοτζι.τζι-αρ: Αν έκανες και καμια συγκεκριμενη ερωτηση, ευχαριστως ν'απαντουσαμε... Εσυ εισαι λες και γραφεις στο ημερολογιο σου! Πλάκα μας κανεις?

    Οχι, καθολου πλακα! Ειναι προφανες οτι δεν την παλευω, αλλα θελω επικοδομιτικες απαντησεις.

    Σοβαρα τωρα, εαν το διαβασε κανεις εξ'ολοκληρου! Το εκτιμώ αφάνταστα! (Και αν αυτος ο καποιος ειναι και θηλυκου γενους μεταξυ 18-20, καλο θα ταν να αφησει και το κινητο του).

    Μεσ'την μ*αλακ*α οπως παντα γαμώτο, κατω απο αυτα τα βλακώδη λεγόμενα όμως, υποφερω.

    Μια κουβεντα απο καποιον εδώ μεσα ισως αλλαξει πολλα, ευχαριστω εκ των πρωτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    φιλε τα εχεις ολα και δεν ξερεις τι να κανεις,σου λειπει ο \"σκοπος\" στη ζωη.ο καθενας εχει τον δικο του σκοπο,δεν ειναι για ολους ο ιδιος.για αλλον ειναι το χρημα,για αλλον η αγαπη,για αλλον συντροφικοτητα/κοινωνικη αποδοχη/επιδειξη/να γινει γονεας και παει λεγοντας.ασε τι λεει το κατεστημενο για να ειμαστε ευτυχισμενοι,δες μεσα σου και πραξε το ακομα και αν ερχεται σε αντιθεση με αυτα που θεωρουν οι αλλοι σημαντικα.προσεξε ομως,ο σκοπος σου δεν ειναι μικρα \"θελω\" της ζωης σου,ενα καινουριο κινητο η ενα καινουριο αμαξι,αυτα ειναι χαρες μικρης διαρκειας και το εχεις καταλαβει και εσυ αυτο.τα βαθυτερα ειναι που αξιζουν,καλη εξερευνηση σου ευχομαι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Finlande,

    καλως ήρθες...προσωπικα βρηκα πολυ χαριτωμενο τον τροπο που γραφεις κ διασκεδαστικο
    Δεν ξερω αν προσωπικα μπορώ να πώ κατι βοηθητικο, μονο μερικες σκεψεις διαβαζοντας το κειμενο σου....

    Μοιαζει σαν τπτ να μην σε αγγιζει ή να μην αφηνεις να σε αγγιξει...γκομενες, λεφτα, εξασφάλιση, φιλοι....πώς τα βλεπεις ομως ολα αυτά?Ποσο νοημα δινεις σε καθε ενα απο αυτά, ποσο βάθος βλεπεις κ ποσο μενεις στην επιφανεια τους, σε ενα πρωτο επιπεδο? Μήπως γι αυτο δεν παιρνεις την ευχαριστηση που αναζητας? Μήπως επειδη δεν τολμας για καποιο λογο να πας παρακατω? Μήπως επειδη φοβάσαι κατι τετοιο?

    Εσυ εισαι αυτος που θα βρει τις απαντησεις στο γιατι κ τί λειπει ωστε να παρεις την ικανοποιηση που ψαχνεις...Δεν μπορει να υποφέρεις τυχαια οπως γραφεις....Μπορει να τα παρουσιαζεις με αρκετη δοση χιουμορ ομως η πικρια διαφαινεται νομιζω οπως κ το κενο που νιωθεις.....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Finlandos
    Να \'ναι η γκόμενα? Οχι.
    Φίλοι? Οχι.
    Εξασφαλιση? Οχι.
    Λευτα? Οχι.
    Εμφάνιση? Οχι.
    Καφές? Ω πως δεν το σκεφτηκα ο ανόητος, φυσικα! Επιστρεφω...


    Γιατι ψαχνεις τοοοοοσο μακρια και δεν αρχινας απο τα πιο απλα???

    πχ τον εαυτο σου??

    Εγω καποια στιγμη δεν ειχα τιποτα απο αυτα που βαζεις ισως ουτε καφε που τον εκανες σε 6 λεπτα...
    Τσιγαρο για να καπνισω ειχα να δω περιπτερο 6 μηνες.
    Μαζευα τσιγαρα απο τρακες στη σχολη (με ειχαν μαθει πια) και αμα μαζευα 5-6 βολευα την ημερα μου.

    Καφες, γκομενες, αμαξια, διαστημοπλοια κλπ κλπ ουτε ηξεραν τι χρωμα ειχαν....
    :P


    Και ομως με τον εαυτο μου ημουν μια χαρααααααα!!!
    Δεν ξερεις ποσο ευτυχισμενος ημουν...
    Οντως οπως λεει και ο εμπνευστακος ειχα σκοπο....

    Η ζωη ανοίγονταν τοτε μπροστα μου και το μονο που εμποδιζε να την κατακτησω ηταν ο χρονος....
    Με λιγη υπομονη ολα οσα μου ελειπαν τακτοποιηθηκαν μια χαρα.
    Ποτε δεν μου ελειψε ομως ο στοχος, ο σχεδιασμος και στο τελος το αναμενομενο αποτελεσμα σε οτι ειχα στο μυαλο μου.

    Αυτα που γραφω εγιναν οταν ημουν γυρω στα 20, περασαν αλλα 20 χρονια και σημερα ειμαι σε θεση να πω οτι δεν μου λειπει τιποτα απο οσα θελω να εχω στη ζωη μου, μην σου πω οτι εχω και παραπανω απο οσα επιδιωκα.

    Κατι γωνιες μου λειπουν στο πλανητη αλλα δεν θα μου ξεφυγουν για πολυ.... συντομα θα τις κατακτησω και αυτες....
    (αρκει να ψησω την γυναικα μου γιατι τα φοβαται αυτα....)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Σε συμπάθησα μόνο απο το τρόπο που γράφεις!
    Λοιπόν, συμφωνώ απόλυτα με όσα σου έγραψαν ..
    Μη ψάχνεις να γεμίσεις το κενό που νιώθεις μέσα απο καποιο αντικείμενο, όσο ακριβό και να είναι, ή κάποια επιφανειακή σχέση. Δε πρόκειτε να το καταφέρεις. Οσο ωραία κι αν είναι όλα αυτά, όσο χρήσιμα κι αν είναι, είναι μόνο το \"αλατοπίπερο\" της ζωής μας και όχι η ουσία. Η ουσία βρίσκεται, όσο κλισέ κι αν ακούγεται, μέσα μας. Στα συναισθήματα μας, στον εαυτό μας, σε ο,τι πραγματικά αγαπάμε. Ψάξε λοιπόν να βρείς τι είναι αυτό που θες πιο πολύ στη ζωή σου. Βάλε ένα στόχο και προσπάθησε να τον πετύχεις όσο χρόνο κι αν σου πάρει. Εξάλλου η πορεία είναι πιο ουσιαστική και σε γεμίζει περισσότερο απο τον προορισμό μόνο του. Σκέψου λοιπόν τι είναι αυτό που θες πιο πολύ για σένα, για τη ζωή σου.
    Βέβαια θα σκέφτεσαι τώρα \"Εαν το ήξερα εδώ θα έχανα το χρόνο μου;\"..Ακόμα όμως και έτσι να είναι τα πράγματα εγώ σου λέω οτι θα το βρείς κάποια στιγμή. Εξάλλου είσαι πολύ μικρός. Πιστεύω οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν περάσει μια τέτοια φάση, του τύπου \"που πηγαίνω στη ζωή\" και \"δε ξέρω τι θέλω\". Μάλιστα κάποια βιβλία ψυχολογίας χαρακτηρίζουν τα 19 με 21 περίπου, τη φάση του ψαξίματος για τη ζωή, για τον εαυτό.. Όσο μεγαλώνεις θα φτάνεις πιο κοντά στην απάντηση μέχρι που κάποια στιγμή ολα αυτά θα σου φαίνονται πολύ ξένα. Εν ολίγοις, θα σου έλεγα οτι οσα περνάς είναι φυσιολογικά και μέρος της ανάπτυξης. Δε γεννιόμαστε γνωρίζοντας τον εαυτό μας, τον μαθαίνουμε στη πορεία. Και η ηλικία σου είναι το αποκορύφωμα σε αυτή τη πορεία γνώσης.
    Σιγα σιγα όλα θα βρουν το δρόμο τους και εσυ φυσικά το δικό σου. Να τον επιλέξεις μόνο με βάση το μυαλό και τη καρδια σου και όχι με βάση τις εφήμερες και επιφανειακες επιθυμίες σου.
    Καλη επιτυχία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    \" ο γνωστος προλογος! \" ο γνωστος προλογος? ποιος γνωστος προλογος? δικο σου προλογο δεν εχεις ? κατι πραγματικα δικο σου δεν βρηκες? ουτε κατι αντιπρωσοπευτικο αλλουνου να αντιγραψεις?
    νομιζω κατα βαθος εισαι πολυ ευαισθητος . δεν γουσταρεις κανεναν, δλδ ουτε τον εαυτο σου? ο πατερας σου ηταν στρατιωτικος? γιατι πηγες ΕιΔιΚεΣ ΔυΝαΜειΣ? διαισθανομαι να εχεις καποιο κενο απο την πλευρα του πατερα σου
    \" (εκτος απο μετρητα να αγορασω μια CLK200 και να το παιζω ιστοριας)\" θα ηταν ιδανικο να ειχες και μια CLK ε? θα ολοκληρωνε την εικονα που θες να πλασαρεις? μου φαινεται σαν τον πιο πιθανο λογο που εβαλες την παρενθεση.
    \"Και να μαι λοιπον παλι στο παλιο γνωριμο σάιτ αυτο, να γράφω...\" παλιο? γνωριμο? εκανες register χτες. σαν εκφραση αντεγραμενη απο καποιο βιβλιο ή τραγουδι μοιαζει αυτη.
    Αυτες οι \"Παρεμβαση απο χρηστη του ε-ψυχολοτζι.τζι-αρ\" γιατι τις κανεις αληθεια? το κανεις συχνα να σκεφτεσαι τι σκεφτονται οι αλλοι ? σε απασχολει κατι?τι εικονα περνας?
    μηπως δεν αφηνεσαι αρκετα ελευθερος ?μηπως δε βρισκεις τη μοναδικοτητα σου ? μηπως ψαχνεις να ικανοποιεις τους αλλους και εισαι τοσο μακρυα απτον εαυτο σου και αυτη η αποσταση ειναι το κενο που βιωνεις ?
    Εσυ ζητησες μια ενδιαφερουσα και εναλλακτικη διαγνωση! φιλικα ολα και θελω να πω οτι δεν εχω προθεση να στην πω [ γιατι πολλα ισως παραπεμπουν σε αυτο], ειμαστε 2 αγνωστοι εξαλλου φιλε Α. απλα σου γραφω μερικες παραξενες γρηγορες σκεψεις..αμα σε ενδιαφερει καμια κρατα την αμα οχι νο προβλεμ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    10
    Τετοιου ειδους απαντησεις περιμενα να δω, χωρις παρεξηγηση βεβαιως προς τους αλους που απαντησαν.
    Τα πόστ σας μ\'εκαναν να χαμογελάσω, αλλα ο φιλτατος Λεφ, μ\'εκανε να σκεφτω σε μερικα ερωτηματα που δεν περνουσαν τοσο συχνα απ\'το μυαλο μου! Νομιζω οτι αξιζει και θα απαντησω αναλυτικα.

    Originally posted by Lef
    \" ο γνωστος προλογος! \" ο γνωστος προλογος? ποιος γνωστος προλογος? δικο σου προλογο δεν εχεις ? κατι πραγματικα δικο σου δεν βρηκες? ουτε κατι αντιπρωσοπευτικο αλλουνου να αντιγραψεις?
    Γενικοτερα σε ολο το ποστ μου, ήθελα να βάλω μια δόση σαρκασμού.
    Γιατι ειδικοτερα στο φορουμ της καταθλιψης τα περισσοτερα ποστς ειναι \"βαρια\", μαύρα και ασηκωτα για πολους (ή ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον).
    Καταλαβαινω οτι ετσι νιωθουν πολοι απο δω, διστυχισμενοι και σε αδιεξοδο και ελπιζω να μην προσβληθηκε κανεις απο αυτο γιατι το μονο που ηθελα ηταν να βαλω μια δοση σαρκασμου και χιουμορ ωστε να ειναι πιο ευκολο απο τους αναγνωστες που ειναι επισης σε καποια ασχημη φαση να το διαβασουν πιο ευχαριστα, οσο ευχαριστο μπορει να ειναι ενα ποστ που περιγραφει καποιο προβλημα.
    Και παραλληλα να περιγραψω αυτα που με απασχολουν!
    Οποτε, παιρνεις τον ποιο συνιθησμενο προλογο εδω μεσα \"Πηρα το θαρος να γραψω..\", τον τελειωνεις συντομα χωρις να τον ολοκληρωσεις καν \"κλπ κλπ, δλδ\", δινοντας ετσι την αισθηση σε καποιον οτι δεν ακολουθει κατι ιδιαιτερα σοβαρο.
    Πολες ευαισθητες ψυχες εδω μεσα (οπως εγω), ψυχοπλακωνοντε διαβαζοντας σοβαρα και βαρια ποστς.


    Originally posted by Lef
    νομιζω κατα βαθος εισαι πολυ ευαισθητος . δεν γουσταρεις κανεναν, δλδ ουτε τον εαυτο σου? ο πατερας σου ηταν στρατιωτικος? γιατι πηγες ΕιΔιΚεΣ ΔυΝαΜειΣ? διαισθανομαι να εχεις καποιο κενο απο την πλευρα του πατερα σου
    Σωστα νομιζεις, ειμαι.
    Με τον εαυτο μου εχω μια ανωμαλη σχεση αγαπης και μισους.
    Με μισω γιατι ειμαι αχαριστος σε πολους τομεις, καταλαβαινω μεν οτι θα πρεπε να εχω εκτιμησει πολλα πραγματα αλλα δεν με χαροποιει τιποτα σχεδον ωστε να αναποδωσω κατι πισω.
    Θα μπορουσα βαβαια να προσποιηθω (οπως κανω αρκετες φορες σε πιο σοβαρα θεματα, που επιβαλλεται) αλλα δεν το κανω γιατι αγαπω τον εαυτο μου για τον λογο που ανεφερα στο πρωτο μου ποστ, δεν εχω ενδιασμους να δειξω πως νιωθω πραγματικα ειτε ειναι θετικο για τον αλλον, ειτε αρνητικο.
    Και πραγματικα, δεν θελω να τ\'αλλαξω αυτο.
    Ο πατερας μου, ουτε στρατιωτικος ηταν, ουτε ναυτικος/αεροπορος/καπετανιος.
    Ηταν παντα εδω, και δεν νομιζω οτι υπηρχε καποιο κενο στην μια πλευρα.

    Originally posted by Lef
    \" (εκτος απο μετρητα να αγορασω μια CLK200 και να το παιζω ιστοριας)\" θα ηταν ιδανικο να ειχες και μια CLK ε? θα ολοκληρωνε την εικονα που θες να πλασαρεις? μου φαινεται σαν τον πιο πιθανο λογο που εβαλες την παρενθεση.
    Παραδοξος, δεν εχω καποια εικονα στο μυαλο μου που θα \'θελα να πλασαρω.
    Η παρένθεση ηταν σαρκαστικη, ηθελα απλα να δημηουργησω την εικονα καποιου που επιφανιακα τα εχει ολα (εκτος απο ενα υπερπολυτελες αυτοκινητο) και στην ουσια δεν εχει τιποτα.
    Μου ρθε αμεσως στο μυαλο ενα αυτοκινητο γιατι μ\'αρεσει να ταξιδευω! Στην ασφαλτο παντα.
    Δεν τρεφω ιδιαιτερη συμπαθεια για την CLK, εχω βολευτει τελεια με ενα ποιο φτηνο.

    Originally posted by Lef
    \"Και να μαι λοιπον παλι στο παλιο γνωριμο σάιτ αυτο, να γράφω...\" παλιο? γνωριμο? εκανες register χτες. σαν εκφραση αντεγραμενη απο καποιο βιβλιο ή τραγουδι μοιαζει αυτη
    Πραγματι, χθες εκανα ρετζιστερ.
    Στο site μπαινω σχεδον 3 χρόνια.
    Ειχα άλλο account βεβαιως αλλα μετα την στρατιωτικη μου θητεια, δεν θυμομουν τον κωδικο (ειχα να μπω ενα δωδεκαμμηνο).

    Originally posted by Lef
    Αυτες οι \"Παρεμβαση απο χρηστη του ε-ψυχολοτζι.τζι-αρ\" γιατι τις κανεις αληθεια? το κανεις συχνα να σκεφτεσαι τι σκεφτονται οι αλλοι ? σε απασχολει κατι?τι εικονα περνας?
    Τις κανω για να αποφυγω απαντησεις που θα μου ηταν \"αχρηστες\" αν μου επιτρεπετε.
    Γιαυτο απανταω μονος μου να μην μπει στον κοπο να απαντησει αλλος.
    Και ενα συν στην ολη χιουμοριστικη εικονα του ποστ.
    Και ναι, με νοιαζει τι σκεφοντε οι αλλοι, αλλα δεν νομιζω οτι με επηρεαζει ιδιαιτερα.
    Ειναι απλα τροφη για σκεψη (οπως με ταισες κι εσυ τωρα, χεχε), μιας και μ\'αρεσει να σκεφτομαι... Οτι και να ναι αυτο.

    Originally posted by Lef
    μηπως δεν αφηνεσαι αρκετα ελευθερος ?μηπως δε βρισκεις τη μοναδικοτητα σου ? μηπως ψαχνεις να ικανοποιεις τους αλλους και εισαι τοσο μακρυα απτον εαυτο σου και αυτη η αποσταση ειναι το κενο που βιωνεις ?
    Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου, σκορπιες σκεψεις ομως (αξιοσημειωτο ειναι το ποσο μεσα επεσες σε πολλα).
    Μπορω να ανοιχτω ευκολα, δεν ειμαι ιδιαιτερα κλειστος.
    Εχω μαλιστα επαφες μ\'εναν φιλο (επαφες μονο, γιατι δεν κανουμε παρεα λογο αποστασης) στον οποιο εχω ανοιχτει πληρως! Οπως και αυτος.
    Δεν νομιζω να αλλαζε τιποτα εαν με γνωριζαν πληρως ολοι.
    Δεν ειναι οι κοινωνικες σχεσεις αυτο που με απασχολει σε σημειο να αποτελει προβλημα.
    Ασχετα με το αν δεν γουσταρω κανεναν σε ψυχολογικα κρισιμες φασεις, οπως προχθες την νυχτα που εγραψα το πρωτο μου ποστ, υπαρχουν ορισμενα ατομα τα οποια μ\'ενδιαφερουν (δεν ειναι ομως αυτοι ο λογος που θα μπορουσε να με κανει να ζησω με ορεξη).
    Και αν και πολες φορες δινω περισσοτερη βαρυτητα σ\'αυτους, νομιζω πως και παλι, δεν αποτελει προβλημα ουτε το οτι με παραμελω! Δινω βαση και σε μενα.

    Αν δεν σε κουρασα, θα θελα και 2η απαντηση απο \'σενα! Take care!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    σκέψου μόνο γιατί διάλεξες να γράψεις εδώ; κατά τα άλλα γεια χαρά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    και μενα ο πατερας μου ηταν παντα εδω αλλα το τσιμπισα το ψυχικο κενο μου. ψαχνεις δλδ λογους να ζεις με περισσοτερη ορεξη ? σα να αισθανεσαι ανικανοποιητος με οσα εχεις ως τωρα. αρα γιατι τα εκανες? ή μηπως περιμενες περισσοτερη ικανοποιηση ? εσυ τι θες πραγματικα?τι θα σου δωσει ικανοποιηση? ισως παρει καιρο να το βρεις.. μερικοι ισως να μη το βρισκουν ποτε, αλλοι δεν αρχιζουν να ψαχνουν καν ισως. Σα να εχεις διαρκως αναγκη να εισαι διαφορετικος ή πρωτοτυπος φαινεσαι, σα να τα περνας ολα γρηγορα. Νομιζω οτι εστιασες στην απαντηση μου επειδη ειχε περιεργο στυλ αλλα οι προηγουμενες αποψεις ηταν πολυ πιο ουσιαστικες. συμφωνω πολυ με \" Μοιαζει σαν τπτ να μην σε αγγιζει ή να μην αφηνεις να σε αγγιξει \" απλα δε τις εγραψα γιατι ηταν ηδη γραμμενες. Δηλαδη ισως να εχεις τα συστατικα να εισαι ευχαριστημενος και δε το βλεπεις ( \" Γιατι ψαχνεις τοοοοοσο μακρια\" ).
    Θα σου πω ενα πχ για τις γκομενες αλλα ισως ισχυει και σε αλλους τομεις, Λες για \"Γκομενες\" .. μπορει να μη σου λειπει γκομενα αλλα μηπως σου λειπει μια συντροφος? μια γυναικα ? μηπως γενικευεις τη γνωμη σου για τις γυναικες και δεν αφηνεις περιθωρια να βρεις μια με χαρακτηριστικα που δεν εχεις συναντησει ποτε και να σου δωσουν ενα νεο νοημα,ενδιαφερον στη ζωη σου ? Δεν ειναι παντα προτερημα η σιγουρια. Αμα εισαι σιγουρος και νομιζεις οτι ξερεις και εχεις γνωρισει τα παντα λογικο ειναι να βαριεσαι :P σχεδον τπτ στη ζωη δεν ειναι γραμμικο..τερματισες δλδ τις γκομενες? και ? καθε γκομενα ειναι η ιδια? παει δλδ αυτο το θεμα για την υπολοιπη ζωη σου? ολες θα σου προσφερουν τα ιδια? μηπως σου λειπει λιγη σφαιρικη γνωση, κατι να σου ανοιξει τους οριζοντες του μυαλου σου? εφημεριδες διαβαζεις? το ιρακ ξερεις που πεφτει? (χαχα πλακανω)
    Λες για \"εξασφαλιση\" .. τι εχεις εξασφαλισει δλδ ? το μελλον σου ?εξασφαλιση..wow, τι λεξη.. κατευθειαν απτην \"κοινωνια\" αυτη η λεξη.. σα να στην εχουν φυτρωσει. αμφιβαλλω δλδ αν καποιος που εχει ως στοχο \"εξασφαλιση\" να ειναι οκ με τον εαυτο του. Μπορει και ναμε λαθος. Καταλαβαινω οτι θες να ακουσεις ιδεες απλα και ελπιζω να καταλαβαινεις επισης οτι ΕΣΥ θα βρεις την απαντηση μονος σου. Μη συγκρινεσαι με αλλους.. αμα εχεις 10 φιλους και οι 10 ικανοποιουνται και θαυμαζουν τις CLK σορρυ αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να σε γεμιζει και σενα.. γιαυτο κοιτα μαθε και γνωρισε τον εαυτο σου, αφαιρεσε προκαταληψεις φοβους και λοιπο κακοβουλο λογισμικο :P και καντο! και δε κουραζεις ουτε εμενα ουτε κανεναν αλλο εδω γιατι ειμαστε μια μεγαλη παρεα και διαβαζουμε και γραφουμε γιατι μας αρεσει !

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    46
    καλημερα finlandos!
    Εγω παλι με την σειρα μου,προσκομισα μονο θετικα στοιχεια απο εσενα.
    Ανθρωπος που εχει την ικανοτητα να αντιλαμβανεται πραγματα στον εαυτο του,τα οποια δεν του ειναι αρεστα, δεν ειναι δυνατον να μην ειναι καλοκαρδος,ευαισθητος και ολοκληρωμενος.
    Μπορει οντως να σου λειπουν πραγματα στην ζωη σου, τα οποια ειμαι σιγουρη ομως οτι θα τα βρεις και θα σε κανουν ευτυχισμενο.
    Το χιουμορ σου,η ειλικρινια σου ειναι απο τα μεγαλυτερα οπλα που διαθετεις....εκμεταλλευσου τα ετσι ωστε να εχεις τα θεμητα για εσενα αποτελεσματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Finlandos

    Μεσ\'την μ*αλακ*α οπως παντα γαμώτο, κατω απο αυτα τα βλακώδη λεγόμενα όμως, υποφερω.
    Νομίζω οτι αυτή σου η φράση τα λέει όλα, Φιλανδέ.
    Το κείμενο σου μου έκανε εντύπωση ακριβώς γι\' αυτό το λόγο. Γιατί είναι γραμμένο όμορφα, έξυπνα και χιουμοριστικά αλλά αναβλύζει ανάμεσα απο τις γραμμές τη μυρωδιά του πόνου.
    Διαβάζοντας το αναρωτιέμαι πώς είναι να ζεις μια τέλεια ζωή, να τα χεις όλα όπως λες, φίλους, υποστηρικτικούς γονείς, εμφάνιση, χρήματα, κι όμως μέσα σου να νιώθεις αυτό το τρομερό κενό.Ένα κενό το οποίο δεν μπορείς να φορτώσεις πουθενά, ούτε σε \"κακούς\" γονείς, ούτε στην άτιμη την κοινωνία...Ένα κενό όλο δικό σου.
    Μάκια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    φοιβη, γεια χαρα και απο εμενα,

    Ποσο δικιο εχεις σε αυτες τις \"γραμμες\" που μολις εγραψες!!!!
    Ειναι πολυ περιεργο να νιωθεις οτι δεν μπορεις να βρεις λυση στο προβλημα σου, οταν μαλιστα εχεις ολα τα καλα του Θεου και προπαντων την σωματικη σου υγεια.... Γιατι λοιπον να χανεις την ψυχικη σου υγεια??? Γιατι ρε γμτ!!!!? γιατι.....?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλώς σε βρήκα lost soul. Φαίνεται το θέμα του Φιλανδού να σε αγγίζει πολύ. Αυτό το \"γιατί\" σου ακούγεται γεμάτο απελπισία.
    Μάκια...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Munich
    Posts
    36
    Τ\'ότι τα είχες όλα έτοιμα και στο <<χέρι>>, μήπως;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    απελπισια φοιβη δεν θα πει τιποτα...Σημερα ειναι μια απο τις χειροτερες μερες των 3 1/2 ετων που κρατα αυτη η κατασταση σε εμενα...Νιωθω σημερα οτι το στομαχι μου θα εκραγει!!! απο την πρωτη στιγμη αλλωστε εκει (το στομαχι) ηταν που με κτυπησε η δικια μου ιστορια... Βλεπεις εκει εγω ειχα ευαισθησια και βρηκε ευκαιρια το γαμ...νο να ριζωσει εκει!!! Εχω να παρω ηρεμιστικο 2 χρονια και,.....και νιωθω οτι σημερα δεν θα αντεξω, θα τα παρω με τις χουφτες!!!
    χεσε μεσα... σορρυ κιολας εεε?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •