Σφυγμος στην κοιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    Σφυγμος στην κοιλια

    Παιδιά να ρωτήσω αυτό το πράγμα που η κοιλιά παλεται μαζί με τον σφυγμο της καρδιάς είναι κάτι;; μπορώ να καταλάβω δλδ τον σφυγμο μου στην κοιλιά μου η να τοποθετήσω ένα πιατο πάνω στην κοιλιά μου και αυτό να κουνιεται σύμφωνα με το σφυγμο μου.. Έκανα καρδιολογικες πριν 2 μήνες και ήταν καλά... Αν και αυτό που περιγράφω το χω από πάντα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ειναι φυσιολογικο. εκει υπαρχει μια μεγαλη αρτηρια

  3. #3
    Ναι καλά τα λες.. Είμαι και πολύ αδύνατος και άμα την ακουμπήσω την νιώθω να παλεται

  4. #4
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    Παιδιά να ρωτήσω αυτό το πράγμα που η κοιλιά παλεται μαζί με τον σφυγμο της καρδιάς είναι κάτι;; μπορώ να καταλάβω δλδ τον σφυγμο μου στην κοιλιά μου η να τοποθετήσω ένα πιατο πάνω στην κοιλιά μου και αυτό να κουνιεται σύμφωνα με το σφυγμο μου.. Έκανα καρδιολογικες πριν 2 μήνες και ήταν καλά... Αν και αυτό που περιγράφω το χω από πάντα

    Πριν 2 χρόνια που είχα χάσει κάποια κιλά και η κοιλιά μ δεν είχε καθόλου λίπος πάνω το είχα παρατηρήσει μια φορά ότι κουνιέται η κοιλιά μ πάνω από τον αφαλό μου. Αμέσως έτρεξα στο Ίντερνετ να δω τι είναι γιατί νόμιζα ότι είναι κάτι μη φυσιολογικό. Κάπου διαβασα σαν χαζή ότι εοναι συμπτωμα από όταν ετοιμαζεται να σπάσει η αορτη ( είναι η μεγάλη αρτηρία στ σώμα μας η οποία κουνιέται σύμφωνα με τον χτυπο της καρδιάς ) σοκ εγώ , άγχος να νομίζω θα πάθω καρδιακή προσβολή και θα σπάσει η αορτη και εξναι προειδοποίηση. Πήγα στον γιατρό και του λέω τι είναι αυτό;; Και να μου λέει ποιο; Λέω αυτό που κουνιέται εδώ !!! Κ λέει η αορτη σου είναι κοπέλα μου.. εγιν ρεζίλι , είναι τέρμα φυσιολογικό απλά εγώ το είχα παρατηρήσει τότε λόγω απώλειας κιλών! Για γέλια εινα...μην αγχώνεσαι όλοι το έχουμε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω βλεπω τουσ χτυπουσ τησ καρδιασ στον καρπο λογω γυμναστικησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Το έχω παρατηρήσει κ εγώ αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κ εγώ σαν εσένα έφαγα κόλλημα μετά από συζήτηση με τον ιατρό μου το επιβεβαίωσε ότι είναι φυσεολογικο κ το έχουν όλοι.. απλά εσύ το παρατήρησες κάτι πού δεν ήξερες..

    Εστάλη από Samsung S9

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Στον καρπό της βλέπουμε όλοι δεν χρειάζεται να γυμνάζεσαι για να το δεις ..αυτό που λες δεν ισχύει όλοι έχουμε αρτηρίες μεγάλες που αντλούν μεγάλη ποσότητα αίματος και γίνονται αντιληπτά με μία απλή υφή..

    Εστάλη από Samsung S9

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καλα εγω εχω παλιο σκαρι δεν ξερω τι ισχυει σε σασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    Παιδιά να ρωτήσω αυτό το πράγμα που η κοιλιά παλεται μαζί με τον σφυγμο της καρδιάς είναι κάτι;; μπορώ να καταλάβω δλδ τον σφυγμο μου στην κοιλιά μου η να τοποθετήσω ένα πιατο πάνω στην κοιλιά μου και αυτό να κουνιεται σύμφωνα με το σφυγμο μου.. Έκανα καρδιολογικες πριν 2 μήνες και ήταν καλά... Αν και αυτό που περιγράφω το χω από πάντα
    Ειναι φυσιολογικο οταν χτυπαει δυνατα η καρδια. Το ερωτημα ειναι γιατι χτυπαει δυνατα η καρδια. Αν ειναι λογω αγχους ή ασκησης τοτε ειναι φυσιολογικο. Αλλα μπορει να χτυπαει δυνατα και για παθολογικους λογους. Εχεις παρατηρησει επθδεινωση οταν ξαπλωνεις;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ειναι φυσιολογικο οταν χτυπαει δυνατα η καρδια. Το ερωτημα ειναι γιατι χτυπαει δυνατα η καρδια. Αν ειναι λογω αγχους ή ασκησης τοτε ειναι φυσιολογικο. Αλλα μπορει να χτυπαει δυνατα και για παθολογικους λογους. Εχεις παρατηρησει επθδεινωση οταν ξαπλωνεις;
    Δεν υπάρχει επιδείνωση μόνο όταν ξαπλωνω και όταν δεν παίρνω ανάσα τη βλέπω να κουνιεται.... Βέβαια το χω αυτό από μικρός... Αλλά είχα πάει καρδιολογο πριν 2 μήνες για μια ταχυκαρδια.... Και δεν είχα Τπτ... Μου λέει φύγε και μην το ψάχνεις είναι η καρδιά σου πολύ δυνατή... Δεν καπνίζω δεν πίνω δεν τρώω λιπαρά και δεν έχω και ιστορικό....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    Δεν υπάρχει επιδείνωση μόνο όταν ξαπλωνω και όταν δεν παίρνω ανάσα τη βλέπω να κουνιεται.... Βέβαια το χω αυτό από μικρός... Αλλά είχα πάει καρδιολογο πριν 2 μήνες για μια ταχυκαρδια.... Και δεν είχα Τπτ... Μου λέει φύγε και μην το ψάχνεις είναι η καρδιά σου πολύ δυνατή... Δεν καπνίζω δεν πίνω δεν τρώω λιπαρά και δεν έχω και ιστορικό....
    Αν ειχες κατι θα αντιμετωπιζες και αλλα συμπτωματα. Απο μονο του ειναι φυσιολογικο.

    Προληπτικες εξετασεις που γινονται σε υγεις για να ασχοληθουν με αθλητισμο ειναι το ηλεκτροκαρδιογραφημα και το τριπλεξ.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αν ειχες κατι θα αντιμετωπιζες και αλλα συμπτωματα. Απο μονο του ειναι φυσιολογικο.

    Προληπτικες εξετασεις που γινονται σε υγεις για να ασχοληθουν με αθλητισμο ειναι το ηλεκτροκαρδιογραφημα και το τριπλεξ.
    Έκανα πριν από 2 μήνες και δεν είχα τίποτα μου είπαν οι γιατροί... Το μόνο που έχω είναι κάτι πονοι στο στήθος.... Αυτη τη στιγμή... Αλλά τον τελευταίο καιρό έγιναν κάποια πράγματα στη ζωή μου και είμαι σε μόνιμο άγχος.... Πολύ άγχος

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Εγώ φίλε είχα συμπτώματα ίδια όμως αυτά του εμφράγματος..πόνος στο στήθος μούδιασμα στο αριστερό χέρι κ πόνος σαν να μου τρυπάνε τα μπράτσα με τρυπάνι ..
    Αυτό με οδήγησε φυσικά να πάω σε καρδιολόγο..
    Αφού με ακροάσε με το ακουστικό θεώρησε να μην κάνω καμιά εξέταση έκανα το τριπλεξ τυπικά και η εξέταση βγήκε φυσεολογικοτατι....

    Σταματά να ανχωνεσε και μαζί με το ανχος θα φύγουν όλα όσα έχεις.



    Εστάλη από Samsung S9

  14. #14
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Εγώ φίλε είχα συμπτώματα ίδια όμως αυτά του εμφράγματος..πόνος στο στήθος μούδιασμα στο αριστερό χέρι κ πόνος σαν να μου τρυπάνε τα μπράτσα με τρυπάνι ..
    Αυτό με οδήγησε φυσικά να πάω σε καρδιολόγο..
    Αφού με ακροάσε με το ακουστικό θεώρησε να μην κάνω καμιά εξέταση έκανα το τριπλεξ τυπικά και η εξέταση βγήκε φυσεολογικοτατι....

    Σταματά να ανχωνεσε και μαζί με το ανχος θα φύγουν όλα όσα έχεις.



    Εστάλη από Samsung S9
    Καλά τα λες.... Το παλεύω αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο.... Προσπαθώ

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Τι εννοείς το παλεύεις φίλε δεν μπορώ να καταλάβω..
    Έχεις κάποια σοβαρή ασθένεια και το παλέβεις??

    Δεν σε κράζω απλά θέλω να σε ενθαρρύνω γιατί έπεσα κ εγώ σε αυτήν την φάση ...

    Αυτά που σου λέω πες τα μέσα σου στον εαυτό σου και σταματά να σκεφτεσε βλακείες..

    Δες λίγο με το μάτι σου περιμετρικά γύρω σου και θα καταλάβεις ότι άνθρωποι παλεβουν με υπαρκτά κ σοβαρότερες ασθεννειες και τους δίνουν κ χρονοδιάγραμμα οι γιατροί για το πόσο θα ζήσουν ακόμα..

    Ακόμα όμως κ σε αυτή την φάση δίνουν την μάχη γιατί όσο ζεις έχεις την ελπίδα..

    Βάλε καλά στο μυαλό σου ότι αν συνεχίσεις έτσι θα χάσεις τον έλεγχο τον σκέψεων σου και θα πέσεις στο τρυπάκι με ψυχολόγους κ ψυχοφαρμακα που είναι ότι χειρότερο για την υγεία σου...



    Εστάλη από Samsung S9

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 04:19
  2. Κοιλιά
    By BNW24 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 22-06-2011, 02:42
  3. Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .
    By sethvsares in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 11-09-2010, 00:13
  4. πονοσ στη κοιλια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2010, 19:40
  5. Replies: 8
    Last Post: 29-03-2008, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •