Θέλω να πεθάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    1

    Θέλω να πεθάνω

    Το έσβησα και το ξανάγραψα πολλές φορές στη προσπάθεια να βρω τις κατάλληλες λέξεις να εκφράσουν αυτό που νιώθω αλλά δεν το κατάφερα και ούτε θα το καταφέρω ποτέ. Θελω τόσο πολύ να πεθάνω αλλά είμαι τόσο δειλή που ούτε αυτό δεν μπορώ να κάνω μια ζωή είμαι η " αδικη τεμπέλα εγωίστρια" ακόμα και για τον άνθρωπο που αγαπάω περισσότερο, μα δεν μπορώ δεν έχω όρεξη για τίποτα Νυστάζω, πονάει φρικτά το κεφάλι μου κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει, θέλω να το προσπαθήσω φοβάμαι το ότι μπορεί και να υπάρχουν και όμορφα πράγματα που θα χάσω αν πεθάνω. Τόσα χρόνια είμαι η ψυχασθενης της οικογένειας που κάνεις δεν βγάζει άκρη μαζί της άρα και δεν ασχολείται και το χειρότερο είναι ότι το πιστεύω ότι είμαι ψυχασθενης ούτε καν τα νεύρα μ δεν μπρ να ελέγξω (και όχι δεν είμαι στην εφηβεία!) θέλω να πεθάνω αλλά φοβάμαι το ποσό θα στεναχωρηθουν οι δικοί μου κυρίως ο μπαμπάς μ στεναχωριέμαι που θα στεναχωρηθουν. Το μόνο π σκέφτομαι όλη μέρα είναι ποσο θα ήθελα να πέσει από τον ουρανό ένα μαχαίρι και καρφωθεί στην καρδιά μου ή πόσο θα θελα να προσπαθήσω να πετάξω... Δεν έχω όρεξη ούτε να σκεφτώ ένα ******** ψευδώνυμο θέλω τόσο πολύ να πεθάνω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Το ότι τα γράφεις αυτά εδώ μέσα,αποδεικνύει ότι δεν θέλεις καθόλου να πεθάνεις...Αποδεικνύει ότι θέλεις πάρα πολύ να ζήσεις...Θέλεις να επικοινωνήσεις,να μοιραστείς,να σε ακούσουν...Απλά θέλεις να τα κάνεις αυτά με έναν τρόπο που θα έχει νόημα για σένα...Θέλεις να τα κάνεις με τους δικούς σου όρους...Ή που θα το καταφέρεις αυτό ή που θα βρείς ωραίους τους ''όρους'' κάποιου άλλου και δεν θα σε νοιάζει να αφεθείς σ'αυτούς.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by ... View Post
    Το έσβησα και το ξανάγραψα πολλές φορές στη προσπάθεια να βρω τις κατάλληλες λέξεις να εκφράσουν αυτό που νιώθω αλλά δεν το κατάφερα και ούτε θα το καταφέρω ποτέ. Θελω τόσο πολύ να πεθάνω αλλά είμαι τόσο δειλή που ούτε αυτό δεν μπορώ να κάνω μια ζωή είμαι η " αδικη τεμπέλα εγωίστρια" ακόμα και για τον άνθρωπο που αγαπάω περισσότερο, μα δεν μπορώ δεν έχω όρεξη για τίποτα Νυστάζω, πονάει φρικτά το κεφάλι μου κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει, θέλω να το προσπαθήσω φοβάμαι το ότι μπορεί και να υπάρχουν και όμορφα πράγματα που θα χάσω αν πεθάνω. Τόσα χρόνια είμαι η ψυχασθενης της οικογένειας που κάνεις δεν βγάζει άκρη μαζί της άρα και δεν ασχολείται και το χειρότερο είναι ότι το πιστεύω ότι είμαι ψυχασθενης ούτε καν τα νεύρα μ δεν μπρ να ελέγξω (και όχι δεν είμαι στην εφηβεία!) θέλω να πεθάνω αλλά φοβάμαι το ποσό θα στεναχωρηθουν οι δικοί μου κυρίως ο μπαμπάς μ στεναχωριέμαι που θα στεναχωρηθουν. Το μόνο π σκέφτομαι όλη μέρα είναι ποσο θα ήθελα να πέσει από τον ουρανό ένα μαχαίρι και καρφωθεί στην καρδιά μου ή πόσο θα θελα να προσπαθήσω να πετάξω... Δεν έχω όρεξη ούτε να σκεφτώ ένα ******** ψευδώνυμο θέλω τόσο πολύ να πεθάνω
    Ώπα κορίτσι, καταρχάς καλησπέρα!
    Με όλα αυτά που είπες εδώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς ασθένεια έχεις, κ αν έχεις.. η μπορεί να τα έχεις όλα στο μυαλό σου..
    Δεν είναι έτσι τόσο εύκολο έτσι που το Θέτις το θέμα .. πόσο καιρό σε απασχολεί όλο αυτό ; Έχεις κάνει κάποια θεραπεία; Δώσε μας να καταλάβουμε κάτι ..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by ... View Post
    Το έσβησα και το ξανάγραψα πολλές φορές στη προσπάθεια να βρω τις κατάλληλες λέξεις να εκφράσουν αυτό που νιώθω αλλά δεν το κατάφερα και ούτε θα το καταφέρω ποτέ. Θελω τόσο πολύ να πεθάνω αλλά είμαι τόσο δειλή που ούτε αυτό δεν μπορώ να κάνω μια ζωή είμαι η " αδικη τεμπέλα εγωίστρια" ακόμα και για τον άνθρωπο που αγαπάω περισσότερο, μα δεν μπορώ δεν έχω όρεξη για τίποτα Νυστάζω, πονάει φρικτά το κεφάλι μου κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει, θέλω να το προσπαθήσω φοβάμαι το ότι μπορεί και να υπάρχουν και όμορφα πράγματα που θα χάσω αν πεθάνω. Τόσα χρόνια είμαι η ψυχασθενης της οικογένειας που κάνεις δεν βγάζει άκρη μαζί της άρα και δεν ασχολείται και το χειρότερο είναι ότι το πιστεύω ότι είμαι ψυχασθενης ούτε καν τα νεύρα μ δεν μπρ να ελέγξω (και όχι δεν είμαι στην εφηβεία!) θέλω να πεθάνω αλλά φοβάμαι το ποσό θα στεναχωρηθουν οι δικοί μου κυρίως ο μπαμπάς μ στεναχωριέμαι που θα στεναχωρηθουν. Το μόνο π σκέφτομαι όλη μέρα είναι ποσο θα ήθελα να πέσει από τον ουρανό ένα μαχαίρι και καρφωθεί στην καρδιά μου ή πόσο θα θελα να προσπαθήσω να πετάξω... Δεν έχω όρεξη ούτε να σκεφτώ ένα ******** ψευδώνυμο θέλω τόσο πολύ να πεθάνω
    Κοριτσάκι μου χρειάζεσαι βοήθεια.. καλό είναι που επικοινώνησες μαζί μας αλλα δεν φτάνει μόνο αυτό... Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα...κι εγώ έχω κατα καιρούς κάνει τέτοιες σκέψεις αλλά δεν το τόλμησα για τους ίδιους λόγους.... δωσε μας περισσότερες πληροφορίες για την ζωή σου μήπως μπορέσουμε και σε βοηθήσουμε καλύτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γιατι θελεις να πεθανεις? Τι σε βασανιζει?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Θα σ δωσω ενα τιπ για τη ζωη πηγαινε για καφε και δεσ τουσ αντρεσ στη θεσσαλονικη τουσ τριανταρηδεσ τον καλυτερο τον πατησε λεοφωρειο αυτοι ειναι ετσι επειδη καταλαβαινουν τι ειναι ζωη δεν εχουμε τιποτα με τα κοριτσια αλλα δεν ειστε στην πραγματικοτητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    =======================================
    Last edited by Macgyver; 31-08-2018 at 08:43.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Κοριτσάκι μου χρειάζεσαι βοήθεια.. καλό είναι που επικοινώνησες μαζί μας αλλα δεν φτάνει μόνο αυτό... Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα...κι εγώ έχω κατα καιρούς κάνει τέτοιες σκέψεις αλλά δεν το τόλμησα για τους ίδιους λόγους.... δωσε μας περισσότερες πληροφορίες για την ζωή σου μήπως μπορέσουμε και σε βοηθήσουμε καλύτερα.
    Κανεις τετοιες σκεψεις ? παλαβωσες ? ama αυτοκτονησεις εσυ , θαυτοκτονησω κι εγω , δεν εχει νοημα η ζωη χωρις εσενα ....
    Last edited by Macgyver; 31-08-2018 at 08:44.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ηθελα να ηξερα απο τους υποψηφιους αυτοχειρες , ποιο ειναι το ποσοστο που προβαινει στην πραξη .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κανεις τετοιες σκεψεις ? παλαβωσες ? ama αυτοκτονησεις εσυ , θαυτοκτονησω κι εγω , δεν εχει νοημα η ζωη χωρις εσενα ....
    Mac πολυ με συγκινεις.... ειπα πως το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα δεν εχω την δυναμη να το κανω..επιπλεον θα ριξω τοσο βαρος και ενοχες στα παιδια μου και στα κοντινα μου προσωπα που δεν μου παει η καρδια να το κανω , ομως δεν ηξερα πως εσυ θα στεναχωρηθεις τοσο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    ----------------------

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ηθελα να ηξερα απο τους υποψηφιους αυτοχειρες , ποιο ειναι το ποσοστο που προβαινει στην πραξη .....
    παρα πολυ μικρο.... αυτοι που δηλωνουν την επιθυμια αυτη φωναζουν για βοηθεια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    παρα πολυ μικρο.... αυτοι που δηλωνουν την επιθυμια αυτη φωναζουν για βοηθεια...
    Κι εγω ετσι πιστευω .....πολυ μικρο ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    παρα πολυ μικρο.... αυτοι που δηλωνουν την επιθυμια αυτη φωναζουν για βοηθεια...
    Κι εγω ετσι πιστευω .....πολυ μικρο ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και εγω το σκεφτομαι συχνα με ολα αυτα π περναω οπως ξερετε 3 χρονια κοντα παει αυτη η ιστορια και δν μπορω να συνελθω και ωρες ωρες νοιωθω αυτη ειναι η λυση...επισης σκεφτομαι και διαβαζω απο αλλους που λενε οτι η καταθλιψη δεν θεραπευεται απλως φευγει και ξαναρχεται και λεω τι να τν κανω τν ζωη αμα ειναι να ζω ετσι ολη μου τν ζωη αφου δεν θεραπευται...θελω βοηθεια και εγω δεν την παλευω αλλο...και δεν ξερω που να τν βρω αφου ουτε η ψυχολογος μου με βοηθαει ουτε ο ψυχιατρος που με δινει συνεχεια χαπια και δεν με πιανει κανενα..μετα σκεφτομαι να παω σε κλινικη αλλα ακουω οτι λενε οτι εκει μεσα θα με δωσουν χαπια και θα γινω φυτο δν θα με θεραπευσουν..ειμαι σε απογνωση δεν ξερω απο που θα παρω βοηθεια και εγω συχνα σκεφτομαι τν αυτοκτονια..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να πεθάνω.
    By giannisl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-02-2018, 19:29
  2. Θέλω να πεθάνω
    By Depression in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2018, 11:26
  3. Θέλω να πεθάνω
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 129
    Last Post: 13-03-2016, 18:24
  4. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By ασπασια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-09-2015, 23:14
  5. θέλω να πεθάνω........
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 16-08-2012, 20:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •