Λάθος διάγνωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15

    Λάθος διάγνωση;

    Καλησπέρα, συγνώμη που σπαμαρω και εδώ αλλά έχω πολλές αποριες. Γενικα, έχω διαγνωστεί με οριακή διαταραχή. Μέχρι πρόσφατα βρισκόμουν σε ανοιχτή νοσηλεία στο δημόσιο ψυχιατρείο στο οποίο μου έγινε και η διάγνωση της διπολικής τύπου β. Υπήρξαν κάποια τραυματικά γεγονότα τα οποία οδήγησαν σε στρεσ, κρίσεις, επαναλαμβανόμενο αυτοτραυματισμο κλπ και η ειδικός η οποία βλέπω μου μιλησε μέχρι και για μετατραυματικό στρες. Η καθημερινή μου αγωγή είχε entact, depakin, lamictal και clonitril. Πριν δύο μήνες έφυγα από τον μόνιμο τόπο κατοικίας μου για να επισκεφτώ για τις καλοκαιρινές διακοπές το πατρικό μου. Λίγο καιρο πριν φύγω είχα έντονες μα πολύ έντονες ναυτιες, πονοκεφαλους σαν να έχει κόλλα μέσα το κεφάλι μου, έλλειψη συγκεντρωσης, προσανατολισμού,μνήμης, μούδιασμα στο στόμα, κούραση, αϋπνίες που διαδέχονταν υπνηλίες. Ενιωθα σαν ασθενης με Αλτσχάιμερ. Σκέφτηκα ότι μπορεί όλα αυτά να τα προκαλούν τα φάρμακα οπότε με το που έφτασα στο πατρικό μου τα έκοψα μαχαίρι. Λάθος το ξέρω αλλά λειτουργησε. 2 βδομάδες μετα το στομάχι μου τουλάχιστον ήταν μια χαρά. Οι υπνηλίες και τα προβλήματα με την μνήμη και την συγκέντρωση και την κούραση συνεχίζουν μέχρι τώρα αν και όχι στην ίδια ένταση. Αλλά τουλαχιστον 2 μήνες τωρα, δεν έχω ακραίες μεταπτώσεις για πολύ καιρό ούτε αυτοκτονικές σκέψεις αυτοτραυματισμό η κρισεις. Και ειναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που είμαι χωρίς καθόλου φάρμακα και σχετικά καλά (άσχετο αλλά και η πρώτη φορά σε όλη μου την ενήλικη ζωή που δεν έχω αυτοκτονικο ιδεασμό). Αυτά που με προβληματίζουν είναι λοιπόν
    1) αν τελικα ήταν λάθος η διάγνωση της διπολικής
    2) ότι ενώ ήμουν καλά ξαφνικά τελείως εχω ξανά τα συμπτώματα που είχα πριν φυγω. Και σκέφτομαι μήπως συμβαίνει επειδή επιστρέφω στο μέρος που βίωσα αυτά τα τραύματικα γεγονοτα. Και αν είναι λοιπόν στο κεφάλι μου όλα αυτά. Η αν πρέπει να δω κάποιον γιατρό τύπου νευρολόγο η παθολόγο. Δεν ξέρω τι να κανω.
    3) και με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρω την ψυχολόγο μου να κλείσω ραντεβού και να τα συζητήσω όλα αυτα(με τον ψυχίατρο μου έκλεισα ) γιατί καλοκαίρι ήταν έκανε ένα διάλειμμα. Με αγχωνει και φοβάμαι πολύ ότι 2 μήνες ήμουν χωρίς καμία παρακολουθήση και τώρα που γυρνάω δεν την βρίσκω. Της έχω ήδη στειλει.μηνημα να με πάρει να κλείσουμε ραντεβού αλλά περνάει ο καιρός και δεν θέλω νααι την πρηξω αλλά θέλω πάρα πολύ κάπως να βγάλω ακρη.

    Αυτά. Ελπίζω πραγματικά να το έβαλα στο σωστό μέρος και να βγάζω κάποιο νόημα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15
    Πάντως έτσι για το απντέιτ, 2 χρόνια μετά είμαι πολύ καλά. Παίρνω μόνο ένα ελαφρύ αντικαταθλιπτικό και δεν έχω κανένα σύμπτωμα ούτε της οριακής ούτε της διπολικής. Οπότε αρχίζω να πιστεύω ότι όντως η διάγνωση της διπολικής δεν έστεκε. Δεν ξέρω κανένα με διπολική που να είναι καλά χωρίς φάρμακα. Τεσπα. Το γράφω μπας και ακούσω τελικά και την γνώμη κάποιου άλλου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Hex View Post
    Πάντως έτσι για το απντέιτ, 2 χρόνια μετά είμαι πολύ καλά. Παίρνω μόνο ένα ελαφρύ αντικαταθλιπτικό και δεν έχω κανένα σύμπτωμα ούτε της οριακής ούτε της διπολικής. Οπότε αρχίζω να πιστεύω ότι όντως η διάγνωση της διπολικής δεν έστεκε. Δεν ξέρω κανένα με διπολική που να είναι καλά χωρίς φάρμακα. Τεσπα. Το γράφω μπας και ακούσω τελικά και την γνώμη κάποιου άλλου.
    Λιγο αντιφατικα μας τα λες.
    στο προηγουμενο μηνυμα λες οτι αρχισαν ηδη να επιστρεφουν καποια συμπτωματα, και φοβασαι που λειπει η ψυχολογος σου, εδω μας λες οτι μετα αποσα περασες, πιστευεις οτι εισαι εντελως καλα, χωρις φαρμακα και μαλλον ειχες λα.θος διαγνωση... και οι κρισεις που περιςγραφες, τι ηταν; Ματιασμα;
    νομιζω οτι ειναι πολυ καλη κινηση το ραντεβου με τον ψυχιατρο. Αν κατι αλλο συμβαινει απο το να εχεις γιατρευτει, εκεινος μπορει να το αντιμετωπισει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15
    Γεια σου remedy, και ευχαριστώ που απάντησες. Το προηγούμενο μήνυμα ήταν δύο χρόνια πρίν. Σε αυτά τα δύο χρόνια μεσολάβησαν πολλα, μεταπτώσεις αλλαγές φαρμάκων
    (αυτό που λέω στο πρώτο ποστ ότι άρχισαν να επιστρέφουν σύμπτωμα το διαχειρηστικα τότε και δεν βγήκε εκτός ελέγχου) και μπορώ να πω ότι τον τελευταίο χρόνο είμαι πολύ καλά, όπως είπα και πριν με μοναδική φαρμακευτική αγωγή ένα ελαφρύ αντικαταθλιπτικό. Και βλέπω ακόμα ψυχολόγο, σπάνια βέβαια, καθώς και ψυχίατρο διότι θέλω να προσέχω γενικά την κατάσταση.

    Όχι δεν πιστεύω ότι ήταν μάτιασμα οι κρίσεις, γενικά είχα χρόνια αυτοκτονικό ιδεασμό και ιστορικό αυτοτραυματισμού και θεωρώ ότι εκείνη ήταν η πιο επικίνδυνη περίοδος της ζωής μου. Απλά σκέφτομαι ότι θα μπορούσε όλο αυτό να είναι απλά κόμματι της έξαρσης των συμπτωμάτων της οριακής που έχω και όχι της διπολικής. Ο ψυχίατρος στην ψυχιατρική διέγνωσε διπολική διότι βρισκόμουν σε υπομανια. Υπομανια όμως δεν βιώνουν και οι οριακοι; Αυτό το σκέφτομαι γιατί από ότι ξέρω η διπολική δεν φεύγει ποτέ και μάλιστα χωρίς φάρμακα. Οπότε μου φαίνεται παράξενο που ένα χρόνο τώρα , χωρίς φάρμακα στην ουσία, είμαι καλά. Αυτή είναι η ουσία της απορίας μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Καλημερα.
    καταλαβα... εναν χρονο τελικα, ή δυο;
    ο ψυχιατρος τι απανταει στην απορια σου;; Σιγουρα αυτος ξερει καλυτερα απο μας και την κατασταση σου και τι ακριβως γινεται με τα φαρμακα σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εγω το πιστευω οτι κανουν λαθη οπως επισης και οτι εχουν την ταση να γραφουν φαρμακα μα το παραμικρο.καλυτερα να εχεις τη γνωμη αλλου ψυχιατρου

Similar Threads

  1. Μήνυση σε ψυχίατρο για λάθος διάγνωση - διαγωγή
    By aliento in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2019, 15:46
  2. λαθος διαγνωση απο δικο μου φταιξιμο
    By panwkatw in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2016, 12:56
  3. λαθος διάγνωση? πάλι?
    By Deleted-member121016 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 11-07-2015, 01:04
  4. Διπολικη διαταραχη η μηπως λαθος διαγνωση ;
    By Sofia523 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2015, 19:34
  5. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •