οταν η μοναξια τα κάνει να φαίνονται όλα μαύρα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    5

    οταν η μοναξια τα κάνει να φαίνονται όλα μαύρα.

    Καλημερα. Δεν ξέρω αν ειμαι στην σωστή κατηγορία για να γραψω, δεν ξερω αν το προβλημα μου ειναι τοσο σοβαρο, ίσως αναλώσω τσαμπα τον χρονο σας. Νιωθω όμως πολύ μόνη μου. Ειδικά τα σαββατοκύριακα όπως τώρα... Οι παρέες μου έχουν τις ζωές τους, τις σχεσεις τους, υποχρεώσεις, και εγώ δεν κολλάω πουθενά. Ισως ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος που σιχαινεται τα σαββατοκυριακα κ τις αργιες, με αγχωνει ο ελευθερος χρονος οπου πρεπει να βρω πραγματα να κανω, αλλα ούσα μονη ποσο καλά να περασω πια..? Νιωθω πιο ασημαντη από ποτέ, δεν ξερω που φταιω, το τηλεφωνο μου σπανια χτυπα. Πνιγομαι.... δεν ξερω αν μπορει να με καταλαβει κανεις. Όλος αυτοσ ο ελευθερος χρονοσ με μαυρίζει, στα 27 μου νιωθω οτι δεν εχω κατι αλλο να περιμενω αφου δεν εχω ανθρωπους γυρω μου να κάνω πραγματα. Ξερω οτι σας ακουγομαι υπερβολικη, αλλα έχω τοσο πολυ ανάγκη να βγαίνω (ξεπερναω κ εναν χωρισμο) που όσο κάθομαι μεσα η ψυχολογια μου πιανει πατο.
    Τελικα κανεις περναει καλα μονο όταν εχει σχεση, αυτο αρχιζω να διαπιστωνω.. Γιατι υπαρχει μια συντροφικοτητα, εχεις καποιον να μοιραζεσαι, να κανεις πραγματα, να ζεις. Οι παρέες και οι φιλοι καποια στιγμη σε πουλάνε, οχι απαραιτητα σκοπιμα, απλα λογω υποχρεώσεων.
    Φοβαμαι οτι με περιμενουν ακομα πιο δυσκολες και μαυρες ημέρες, οτι θα ειμαι παντα τοσο μονη και νιωθω να μην αξιζει τιποτα πια. Κανεις δεν ξερει οτι μεσα μου ειμαι τοσο μαυρη... οποτε βρισκομαι με κοσμο ειμαι "χαρουμενη" και κανονικη.
    Δεν αντεχω αλλο τη μοναξια μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    ....But I\'m a supergirl and supergirls don\'t cry,supergirls just fly...Μην περιμένεις να σου απαντήσω αισιόδοξα..Απλά είδα το μήνυμά σου και θέλω να αισθανθείς λιγότερο μόνη μιας και άλλοι αισθάνονται όπως εσύ.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Super afta pou zeis ta exw zisei...oi logoi poly... alla ksereis eixa mia kali synithia mallwn dyo na diabazw kai na oneirevwmai . Thoimamai xarxtiristika ton Melio tou Luntemi ( Ena paidi metraei ta astra )... i ton Martin Iden tou Tzak Lonton nai me poious ekana parea gia xronia oloklira kai mou itan toso kaloi kai pystoi filoi den me prodosan pote, ma oute mia fwra, mu itan ekei se kathe dyskolia, mera kai nyxta. Me mathan na min fwbame na riskarw kai na xasw, me mathane na agwnizwmia kai na xamogelaw, me mathane na agapaw kai na ektimaw... kali parea eixa supergirl poly kali malysta ... einai se kapies vivliothikes stivagmenes skonismensa kai se perimenun na su kanun parea kai sena ean ta epilekseis.
    Kerdisa tetia aneksartisia kai aftopepithisi pou siga siga, kai xwris na to epidiokw arxisa na proselkiw paidia pou anazitusan tin parea mu ...

    Oso gia afto pou les
    teleika pernaei kaneis kala mono otan exei sxesi...
    tha elega nai otan exei kali sxesi sygura exei poles pithanotites na pernaei kala, alla polles fores prepei na breis topo na pernas kai mono su kala, giati diaforetika tha eisai eksartimeni apo tus allus.

    Eimai edw gia opoiadipote boithia xriazesai . A kai min ksexaseis na kaneis parea me ton eafto su twra pou exeis tin dynatotia kai tin efkairia , mathe ta thelw kai tis anagges tu, dulepse ton agapise ton, kane kati trelo pou to theleis poly kai as eisai kai moni su ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    15
    γεια σου supergirl.. Ηθελα να σου πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα...
    Κι εγω μονη μου ειμαι...Καθε μερα ειναι ιδια με τις αλλες...Μονη με την μουσικη και τον υπολογιστη...Βγαινω μια βολτα μονη μου... Και απλα κανω υπομονη...
    Ξερω ειναι πολυ δυσκολο..Νιωθεις οτι αν παθεις κατι (χτυπα ξυλο) δεν θα ειναι εκει κανεις για να σε βοηθησει... Θελεις να μοιρασεις στην χαρα σου και δεν βρισκεις ανθρωπο...Θελεις να διασκεδασεις και δεν εχεις κανεναν να παρεις τηλεφωνο..
    Που θα παει θα ερθουν καλυτερες μερες και για μας...
    Προσπαθησε να μην σκεφτεσαι ασχημα πραγματα...Και να βγαινεις καμια βολτα... κανει καλο..
    Βεβαια δεν ειμαι καλη στις συμβουλες αλλα εαν ποτε θελησεις κατι και μπορω να το κανω θα το κανω γιατι σε καταλαβαινω.. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια απο τα ιδια supergirl....και για μενα...να εισαι καλα που μοιραστηκες αυτες τις σκεψεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ante bre paidia afu eiste monoi giati den kanete parea. Ante kanoniste kana kafedaki ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Exw ena probima sto u2u kai den mporw na apantisw. Ypomoni tha to diorthwsw

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    supergirl κ γω σιχαίνομαι τα σαββατοκύριακα.. δεν θέλω να έρχονται.. μου την σπάνε κ οι γιορτές.. χριστούγεννα, πάσχα, νιώθω εγκλωβισμένη στο σπίτι.. ίσως ποτέ να μην είχα ευχαριστηθεί γιορτές κ το καλοκαίρι ουστ να φύγει, ανυπομονώ.. δεν μπορώ αυτόν τον πολύ κόσμο στους δρόμους συνέχεια, να πάει.. που πάει;
    όσο για σχέση, παρέες, μόνη μου ήμουν πάντα κ όποτε έβγαινα.. αυτό που λες, φοραγα ένα χαμόγελο κ το έπαιζα οκ κ όλα μέσα μου μου την έσπαγαν..
    ευτυχώς που υπάρχουν οι υπολογιστες.. να περνάμε την ώρα μας, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αντικαθιστουν τις πραγματικές σχέσεις.
    βγες για σενα, για ένα περίπατο, για μια βόλτα.. κάτι που θα σε κάνει να νιώσεις έστω κ προσωρινά καλύτερα. μην περιμένεις απο τους άλλους για να κάνεις κάτι για σένα.
    νομίζω η ζωή κ οι υποχρεώσεις μας οδηγούν στο μονοπάτι της μοναξιά, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε κ με αυτόν τον τρόπο.
    γνώρισε καλύτερα τον εαυτό σου, εκμεταλλεύσου τον χρόνο που περνάει για σενα, σίγουρα θα υπάρχουν πράγματα που θα σε ευχαριστούν
    φτιάξε ένα καλό φαγητο, ζωγράφισε τον τοίχο, διάβασε ένα βιβλίο, πήγαινε στην θάλασσα για μια βουτιά, φάε ένα παγωτο, κάνε γυμναστική..
    έλα να πάμε παρέα να μετρήσουμε τα αεροπλάνα στο βενιζέλο..
    κάτι υπάρχει κ για μας, όσο κ μαύρα να τα βλέπουμε.. κάποια στιγμή, θα πάρουν χρώμα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by mmaria



    κάποια στιγμή, θα πάρουν χρώμα!

    Εχεις τα πινέλα,έχεις τα χρώματα,ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σουπερ γκερλ,περπλ,μαρια και οποιος αλλος/η διαβαζει αυτο το φορουμ.Ολοι νιωσαμε μονοι και αβοηθητοι σε καποιες στιγμες τις ζωης μας.Παντως και μονο η δυνατοτητα να \"νοιωθεις\" δειχνει συναισθηματικο ατομο,τα οποια ειναι αυτα που βιωνουν και σε μεγαλυτερο βαθμο την μοναξια.Εχετε την ευκαιρια εφοσον εστω μεσω υπολογιστη και αυτης της σελιδας \"βρεθηκατε\" εδω περα,να προχωρησετε λιγο παραπανω,να γνωριστειτε μεταξυ σας.Τα βιωματα σας ιδια,γιατι δεν παιρνει καποια την πρωτοβουλια να ερθει σε επαφη με ενα αλλο ατομο;Τροπος να καταπολεμησετε την μοναξια υπαρχει,αρκει να το θελησετε.Θα χαρω να δω το επομενο ριπλαι καποιου ατομου να μιλαει φιλικα σε καποιο αλλο σαν να το γνωριζει.Ενα μεηλ ειναι η αποσταση η ενα τηλεφωνο.καντε το ....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    8
    Ακόμα κι αν δεν έχεις κάποιον να πας μια βόλτα,
    κάποιον να σε πάρει τηλέφωνο,
    κι αν νομίζεις ότι όλοι σε έχουν ξεχάσει και δεν νοιάζονται,
    έχεις πολύ περισσότερους φίλους από όσους νομίζεις.

    Οι φίλοι είναι εκεί ακόμα κι όταν δεν τους βλέπεις. Και κάποιος πάντα θα είναι έτοιμος να σου προσφέρει παρέα όταν του τη ζητήσεις.

    Όλοι βρισκόμαστε κάποιες φορές σε κατάσταση σαν τη δική σου. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην του έχει τύχει να είναι μόνος του, να μην έχει τι να κάνει, να βαριέται και να ψάχνει κάποιον να μιλήσει.

    Όταν νιώθεις μόνη προσπάθησε να βρεις κάποιον να μιλήσεις λοιπόν. Πάρε κάποιους τηλέφωνο, στείλε SMS, βρες φίλους σου στο Internet, οπουδήποτε. Και πες τους εξ αρχής ακριβώς αυτό που νιώθεις, όπως έκανες εδώ. Ότι είσαι μόνη, βαριέσαι και έψαχνες κάποιον να μιλήσεις. Όταν ενώνονται πολλές μοναξιές δημιουργείται η καλύτερη παρέα. :-)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Γιατι κατι μου λεει πως τα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβως nickg?Παντως 50% εξαρταται απο μας,50% απο τον περιγυρο να εχεις καποιον να μιλησεις.Ξεκινα με το δικο σου 50% και ηλπιζε για το υπολοιπο,και επιτελους στειλτε η μια στην αλλη ενα μεηλ, ενα U2U.Δεν ειναι ντροπη.Τι περιμενετε????
    Ξερω φοβερες φιλιες απο το ιντερνετ.Το χειροτερο ειναι να μη ταιριαξετε οποτε τι ειχατε τι χασατε,το καλυτερο να μιλατε καθημερινα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    8
    Αν εννοείς εμένα με αυτό για τα U2U κατ\' αρχήν δεν είμαι \"μία\" αλλά \"ένας\" :-)
    Κι έχω ήδη στείλει μήνυμα στη supergirl και μιλάμε.
    Εννοείται ότι δεν γίνεται ο ένας να δίνει το 100% κι άλλος το 0
    Κι από τις δύο πλευρές εξαρτάται.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    13
    kai egw etsi niwthw para polles fores!! den exw oute diathesi na paw pouthena, an kai exw filous den gemizoun ta kena pou exw apo tis sxesis pou den exw kanei.. alla to teleutaio diastima vrika na asxoloume me diafora pragmata, opws perissoteri douleia, gumnastikh, polu mousikh, upologisti na psaxnw gia diafora pragmata na mou ftiaksoun to kefi opws funny videos, alla kai artha pou me endiaferoun kai episis polles tainies. ti na kanoume allh exoun diaforetikh zwh kai otan kathese kapou kai sou lene ta dika tous pou einai toso diaforetika apo ta sunhthismena dika sou pragmata estanesai asxhma pantos egw sumvivazomai me auta pou me pernoun na kanw :S etsi einai h zwh... pantos mhn to perneis pollh katakarda prospathise na vreis alla pragmata pou mporeis na kaneis kai na se euxaristoun esena.
    egw to teleutaio diasthma pernaw kala monos mou kai den exw anagkh na parakalaw kanenan na pame gia enan kafe h na mou kanei parea vres ta thelw sou kai kane ta

    filakia

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by supergirl
    Οι παρέες μου έχουν τις ζωές τους, τις σχεσεις τους, υποχρεώσεις, και εγώ δεν κολλάω πουθενά.
    Πουθενά?

    Που είναι αυτό?

    Εννοείς προφανώς -->ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ<--

    Αν λοιπόν αυτοί δεν κολάνε μαζί σου, τότε.. ηρθε η ωρα να αρχισεις να ψαχνεσαι με ατομα που νοιωθουν οπως εσυ.Ναι οκ, μην περιμενεις να βρεις ενα τετοιο ατομο να σου πει \"τα σαββατοκυριακα βαριεμαι να βγαινω εξω επειδή νοιωθω μοναξια\" , αλλά μπορεί να σου πει \"δεν ειμαι και πολύ του εξω\".

    Θα νοιωσεις πολυ καλυτερα οταν θα εισαι με ατομα του ιδιου μηκος κυματος με τον χαρακτηρα σου.Χωρια που θα νοιωσουν και αυτοι το ιδιο.Με ενα σμπαρο, 2 δρακο-αετοι!



    (και οχι, δεν εισαι μοναδική, παρα πολλα ατομα εχουν βαλει μια μοναξια στην ζωη τους ειτε αθελα ειτε θελημενα. Αυτο ομως δεν συνδεεται με το γεγονος του ποσο ευτυχισμενοι ειναι. Ξερω εργενηδες που αντε να πιουν καμια μπυριτσα εξω μια φορα την βδομαδα και μετα σπιτι πριν τις 12.Παρολα αυτα ειναι ευχαριστα ατομα και ευχαριστημενοι απο την ζωη τους

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •