Μετατραυματικό στρεσ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15

    Μετατραυματικό στρεσ

    Η ψυχολόγος μου μου μίλησε για αυτό, αλλά αυτό που συναιβει σε εμένα δεν ήταν τόσο ακραίο. Ήταν ένα βίαιο σκηνικό συνοδεία σεξουαλικής παρενόχλησης από γνωστό μου άτομο και ψυχολογική κακοποίηση από το ίδιο. Αυτό που μου είπε βέβαια είναι ότι της έκανε εντύπωση το πόσο καιρό με επιρρεαζει και το πόσο έντονο που σκέφτηκε ότι μπορεί να είχα τέτοιου τύπου τραύματα στο παρελθόν, αλλά εγώ δεν θυμάμαι τίποτα. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα,, μπορείχει καποι@ μετατραυματικό στρες απο όχι τόσο ακραία γεγονότα;

  2. #2
    Το θεμα είναι οτι εσενα σε σοκαρε το γεγγονος αυτο για μένα δωσε χρόνο στον ευατό σου και μην πιέζεσαι να το ξεπεράσει γιατι θα πιέσει τον οργανισμό σου και ισως να τα κάνεις χειρότερα, εντάξει ήταν μια επίθεση σεξουαλικης παρενόχλησης που ισως δεν την περίμενες η σε ξάφνιασε η ένοιωσες να σε ταπεινώνει η ολη φάση για αυτο σε σόκαρε....για μένα δωσε χρόνο στον ευατό σου....

  3. #3
    amelia1996
    Guest
    Ναι, μπορει. Εισαι καλυτερα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Και εγώ παλιά είχα κάτι παρόμοιο γέννησα πριν δύο χρόνια δεν με ρπασε η νάρκωση και έπαθα κρίση πανικού

  5. #5
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Και εγώ παλιά είχα κάτι παρόμοιο γέννησα πριν δύο χρόνια δεν με ρπασε η νάρκωση και έπαθα κρίση πανικού
    Έκανες καισαρική και συνέχισαν παρόλο που ξύπνησες; σου έκαναν μέθη μετά; ξεκίνησες ψυχοθεραπεία για να ανταπεξελθεις σε βρέφος μητρότητα και σοκ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το θεωρώ φυσιολογικό. Εμενα πήγαν να μπουν στο εξοχικό μου ενω ημουν μεσα και εκανα 2 3 χρονια να το ξεπερασω... Μην σου φαινεται περίεργο απο θεμα χρονου. Ο καθε ανθρωπος θελει τον χρόνο του
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15
    Το μετατραυματικό δεν υπάρχει πια, αλλά μου έμεινε κουσούρι. Δεν κάνω σεξ πια και δεν έχω σχεδόν καθόλου λίμπιντο από τότε.

  8. #8
    TheShadow
    Guest
    εγω βιωνω εντονο μετατραυματικο στρες σαν τους στρατιωτες..Πριν ενα χρονο παραιτηθηκα απο τη προηγουμενη δουλεια μου με πολυ βαρια καρδια στην οποια εδωσα ολη μου τη ψυχη για να στηθει να πετυχει να γινει γνωστη και ν αγαπηθει απο το κοσμο ενω εκει που δουλευα-πιο σκληρα και αστματητα απο ολους-μου φερονταν σαν σκουπιδι με συκοφαντουσαν και με υπομονευαν και στο τελος οταν μετα απο αρκετες οχλησεις στον ιδιοκτητη να φερει ενα βοηθο γιατι η δουλεια ηταν μεγαλη και ενα ατομο δε γινεται να βγαζει 3 δουλεια οπως συνηθισε απο μενα μου εφερε την γκομενα του υπευθυνου που δεν ηξερε ουτε τα βασικα τη βοηθησα ,τη καθοδηγησα και στο τελος σε μια παρουσιαση του μαγαζιου σε εκπομπη εντυποσιαστηκαν με το κομματι μου και την παρουσιασν και δωσανε τα ευσημα του ιδρωτα,του κοπου και του μοσθου που τοσους μηνες εριξα στα χερια τα δικα της.Παρουσιασαν για να την προωθησουν τη δικη μου τη δουλεια για δικη της.Μηνες τωρα βλεπω εφιαλτες και δεν μπορω να ησυχασω.Νιωθω οτι τιποτα δε μου ταιριαζει ,ολα θα ειναι σαν αυτο.Δε το εχω ξεπερασει.Πολλες φορες οι εφιαλτες συνοδευονται με ταχυκαρδια,πονοκεφαλο,ψυχο πλακωμα και απεριοριστη οργη...

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 17-04-2017, 22:40
  2. Οριακή με μετατραυματικό στρες κ διάσχιση!!
    By kapamaru!! in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 07-03-2016, 00:06
  3. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 08:25
  4. Replies: 79
    Last Post: 09-05-2012, 00:32
  5. Μετατραυματικό στρές
    By O Frikoubikos in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 09-08-2011, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •