Εσωτερικός διάλογος και ανεπιθύμητες σκέψεις. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Εμενα παντως οι προσευχες δεν με βοηθησαν καθολου στα προβληματα μου και για αυτο τις εχω σταματησει. Ουτε εκκλησια πηγαινω πια. Περισσοτερο προβλημα μου προκαλεσαν ολα αυτα παρα καλο. Οσο για τα μοναστηρια -παρα τα οσα ακουγονται- δεν ενδυκνυνται σε καμια περιπτωση για ατομα εστω και με ελαφρια ψυχολογικα προβληματα. Πρεπει να εισαι απολυτως υγιης για να αντεξεις εκει μεσα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ακούω από μέσα μου ολα αυτα και δεν σταματάνε...είχα σταματήσει την αγωγή και σήμερα την ξανά άρχισα και δεν αισθάνομαι καθόλου καλά παιδιά..ήμουν στο κρεβατι πόσες ώρες με πιάσε υδρωτας και σηκωθηκα. Μου λει αυτή η φωνή μέσα μου είσαι gay και τέτοια...μου λει φατον σαν να κορόιδευω τον εαυτο μου.λέτε να είναι ψύχωση..δεν ξεκολαει το κεφάλι μου από όλα αυτά. Δεν μπορώ να χαλαρωσω καθόλου. Και όταν βγαίνω έξω στα ίδια είμαι πάλι. Δεν μπορώ να δω όμορφα την ζωή

  3. #18
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ακούω από μέσα μου ολα αυτα και δεν σταματάνε...είχα σταματήσει την αγωγή και σήμερα την ξανά άρχισα και δεν αισθάνομαι καθόλου καλά παιδιά..ήμουν στο κρεβατι πόσες ώρες με πιάσε υδρωτας και σηκωθηκα. Μου λει αυτή η φωνή μέσα μου είσαι gay και τέτοια...μου λει φατον σαν να κορόιδευω τον εαυτο μου.λέτε να είναι ψύχωση..δεν ξεκολαει το κεφάλι μου από όλα αυτά. Δεν μπορώ να χαλαρωσω καθόλου. Και όταν βγαίνω έξω στα ίδια είμαι πάλι. Δεν μπορώ να δω όμορφα την ζωή
    Αν αποδεχτείς αυτες τις σκέψεις οτι υπάρχουν στο μυαλό σου και τι αγνοήσεις και να κάνεις κανονικά την δουλειά σου οπως πριν που δεν υπήρχαν μηπως καπως ετσι σε ανακουφίσει λίγο γιατι οσο αγχώνεσαι και τις πιστέυεις και φοβάσαι τοσο το μυαλο τις πετάει αυτες τις σκέψεις ολο και πιο δυνατα.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά και αν είναι το ίδιο με τον ιδεοψυχαναγκασμό. νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο. αυτό που έχεις λέγεται intrusive thoughts. ξέρεις αγγλικά; αυτό το άρθρο ίσως σε βοηθήσει: https://adaa.org/learn-from-us/from-...sive-thoughts/ αν δεν ξέρεις αγγλικά, πες μου να στο μεταφράσω.
    πάντως να ξέρεις ότι δεν υπάρχει φόβος να πραγματοποιήσεις τις σκέψεις σου. είναι αν θες, μια λάθος λειτουργία στον εγκέφαλο και δεν σημαίνουν τίποτα για σένα αυτές οι σκέψεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Το χειρότερο συμβάν που μπορεί να τύχει σε έναν άνθρωπο είναι όλο αυτό elis
    Γιατι είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να σου τύχει τα ψυχοφάρμακα; πως το λες αυτό; σαφως δεν είναι το καλύτερο, αλλά πιστεψε με, αυτή η φαση που περνας της ιδεοψυχαναγκαστικής είναι τερμα χειρότερη. Και ναι φίλε μου, κάτι σου φταιει. Για να έχεις χωρις εμφανες κίνητρο, αλλόκοτες κατά την αποψη σου αντιδράσεις, κάπου εχασες επαφη με πραγματικότητα. Αλλά, μην σκας. Σε όλους μπορεί να συμβει. Το ότι μαλλον σου συμβαίνει δεν είναι και τπτ και είναι στο ΄χερι σου να μην το αφήσεις να σου φάει το χρόνο και τον εαυτό. Όλοι μπορεί να το πάθουν. Αποδέξου το και συζητησε το με ψυχαναλυτή. Ισως πάρει λίγο καιρό, άλλα έχε υπομονή και μην σταματας να προσπαθείς.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κολληματα του μυαλου και εσωτερικος διαλογος
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2018, 21:12
  2. Eσωτερικός διάλογος
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 17-10-2015, 00:24
  3. Σκέψεις
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-01-2014, 04:07
  4. ΕΥΧΕΣ.....ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ!!!!
    By pinko8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 04-01-2013, 10:16
  5. Σκεψεις
    By weird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 162
    Last Post: 20-06-2008, 02:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •