ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    ΘΡΑΚΗ
    Posts
    17

    ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ .ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΝΟΜΙΖΩ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ Ή ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΟΥΣΑ Ή ΑΠΛΑ ΈΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ,ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ,Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΟΥ ΑΡΝΙΟΤΑΝ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΣΑ .ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΣΦΥΚΤΙΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΩ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΕΝΙΩΘΑ Ή ΠΙΣΤΕΥΑ) ,ΤΗΝ ΑΚΟΥΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΟΥΣΕ ΑΥΤΟ ,ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΙΑ ΒΑΘΙΑ ΑΝΑΣΑ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑΓΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΘΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΒΥΘΙΣΤΕΙ. ΑΥΤΟ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΩΣΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ .ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΠΕΣΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ .ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΦΟΒΙΑΣ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΨΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ .ΤΙ ΉΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ;ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ;
    ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αυτό συμβαίνει σε πολλούς....και για να είμαι ειλικρινής κι εγώ παλιότερα είχα τέτοιες εμπειρίες.Η κατάσταση αυτή είναι γνωστή σαν υπνική παράλυση ενώ άν συμβαίνει και σε φάσεις που είναι κανείς ξύπνιος...τότε μιλάμε για ναρκοληψία.
    Πριν αρκετά χρόνια είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο (αν θυμάμαι καλά λέγονταν Ο ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ,μια νευροβιολογική μελέτη για τον ύπνο) ότι υπάρχουν φάσεις στον ύπνο μας που όλοι μας παραλύουμε χωρίς όμως αυτό να το συνειδητοποιούμε.Αυτό που συμβαίνει με αυτούς που έχουν ανάλογες εμπειρίες είναι οτι για κάποιους λόγους σε εκείνες τις φάσεις του ύπνου ξυπνάει το τμήμα εκείνο της συνειδητότητας που στους υπόλοιπους είναι αποκοιμισμένο και νιώθουμε αυτό που συμβαίνει στο σώμα μας.
    Στη μεταφυσική κάνουν λόγο για ένα είδος ξωτικού-δαίμονα ,τη Μόρα ή τον κακό Βραχνά...που έρχεται και κάθεται επάνω σε αυτόν που κοιμάται και αυτό του φέρνει τη δυσφορία.Για να είμαι ειλικρινής παρότι δεν μπορώ να δεχτώ αυτήν την υπόθεση...τις καλύτερες περιγραφές γι αυτό που μου συνέβαινε τις έχω ακούσει απο θιασώτες αυτής της θεωρίας.Συνήθως το πάθαινα περιόδους που ήμουν λίγο παραπάνω στρεσαρισμένος και άλλοτε με την προσευχή....άλλοτε πάλι (αφού απέκτησα οικειότητα μαζί του) κάνοντας απλώς υπομονή και παρατηρώντας το φαινόμενο κατάφερα όχι μόνο να το κάνω να σταματάει αλλά και να το εξαφανίσω εντελώς.

    Το σίγουρο είναι οτι αποτελεί άλλη μια ένδειξη της πολυπλοκότητας των μηχανισμών που υπάρχουν στο μυαλό μας κι αυτοί που έχουν ανάλογες εμπειρίες....είναι ίσως λίγο πιο τυχεροί στο ότι συνειδητοποιήσαν κάτι την ώρα του ύπνου τους..που άλλοι απλώς δεν το καταλαβαίνουν..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    ΘΡΑΚΗ
    Posts
    17

    ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .ΉΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ .Μ\'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΩ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ !!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •