ψυχωση και νοσηλεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110

    ψυχωση και νοσηλεία

    Καλησπέρα σας,

    Πρόσφατα πριν κατι μηνες περασα ψυχωσικο επεισοδιο το οποιο μ εχει σημαδεψει.
    Νοσηλεύτηκα μια βδομαδα στο Δρομοκαιτειο οπου οι συνθήκες ηταν απαραδεκτες. δεν ξερω τι αλλο να γραψω παρα ν ακουσω και δικες σας εμπειρίες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Να μαθεισ να εκτιμασ οτι εχεισ να λεσ ενα ευχαριστω στο θεο που εισαι ζωντανοσ και σπιτι σου πηρεσ μια γευση απο ανθρωπινη φυση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Σε ολουσ λεω μαγνησιο κ βιταμινη ντε μαζι με τα φαρμακα ρωτησαμε και μποντι μπιλντερ και προσθεσε bcaa η διατροφη αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    Πραγματικά elis ηταν οτι χειροτερο εχω ζησει. ξεφυγα τελειως. Ήμουνα μέσα στα παραληρηματα, τις παραισθησεις και οτι αλλο συνεπαγεται. Παιρνω zyprexa των 20, lamictal και abilify. και πριν λιγο καιρο μου εβαλε και το Ladose γιατι περασα καταθλιπτικο επεισοδιο με οτι εζησα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Εγώ πέρασα ψυχωτικο επεισόδιο πριν σχεδόν 5 χρόνια παίρνω 600μγ σολιαν και ακινετον

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Εμένα με βάλανε σε νοσοκομείο δύο βδομάδες οι γονείς μου, είχα και ξεφύγει με της παραισθησης

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    κι εγω απο τους γονεις μου με εισαγγελική.
    το εχω ξεπερασει και νομιζω δεν μου εχει αφησει κουσουρι. εργαζομαι κανονικα και προσπαθω να ζω μια φυσιολογικη ζωη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aν πέρασες και καταθλιπτικό επεισόδιο υπάρχει πιθανότητα να έχεις διπολική ή σχιζοσυναισθηματική.
    Μου φαίνεται πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα ανάρρωσης για σχιζοφρένεια πχ.
    Συνήθως όταν διαβάζω για καλύτερη λειτουργικότητα κ ένταξη στην αγορά εργασίας σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα εκεί πάει το μυαλό μου.

    Εμένα η διάγνωση μου είναι αποδιοργανωμένη σχιζοφρένεια. Είμαι στον 6ο χρόνο ανάρρωσης και είχα την 2η υποτροπή το 12'.
    Δεν εργάζομαι κ μέχρι στιγμής δεν το επιδιώκω λόγω της λειτουργικότητας κ των συνεπειών. Πηγαίνω σε Ιεκ κ με αυτό ασχολούμαι καθώς και με διάφορα ενδιαφέροντα. Προσπαθώ να προσφέρω στο σπίτι και να είμαι όσο το δυνατόν πιο παραγωγικός.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω μπει 2 φορες για νοσηλεια μια αιγινιτειο μια σστο σωτηρια.στο 1ο 7 μερες καμια επαφη με αλλους μετα για 1 μηνα επισκεπτηριο 2 ωρες και μετα το 2ο μηνα μπορουσα να βγω εξω με συνοδεια την ωρα του επισκεπτηριου.ηταν κλειστο προγραμμα.
    στο σωτηρια ημασταν πιο ελευθεροι ειχε ενα προαυλιο με δεντρα αλλα καποιες φορες μπερδευαν τα φαρμακα μας και επρεπε να εχουμε εμεις το νου μας
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Έχω μπει 6 φορές κάποιες από αυτές ήταν αρκετά δύσκολες χωρίς να μπορώ να βγω να δω κανένα χωρίς ρεύμα χωρίς πράγματα γενικά πολύς χαμένος χρόνος

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    Καλησπέρα σας,

    Πρόσφατα πριν κατι μηνες περασα ψυχωσικο επεισοδιο το οποιο μ εχει σημαδεψει.
    Νοσηλεύτηκα μια βδομαδα στο Δρομοκαιτειο οπου οι συνθήκες ηταν απαραδεκτες. δεν ξερω τι αλλο να γραψω παρα ν ακουσω και δικες σας εμπειρίες
    βλεπω εισαι απο το 2008 μελος οταν μπηκες στο φορουμ δεν ειχες ψυχωση και την εμφανισες τωρα για πρωτη φορα?η ηταν υποτροπη?στο δρομοκαιτειο εχω παει σαν επισκεπτης μιας αλλης συγγενης μου που επισης πασχει απο ψυχωση.εγω εχω νοσηλευτει στο ψυχιατρικο του αττικου νοσοκομειου την ημερα που ειχα κριση εφημερευε το αττικο και το δρομοκαιτειο προτιμησαν οι γονεις μου το αττικο.Ηταν καλες οι συνθηκες νοσηλειας μονο μια νοσηλευτρια ηταν στριμμενη και τα εχωνε στους ασθενεις.θυμαμαι ενα βραδυ πηγα να παιξω καρτες με εναν αλλον 16χρονο ασθενη που ηταν και στο δωματιο μου και ηρθε ενας νοσηλευτης και με ευγενικο τροπο μου ειπε να παμε στο δωματιο γιατι ειναι αργα και να μην ξυπνησουμε τους αλλους ασθενεις.γενικα καλες συνθηκες νοσηλειας δεν ειχε δεσιματα και ξυλοδαρμους που υπαρχουν σε αλλα ψυχιατρεια αλλα αν δεν υπακους σου χορηγουν μεγαλυτερη δοση ηρεμιστικου

  12. #12
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    Καλησπέρα σας,

    Πρόσφατα πριν κατι μηνες περασα ψυχωσικο επεισοδιο το οποιο μ εχει σημαδεψει.
    Νοσηλεύτηκα μια βδομαδα στο Δρομοκαιτειο οπου οι συνθήκες ηταν απαραδεκτες. δεν ξερω τι αλλο να γραψω παρα ν ακουσω και δικες σας εμπειρίες
    βλεπω εισαι απο το 2008 μελος οταν μπηκες στο φορουμ δεν ειχες ψυχωση και την εμφανισες τωρα για πρωτη φορα?η ηταν υποτροπη?στο δρομοκαιτειο εχω παει σαν επισκεπτης μιας αλλης συγγενης μου που επισης πασχει απο ψυχωση.εχω νοσηλευτει στο ψυχιατρικο του αττικου νοσοκομειου την ημερα που ειχα κριση εφημερευε το αττικο και το δρομοκαιτειο προτιμησαν οι γονεις μου το αττικο.Ηταν καλες οι συνθηκες νοσηλειας μονο μια νοσηλευτρια ηταν στριμμενη και τα εχωνε στους ασθενεις.θυμαμαι ενα βραδυ πηγα να παιξω καρτες με εναν αλλον 16χρονο ασθενη που ηταν και στο δωματιο μου και ηρθε ενας νοσηλευτης και με ευγενικο τροπο μου ειπε να παμε στο δωματιο γιατι ειναι αργα και να μην ξυπνησουμε τους αλλους ασθενεις.γενικα καλες συνθηκες νοσηλειας δεν ειχε δεσιματα και ξυλοδαρμους που υπαρχουν σε αλλα ψυχιατρεια αλλα αν δεν υπακους σου χορηγουν μεγαλυτερη δοση ηρεμιστικου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    Καλησπέρα σας,

    Πρόσφατα πριν κατι μηνες περασα ψυχωσικο επεισοδιο το οποιο μ εχει σημαδεψει.
    Νοσηλεύτηκα μια βδομαδα στο Δρομοκαιτειο οπου οι συνθήκες ηταν απαραδεκτες. δεν ξερω τι αλλο να γραψω παρα ν ακουσω και δικες σας εμπειρίες
    Κι εγώ έχω νοσηλευτεί αλλά για άλλο λόγο και σε άλλο νοσοκομείο όπου ήταν επίσης απαράδεκτα... Γι' αυτό κι έκατσα μόνο μιάμιση μέρα και την έκανα μ' ελαφρά πηδηματάκια... Ευτυχώς που δεν είχα εισαγγελική εντολή γιατί θα τρελαινόμουν, μπήκα χειρότερα απ' ότι βγήκα κι όποτε το θυμάμαι ταράζομαι...
    Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    βλεπω εισαι απο το 2008 μελος οταν μπηκες στο φορουμ δεν ειχες ψυχωση και την εμφανισες τωρα για πρωτη φορα?η ηταν υποτροπη?στο δρομοκαιτειο εχω παει σαν επισκεπτης μιας αλλης συγγενης μου που επισης πασχει απο ψυχωση.εχω νοσηλευτει στο ψυχιατρικο του αττικου νοσοκομειου την ημερα που ειχα κριση εφημερευε το αττικο και το δρομοκαιτειο προτιμησαν οι γονεις μου το αττικο.Ηταν καλες οι συνθηκες νοσηλειας μονο μια νοσηλευτρια ηταν στριμμενη και τα εχωνε στους ασθενεις.θυμαμαι ενα βραδυ πηγα να παιξω καρτες με εναν αλλον 16χρονο ασθενη που ηταν και στο δωματιο μου και ηρθε ενας νοσηλευτης και με ευγενικο τροπο μου ειπε να παμε στο δωματιο γιατι ειναι αργα και να μην ξυπνησουμε τους αλλους ασθενεις.γενικα καλες συνθηκες νοσηλειας δεν ειχε δεσιματα και ξυλοδαρμους που υπαρχουν σε αλλα ψυχιατρεια αλλα αν δεν υπακους σου χορηγουν μεγαλυτερη δοση ηρεμιστικου
    Καλησπέρα,

    Δυστυχώς οχι. απλα αγχος και φοβιες ειχα και μονο. Όμως η μεγαλη ποσοτητα χασις που εκανα εκεινο το διαστημα οδηγησε σε ψυχωση

  15. #15
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    Καλησπέρα,

    Δυστυχώς οχι. απλα αγχος και φοβιες ειχα και μονο. Όμως η μεγαλη ποσοτητα χασις που εκανα εκεινο το διαστημα οδηγησε σε ψυχωση
    καταλαβα ατιμο το χασις και σε τι ηλικια εμφανισες την ψυχωση?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΟΣΗΛΕΙΑ
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2014, 19:48
  2. νοσηλεια στο Δαφνι
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 09-04-2014, 19:51
  3. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΟΣΗΛΕΙΑ..
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2011, 18:06
  4. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 21-10-2009, 00:59
  5. νοσηλεια????
    By ferro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2009, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •