ψυχωση και νοσηλεία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    Καλησπέρα,

    Δυστυχώς οχι. απλα αγχος και φοβιες ειχα και μονο. Όμως η μεγαλη ποσοτητα χασις που εκανα εκεινο το διαστημα οδηγησε σε ψυχωση
    καταλαβα ατιμο το χασις και σε τι ηλικια εμφανισες την ψυχωση?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    στα 30 ακριβως

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Πρέπει να αλλάξουμε τρόπο ζωής, να εκμεταλλευτούμε τις δυνατότητες αυτορύθμισης του σώματος, είναι φοβερό το πόση εκμετάλλευση γίνεται με τα χημικά, αλλά προσωρινά ανακουφίζεται και μετά γίνεται εθισμός. Το θέμα είναι ότι ο εθισμός στα χημικά βλάπτει, ο εθισμός σε καλές συνήθεις, πχ 4 ώρες περπάτημα το πρωί, σώζει ζωές και δεν έχει παρενέργειες , και λύεται η περίσσεια της ντοπαμίνης με φυσικό τρόπο, όπως δηλαδή γυρνάνε τα κλειδιά στον εγκέφαλο από μόνα τους δημιουργώντας την μετάβαση στο στάδιο του ύπνου .

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Περπατώντας 4 ώρες κάθε πρωί κερδίζεις χρόνο ζωής χωρίς αρρώστιες γυμνάζεις τον εγκέφαλο να δουλεύει όπως είναι προορισμενος να λειτουργεί αφ' εαυτού γυρίζει το πρόγραμμα καίγεται η υπερισχύει της ντοπαμίνης κοιμάσαι φυσικά μειώνεις την δόση και σώσεις τη ζωή σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    jim η ψυχωση μονο με φαρμακα αντιμετωπιζεται δεν ειναι αγχος η καταθλιψη, αμα παθεις ψυχωση τη πατησες, οσο ποιο γρηγορα αποδεκτεις οτι πρεπει να παιρνεις φαρμακα τοσο το καλυτερο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    Ο jim7 εχει δικιο. και μενα ακριβως αυτο μου λεει ο γιατρος. η θεραπεια ειναι τα φαρμακα με συνδυασμο αερόβια γυμναστική. ίσως η ασκηση ειναι πιο σημαντικη και απο τα φαρμακα. δεν το συζητω ομως, οπως μου λεει και τα φαρμακα ειναι απαραιτητα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τα φαρμμακα ειναι ξεπερασμενα δεν κανουν τιποτα περα απο το να σε κρατανε ηρεμο τιποτα αλλο συνεχιστε τη ζωη σασ κανονικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    Πραγματικά elis ηταν οτι χειροτερο εχω ζησει. ξεφυγα τελειως. Ήμουνα μέσα στα παραληρηματα, τις παραισθησεις και οτι αλλο συνεπαγεται. Παιρνω zyprexa των 20, lamictal και abilify. και πριν λιγο καιρο μου εβαλε και το Ladose γιατι περασα καταθλιπτικο επεισοδιο με οτι εζησα
    Γιατί παίρνεις 2 αντιψυχωτικά?
    Lamictal γιατί? Μήπως έχεις διπολική? Γιατί εγώ που έχω παίρνω 10mg Zykalor (γεννοσημο του Abilify) + 200mg Lamictal.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Για ένα διάστημα έπαιρνα zoxil Kai solian τώρα παίρνω μόνο σολιαν

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Γιατί παίρνεις 2 αντιψυχωτικά?
    Lamictal γιατί? Μήπως έχεις διπολική? Γιατί εγώ που έχω παίρνω 10mg Zykalor (γεννοσημο του Abilify) + 200mg Lamictal.
    Εγω παιρνω 3 αντιψυχωτικα.μην το ψαχνεις.ειναι σε τι φαση εισαι.αν εχεις προβλημα χοντρο τα φαρνακα αυξανονται..

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    το ξαναφερνω πανω το θεμα για να σας πω οτι υποτροπη δεν εχω κανει. παιρνω πλεον μονο abilify 30mg και zyprexa 5mg. Μου εκοψε το ladose, lamictal και τα ηρεμιστικα. Συνεχιζω να εργαζομαι και οσο περναει ο χρονος αφηνω πισω την κακη εμπειρια απο το νοσοκομειο. Παιδες ειχα ξεφυγει τελειως. Νομιζα οτι μου μιλουσαν απο την τηλεοραση, οτι με κυνηγανε, οτι θα κατακτησω τον κοσμο. Μιλαμε για παρανοια

  12. #27
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by gamder11 View Post
    το ξαναφερνω πανω το θεμα για να σας πω οτι υποτροπη δεν εχω κανει. παιρνω πλεον μονο abilify 30mg και zyprexa 5mg. Μου εκοψε το ladose, lamictal και τα ηρεμιστικα. Συνεχιζω να εργαζομαι και οσο περναει ο χρονος αφηνω πισω την κακη εμπειρια απο το νοσοκομειο. Παιδες ειχα ξεφυγει τελειως. Νομιζα οτι μου μιλουσαν απο την τηλεοραση, οτι με κυνηγανε, οτι θα κατακτησω τον κοσμο. Μιλαμε για παρανοια
    ασχημη εως πολυ οδυνηρη ειναι η εμπειρια απο ψυχωτικο επεισοδιο το εχω βιωσει και ξερω ποσο εφιαλτικο ειναι αλλα και στη μετεπειτα ζωη οταν σου στερει ευκαιριες για απασχοληση,συντροφο,μια καλη λειτουργικοτητα στην καθημερινοτητα.μακαρι να εισαι καλα τωρα και να τα βγαζεις περα απο τη ζωη σου εγω απο τα 18 βασανιζομαι δεν εχει γελασει το χειλακι μου λες και ειμαι ο χειροτερος εγληματιας για να τα περναω αυτα.μακαρι να μην ξαναυποτροπιασεις ξανα να τηρεις πιστα την αγωγη σου και μακρια απο κανναβη.καλη συνεχεια στην εργασια σου και να γραφεις καμια φορα να μας ενημερωνεις με νεα σου

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    Καλησπέρα σε όλους,

    Επειδή πολλά με βασανίζουν αποφάσισα να γράψω σ αυτο το thread που είχα ανοίξει πριν δυο χρόνια περίπου.
    Σήμερα κλείνω τρια χρόνια απο την εισαγγελική παρέμβαση των γονιών μου για εγκλεισμό σε ψυχιατρικό νοσοκομείο και τους ευχαριστώ πλέον.
    Όλα ξεκίνησαν απο την αλόγιστη χρήση χασίς. Κάτι χρήματα που μου ήρθαν, κάτι γυναίκες που πέρασαν απο το κρεβάτι μου ένιωθα θεός. Όλη μέρα έστριβα και έπινα.
    Το αποτέλεσμα;
    Ψυχωσικό επεισόδιο αποδιοργανωτικού τύπου. Φίλοι μου για δεκαπέντε μέρες έκανα τα αίσχη. Είχα παραισθήσεις, θρησκευτικά παραληρήματα, νόμιζα οτι με καταδίωκαν, οτι ειμαι ο πρωθυπουργός, οτι μου μιλάνε στην τηλεόραση και πόσα άλλα που πραγματικά γράφω βιβλίο.
    Νοσηλεύτικα για δέκα μέρες και βγαίνω από το νοσοκομείο ρακος. Η θεραπευτική αγωγή πολύ δυνατή.
    Abilify, zyprexa, lamictal, xanax, ladose.
    Kαι πάω στο σήμερα.

    Εργάζομαι κανονικά πλέον κάνω μια ενέσιμη abilify το μήνα και τα υπόλοιπα τα έχω κοψει. Αγωνίζομαι καθημερινα και φαίνεται να τα καταφέρνω. Πολλά τα πάθη μου αλλα προσπαθω με ψυχοθεραπεία και τα κοντρολάρω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΝΟΣΗΛΕΙΑ
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2014, 19:48
  2. νοσηλεια στο Δαφνι
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 09-04-2014, 19:51
  3. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΟΣΗΛΕΙΑ..
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2011, 18:06
  4. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 21-10-2009, 00:59
  5. νοσηλεια????
    By ferro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2009, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •