ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9

    ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg

    Καλησπέρα παίδες εδω και καιρό παίρνω το Cipraxel 20 mg κάθε μέρα με εχει βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!Πρόσφατα μια φιλη με ιδια θέματα οπως εγω (ΓΑΔ) αύξησε τη δόση στα 30mg μετά από παρότρυνση του ιατρού της!Εμένα ο δικος μου ψυχιατρος λέει πως το μαξιμου είναι μέχρι 20!Τελικά τι είναι το σωστό...έχω μπει στο πειρασμό να δω και το γιατρο της φίλης μου!Έχετε παρόμοιες εμπειρίες?

  2. #2
    Μπραβο που σ επιασε το cipralex!!εγω επαιρνα και ζαναξ κ δε μπορουσα να ησυχασω με τιποτα!Δε σου προκαλεσε καμια παρενεργεια;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Όχι καμία απολύτως παρενέργεια....βρήκα τον ευατό μου...Παίρνεις ζαναξ και σιπραξελ μαζί?

  4. #4
    Οχι την σταματησα τη θεραπεία λόγω παρενεργειών.Μετά ξεκίνησα ταβόρ και μετά από κάποιες μέρες το σεροξάτ.Είμαι στην αρχή ακόμα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Εγώ με την εσκιλατοπράμη έχω βρει τον ευατό...Ο δικός μου ιατρός γενικά δε θέλει να χορηγεί κοκκινη γραμμή λόγω των εθισμών κτλ!Παίρνεις και τα ταβορ και σεροξατ?
    Last edited by Kostasp; 03-09-2018 at 00:46. Reason: λαθος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μετα απο ποσο καιρο ειδατε διαφορα με το cipralex?εγω το περνα στα 20 mg δεν μου πηγε παραπανω. μετα απο ενα μηνα μου τ εκοψε γιατι δεν εκανε τπτ δεν μ το αυξησε..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Ξεκίνησα με 5 μγ για 5 ημερες μετα στα 10 για ένα μήνα και μετά στα 15 για ένα οχταμηνο περιπου...λόγω μιας υποτροπης πήγα στα 20...είδα διαφορά στο 3μηνο....Θέλουν το χρόνο τους και φυσικα να δουλευει σωστά ο θυροειδής!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Έχει πάρει κανείς εσκιλατοπράμη 30mg?

  9. #9
    Κώστα μπορείς να μου πεις σε ποιο γιατρο πας;υπάρχει δυνατότητα για προσωπικό μήνυμα;δε ξέρω γτ είμαι καινούρια.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Καλησπέρα δε ξερω αν υπάρχει δυνατότητα για προσωπικο μήνυμα!Ωστόσο μένω στην επαρχία αρά δε ξέρω αν σου έλεγα θα βοήθαγε!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πρεπει ναχεις 50 ποστς για να μπορεις να στειλεις μηνυμα ....

  12. #12
    Οκ thank you!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ladose cipralex seroxar zoloft είναι όλα ΙΔΙΑ, τον ίδιο πράγμα, αλλάζει μόνο αν είσαι προκατειλημμένος. Αυθυποβολή .
    Φυσικά είναι καλύτερα από τα ζαναξ και τα αναφρανιλ
    Καλό είναι το βεσπαρ για υπνωτικό, δεν κάνει εθισμό. Ο γιατρός θα σου πει αν πάει με το cipralex, μάλλον το ένα το πρωί το άλλο το βράδυ. Αύξηση στην δόση ξέρουν οι γιατροί να σου πουν ποτέ και πως , απλώς περισσότερο δεν σημαίνει καλύτερο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Είδα πως στο εξωτερικό οι γιατροί είναι πιο χαλαροί στις δόσεις....χαρακτηριστικά είδα πως ένας ασθενής λάμβανε 30 μγ cipraxel και 15mg mirtazapine!Η φίλη μου άρχισε τα 30μγ ο δικός μου ψυχίατρο ς λέει πως το Μαξίμου είναι τα 20.τι μου προτεινειτε?Να επισκεφτώ και έναν άλλο ψυχίατρο ή να συνεχίσω να παιρνω 20μγ.Εχει κάποιος πάρει πότε 30μγ?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Aς πεΙ κάποιος που παίρνει, εγώ τα φυλλάδια διαβάζω, ρισκαρεις σύνδρομο σεροτονίνης, τα ssri δεν είναι και τόσο αθώα, και δεν υπάρχει απόλυτη γνώση περί της βιοχημείας μόνο η εμπειρία του γιατρού. Το καλό είναι ότι δεν κάνουν υπνηλία τα ssri, αλλά πρέπει να προσέχεις την πίεση σου γιατί έχουν την τάση να επηρεάζουν την ach και κάποια άλλα συστήματα. Ειδικά σε χρόνια χρήση θέλει εξετάσεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Mείωση δόσης!!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 08-03-2016, 20:35
  2. Υποτροπη-Αυξηση δοσης κ συμπτωματα
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 14:41
  3. μειωση δοσης και ευφορια!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 27-03-2015, 18:27
  4. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 01:53
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •