ροδόχρους πιτυρίαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    ροδόχρους πιτυρίαση

    παιδιά είμαι πολύ χάλια... Εχω αυτό το δερματικό πρόβλημα. Είχα βγάλει πριν δυο εβδομάδες δυο εξανθήματα στο σώμα μου, θεώρησα οτι ηταν απο την ζέστη... βεβαια δεν το ξεχνούσα κ όλας και είχα στο μυαλό μου να πάω στο γιατρό.. χτες ξυπνησα το πρωί και είχα βγάλει σπυράκια στην κοιλιά και στο στήθος μου. Σοκ... Εψαχνα να βρω δερματολόγο σαν την τρελή. Τελικά πήγα σε έναν που ειχα ξαναπάει καποια άλλη στιγμή για άλλο πρόβλημα.. Περίμενα να μου πει οτι εχω αλλεργία ή απο τον ιδρώτα σπυράκια... μου ειπε οτι εχω αυτην την νόσο, δεν υπάρχει θεραπεία απλά λεει περιμένεις να κάνει τον κύκλο του να περάσει μόνο του. Μπορεί να κάνει μεχρι 2 μήνες... Το κακό ειναι οτι θα βγάζω και νεα σπυράκια. Ηδη έχω βγάλει κ αλλα. το έχει περάσει κανείς;
    Last edited by Sofaki; 07-09-2018 at 00:38.

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    παιδιά είμαι πολύ χάλια... Εχω αυτό το δερματικό πρόβλημα. Είχα βγάλει πριν δυο εβδομάδες δυο εξανθήματα στο σώμα μου, θεώρησα οτι ηταν απο την ζέστη... βεβαια δεν το ξεχνούσα κ όλας και είχα στο μυαλό μου να πάω στο γιατρό.. χτες ξυπνησα το πρωί και είχα βγάλει σπυράκια στην κοιλιά και στο στήθος μου. Σοκ... Εψαχνα να βρω δερματολόγο σαν την τρελή. Τελικά πήγα σε έναν που ειχα ξαναπάει καποια άλλη στιγμή για άλλο πρόβλημα.. Περίμενα να μου πει οτι εχω αλλεργία ή απο τον ιδρώτα σπυράκια... μου ειπε οτι εχω αυτην την νόσο, δεν υπάρχει θεραπεία απλά λεει περιμένεις να κάνει τον κύκλο του να περάσει μόνο του. Μπορεί να κάνει μεχρι 2 μήνες... Το κακό ειναι οτι θα βγάζω και νεα σπυράκια. Ηδη έχω βγάλει κ αλλα. το έχει περάσει κανείς;
    την εχω περασει τη ροδοχρους πυτιριαση ειναι κολλητικη ασθενεια δηλαδη αν κοιμηθεις σε σεντονια ή δοκιμασεις ρουχα σε μαγαζι και ειχε και ο προηγουμενος ροδοχρους πυτιριαση τοτε κολλας και συ γι αυτο λεγεται νοσος των δοκιμαστηριων.εμενα εκανε 6 μηνες να φυγει τελειως παρολο που μου ειχαν πει σε διμηνο με τριμηνο θα εφευγε ειχα ανησυχια μηπως ειχα κολλησει ειτζ και εκανε τοσο καιρο να φυγει επειδη θεωρησα αδυναμο τον οργανισμο μου για να το αποβαλλει νωριτερα γι αυτο εκανα εξετασει για ειτζ τελικα δεν ειχα τιποτα και απλα εκανε τον κυκλο του και ενω μου ειχαν πει οτι δεν θα ξαναβγαζα 4 χρονια μετα απο την ιαση του που πηγα στρατο και επειδη δεν καναμε καθολου μπανια εκει μεσα μετα απο δυο εβδομαδες απλυσιας και εντονου στρες καταπιεσης ξαναεβγαλα ροδοχρους πυτιριαση σε ολο το δερμα ξαι των δυο χεριων μου κοκκινιλες δηλαδη.μετα ξαναπερασε και απο τοτε δεν εχω ξαναβγαλει.

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    Ειμαι 29 ετων και ροδοχρους εβγαλα στα 22 εχουν περασει 7 χρονια αλλα ξαναβγαλα ροδοχρους μετα απο 4 χρονια την πρωτη φορα εκανε 6 μηνες να φυγουν τελειως και τη δευτερη φορα εκανε 1,5 με 2 μηνες να φυγουν εδω και τρια χρονια δεν εχω ξαναβγαλει

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    παντως το ποσοστο υποτροπης της ροδοχρους πυτιριασης ειναι πολυ μικρο μολις 2% απλα εγω ημουν ατυχος και ξαναεβγαλα ολες τις μικρες πιθανοτητες παθαινω εχω ψυχωση που εχει μολις 1% του πληθυσμου βγαζω ροδοχρους πυτιριαση που ειναι σπανιο και ακομα πιο σπανιο να υποτροπιασω μετα απο 4 χρονια που ειχαν φυγει που συμβαινει σε 2 στις 100 περιπτωσεις με ροδοχρους πυτιριαση ολα τα σπανια παθαινω.μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα θα περασει και δεν θα ξαναβγαλεις μην κοιτας που εγω ξαναεβγαλα ειμαι απο τους ατυχους αλλα τριτη φορα μεχρι στιγμης δεν εχω ξαναβγαλει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    παντως το ποσοστο υποτροπης της ροδοχρους πυτιριασης ειναι πολυ μικρο μολις 2% απλα εγω ημουν ατυχος και ξαναεβγαλα ολες τις μικρες πιθανοτητες παθαινω εχω ψυχωση που εχει μολις 1% του πληθυσμου βγαζω ροδοχρους πυτιριαση που ειναι σπανιο και ακομα πιο σπανιο να υποτροπιασω μετα απο 4 χρονια που ειχαν φυγει που συμβαινει σε 2 στις 100 περιπτωσεις με ροδοχρους πυτιριαση ολα τα σπανια παθαινω.μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα θα περασει και δεν θα ξαναβγαλεις μην κοιτας που εγω ξαναεβγαλα ειμαι απο τους ατυχους αλλα τριτη φορα μεχρι στιγμης δεν εχω ξαναβγαλει
    τελικά μου πέρασε στον μήνα πάνω! την πέρασα πολύ ελαφριά.... ευτυχως...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    1
    Γειά σου φίλε,
    έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα που έχει ξεκινήσει αρχές Ιουνίου,
    Στην αρχή εκδηλώθηκε στο αυτί που ήταν συνέχεια κατα κόκκινο μετά ξεκίνησε η ερυθρότητα στο πρόσωπο μή γνωρίζοντας τι ήταν αυτό όλο, μετά ξεκίνησαν σπυράκια και τα αγγεία να φάινοντε όλο και πιο έντονα.. Μετά από 3.5 μήνες τώρα ακόμα παλεύω να καλμάρω την ερυθρότητα στο πρόσωπο με διάφορες κρέμες όπως Anabact kai Floxia !!! Άρχισα να βλέπω κάποια βελτίωση αλλά φεύγει πάρα πολύ σιγά.. Υποτήθεται σε κάποια φάση θα εξαφανιστεί όλο αυτο το πράγμα ?? Εντομεταξύ νιώθω και σαν συνεχώμενη ζάλη και σαν ημικρανίες..
    έχω καταλάβει ότι όταν έχω άγχος εκδυλωνεται σε μεγάλο βαθμό.

  7. #7
    Ο γιος μου εβγαλε οταν ηυαν περιπου 3 με 5 ετων. Καθε μερα μπανιο μετα μια ειδικη αλοιφη απο φαρμακειο ,καθε μερα αλλαγη πετσετας ρουχων εσωρουχων κλπ. Ειναι λιφο χρονοβορα η θεραπεια αλλα δεν ειναι κατι να αγχωνεσαι

  8. #8
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Επειδή έχω ροδοχρους και δερμογραφισμό, χρειάζονται αντισταμινικα; Κοντεύω να τρελαθώ από άγχος, φλόγωση και φαγούρα όπου έχει σπυρακια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλύτερα να συμβουλευτείς ένα δερματολόγο, παρά το forum...

  10. #10
    Πέρα από τους δερματολόγους, ρωτάω την πλειοψηφία εδώ..
    Γιατί κάποιοι δεν χρησιμοποιούν αντισταμινικα ακόμα και μετά την συμβουλή δερματολόγου..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •