Διαταραχη πανικου +εγκεφαλικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Διαταραχη πανικου +εγκεφαλικο

    Καπου διαβασα οτι οσοι εχουν διαταραχη πανικου εχουν αυξημενο κινδυνο για καρδιακη προσβολη η εγκεφαλικο.μολις το διαβασα αναστατωθηκα γιατι πολλες φορες νιωθω μεγαλη ενταση και πονο στο κεφαλι και με καινε τα μαγουλα και φοβαμαι μην παθω κανενα εγκεφαλικο. η φαση της διαταραχης πανικου που εχω εγω ειναι οξεια.

    και ειναι και χωρις αγοραφοβια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Nαι μωρε το ειχα διαβασει κ εγω σε καποιο site, αλλα σε πολλα αλλα διαβασα οτι δεν κινδυνευεις απο τον πανικο ..
    Αλλωστε κανεις μας δεν εχει παθει τιποτα και δεν γνωριζει καποιον να εχει παθει..

    Ως αναφορα αυτα που αισθανεσαι , δεν εισαι η μονη ..Οταν με πιανει αυτη η πιεση στο κεφαλι απο μεσα προς τα εξω (οχι πονος αλλα πιεση ) νοιωθω οτι θα σπασει , αλλα μολις παρω το xanax μετα απο λιγο υποχωρει ..Ολες αυτες οι σκεψεις περι εγκεφαλικου , καρκινου κ.λ.π εχουν περασει απο το μυαλο ολων μας και ισως ειναι κ φυσιολογικο να σκεφτεις κατι τετοιο οταν νοιωθεις ασχημα συνεχως χωρις να εχεις κατι παθολογικο .
    Αλλωστε αυτη ειναι κ η φυση της ασθενειας μας , να νομιζουμε οτι κατι θα παθουμε..
    π.χ και εγω απο προχτες εχω αρκετα συχνα πονακια στην πλατη (συνηθως αριστερη ομωπλατη) και ψιλοζαλαδες που κ που ...ειδικα την ωρα που εβλεπα ειδησεις
    Ειμαστε ευαισθητοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Ναι πιεση νιωθω και γω και οταν βηχο πονο στο πισω μερος του κεφαλιου μου.περισσοτερο με ανησιχη οτι η διαταραχη μου συνοδευεται με καταθλιψη και δεν μ εχει φυγει εντελως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    καταθλιψη , πως την εννοεις ? μπορεις να την περιγραψεις ?
    Και εγω οταν εχω τις ποιο δυνατες κρισεις,νοιωθω μια μεγαλη απογοητευση ,αλλα δεν μπορω να μιλησω για καταθλιψη .τ
    Οπως απογοητευομαι πολυ με τον εαυτο μου ,οταν π.χ νοιωθω καλα και παιρνω την γυναικα μου να παω μια βολτα με το αυτοκινητο και μετα απο λιγο ,αρχιζουν οι εντονες ζαλαδες και οι σκεψεις το αν θα προλαβω να φτασω σπιτι μου η θα σβησω εκει που βρισκομαι .Αυτο που προσπαθω να σκεφτομαι ειναι οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο και οτι οπως τις προηγουμενες το ξεπερασα ετσι θα γινει κ τωρα .
    Τις υπολοιπες ωρες μπορω να πω οτι ειμαι ενταξει ψυχολογικα ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μην αναπαράγετε ότι ακούτε/διαβάζετε χωρίς πρώτα να το ελέγξετε. Στο φόρουμ εδώ μπαίνουν πολλοί που μπορεί να επηρεαστούν από κάτι τέτοιο. Βέβαια Μαρία αυτό ισχύει πρωτίστως για το σάιτ από όπου το διάβασες.
    Νομίζω και εγώ το είχα διαβάσει πριν από αρκετούς μήνες και μόνο καλό δεν μου έκανε. Το είχα ψιλοξαχάσει και τώρα έτυχε να το ξαναδιαβάσω εδώ.
    Συγκρίνοντάς το με όλα τα υπόλοιπα σάιτ που παρομοιάζουν τις επιπτώσεις μιας κρίσης πανικού με μία έντονη αεροβική άσκηση το μόνο που μπορω να υποθέσω είναι ότι μάλλον σε μεγάλες ηλικίες και με προδιάθεση θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλιώς θα είχαμε κρούσματα πάμπολα όμως κάτι τέτοιο ΔΕΝ συμβαίνει.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε μας κάνει καλό ούτε να το σκεφτόμαστε.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    noapnik οταν αλλαζω φαρμακα γιατι ακομα να βρω το καταλληλο η οταν δεν περνω καθολου εκτος τις κρισεις πανικου εχω και καταθλυψη ελαφρια ομως.τωρα υποφερω απο πονοκεφαλους με τα φλουοξετιν ενω κατα τα αλλα ειμαι οκ με αυτα.δεν τους παλευω τους πονοκεφαλους.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    πιστεύω πως ναι, μπορεί να προκληθεί εγκεφαλικό ή έμφραγμα ειδικά σε άτομα μεγάλης ηλικίας. Εγώ αν και είμαι 37 ετών, μετά από κρίση άγχους, ανέβασα πίεση 11-16 και μου έμεινε μόνιμη εμβοή στο αυτί λόγω μεγάλης εισροής αίματος στο λαβύρυνθο και επίσης είχα αστάθεια, νοητικές αδυνάμίες κλπ που είναι συμπτώματα εγκεφαλικού και υποβλήθηκα σε τρίπλεξ καρτίδων, αξονική εγκεφάλου κλπ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ασταθεια εχω μονιμα και ειμαι 25...λετε να εχω προβλημα με την καρδια?ενα απλο καρδιγραφημα στο νοσοκομειο ειχα κανει..κι αυτο μετα απο ενα τροχαιο που ειχα περυσι...οι γιατροι δεν μου ανεφεραν τιποτα.η πιεση μου ειναι κανονικη οσες φορες εχω μετρηθει..αλλα προχτες μετρηθηκα με ενα ομπρον και η μικρη η πιεση ηταν 8.8 και φοβηθηκα.η μεγαλη ηταν 10.8

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by ΒΑΝΑ
    πιστεύω πως ναι, μπορεί να προκληθεί εγκεφαλικό ή έμφραγμα ειδικά σε άτομα μεγάλης ηλικίας. Εγώ αν και είμαι 37 ετών, μετά από κρίση άγχους, ανέβασα πίεση 11-16 και μου έμεινε μόνιμη εμβοή στο αυτί λόγω μεγάλης εισροής αίματος στο λαβύρυνθο και επίσης είχα αστάθεια, νοητικές αδυνάμίες κλπ που είναι συμπτώματα εγκεφαλικού και υποβλήθηκα σε τρίπλεξ καρτίδων, αξονική εγκεφάλου κλπ
    Πως αντεληφθεις οτι ειχες εισροη αιματος στον λαβυρινθο ?
    Εχω κ εγω μια μικρη εμβοη στο αριστερο αυτι , αλλα εκτος απο ενα ακοογραφημα και τυμπανογραφια ,που δεν εδειξαν τιποτα δεν μου προταθηκε καμια αλλη εξεταση απο τον ΩΡΛ...

    Οσο για την πιεση το 16 δεν ειναι κ τοοοοσοο ανεβασμενο για να προκαλεσει τετοια σοβαρη βλαβη ...Το 11 βεβαια ειναι υψηλο , αλλα και παλι μου φαινεται παραξενο να εχει συμβει αυτο το γεγονος απο μια κριση πανικου .
    Οχι οτι αμφισβητω τα λεγομενα σου , αλλα απλα λεω οτι ειναι τουλαχιστον σπανιο .
    Κατα τα αλλα εγκεφαλικα παθαινουν και ατομα σε παρα πολυ μικρες ηλικιες για διαφορους ασχετους λογους ..Π.χ εγω ειχα παρει στο ταξι μια κοπελλα 28 χρονων που ειχε αναπηρια (φοβερη ασταθεια ακομη κ με τον παραμικρο ανεμο , προβλημα στον λογο κ.λ.π)απο εγκεφαλικο που ειχε παθει στα 12 της !!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by ζωζα
    ασταθεια εχω μονιμα και ειμαι 25...λετε να εχω προβλημα με την καρδια?ενα απλο καρδιγραφημα στο νοσοκομειο ειχα κανει..κι αυτο μετα απο ενα τροχαιο που ειχα περυσι...οι γιατροι δεν μου ανεφεραν τιποτα.η πιεση μου ειναι κανονικη οσες φορες εχω μετρηθει..αλλα προχτες μετρηθηκα με ενα ομπρον και η μικρη η πιεση ηταν 8.8 και φοβηθηκα.η μεγαλη ηταν 10.8

    Ασταθεια πλεον μετα απο 2,5 χρονια ,ταλαιπωριας με εντονο καθημερινο αγχος και κρισεις πανικου , μπορω να πω οτι πλεον εχω παρα πολυ σπανια κ σε περιπτωση εντονης ,για μενα, κρισης αγχους.
    Πριν ομως ειχα σχεδον σε καθημερινη βαση και θυμαμαι οτι οταν σταματαγα με το μηχανακι σε φαναρι νομιζα οτι θα πεσω , ενω οταν ξεκινουσα ημουν καλυτερα !!!!!!!! (τρελλο δεν ακουγεται?)
    Η πιεση σου ειναι μια χαρα , και οσο για την καρδια μπορεις να κανεις ενα υπερηχογραφημα triplex το οποιο ειναι μια παρα πολυ απλη κ συντομη εξεταση που ομως βοηθαει πολυ ψυχολογικα ..
    Εγω πλεον την κανω καθε χρονο και εχω ηρεμησει απο αυτο το θεμα ..
    Οι ενοχλησεις τσιμπιματακια ,πονακια στην αριστερη ομωπλατη κ.λ.π δεν με εχουν αφησει ,αλλα ξερω οτι δεν προερχονται απο την καρδια μου κ αυτο προσπαθω να το σκεφτομαι οταν με πιανει αγχος .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    και μενα η πιεση μου ειναι 11 καλη δλδ και καρδιογραφηματα γενικες αιματος και θηροιδη ολα μου βγηκαν τελεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    φτου σου κοπελα μου ...μη φοβασαι για τιποτε τοτε , ολα τα υπολοιπα ξερεις απο που προερχονται ...
    Ξερω βεβαια οτι καθε φορα που εχεις μια κριση ειναι τοσο ανησυχητικα κ τοσο πειστικα τα συμπτωματα ,που νομιζεις οτι οπωσδηποτε κατι εχεις , αλλα ειπαμε , αυτη ειναι η φυση του προβληματος μας ...
    Εγω οποτε με πιανει κατι σκεφτομαι αμεσως οτι αφου οι εξετασεις μου ειναι ΟΚ , δεν εχω τιποτα ανα ανησυχω και προσπαθω να το δεχομαι σαν κατι φυιολογικο που θα μου περασει ...και τις περισσοτερες φορες πιανει ..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    οντως ετισ ακριβως ειναι.κουραγιο

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    \"ασταθεια εχω μονιμα και ειμαι 25...λετε να εχω προβλημα με την καρδια?ενα απλο καρδιγραφημα στο νοσοκομειο ειχα κανει..κι αυτο μετα απο ενα τροχαιο που ειχα περυσι...οι γιατροι δεν μου ανεφεραν τιποτα.η πιεση μου ειναι κανονικη οσες φορες εχω μετρηθει..αλλα προχτες μετρηθηκα με ενα ομπρον και η μικρη η πιεση ηταν 8.8 και φοβηθηκα.η μεγαλη ηταν 10.8 \"

    Ζώζα, σε διαβεβαιώνω ότι η αστάθεια με τίποτα δεν προέρχεται από πρόβλημα στην καρδιά, αλλά είναι καθαρά νευρολογικό πρόβλημα. Ειδικά σε μικρές ηλικίες θα πρέπει να μας ανησυχεί ιδιαίτερα γιατί είναι μπορεί να είναι σύμπτωμα σκληρυνσης κατα πλάκας. Πολύ συχνά βέβαια προέρχεται από κρίση άγχους ή αυχενικό σύνδρομο ίλιγγο κλπ Πρέπει όμως σίγουρα να πας σε νευρολόγο να κάνεις εξετάσεις μην το αφήνεις γιάτι αν είναι σύμπτωμα της σκλήρυνσης κατα πλάκας μπορεί να οδηγήσει σε αναπηρία. Για να μη φοβηθείς όμως σου λέω ότι στη σκλήρυνση συνοδεύεται και από μουδιάσματα και δερματική αναισθησία κα

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    \"Πως αντεληφθεις οτι ειχες εισροη αιματος στον λαβυρινθο ?
    Εχω κ εγω μια μικρη εμβοη στο αριστερο αυτι , αλλα εκτος απο ενα ακοογραφημα και τυμπανογραφια ,που δεν εδειξαν τιποτα δεν μου προταθηκε καμια αλλη εξεταση απο τον ΩΡΛ...
    Nopanic, σου απαντώ πως δεν αντιλήφθηκα ότι φταίει η εισροή αίματος στο λαβύρινθο απλά με τόσες εξετάσεις (αξονική εγκεφάλου, ακτινογραφία αυχένα και τρίπλεξ καρωτίδων) δεν μπόρεσαν να βρουν καμμία αιτία για την εμβοή, που είναι δυνατή σα σειρήνα στο αριστερό αυτί και κάνω εγώ τις υποθέσεις μου..
    Ο ΟΡΥΛΑ διαπίστωσε πως το πρόβλημα δεν τον αφορά, ο Ορθοπεδικός είπε ότι είναι αυχενικό και ο Νευρολόγος ότι είναι κρίση άγχους. Πιστεύω τον τελευταίο διότι το όλο πρόβλημα δημιουργήθηκε οταν ανέβασα μεγάλη πίεση σε μια κρίση άγχους διάρκειας 3 ημερών. Μετά κυρίως από αυτό παρουσίασα πολλά νευρολογικά συμπτώματα (αστάθεια, μουδιάσματα στα άκρα, πόνο στον αριστερό ώμο-πλάτη-καρδιά, ατονία, θολωμένη όραση, αδυναμία συγκέντρωσης προσοχής ...)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •