Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    4

    Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα.

    Καλησπέρα σε όλους!!!

    Δεν είμαι καλός στην έκθεση οπότε θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα. Όπου και να πάμε σκέφτεται μόνο το ότι θα χαλάσουμε λεφτά τίποτε άλλο.
    Πχ τώρα το καλοκαίρι πήγαμε στη Ρόδο για διακοπές το ξενοδοχείο δεν είχε νερό οπότε έπρεπε να πάρουμε (π.χ για το βράδυ) 2-3 εξάδες το πολύ 4€ Και λέει ότι δεν θα πάρουμε γιατί είναι ακριβά και ότι δεν υπάρχουνε λεφτά αν κάποιος πάει να τον ρωτήσει και αν διψασουμε τι θα πίνουμε εκείνος νομίζει ότι αυτός που του το είπε θέλει να ξοδέψει απλά λεφτά και δεν βλέπει το πρακτικό κομμάτι.
    Άλλη φορά που πήγαμε να πάρουμε ρούχα υπήρχε μια στήλη με μπλούζες ένα 10ρικο πήρα μια και βρήκα και κάποιες που μου άρεσαν με 12€,εκανε σκηνή μέσα στο κατάστημα το ότι οχι δεν θα πάρω καμία γιατί υπάρχουν αυτές με τα 10€ και δεν έχουμε λεφτά. Πολλές φορές μάλιστα δεν Πάμε στο supermarket να πάρουμε τρόφιμα διότι θα χαλάσουμε λεφτά λεει ενώ επειδή δεν πηγαίνουμε καταλήγουμε στο να παραγγέλνουμε(Η ειρωνεία είναι που θα δώσουμε περισσότερα για τις παραγγελίες απ'το να πάμε στο μαρκετ).
    Ώρες ώρες (μια στα 3 χρόνια) αλλάζει για 3 μέρες και μας λέει ότι μπορούμε να πάμε από εδώ και εκεί ταξίδια που έχει ωραία μέρη,Πως πρέπει να πάμε στα τάδε κέντρα πχ γκάζι κτλπ Αλλά μέχρι να του έρθει η όρεξη και να μην σκεφτεί τα λεφτά του έχει ξανά φύγει και γυρνάει άλλον πατέρα μου που συνεχώς σκέφτεται τα χρήματα και καθόλου το "καλο" που θα κάνει στην οικογένεια του λίγη διασκέδαση χωρις την εμμονή των χρημάτων.
    Και να ήταν το ότι δεν έχουμε χρήματα να το καταλάβω Αλλά είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση μπορώ να πω.κριμα όμως
    Πως θα μπορούσα να το πω αυτό;; ψύχωση με τα χρήματα;(καθώς γίνεται και επιθετικός λεκτικά και νευριαζει) δεν ξέρω και πολλά από αυτά για αυτό ήθελα να ρωτήσω.σιγουρα δεν είναι κάτι το "φυσιολογικο" ούτε είναι και απλά νεύρα. Υπαρχει θεραπεία; Μήπως επιστημονική ονομασία; Έχετε κάτι να μου προτείνετε ;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

    Υ.Γ δεν ξέρω αν το έβαλα στο κατάλληλο θέμα οπότε παρακαλώ αν κάποιος το παρατηρήσει να το μετακινήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Καθε πατερασ πρεπει να ξερει αν τον αγαπανε τα παιδια του χωρισ χρηματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καθε πατερασ πρεπει να ξερει αν τον αγαπανε τα παιδια του χωρισ χρηματα
    Μακάρι να ταν έτσι Αλλά δυστυχώς δεν είναι παραμελεί πολλά πιο σοβαρά θέματα πέρυσι είχα ένα πρόβλημα υγείας για 2 εβδομάδες του έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά Αλλά δεν ασχολιόταν, όταν του έλεγε η μητέρα μου να με πάει σε γιατρό γιατί είναι σοβαρό εκανε φασαρία (τσακωμό να το πω αλλιώς) το ότι δεν έχω κάτι,δεν παίρνω τίποτα και θα μου περάσει και ότι σιγά μην χαλάσει λεφτά για να πάω στον γιατρό..τελικα Μετά από μέρες με πήγε η μητέρα μου Αλλά είχε προχωρήσει η κατάσταση και έπρεπε να κάνω επέμβαση και κάτι αντιβιοτικά.
    Ίσως τα περιγράφω κάπως Αλλά έτσι είναι.ουτε μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι δεν ενδιαφέρεται απλά το κάνει για τα χρήματα.. έχουν γίνει πολλά τέτοια(βασικά κάθε μέρα)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    "Πως θα μπορούσα να το πω αυτό;; ψύχωση με τα χρήματα;(καθώς γίνεται και επιθετικός λεκτικά και νευριαζει) δεν ξέρω και πολλά από αυτά για αυτό ήθελα να ρωτήσω.σιγουρα δεν είναι κάτι το "φυσιολογικο" ούτε είναι και απλά νεύρα. Υπαρχει θεραπεία; Μήπως επιστημονική ονομασία; Έχετε κάτι να μου προτείνετε ;"

    η επιστημονικη ονομασια ειναι "τσιγγουναράς".
    πως να λεγεται βρε παιδι μου; τσιγγουνης ειναι ο πατερας σου.δεν το εχεις ξανακουσει;
    δεν γιατρευεται.
    απο την αλλη, μπορει να εχετε λεφτα επειδη αυτος ειναι τσιγγουνης.
    αστον να τα μαζαευει.σε σενα θα καταληξουν καποτε...
    τι ηλικια εχεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    4
    17 είμαι
    Τσιγγουνης χμμμμ.....δεν το είχα σκεφτεί αλλα ο τσιγγουνης απλά κάνει "οικονομία" σε χρήσιμα πράγματα. Ο πατέρας μου αν δει ότι έχουν μειωθεί τα χρήματα πχ σε ένα πορτοφόλι. Του φταίνε όλοι και τα πάντα, για αυτό δεν νομίζω να είναι απλά τσιγγουνιά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τι ηλικία έχει ο πατέρας σου;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    "17 είμαι
    Τσιγγουνης χμμμμ.....δεν το είχα σκεφτεί αλλα ο τσιγγουνης απλά κάνει "οικονομία" σε χρήσιμα πράγματα. Ο πατέρας μου αν δει ότι έχουν μειωθεί τα χρήματα πχ σε ένα πορτοφόλι. Του φταίνε όλοι και τα πάντα, για αυτό δεν νομίζω να είναι απλά τσιγγουνιά"

    οχι...
    αυτο που λες, λεγεται "οικονομος".
    τσιγγουνης ειναι να μην θελεις με τπτ να ξοδεψεις χρηματα, ακομα και κανοντας υπερβολες, οπως κανει ο πατερας σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αυτοι συνηθως ειναι τσιγκούνηδες και στα συναισθήματα. Φοβούνται μηπως ενα σ’αγαπαω δεν πιασει τόπο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ειναι μεγαλη αμαρτια η φιλαργυρια!! καλο θα ειναι να αρχηση ο πατερας σου να παγενει εκκλησεια, να βοηθαει κι κανενα φτωχαδακι, ισως του κανει καλο να νιωσει αυτο , οτι δινει καπου λεφτα για καλο σκοπο!
    επισης να αρχισεις να διαβαζεις απο το ψαλτυρι του αγ. λουκα το ΒΤ΄παραγραφο και 1 φορες τους ψαλμους της παρθενου μαριας! ολοκληρους ομως μην κλεβεις! καντα αυτα κι θ; γινει καλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Tijikon View Post
    Καλησπέρα σε όλους!!!

    Δεν είμαι καλός στην έκθεση οπότε θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα. Όπου και να πάμε σκέφτεται μόνο το ότι θα χαλάσουμε λεφτά τίποτε άλλο.
    Πχ τώρα το καλοκαίρι πήγαμε στη Ρόδο για διακοπές το ξενοδοχείο δεν είχε νερό οπότε έπρεπε να πάρουμε (π.χ για το βράδυ) 2-3 εξάδες το πολύ 4€ Και λέει ότι δεν θα πάρουμε γιατί είναι ακριβά και ότι δεν υπάρχουνε λεφτά αν κάποιος πάει να τον ρωτήσει και αν διψασουμε τι θα πίνουμε εκείνος νομίζει ότι αυτός που του το είπε θέλει να ξοδέψει απλά λεφτά και δεν βλέπει το πρακτικό κομμάτι.
    Άλλη φορά που πήγαμε να πάρουμε ρούχα υπήρχε μια στήλη με μπλούζες ένα 10ρικο πήρα μια και βρήκα και κάποιες που μου άρεσαν με 12€,εκανε σκηνή μέσα στο κατάστημα το ότι οχι δεν θα πάρω καμία γιατί υπάρχουν αυτές με τα 10€ και δεν έχουμε λεφτά. Πολλές φορές μάλιστα δεν Πάμε στο supermarket να πάρουμε τρόφιμα διότι θα χαλάσουμε λεφτά λεει ενώ επειδή δεν πηγαίνουμε καταλήγουμε στο να παραγγέλνουμε(Η ειρωνεία είναι που θα δώσουμε περισσότερα για τις παραγγελίες απ'το να πάμε στο μαρκετ).
    Ώρες ώρες (μια στα 3 χρόνια) αλλάζει για 3 μέρες και μας λέει ότι μπορούμε να πάμε από εδώ και εκεί ταξίδια που έχει ωραία μέρη,Πως πρέπει να πάμε στα τάδε κέντρα πχ γκάζι κτλπ Αλλά μέχρι να του έρθει η όρεξη και να μην σκεφτεί τα λεφτά του έχει ξανά φύγει και γυρνάει άλλον πατέρα μου που συνεχώς σκέφτεται τα χρήματα και καθόλου το "καλο" που θα κάνει στην οικογένεια του λίγη διασκέδαση χωρις την εμμονή των χρημάτων.
    Και να ήταν το ότι δεν έχουμε χρήματα να το καταλάβω Αλλά είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση μπορώ να πω.κριμα όμως
    Πως θα μπορούσα να το πω αυτό;; ψύχωση με τα χρήματα;(καθώς γίνεται και επιθετικός λεκτικά και νευριαζει) δεν ξέρω και πολλά από αυτά για αυτό ήθελα να ρωτήσω.σιγουρα δεν είναι κάτι το "φυσιολογικο" ούτε είναι και απλά νεύρα. Υπαρχει θεραπεία; Μήπως επιστημονική ονομασία; Έχετε κάτι να μου προτείνετε ;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

    Υ.Γ δεν ξέρω αν το έβαλα στο κατάλληλο θέμα οπότε παρακαλώ αν κάποιος το παρατηρήσει να το μετακινήσει.
    Ο πατερας μου δε μας πηγε ποτε διακοπες. Μαθε να εισαι ευγνωμων για αυτα που σου προσφερουν.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Αυτοι συνηθως ειναι τσιγκούνηδες και στα συναισθήματα. Φοβούνται μηπως ενα σ’αγαπαω δεν πιασει τόπο.
    εχεις πολυ δικιο! οντως το χω παρατηρησει!! ο τσιγκουνης ανθρωπας, ειναι τσιγκουνης και στα συναισθηματα του!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν πειραζει , εχω κι εγω τσιγγουνη πατερα , αλλα ετσι εμαθα να εκτιμω το χρημα , να ειμαι χαμηλων τονων , απο ενα σημειο και περα ομως το χρημα γινεται αυτοσκοπος ( γι αυτον ) , εκει ειναι η αρρωστια .......αρρωστο τον θεωρω ......

    ετσι εκανε λεφτα , αλλα και παλι , δεν αξιζει να τα χαιρεται η τραοπεζα , και οχι εμεις ........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    εχεις πολυ δικιο! οντως το χω παρατηρησει!! ο τσιγκουνης ανθρωπας, ειναι τσιγκουνης και στα συναισθηματα του!!
    Αυτο ισχυει απολυτα ...........παρατηρημενο ..........

Similar Threads

  1. ο πατέρας μου έχει γκόμενα
    By annabella in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 14-08-2015, 16:26
  2. Ο πατερας μου εχει απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι μου
    By fraoulitsa89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 18-09-2014, 08:59
  3. Replies: 13
    Last Post: 13-06-2013, 01:40
  4. Χωρίς χρήματα...
    By IRENEMARINA in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-2011, 15:11
  5. Κατι εχει ο πατερας μου.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 13-06-2009, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •