μακροπρόθεσμες συνέπειες της χρήσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31

    μακροπρόθεσμες συνέπειες της χρήσης

    γεια σας. είμαι νέο μέλος, έχω απεξαρτηθεί από την ηρωίνη εδώ και τέσσερα χρόνια περίπου. έκανα χρήση περιστασιακά 5 χρόνια και τα τελευταία 4 ήμουν πλήρως εξαρτημένη(σύνολο 9). έχω πολλές απορίες τις οποίες αν και έχω εκφράσει σε γιατρούς, δεν έχω πάρει κάποια ικανοποιητική απάντηση.
    ένα από τα βασικότερα θέματά μου είναι αυτό της μνήμης. αρχικά να πω ότι απεξαρτήθηκα με τη βοήθεια ψυχιάτρου και ψυχολόγου και τον πρώτο χρόνο έπαιρνα βαριά αγωγή. πλέον κάνω μόνο μια επίσκεψη κάθε τρεις-τέσσερις μήνες και δεν ακολουθώ αγωγή.
    τον δεύτερο χρόνο παρατήρησα πως δεν θυμόμουν τίποτα από όσα είχαν συμβεί κατά τον χρόνο της απεξάρτησης, το οποίο θεώρησα φυσιολογικό λόγω της αγωγής.
    πριν ένα χρόνο περίπου συνειδητοποίησα ότι δεν θυμάμαι πρόσωπα και στο μυαλό μου δεν έχω εικόνες. δηλαδή, όταν έχω μπροστά μου τη μητέρα μου, ξέρω ότι είναι εκείνη, όταν όμως δεν είναι μπροστά μου, δεν μπορώ να φέρω εικόνα της στο μυαλό μου. το ίδιο συμβαίνει με όλους τους φίλους και γνωστούς, όπως και με το ίδιο μου το πρόσωπο, την γάτα μου, το αυτοκίνητο κλπ. αν δεν είμαι μπροστά σε καθρέφτη, δεν ξέρω πως είμαι. όταν βλέπω το αυτοκίνητό μου, το αναγνωρίζω, όμως στο μυαλό μου δεν έχω εικόνα του πως είναι ένα αυτοκίνητο. το ίδιο μου συμβαίνει με τους ήχους και τη γεύση. πρόσφατα συνειδητοποίησα πως η εσωτερική μου φωνή, δεν είναι ακριβώς η δική μου. το καταλαβαίνω όταν μιλάω. δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω.
    να σημειώσω ότι δεν έχω κάποια άλλη ψυχιατρικής φύσης ασθένεια.
    το δεύτερο θέμα με την μνήμη μου είναι η μακροπρόθεσμη. δεν θυμάμαι καθόλου τα παιδικά μου χρόνια και γενικά όλες οι αναμνήσεις που έχω είναι πολύ δύσκολο να τις ανακτήσω. πέρσυ για παράδειγμα, έκανα δυο τρίμηνα σεμινάρια και αυτή τη στιγμή δεν έχω καμία ανάμνηση να κάνω μάθημα, θυμάμαι όμως πράγματα που έμαθα.
    πριν λίγους μήνες, πήγα σε νευρολόγο ψάχνοντας να βρω κάποια απάντηση. μου ζήτησε να κάνω μια μαγνητική, την οποία την έχω στο σπίτι, δεν μπορώ όμως να θυμηθώ αν πήγα ποτέ να του την δείξω.
    κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι σχετικά με την ευστροφία μου. πριν και κατά τη διάρκεια της χρήσης ο κόσμος με θεωρούσε πάρα πολύ έξυπνη. πλέον δυσκολεύομαι πολύ σε θέματα μαθηματικών πχ που για μένα ήταν παιχνίδι. όπως επίσης ποτέ δεν ξέρω τι μέρα είναι και δεν θυμάμαι αν πχ είναι τέσσερα χρόνια ή πέντε που απεξαρτήθηκα.(αρνήθηκα να μετρήσω καιρό από την αρχή, όμως τώρα δεν μπορώ) όλα αυτά μου δημιουργούν μια έξτρα δυσκολία στην καθημερινότητα, όμως δεν με αγχώνουν και αν είναι κάτι φυσιολογικό, δεν έχω πρόβλημα να ζήσω με αυτό.
    αυτό που θέλω είναι να μάθω αν κάποιος έχει συναντήσει ή αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. αν είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους πρώην χρήστες ή μήπως θα πρέπει να ψάξω μήπως έχω κάτι άλλο.
    συγνώμη για το μεγάλο ποστ. ελπίζω να φανώ κι εγώ χρήσιμη σε αυτό το φόρουμ!

  2. #2
    Καλημέρα! Νομίζω οτι είναι σημαντικό να δείξεις την εξέτασή σου στον νευρολόγο. Για να μην θυμάσαι αν του την έδειξες σημαίνει οτι δεν του την έδειξες, αλλιώς θα ήξερες αν θα πρέπει να ανησυχείς ή όχι για κάτι σοβαρό. Επίσης, θα σου είχε δώσει κάποιο φάρμακο βοηθητικό για την μνήμη.Ακόμη και στην περίπτωση που έχεις ξαναπάει δεν θα σου πει τίποτα ο γιατρός, θα σε καταλάβει.
    Πρακτικά, θα πρέπει να φροντίσεις να σημειώνεις κάποια πράγματα, εφόσον ξεχνάς. Π.χ., να σημειώσεις πάνω στην μαγνητική αυτό που θα σου πει ο γιατρός. Επίσης, μπορείς να κάνεις κάποιες ασκήσεις εξάσκησης της μνήμης, όπως π.χ. να προσπαθείς να θυμηθείς κάθε πρωί τί μέρα είναι χωρίς να κοιτάς το ημερολόγιο. Υπάρχουν και κάποια συμπληρώματα διατροφής για την μνήμη, όπως π.χ. το gingo biloba, αλλά και φαρμακευτικά που θα στα συνταγογραφήσει ο νευρολόγος ή ο ψυχίατρος.
    Θα ήταν καλό να λες γι αυτά που αφορούν σημαντικά θέματα που μπορεί να ξεχάσεις σε κάποιο οικείο σου άτομο να σε βοηθάει.
    Πιστεύω οτι είναι κάτι προσωρινό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Μια χαρα εισαι καλυτερα δε γινεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Άμα βρεις την άκρη να μας το πεις και εμάς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    γεια σας. σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Κασσάνδρα μάλλον έχεις δίκιο, ομολογώ ότι ντρέπομαι να πάω αλλά μάλλον δεν εχω άλλη επιλογή. να σημειώσω οτι ζω σε πολύ κλειστή κοινωνία και ούτε καν η οικογένειά μου δεν έδειξε κατανόηση όταν άρχισα να εξηγώ τα θέματά μου με την μνήμη. αντιμετώπισα αρκετό χλευασμό και αποφάσισα να μην ξαναπώ τίποτα και το διαχειρίζομαι μόνη.
    θέματα που έχω στην καθημερινότητα, είναι για παράδειγμα, περιμένω κάποιον φίλο/φίλη και ποτέ δεν ξέρω πως είναι το αυτοκίνητό τους και οι ίδιοι, μέχρι να τους δω, και με πιάνει μια ανασφάλεια μέχρι να έρθουν, μην μπερδευτώ!
    ευτυχώς το αντιμετωπίζω με πολύ χιούμορ, έχω μάθει να το καλύπτω και μέχρι στιγμής δεν είχα σημαντικά προβλήματα.
    @elis ευχαριστώ πολύ για τα βίντεο! (αν και δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με αυτά! αλλά γέλασα αρκετά!)
    @jim7 δηλαδή σου συμβαίνει κι εσένα κάτι παρόμοιο; αυτό θέλω να μάθω, αν είναι κάτι που συμβαίνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ενταξει κερδισεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα κατσαρολα κι καλος ηρθες στο φορουμ! ευχομαι να σε βοηθησει , στις ερωτησεις σου και στο να παραμεινεις καθαρη! διοτις το προβλημα με εμας που κανουμε θεραπεια απεξαρτησης ειναι οτι δεν τελειωνει ο αγωνας σαν γινουμε καλα! αντιθετος δυσκολευει σαν πρεπει να παραμενουμε καθαροι!
    Υπηρξα κι εγω προιν χρηστης ηρωινης! - ειναι μεγαλη χαρα να αναφερομαι στο παρελθον!- και αλλων ουσιων εξου και η πολυτοξικομανια μου.
    Σχετικα με τα προβληματα μνημης που ανφερεις θα σου ελεγα οτι προσωπικα εγω δεν αντιμετοπισα κατις τοσο εντωνο οσο αναφερεις! ειχα, κι εχω προβληματα αναμνησεων, - πολλες φωρες οταν βρισκω παλιους μου φιλους μου λενε ιστοριες απο καποιες παλλιες μας εμπειριες κι νιωθω πολυ αμηχανα σαν εγω δεν τα θυμαμαι λες κι αναφερωντε σε αλλο ατομο νιωθω!- αλλα δεν εχω τοσο εντωνο προβλημα οπως αναφερεσε εσυ! καλο θα ειναι να απευθυνθεις στον νευρολογο σου αλλα κι στον ψυχιατρο οπου εκαμες την αποτοξινωση σου!
    ευχομαι να παραμηνεις καθαρη !! και να βρεις μια νεα ζωη!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    καλησπέρα...! πίστεψε στον ευατό σου και θα τα καταφέρεις...! είναι δύσκολα τα στερητικά της ηρωίνης αλλα όχι σαν αυτά του xanax....

    έπαιρνα έως και 8 xanax των 2mg την ημερα... είχα σπασμούς ίδρωνα ολόκληρος και χτυπιόμουνα για να πάρω το επόμενο χάπι... μιλάμε για σοβαρή εξάρτηση σε σημείο παρόμοιο με αυτά τα στερητικά που έχει η ηρωίνη...

    να ξέρεις κάτι... τα στερητικά της ηρωίνης είναι δύσκολα αλλα δεν είναι επικίνδυνα σαν τα στερητικά από τις βενζοδιαζεπίνες... ενοειτε πως πρέπει να κόψεις σταδιακά και όχι απότομα..

    εγω πλεον με την χρηση της ιατρικης καναβης καταφερα και εφυγα απο αυτη την εξαρτηση...

    σου εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο...!!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οδηγός Χρήσης Φόρουμ: Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    By Aeon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 22-01-2017, 12:36
  2. φαρμακα - μακροπροθεσμες παρενεργειες
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 29-09-2016, 16:32
  3. Βοήθεια!Αντιμετώπιση χρήσης ουσιών!
    By marner in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2009, 20:39
  4. ΠΕΡΙ ΧΡΗΣΗΣ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ
    By alexisams in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 30-09-2008, 23:37
  5. Όροι χρήσης e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2006, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •