Διαγνωση Διπολικης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38

    Διαγνωση Διπολικης

    Καλησπερα σας...περυσι ειχα το πρωτο μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο που κρατησε μηνες...μετα απο τη θεραπεια με ladose η κατασταση πηγε στο αλλο ακρο μανιας εκει ο γιατρος μου χορηγησε zyprexa για 2 μηνες και εγω εκανα την εξυπναδα να το κοψω μονη μου....μιας και ενιωθα καλα και ειδα οτι αλλαζει το σωμα μου γτ εβαλα κιλα.....και περασε ενα ωραιοτατο εξαμηνο μεσα στις δραστηριοτητες .....
    απο τον ιουλιο αρχισα να νιωθω κουρασμενη και ξαφνικα επεσα στο 2 καταθλιπτικο....να μην σηκωνομαι απο το κρεβατι και να μην βγαινω απο το σπιτι....ειμαι στην 13 μερα με ladose και ο γιατρος με ενημερωσε οτι οταν ανεβω θα πρεπει να με σταθεροποιησει με το abilify.....Aκομα δεν με εχει πιασει το ladose ...ισα ισα εχω αρνητικες σκεψεις τα πρωινα που διαρκουν μεχρι να κανω καποια δραστηριοτητα και να περασει η ωρα.......
    Εχω κουραστει να ταλαιπωριεμαι......Μπορεις καποιος να μου δωσει μια συμβουλη?ποτε θα λειτουργησει το λαντοζ και μετα με το abilify θα πεφτω παλι σε καταθλιπτικα???????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αυτη τη βλακεια κανουν πολυ τους φτιαχνουν τα φαρμακα και μολις γινουν καλα τα κοβουν, και μετα απο καποιο καιρο ξανα κυλανε και παθαινουν υποτροπη, εμενα ηταν ξεκαθαρη οι γιατροι και οι βοηθει τους νοσοκομες κοινωνικη λειτουργει κλπ απο την αρχη μην κοψεις τα φαρμακα, γιατι θα παθεις υποτροπη και μετα θα θες περισσοτερα φαρμακα, μπωρει να ξανανοσηλευτης και θα εισαι χειροτερα,

    δεν ειμαι γιατρος κανε υπομονη, εγω απο το ψυχωτικο επισοδειο εκανα 4 χρονια να φτιαξω και πια ειμαι καλα εδω και σχεδον ενα χρονο δεν εχω κανενα συμπτωμα παω μια χαρα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παρακαλω πολυ τους πασχωντες δυπολικης διαταραχης αν τους ειναι ευκολο να καταγραψουν τις παρενεργειες της παθησης αυτης και τα χαρακτηριστηκα της! ευχαριστω!
    ο λογος που το ζητω ειναι οτι ο γιατρος μου φοβαται πως πασχω απο αυτο ,αλλα οπως μου λεει για να το γνωριζουμε με συγουρια θελει καποιο χρονικο δυαστημα. Ετσι λοιπον σας παρακαλω αν θελετε γραψτε ,εδω, τα χαρακτηριστηκα της παθησεως αυτης .
    σας ευχαριστω προκαταβοληκος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Το κλειδί για να μην εθιστεί κανείς σε αντικαταθλιπτικά που μόνο κακό κάνουν και κερδίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες, είναι να μην πάρεις εξαρχής. Προσωπικά για πρώτη φορά στη ζωή μου φέτος ο γιατρός μου έγραψε ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά. Αγόρασα μόνο τα ηρεμιστικά και τα έπαιρνα για ένα μήνα. Στην αρχή με χαλάρωναν και με κοίμιζαν. Μετά δεν με έπιαναν και έπρεπε να αυξηθεί η δόση. Από τη πρώτη μέρα της στέρησης άρχισα να είμαι επιθετική, δεν με αναγνώριζα και φώναζα σαν υστερική. Δεν μπορούσα να με ελέγξω. Φυσικά και τα έκοψα από μόνη μου και άρχισα να πίνω φυτικά εκχυλίσματα που με βοήθησαν αρκετά. Φαντάζομαι πως θα ήμουν και με τα αντικαταθλιπτικά. Όλα αυτά είναι ναρκωτικά που ανεβάζουν λίγο τα επίπεδα σεροτονίνης στον εγκέφαλο και το να μην τα πάρεις σημαίνει στέρηση και όλα τα δυσάρεστα που ακολουθούν. Γίνεσαι ένα έρμαιο και σκλάβος σε ροζ και άσπρα χαπάκια. Δεν είναι λύση αυτά είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν βγαίνεις ποτέ. Μετά οι επιπτώσεις με τη χρόνια χρήση είναι καταστροφικές όπως για παράδειγμα η έλλειψη μνήμης που σιγά σιγά ο εγκέφαλος καταστρέφεται. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω και δεν θα γίνω σκλάβα αντικαταθλιπτικών.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    παρακαλω πολυ τους πασχωντες δυπολικης διαταραχης αν τους ειναι ευκολο να καταγραψουν τις παρενεργειες της παθησης αυτης και τα χαρακτηριστηκα της! ευχαριστω!
    ο λογος που το ζητω ειναι οτι ο γιατρος μου φοβαται πως πασχω απο αυτο ,αλλα οπως μου λεει για να το γνωριζουμε με συγουρια θελει καποιο χρονικο δυαστημα. Ετσι λοιπον σας παρακαλω αν θελετε γραψτε ,εδω, τα χαρακτηριστηκα της παθησεως αυτης .
    σας ευχαριστω προκαταβοληκος
    Προσωπικά, είχα ένα οξύ μανιακό επεισόδιο πριν 3μιση χρόνια και από τότε κάθε μερικούς μήνες (3-4) κάνω υπομανίες ή μικρές καταθλίψεις.
    Ουσιαστικά αυτό είναι το όλο θέμα, ότι κάνεις σκαμπανεβάσματα στη διάθεσή σου και στο συναίσθημά σου.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    [QUOTE=Jaded Future;1014652]Προσωπικά, είχα ένα οξύ μανιακό επεισόδιο πριν 3μιση χρόνια και από τότε κάθε μερικούς μήνες (3-4) κάνω υπομανίες ή μικρές καταθλίψεις.
    Ουσιαστικά αυτό είναι το όλο θέμα, ότι κάνεις σκαμπανεβάσματα στη διάθεσή σου και στο συναίσθημά σου.[/Qγγ


    καλησπερα....εγω που κανω πιο βαρια καταθλιψη ειναι ευκολο να σταθεροποιηθω??η μια ζωη θα τη ζω σε φασεις ??πανω κ κατω??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    [QUOTE=imadreamer;1015544]
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Προσωπικά, είχα ένα οξύ μανιακό επεισόδιο πριν 3μιση χρόνια και από τότε κάθε μερικούς μήνες (3-4) κάνω υπομανίες ή μικρές καταθλίψεις.
    Ουσιαστικά αυτό είναι το όλο θέμα, ότι κάνεις σκαμπανεβάσματα στη διάθεσή σου και στο συναίσθημά σου.[/Qγγ


    καλησπερα....εγω που κανω πιο βαρια καταθλιψη ειναι ευκολο να σταθεροποιηθω??η μια ζωη θα τη ζω σε φασεις ??πανω κ κατω??
    Παίρνεις σταθεροποιητικό (πχ. Lamictal)?
    Προστατεύει από τα καταθλιπτικά επεισόδια.
    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι είναι όλο και πιο ήπιες κάθε φορά και μάλιστα χωρίς να παίρνω αντικαταθλιπτικά.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    ο γιατρος μου χορηγησε λαντοζ των 40 αλλα ειμαι χαλια ακομα δεν εχω ανταποκριθει και ειμαι στις 30 μερες....ειναι σιγουρος οτι θα ανταποκριθω οπως κ πριν 1 χρονο και μετα θ μ δωσει abilify για σταθεροποιηση.....ομως δεν βλεπω βελτιωση κ εχω ανησυχησει....περυσι με επιασε στις 20 μερες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Oταν υποτροπιάζεις πιθανόν να είναι πιο δύσκολο μετά να σε πιάσουν τα φάρμακα.
    Τουλάχιστον στην δική μου πάθηση (σχιζο) αυτό γίνεται.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by imadreamer View Post
    ο γιατρος μου χορηγησε λαντοζ των 40 αλλα ειμαι χαλια ακομα δεν εχω ανταποκριθει και ειμαι στις 30 μερες....ειναι σιγουρος οτι θα ανταποκριθω οπως κ πριν 1 χρονο και μετα θ μ δωσει abilify για σταθεροποιηση.....ομως δεν βλεπω βελτιωση κ εχω ανησυχησει....περυσι με επιασε στις 20 μερες...
    Εγώ έπαιρνα παλιότερα σε περιόδους καταθλίψεων Zoloft.
    Αφότου άρχισα εδώ και 1 χρόνο το Lamictal σε 200mg (μίλησε του για αυτό), δεν έχει χρειαστεί να ξαναπάρω αντικαταθλιπτικό, παρότι έχω περάσει 2 καταθλιπτικά επεισόδια.
    Το Abilify είναι καλό φάρμακο γενικότερα αν σου ταιριάξει, αλλά προστατεύει από τις υπομανίες/μανίες και όχι την κατάθλιψη.

    Επίσης μόλις διάβασα και το παρακάτω:


    "Use of antidepressant—without mood-stabilizer—may cause hypomania or mania"

    πηγή: https://www.bphope.com/tag/bipolar/
    Last edited by Jaded Future; 28-09-2018 at 18:01.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    σε ποσο καιρο σε επιανε το ζολοφτ?ουσιαστικα το θεμα μου ειναι αν θα σηκωθω....ειμαι τεζα....

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    σε ποσο καιρο σε επιανε το ζολοφτ>?ουσιαστικα το θεμα μου ειναι αν θα σηκωθω ...ειμαι τεζα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Μερικές εβδομάδες.. αργούν λίγο τα αντικαταθλιπτικά.
    Αλλά επίσης ο γιατρός μου δεν μου τα κράταγε καιρό (2-3 μήνες το πολύ).
    Μόλις έφευγαν τα βαριά συμπτώματα τα έκοβα σιγά σιγά..
    Κάνε λίγη υπομονή αφού μπήκες σε αυτή τη διαδικασία, θα σε πιάσει.
    Παράλληλα μίλησε του και για το Lamictal, φαίνεται να κάνει δουλειά στα πεσίματα, τουλάχιστον σε μένα. Τώρα πχ. περνάω μια φάση down, αλλά είναι περισσότερο συναισθηματική κοιλιά και προβληματισμός παρά κατάθλιψη.
    Παλεύεται δηλαδή άνετα, δεν συγκρίνεται με κατάθλιψη.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    σ ευχαριστω πολυ...το λαθος μου περυσι ηταν οτι ξεπερασα την υπομανια χωρις αγωγη....και γι αυτο υποτροπιασα μετα απομ μηνες ... αρχικα ενιωθα κοπωση και μετα ηρθε η παραδοση των οπλων...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Μάλιστα..
    Κοίτα, κι εγώ που παίρνω αγωγή συνεχόμενα, τα σκαμπανεβάσματά μου τα κάνω έτσι κι αλλιώς.. Τύπου 2 το χρόνο. Απλά όσο περνάει ο καιρός μειώνεται η ένταση των επεισοδίων.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα και κινδυνος διπολικης
    By thundercuts87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-2016, 13:44
  2. Συμπτωματα διπολικης
    By roy in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2015, 22:22
  3. Replies: 53
    Last Post: 31-07-2013, 19:26
  4. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 11:03
  5. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ
    By tourleader in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2006, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •