Εντονη εφιδρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3

    Εντονη εφιδρωση

    Γεια χαρα.. το προβλημα μου εφτασε σε ανεξελεκτο σημειο για το λογο αυτο κατεφυγα εδω.. και ξεκιναω λεγοντας..
    Πριν απο περιπου 5 μηνες αρχισα να εχω εντονη εφιδρωση σε ολο μου το σωμα. Αρχικα δεν εδωσα και πολυ σημασια και μετα απο ενα μηνα αυτου του προβληματος πηγα σε εναν παθολογο και απο εκει ξεκινησα και εκανα εξετασεις(αιματος, απο θυροιδη μεχρι καρδιογραφημα και υπερυχο καρδιας)
    Τα αποτελεσματα ολα ηταν αρνητικα και ο γιατρος μού ειπε οτι προερχοταν τελικα απο το αγχος.. Μεχρι σημερα εξακολουθω να εχω το ιδιο προβλημα.. σκεφτηκα πολλες φορες να παρω ηρεμιστικα χαπια(λεξοτανιλ) αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Γεια σου φιλε καλως ηρθες. Μπορεις να μας πεις ποτε το παθαινεις? Ποτε ιδρωνεις? Σε πιανει δηλαδη πανικος και ιδρωνεις ή γενικα ιδρωνεις πολυ ακομα και οταν δεν αισθανεσαι εντονο αγχος/αγωνια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Αυτός ο ιδρώτας πια... Και να έβλεπα και κανέναν άλλον να ιδρώνει όπως εγώ... Δεν θέλω να ιδρώνω μόνος μου πια! Κουράγιο αδέρφια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εντονη εφίδρωση στις μασχάλες (κυρίως) αντιμετωπίζεται με ενέσεις αλλαντικής τοξίνης (botox). Αν σε καλύπτει, ρώτα το γιατρό σου ή συμβουλέψου κάποιον πλαστικό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    Το παθαινω κυριως οταν βρισκομαι με αλλους ανθρωπους(γνωστους ή αγνωστους). Νιωθω να \'\'φουντωνω\'\', και σχετικα εναν μικρο πανικο ο οποιος με οδηγει αμεσως σε εντονη εφιδρωση. Το μερος που ιδρωνω περισσοτερο δεν ειναι οι μασχαλες αλλα η πλατη..
    Ευχαριστω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by krokanthropos
    Το παθαινω κυριως οταν βρισκομαι με αλλους ανθρωπους(γνωστους ή αγνωστους). Νιωθω να \'\'φουντωνω\'\', και σχετικα εναν μικρο πανικο ο οποιος με οδηγει αμεσως σε εντονη εφιδρωση. Το μερος που ιδρωνω περισσοτερο δεν ειναι οι μασχαλες αλλα η πλατη..
    Ευχαριστω..
    Δυστυχως σε καταλαβαινω 100%... Εγω ιδρωνω στο μετωπο και ειναι οπως καταλαβαινεις πολυ εμφανες σημειο. Σημερα το ξαναπαθα... Με επιασε μια ψιλοκριση και... Αισθανθηκα ασχημα με ρωτησε η αλλη τι εχω και μου δωσε χαρτοπετσετα να σκουπιστω για να μη \"σταζω\" οπως μου είπε. Το σκεφτομαι και γω για μποτοξ. Κανω ψυχοθεραπεια παιρνω και φαρμακα και αν και εχω βελτιωθει δεν εχω απαλλαγει απο αυτο. Αισθανεσαι πολυ ασχημα οταν το παθαινεις... Πηγαινε σε καποιον ειδικο θα σου έλεγα να σου γραψει καποια φαρμακευτικη αγωγη μην εισαι αντιθετος σε αυτη ισως σε βοηθησει αρκετα οπως εμενα για παραδειγμα. Θελω να σταματησω να ιδρωνω στο μετωπο. Θα κοιταξω και για μποτοξ. Κοιτα και συ.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ρε συ winston,
    εχει λυσαξει με τα μποτοξ........

    εισαι τοσο πεποισμενος οτι αμα εμποδισεις μια φυσιολογικη λειτουργια του σωματος σου θα λυσεις τα προβληματα σου???

    Γιατι δεν το αφηνεις να υπαρχει και σταδιακα να ατονησει???
    Υπαρχουν λυσεις αρκει να τις δουλεψεις μεσα σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Φιλε μου προφανως δεν το εχεις ζησει για να ξερεις οτι ειναι κατι πολυ ψυχοφθορο και επίπονο. Σε κανει να αισθανεσαι ΔΕΙΛΟΣ στα ματια των αλλων και αυτο ειναι ΑΠΑΙΣΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Απο 16 χρονων παθαινω κρισεις και ειμαι 26 ΠΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ??????????????????????

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    Εγω ειμαι καπως διαφορετικα.. δεν μπορω να παω να κανω μποτοξ σε ολο μου το σωμα.. εμενα παλι μου συμβαινει εδω και 5 μηνες.. απο φαρμακα τι μπορω να παρω?? ηπια εννοειται μην γινω και φυτο. καποια μου ειχε πει να αγορασω λεξοτανιλ αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος. Αυτα νομιζω τα αγοραζεις χωρις ιατρικη συνταγη. εε?? εσεις τι γνωμη εχετε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Τα ηρεμιστηκα θελουν απαραιτητως συνταγη γιατρού. Βραχυπροθεσμα βοηθουν αλλα για μακροπροθεσμα αποτελεσματα θα χρειαστεις αλλου ειδους φαρμακευτικη θεραπεια που θα σου δωσει ο γιατρος σου οχι με ηρεμιστηκα. Και ηρεμιστηκα δεν μπορεις να παιρνεις για πανω απο ενα ορισμενο διαστημα γιατι μπορει να εθιστεις. Πηγαινε σε καποιον ειδικο και αυτος θα σου πει. Ψυχιατρο θα σου πρότεινα εγώ εκτος αν και μπορεις να το παλεψεις μονος σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Ρε παιδιά εντάξει ο ιδρώτας είναι πολύ δυσάρεστος κτλ... Αλλά! Στις δικές περιπτώσεις ο ιδρώτας δεν είναι ένα από τα αποτέλεσματα του συναισθήματος; Δεν ξέρω για εσάς αλλά στην δική μου την περίπτωση ο ιδρώτας είναι σαν το κερασάκι στην τούρτα... Θα προτιμούσα να έφευγε το φοβικό συναίσθημα και ας συνέχιζα να ιδρώνω ποτάμια!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Winston_man
    Φιλε μου προφανως δεν το εχεις ζησει για να ξερεις οτι ειναι κατι πολυ ψυχοφθορο και επίπονο. Σε κανει να αισθανεσαι ΔΕΙΛΟΣ στα ματια των αλλων και αυτο ειναι ΑΠΑΙΣΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Απο 16 χρονων παθαινω κρισεις και ειμαι 26 ΠΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ??????????????????????

    μου δινεις την ετυπωση οτι το δουλευεις λαθος.
    Ετσι με αυτη την τακτικη και 56 να πας παλι στο ιδιο επιπεδο θα εισαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by krino
    μου δινεις την ετυπωση οτι το δουλευεις λαθος.
    Ετσι με αυτη την τακτικη και 56 να πας παλι στο ιδιο επιπεδο θα εισαι.
    Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Τωρα τι θες να φανω εξυπνακιας η ξερολας??
    γιατι μονο το αντιθετο απο αυτα ειμαι.


    Ωστοσο πιστευω οτι ολα αυτα ξεκινανε απο λαθος χειρισμους σε θεματα που σε αγχωνουν με αποτελεσμα ο οργανισμος σου να ξεσπαει με αυτο το τροπο.
    Αν θες να σταματησει αυτο πρεπει να βρεις αλλους τροπου διαχειρισης των θεματων που σε κανουν να αντιδραει ετσι ο οργανισμος σου.

    Ειπα εξυπναδα η μου φανηκε???


    Παρολα αυτα - και οχι σε αμεση σχεση με το προβλημα σου - μου την σπαει να διαβαζω οτι κοσμος που εχει ζητηματα να παλεψει προτιμαει να καταφυγει σε λυσεις εξωγενεις προς αυτον πχ με χαπια, με μποτοξ κ.ο.κ. αντι να προτιμησει να το παλεψει μεσα του.
    Μου δινει την εντυπωση της φυγοπονης στασης και ναι αυτο με ενοχλει.


    Αν χρειαζεται περαιτερω αναλυση η συζητηση θα πρεπει να μου πεις περισσοτερα.
    Σορρυ αλλα αμεση λυση στο προβλημα σου δεν εχω ουτε εχω κανενα κουτακι που εχει μεσα μυστικα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by krino
    Παρολα αυτα - και οχι σε αμεση σχεση με το προβλημα σου - μου την σπαει να διαβαζω οτι κοσμος που εχει ζητηματα να παλεψει προτιμαει να καταφυγει σε λυσεις εξωγενεις προς αυτον πχ με χαπια, με μποτοξ κ.ο.κ. αντι να προτιμησει να το παλεψει μεσα του.
    Μου δινει την εντυπωση της φυγοπονης στασης και ναι αυτο με ενοχλει.
    Φιλε μου μομο και μονο που εβγαλα σχολη μενοντας 4,5 χρονια σε αλλη πόλη με πολυ συχνους πανικους και κρισεις και φοβιες δειχνει οτι καθε αλλο παρα φυγοπονος ειμαι. (Οχι οτι δεν σκεφτηκα να τα παρατησω μπολικες φορες-αλλα δεν το εκανα) Απλα εχω δοκιμασει τοσα και τοσα και το προβλημα συνεχιζει να με ταλαιπωρει. Ετσι προκειμενου να βρω λύση θα καταφυγω ακομα και σε \"ανορθοδοξες\" μεθοδους αρκει να με βοηθησουν. Βαρεθηκα και κουραστηκα. Τα χρονια περναν και ειμαι ο ιδιος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •