Τρελαμένο νευρικό σύστημα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Τρελαμένο νευρικό σύστημα!!

    Καλησπέρα.. Είμαι παλι εδω αν και εχω ξαναγραψει για αυτο το θέμα.. Περίπου 2 μήνες πια αισίως βασανιζομαι με το άγχος μου και τις επιπτώσεις του στο σωμα μου.. Δυστυχώς έκανα το λάθος όπως οι περισσότεροι απο εμάς να συμβουλευτω τον dr. Google κ εννοείται οδηγήθηκα στη διάγνωση της σκλήρυνσης.. Μερικά τσίμπηματα με έκαναν να σκεφτώ τα χειρότερα. Ακολούθησαν 3 νευρολογοι οι οποίοι μου απέκλεισαν την πιθανότητα κ μου καναν λογο για αγχος κ στρες. Το μυαλό μου όμως κολλημενο αρνουνταν να ηρεμήσει έτσι εψαχνα συνέχεια τα πάντα στο ίντερνετ μανιωδως μέχρι που διαβασα για συσπάσεις μυων. Έκτοτε τα τσίμπηματα εξαφανιστηκαν κ εδω και 1μιση μηνα εχω μικρές συσπασεις στους μυς σαν αυτούς που συμβαίνουν στο βλέφαρο. Κάποιες ημέρες είναι καλές διότι είναι λίγοι, κάποιες άλλες όμως που υπάρχει τρομερό άγχος το σώμα μου τρελαίνεται εντελώς κ οι συσπάσεις είναι όλη την ημέρα. Συμβαίνει σε κάποιον αλλο??? Είπα να μην ξανατρεξω στους γιατρούς άφηστε που ο ένας ο οποίος ασχολήθηκε κ πολύ μαζί μου, μου είπε πως αν ξαναπάω θα αναγκαστεί να μου χορηγήσει φάρμακο για να ηρεμήσω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αφου σου ειπαν οι γιατροί οτι δεν εχεις κατι, μην δινεις καθολου σημασια, αστούς τους μυς να κανουν οτι θελουν.

    Θα σου φερω ενα παραδειγμα και αν θελεις το κατανοείς. Εστω οτι υγειεστατος και σε ενα τσεκ απ ρουτίνας σου λενε εσφαλμένα οτι εχεις καρκίνο μη αναστρέψιμο και φευγεις. Ενω στην πραγματικοτητα δεν εχεις τιποτα, θα σε καταβάλει το αγχος, η στεναχώρια και σε χρονο dt θα αποκτήσεις ενα σωρο ψυχοσωματικά προβληματα, αϋπνίες, φοβο κτλ.
    Τωρα εσυ εχεις πιστέψει οτι κατι κακο εχεις και αν επιμείνεις τα προβληματα αυτα θα ενταθούν.

  3. #3
    Καλησπέρα! Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλα θέλω να σου πω ότι πριν δέκα χρόνια στα 23 μου είχα ακριβώς το ίδιο ζήτημα. Συσπάσεις μυων παντού!!! Αφου πίεσα για μαγνητικές και φάνηκε οτι δεν έχω τίποτα μου περάσαν όλα. Ομως εφιστώ την προσοχή σου γιατί πρέπει να το παλέψεις τώρα που είναι αρχή και ε΄χεις αυτά τα άγχη. Εγώ τραβιέμαι τόσο χρόνια με κατάθλιψη μετά απο αυτό γιατί αφου δεν μου έβρισκαν τι έχω παθολογικά, πείστηκα ότι έχω κάτι ψυχολογικά και το άγχος χτύπησε κόκκινο. Ούσα στο εξωτερικό δεν μπορούσα να το αντιμετωπίσω σωστά. Απο τώρα να πας σε ειδικό να μιλήσεις να το λύσεις αυτό με την αρρωστοφοβία!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. Εγω ειμαι 28 χρονών.. Γενικα είχα πάρα πολύ διαχειρισιμο αγχος.. Σίγουρα πολλά κατάλοιπα απο τοτε που έχασα μέλος της οικογένειάς μου πράγμα που μου δημιούργησε τεράστια αρρωστοφοβια κ φόβο για τους δικούς μου μην πάθουν κάτι μετα το κακο που μας βρήκε. Η δουλειά μου είναι πολύ αγχωτικη κ πιεστικη. Ζόρισα πολύ τον εαυτό μου, άρχισα να ανησυχώ για όλους κ για ολα κ θεωρώ πως ξέσπασα στο μυαλό μου και το σώμα μου. Εχω 2 μήνες που δεν κοιμάμαι καν φυσιολογικά.. Έχεις δίκιο πρέπει απο νωρίς.. Ειναι τρομερό ολο αυτό διότι ότι νιώθω το συνδέω με μια ανιατη ασθένεια. Ποσο διηρηκησαν οι συσπάσεις σου? Και πάλι ευχαριστώ!

  5. #5
    Άλλος ένας από τους πολλούς που γράφουν εδώ που γύρισαν όλους τους γιατρούς και το πρόβλημα ήταν καθαρά ψυχολογικό...
    γιάννης

  6. #6
    Vasomp, σαν να διαβάζω εμένα!! Και εγώ το ίδιο έλεγα, ρε παιδιά απο που και ως που, εχω το διαχειρίζομαι το αγχος!!! Και εμένα η αρρωστοφοβία απο ένα πρόβλημα μέλους της οικογένειας ξεκίνησε. Για το ύπνο δεν το συζητώ, ξυπνούσα κάθε μέρα στισ πέντε το πρωί ότι ώρα και αν κοιμόμουν.. Αυτό το Google μας έχει κάψει, ενώ εγώ διάβαζα τρομάρα μου και επιστημονικά περιοδικά για να έχω άποψη!!!!

    Εμένα κράτησε κάνα τρίμηνο, πέρασε και μετά άρχισε άλλο ψυχοσωματικό και άλλη ανίατη αρρώστια και φάυλος κύλος. Αφου έλεγα δεν με νοιάζει γιατρέ να έχω κάτι και να πεθάνω, με νοιάζει να μην έχω κάτι ανίατο και ταλαιπωρηθώ... Οπότε αφου δε μου βρίσκανε κάτι καταλήξαμε στο ψυχολογικό.. Και η αρωστοφοβία απο την παθολογία του σώματος πήγε σε εκείνη του πνέυματος και μου γύρισε στο θα τρελαθώ έχω κάτι ψυχικό...

    Πραγματικά με΄σα απο τη καρδία μου, απο τώρα που άρχισε και γρήγορα!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by lacrimae View Post
    Vasomp, σαν να διαβάζω εμένα!! Και εγώ το ίδιο έλεγα, ρε παιδιά απο που και ως που, εχω το διαχειρίζομαι το αγχος!!! Και εμένα η αρρωστοφοβία απο ένα πρόβλημα μέλους της οικογένειας ξεκίνησε. Για το ύπνο δεν το συζητώ, ξυπνούσα κάθε μέρα στισ πέντε το πρωί ότι ώρα και αν κοιμόμουν.. Αυτό το Google μας έχει κάψει, ενώ εγώ διάβαζα τρομάρα μου και επιστημονικά περιοδικά για να έχω άποψη!!!!

    Εμένα κράτησε κάνα τρίμηνο, πέρασε και μετά άρχισε άλλο ψυχοσωματικό και άλλη ανίατη αρρώστια και φάυλος κύλος. Αφου έλεγα δεν με νοιάζει γιατρέ να έχω κάτι και να πεθάνω, με νοιάζει να μην έχω κάτι ανίατο και ταλαιπωρηθώ... Οπότε αφου δε μου βρίσκανε κάτι καταλήξαμε στο ψυχολογικό.. Και η αρωστοφοβία απο την παθολογία του σώματος πήγε σε εκείνη του πνέυματος και μου γύρισε στο θα τρελαθώ έχω κάτι ψυχικό...

    Πραγματικά με΄σα απο τη καρδία μου, απο τώρα που άρχισε και γρήγορα!!!
    Σίγουρα πάντα υπάρχει υπόβαθρο.. Το ξέρω το καταλαβαίνω απο τον εαυτό μου.. Δεν ξεκινάνε ολα αυτά ξαφνικά μια μερα απο το πουθενά. Αυτό που κάποιες φορές με ταλαιπωρεί και δεν μπορώ να το χωνεψω είναι οτι αυτή τη φορά το άγχος μου είχε σωματικά συμπτωματα.. Αυτό τόσο έντονα μου συνέβη πρώτη φορά.. Μέχρι σήμερα είχα απλα πονοκεφάλους.. Τα τσίμπηματα, μουδιάσματα και μυικοι σπασμοί ηταν ενα καινούργιο φαινόμενο το οποίο με τρομαξε με εβαλε στο τριπακι να το ψαξω και να που κατέληξα.. Να δω μέσα σε 2 μήνες 3 νευρολογους, ενα ορθοπαιδικο και εναν οφθαλμίατρο διοτι έβλεπα και μυγάκια μεσα σε ολα.. Επίσης τίποτα ξεχνα το ήταν η απάντηση του γιατρού..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άλλος ένας από τους πολλούς που γράφουν εδώ που γύρισαν όλους τους γιατρούς και το πρόβλημα ήταν καθαρά ψυχολογικό...
    Δυστυχώς είμαστε πολλοί!! Κανείς δεν θέλει να μπλέκει με γιατρούς αλλα να που είναι αναπόφευκτο!

Similar Threads

  1. εκπδευτικο συστημα
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 13-12-2013, 00:39
  2. υδραργυρος και νευρικο συστημα
    By Venus in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-10-2011, 07:53
  3. To συστημα προειδοποιησεων.
    By oboro in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2011, 22:19
  4. Σύστημα προειδοποιήσεων
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 165
    Last Post: 07-09-2010, 16:18
  5. Replies: 42
    Last Post: 31-07-2008, 15:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •