Αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211

    Αντικαταθλιπτικά

    Καλησπέρα στην παρέα! Βρε παιδιά θα ήθελα να συζητήσουμε ένα θέμα και να ανταλλάξουμε απόψεις πάνω σε αυτό. Έχω προβληματιστεί πολύ από τις αντιδράσεις των γύρω μου στο άκουσμα και μόνο της λέξης αντικαταθλιπτικά. Εάν ένας άνθρωπος δηλαδή όπως εγώ, ή ο καθένας από εσάς κάνει την ψυχοθεραπεία του για τις κρίσεις πανικού, το στρες, την αγοραφοβία και παίρνει και αντικαταθλιπτικά παράλληλα είναι τόσο κακό και κατακριτέο; γιατί υπάρχει τόσος ρατσισμός σε αυτό το ζήτημα; ακούω συνεχώς επιβαρύνουν την υγεία, σου καταστρέφουν το συκώτι, εθίζεσαι, δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτά και όλα αυτά τα σχετικά. Και παρόλο που μέσα μου ξέρω ότι τίποτα από όλα τα παραπάνω δεν ισχύει στην πραγματικότητα πληγώνομαι πολύ όταν ακούω την σήμερον ημέρα τέτοιες απόψεις. Έχουμε ένα ψυχικό πρόβλημα. Γιατί να μην κάνουμε τα πάντα για να το αντιμετωπίσουμε; γιατί να είναι τόσο κατακριτέο πια;σας παρακαλώ εάν έχετε παρόμοιες εμπειρίες ή εάν νιώθετε τους ίδιους προβληματισμούς απαντήστε μου να το συζητήσουμε.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Δυστυχωσ ισχυουν ολα οσα λενε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δυστυχωσ ισχυουν ολα οσα λενε
    Όχι δεν ισχύουν όλα. Τα νέα αντικαταθλιπτικά είναι πολύ πιο ελαφριά από τα παλιά. Δεν προκαλούν εθισμό, δεν τα παίρνεις σε όλη σου την ζωή και ούτε σου καταστρέφουν το συκώτι. Άλλο κομμάτι τα ηρεμιστικά. Στα ηρεμιστικά ναι θα συμφωνήσω ότι υπάρχει ο κίνδυνος να εθιστείς εάν τα παίρνεις για μεγάλα διαστήματα.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εμενα τα ιδια μου λεει ακομη και η ψυχολογος μου να μην παιρνω χαπια λεει γτ δεν με βοηθανε..με λεει οτι για ολα φταει ο τροπος σκεψης μου

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    απο καποιο σημειο και μετα τα χαπια ειναι αναποφευκτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εμενα τα ιδια μου λεει ακομη και η ψυχολογος μου να μην παιρνω χαπια λεει γτ δεν με βοηθανε..με λεει οτι για ολα φταει ο τροπος σκεψης μου

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Χριστόφορε μου σίγουρα φταίει ο τρόπος σκέψεις όλων μας εδώ. Πληρώνουμε την ευαισθησία μας και έχουμε επιλέξει τον πιο δύσκολο δρόμο. Όμως, παρ' όλα αυτά δεν καταλαβαίνω πως από την μία να έχει προοδεύσει τόσο η επιστήμη ώστε να υπάρχουν χάπια που ρυθμίζουν τις χημικές συστάσεις του εγκεφάλου μας και από την άλλη να είναι τόσο κατακριτέο αυτό. Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι το εξής. Όποιος δεν έχει φορέσει τα παππούτσια μας, δεν έχει περπατήσει με τα δικά μας βήματα, δεν έχει σκεφτεί με τον δικό μας τρόπο σκέψης δεν θα νιώσει ποτέ το τι νιώθουμε εμείς. Δεν θα νιώσει ποτέ τι σημαίνει η λέξη πανικός, κατάθλιψη ή αγοραφοβία. Με χάπια ή χωρίς είμαστε ήρωες που συνεχίζουν αυτόν τον αγώνα μέχρι το αίσιο τέλος (όσο και ας καθυστερήσει να έρθει για τον καθένα μας). Όλα αυτά τα σχόλια του τύπου "όλα είναι στο μυαλό σου" , "μεγάλωσες πια, πότε θα τα ξεπεράσεις αυτά;" είναι απλώς προτάσεις δίχως νόημα για μένα. Απλώς με στεναχωρεί που ο κόσμος εν έτη 2018 είναι τόσο κακεντρεχείς. Που σχολιάζουν και εκφέρουν άποψη χωρίς να έχουν χορέψει τον δικό μας χορό. Αλλά καλά λένε ότι όποιος είναι έξω από τον χορό...

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by boo View Post
    απο καποιο σημειο και μετα τα χαπια ειναι αναποφευκτα
    Ναι μπορεί και να είναι. Και είναι άδικο να μην μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι σου με κανέναν δυνατό τρόπο και να σου λένε ότι μπορείς, και ότι όλα είναι στο μυαλό. Είναι άδικο να κρίνουν χωρίς να ξέρουν πως νιώθουμε ή τι περνάμε. Εάν είχαμε πονοκέφαλο και παίρναμε ένα χάπι για να μειωθεί ο πόνος που δεν αντέχεται είναι το φυσιολογικό. Όταν πονά και υποφέρει η ψυχή όμως, γιατί να κλείνουμε τα μάτια;

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Αλίκη, νομίζω έχεις δίκιο σε όλα όσα λες!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δώστε στο λαό χασίσι... γιατι δε γίνεται αλλιώς........

    εκτος αν θελέτε νομιμα ναρκωτικα.... ελευθερα τα γραφουνε η ψυχιατροι.... :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Εσύ Άκη έχεις πάντα δίκιο!!! Μαζί σου!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Σε ευχαριστώ homebod. Τουλάχιστον υπάρχουν άτομα που καταλαβαίνουν.
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αλίκη, νομίζω έχεις δίκιο σε όλα όσα λες!!!
    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ρε αλικη δεν ειναι το θεμα να σε καταλαβουμε δεν ειναι τοσο απλο το θεμα ειναι να εισαι καλα τα χαπια ειναι ξεπεραμενη λυση κατι καινουριο ψηνεται αυτο λεμε γι αυτο λεμε συμπληρωματακι και γυμναστικη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Πολύ ουτοπική η παρασουσίαση σου. Εάν ήταν έτσι, όλοι θα είχαμε ξεπεράσει τα προβλήματα μας με τα συμπληρώματα και τον στίβο. Μακάρι να ίσχυε στην πραγματικότητα και να μην αυξανόταν ετησίως ο αριθμός των ανθρώπων που παίρνουν χάπια.
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε αλικη δεν ειναι το θεμα να σε καταλαβουμε δεν ειναι τοσο απλο το θεμα ειναι να εισαι καλα τα χαπια ειναι ξεπεραμενη λυση κατι καινουριο ψηνεται αυτο λεμε γι αυτο λεμε συμπληρωματακι και γυμναστικη
    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Πολύ ουτοπική η παρασουσίαση σου. Εάν ήταν έτσι, όλοι θα είχαμε ξεπεράσει τα προβλήματα μας με τα συμπληρώματα και τον στίβο. Μακάρι να ίσχυε στην πραγματικότητα και να μην αυξανόταν ετησίως ο αριθμός των ανθρώπων που παίρνουν χάπια.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    αν σου πω πως είμαι πλήρως καλά πλέον με την ιατρική κάνναβη θα σου φανεί περίεργο έτσι???

    θέλεις και πιστεύεις ότι με ένα φάρμακο από τον ψυχίατρο θα τα ξεπεράσεις όλα και δεν εμπιστεύεσαι ένα βότανο το οποιο είναι το απόλυτο αντικαταθλιπτικό???? αν πιστεύεις λοιπόν πως η λύση είναι τα χάπια είσαι λάθος... ;)

    αν θέλεις να μάθεις περισσότερα στείλε μου pm... :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αλικη πρεπει να καταλαβεισ πωσ κυβερνιεται μια χωρα η να φυγεισ ταξιδι αυτα που βλεπεισ τηλεοραση ιντερνετ κι αυτα που πιστευεισ ειναι η προπαγανδα του καθε κρατουσ εγω ειμαι απο το λονδινο εδω μεγαλωσα αλλα βλεπω τα νεα τησ βρετανιασ και δεν αρρωσταινω γτ αυτα πιστευω τα ελληνικα μεσα δε σασ προσεχουν και γι αυτο αρωστησατε ολοι εγω δε πιστευω οτι μασ ψεκαζουν αλλα βλεπω τη διαφορα των ελληνικων μεσων που απο εκει γινεται η δουλεια κ βγαινουν ολοι αχρηστοι αποψη μου διαμορφωμενη μετα τριαντα χρονια ελλαδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 03:42
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 17:18
  3. αντικαταθλιπτικά και βία
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 09-12-2014, 23:56
  4. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  5. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •