1η Μέρα σχολείο ρατσιστική συμπεριφορά από καθηγητή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21

    1η Μέρα σχολείο ρατσιστική συμπεριφορά από καθηγητή.

    Καλησπέρα, σήμερα ήταν η πρώτη μου μέρα στο λύκειο και σε άλλη πόλη λόγω της δουλειάς των γονιών μου. Όλα κυλούσαν ωραία μέχρι την ώρα της Άλγεβρας που ο καθηγητής με ρώτησε από ποιο σχολείο ήρθα και επειδή ήρθα από Ρόδο άρχισε να μου λέει ότι είμαι τραμπούκος επειδή σε αυτά τα μέρη είμαστε πιο απελευθερωμένοι όπως λεεί και ότι δε θα του χαλάσω το μάθημα. Μου είπε επίσης ότι με δυσκολία θα περάσω το μάθημα. Έπειτα στο τέλος της ώρας τον έπιασα και του είπα ότι είναι εύκολο να λέτε πράγματα στο σχολείο εκ του ασφαλόυς αλλά εκτός δεν θα'στε ασφαλής και μου λεει, τι θα κάνω θα τον δείρω; Και του απάντησα όχι γιατί δεν έχω μάθει να λύνω τις διαφορές μου έτσι αλλά θα κάνω οτιδήποτε επιτρέπεται για να σας εκθέσω χωρίς να κάνω ουσιαστικα κάτι κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Καλά του 'ξηγήθηκες του τραμπούκου!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Παρτου τισ συνομιλιεσ απο το φμπ και φωτογραφιεσ απο το κινητο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Αν αυτά σου τα είπε εν ώρα μαθήματος, τότε δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι να τον εκδικηθείς. Απλά, πες το στους γονείς σου και πήγαινε μαζί τους στον διευθυντή να του αναφέρετε τί έγινε και προτείνετε να ερωτηθούν και οι μαθητές που το άκουσαν στην τάξη.
    Απλό και ξεκάθαρο και δεν θα τολμήσει να κάνει κάτι (π.χ. να μην σε περάσει στο μάθημά του) εφόσον έχει γίνει θέμα από την αρχή της χρονιάς στον διευθυντή με τους γονείς σου.
    Τα άλλα για μένα είναι βλακείες και δεν ξέρεις τί αποτελέσματα θα έχουν.

  5. #5
    Θα συμφωνήσω απόλυτα, Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στην περίπτωση του.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Καλα του τα πες του φασιστομουτρου σε χαρηκα ..κανουν το μαγκα στα παιδακια νομιζουν οτι εχουν εξουσια ..εγω εχω τραβηξει στο σχολειο ...αστα ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ντροπη να υπαρχουν τετοιοι καθηγητες κατηγγειλε το περιστατικο στον λυκειαρχη η στον συλλογο γονεων και κηδεμονων. μην μεινεις με σταυρωμενα τα χερια γιατι οταν δεν κανεις τιποτα οι αλλοι σε πατανε.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    2
    Όπως το πες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αυτό το στερεότυπο με τους Ροδίτες δεν το ήξερα. Το έμαθα πρόσφατα όταν έγινε βούκινο στα ΜΜΕ η ιστορία με την Ελένη Τοπαλούδη στη Ρόδο. Αυτό το ρατσιστικό περιστατικό που αναφέρει το παιδί έγινε πριν τη δολοφονία της Ελένης. Φανταστείτε τι θα έλεγε ο κάθε βλάκας όπως αυτός ο καθηγητής μετά από αυτό το περιστατικό. Θα ερχόταν το περιστατικό αυτό για να επιβεβαιώσει το στερεότυπο του και το χειρότερο, να ποτίσει με δηλητήριο νέα παιδιά, για να μισούν τους Ροδίτες. Είναι κρίμα χιλιάδες Ροδίτες να στιγματίζονται σαν τραμπούκοι και αγροίκοι γενικά και αόριστα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    να ξερεις σε καμια περιπτωση δεν φταις εσυ. να κοιταξεις τα μαθηματα σου και να γινεις καλος ανθρωπος. δυστυχως στην ελλαδα το θεμα των δασκαλων και καθηγητων ειναι πολυ ελευθερο. θελω να πω οτι θα επρεπε να δινουν πολλα ψυχολογικα τεστ πριν κανουν την δουλεια. ευτυχως το μονο ρατσισμο το εζησα στο δημοτικο σε μια ταξη που η δασκαλα ειχε αδυναμια στα πλουσια οικονομικα παιδια και εμας τα φτωχοπαιδα μας ειχε ως κατωτερα. αλλα οκ δεν εδινα σημασια εκανα τα μαθηματα μου και περασε η χρονια. καλο θα ηταν να αξιολογουνται με πολλα τεστ πριν μπουν σε μια ταξη και απλα να διδασκουν. δεν ειναι ολα τα επαγγελματα για ολους.

  11. #11
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    να ξερεις σε καμια περιπτωση δεν φταις εσυ. να κοιταξεις τα μαθηματα σου και να γινεις καλος ανθρωπος. δυστυχως στην ελλαδα το θεμα των δασκαλων και καθηγητων ειναι πολυ ελευθερο. θελω να πω οτι θα επρεπε να δινουν πολλα ψυχολογικα τεστ πριν κανουν την δουλεια. ευτυχως το μονο ρατσισμο το εζησα στο δημοτικο σε μια ταξη που η δασκαλα ειχε αδυναμια στα πλουσια οικονομικα παιδια και εμας τα φτωχοπαιδα μας ειχε ως κατωτερα. αλλα οκ δεν εδινα σημασια εκανα τα μαθηματα μου και περασε η χρονια. καλο θα ηταν να αξιολογουνται με πολλα τεστ πριν μπουν σε μια ταξη και απλα να διδασκουν. δεν ειναι ολα τα επαγγελματα για ολους.
    Στα σχολεία μπαίνει η σάρα και η μάρα απο δασκάλους.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Όλοι οι μαθηματικοί έτσι είναι, μην τον παίρνεις στα σοβαρά.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Ερωτεύτηκα τον καθηγητή μου
    By marilena97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 06-02-2020, 06:55
  2. Σχεση με τον καθηγητη μου!
    By anast800 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 21-02-2015, 17:23
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Replies: 19
    Last Post: 10-06-2009, 00:51
  5. καταπιεση απο καθηγητη
    By desperate70 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 05-02-2009, 02:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •