Should I stay or should I go?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135

    Should I stay or should I go?

    Γεια σας!

    Στο ίδιο έργο θεατές λοιπόν, θέλω να θέσω και εγώ την ερώτηση πότε πρέπει να αφήσουμε έναν ψυχολόγο για να ψάξουμε κάποιον άλλον ή να συνεχίσουμε την ζωή μας.
    Στην περίπτωσή μου όμως μία συζήτηση που είχα σήμερα με έκανε να προβληματιστώ ιδιαιτερα, θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας.

    Ένας από τους βασικούς λόγους που ξεκίνησα ψυχανάλυση είναι οι διαπροσωπικές μου σχέσεις. Και ιδιαίτερα με το άλλο φύλο. Μέσα από αυτή τη διαδικασία θα ήθελα όμως να μάθω και γιατί ελκύω τα άτομα που ελκύω στην ζωή μου (φιλικά ή ερωτικά). Ξεκίνησα ψυχανάλυση/θεραπεία πριν δυο χρόνια και δεδομένου ότι ζω στο εξωτερικό το skype είναι η μόνη λύση. Βρήκα λοιπόν μια συμπαθητική 30άρα και ξεκινήσαμε. Κατά την ίδια δεν έχω κάποιο έντονο ψυχολογικό πρόβλημα (στρες κλπ).

    Τον πρώτο καιρό υπήρχε μια ενδοσκόπηση και κάποια ανάλυση του εαυτού μου. Εδώ και εναμιση χρόνο περίπου όμως οι συνεδρίες μας έχουν ένα βασικό μοτίβο. Συζητάμε για τα θέματα της καθημερινότητας μια φορά την εβδομάδα, αναλύουμε πρόσωπα και καταστάσεις, ψυχολογούμε χαρακτήρες, δέχομαι και καμιά συμβουλή πως πρέπει να πράξω και ίσως κάνουμε (πολύ σπάνια) πιο ενδοσκοπικές ερωτήσεις και καμιά άσκηση. Πλέον έχει γίνει λίγο ρουτίνα γιατί πάντα κάτι συμβαίνει στην ζωή μου. Παράλληλα όμως αρχίζει να γίνεται κ λίγο σχέση εξάρτησης σαν να μην ξέρω τι να κάνω αν δεν πάρω την απόψή της, ειδικά αν υπάρχει φλερτ με κάποιον και δεν εξελίσσεται όπως θέλω. Είναι επίσης πάντα διαθέσιμη σε μηνύματα και πολλές φορές όταν με μπερδέυει η κατάσταση του φλερτ μου, μου υπαγορεύει και τι να στείλω. Εδώ λοιπόν έρχεται η πρώτη μου ερώτηση: Ο ψυχολόγος μας βοηθάει να αναλύσουμε τη συμπεριφορά του άλλου και να θέσουμε τα δικά μας όρια, μας συμβουλεύει πως να αντιδράσουμε, και γενικά μας δίνει συμβουλές/προτάσεις? Ή όταν κάποιες συμπεριφορές που δεχόμαστε από άλλους ή κάνουμε εμείς οι ίδιοι και είναι επαναλαμβανόμες πρέπει να τις ψάχνει ενδοσκοπικά για να δει που είναι το "πρόβλημα" σε εμάς?

    Επίσης κατά καιρούς έχω δυσανασχετίσει για την τυπικότητα της ψυχολόγου μου. Δηλαδή το skype ακυρώνεται τελευταία στιγμή, την μια δεν έχει καλό ιντερνετ, την άλλη το παιδί της, την άλλη κάτι άλλο. Αργεί κι όλας αρκετές φορές αλλά αυτό νομίζω το έχει το επάγγελμα. Σίγουρα πάντως 1 ώρα θα κάνουμε και δεν θα με διακόψει στη μέση. Επίσης την τελευταία φορά που μου το ακύρωσε ήταν λόγω ασθένειας του παιδιού, από το οποίο μου έστειλε και φώτο. Θεωρείται επαγγελματικό να εξηγούμε γιατί ακυρώνεται η συνεδρία? Επίσης εφόσον μιλάμε με skype έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές στέλνει μηνύματα ενώ εγώ της μιλάω. Ειδικά πέρυσι το Δεκέμβριο σίγουρα υπήρχε κάτι γκομενικό γιατί στο skype τα μάτια της ήταν μισόκλειστα από τη γλύκα και μου είχε αναφέρει ότι έχασε κιλά γιατί είναι ερωτευμένη. Πόσο επαγγελματικό θεωρείται αυτό? Δηλαδή να μοιράζεται κάτι προσωπικό μαζί μου?

    Όταν λοιπόν σήμερα συζητούσα με κάποια τα συναισθηματικά μου (η οποία έχει κάποιες βασικές γνώσεις ψυχολογίας αλλά δεν είναι ψυχολόγος), παρατήρησε δύο πράματα. 1.Μου ανέφερε ως εξαιρετικό λάθος για εναν ψυχολόγο να αναλύουμε και κρίνουμε τις πράξεις που δεχόμαστε από τους άλλους χωρίς να βλέπουμε ποιο είναι το δικό μας πρόβλημα. 2.Μου έθεσε την ερώτηση "Εσύ γιατί ελκύεις όλες αυτές τις όχι και τόσο ωραίες συμπεριφορές στην ζωή σου? Για ποιον λόγο? Τι είναι αυτό που σε κάνει να βρίσκεις τέτοιους ανθρώπους να συνδιαλέγεσαι?"
    Η αλήθεια είναι πως 2 χρόνια κάνω ψυχοθεραπεία αλλά αυτή την απάντηση δεν την ήξερα. Και προφανώς δεν ξέρω και τι να κάνω για να το αλλάξω αυτό. Ήξερα να αναλύσω, να εξηγήσω και να κρίνω όλα τα άτομα (φίλους ή γκόμενους) που κάτι από αυτούς δεν μου άρεσε αλλά δεν ήξερα τι θέλω εγώ και αναπτύσω σχέσεις με τέτοια άτομα. Επίσης στην τελευταία μου σχέση σύμφωνα με την ψυχολόγο μου δεν έκανα κάποιο τραγικό λάθος και είχα προβλήματα με αυτό το άτομο γιατί υπάρχουν πολλοί προβληματικοί στην κοινωνία γενικά.

    Η σημερινή συζήτηση λοιπόν που ήταν άκρως καταλυτική και από ένα άτομο όχι και ειδικό μάλιστα σε συνδιασμό με τους κατα καιρούς ενδοιασμούς που έχω με προβλημάτισαν και ξεκίνησα να μιλάω με άλλους ψυχολόγους για να βλέπω τι παίζει στην πιάτσα.

    Οι δικές γνώμες στις ερωτήσεις που με προβληματίζουν ποιες είναι? Ευχαριστώ..!

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Γειά σου.
    Νιώθεις γενικά ικανοποιημένη από την ψυχολόγο σου?
    Αν ναι,συνέχισε.
    Αν όχι,ψαξε για άλλον/άλλην(αν κ για αυτό το επάγγελμα οι γυναίκες μου φαίνονται πιο κατάλληλες).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Σε γενικές γραμμές ναι, δεν ξέρω όμως αν στρουθοκαμηλίζουμε όταν αναλύουμε άλλους και όχι εμένα. Επίσης δεν μου έχει πει μια φορά έκανες κάτι εσύ λάθος πχ ή έχεις κ εσύ ένα πρόβλημα που κάνει τον άλλον να έρχεται προς τα εσένα. Οκ σίγουρα θα μου δώσει κατευθυντήρια γραμμή για τι θα ήταν προτιμότερο να κάνω όταν της λέω τις σκέψεις μου. Δεν ξέρω όμως πόσο σωστό είναι ο ψυχολόγος να δίνει συμβουλές. Άσε που για την τελευταία μου σχέση, βαθιά μέσα μου την κατηγορώ. Γιατί εμένα δεν μου άρεσε ο τύπος και μου έλεγε συνέχισε γιατί είναι ήρεμος σαν χαρακτήρας και θα έρθεις σε επαφή με τις εμπειρίες μιας σχέσης χωρίς πάθη και κλπ. Μετά όταν ανακάλυψα ότι λέει συστηματικά ψέματα μου είπε ότι έχει διπολική διαταραχή και μανίες να είναι συστηματικά άπιστος. Η συζήτηση που είχα σήμερα με επηρέασε πολύ είναι η αλήθεια για το αν με κάνει να νιώθω ικανοποιημένη επείδη νιώθω καλύτερα αναλύωντας τα στραβά των άλλων, ενώ πραγματικά δεν είμαι ικανοποιημένη επειδή δεν γνωρίζω τον εαυτό μου.

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Σε γενικές γραμμές ναι, δεν ξέρω όμως αν στρουθοκαμηλίζουμε όταν αναλύουμε άλλους και όχι εμένα. Επίσης δεν μου έχει πει μια φορά έκανες κάτι εσύ λάθος πχ ή έχεις κ εσύ ένα πρόβλημα που κάνει τον άλλον να έρχεται προς τα εσένα. Οκ σίγουρα θα μου δώσει κατευθυντήρια γραμμή για τι θα ήταν προτιμότερο να κάνω όταν της λέω τις σκέψεις μου. Δεν ξέρω όμως πόσο σωστό είναι ο ψυχολόγος να δίνει συμβουλές. Άσε που για την τελευταία μου σχέση, βαθιά μέσα μου την κατηγορώ. Γιατί εμένα δεν μου άρεσε ο τύπος και μου έλεγε συνέχισε γιατί είναι ήρεμος σαν χαρακτήρας και θα έρθεις σε επαφή με τις εμπειρίες μιας σχέσης χωρίς πάθη και κλπ. Μετά όταν ανακάλυψα ότι λέει συστηματικά ψέματα μου είπε ότι έχει διπολική διαταραχή και μανίες να είναι συστηματικά άπιστος. Η συζήτηση που είχα σήμερα με επηρέασε πολύ είναι η αλήθεια για το αν με κάνει να νιώθω ικανοποιημένη επείδη νιώθω καλύτερα αναλύωντας τα στραβά των άλλων, ενώ πραγματικά δεν είμαι ικανοποιημένη επειδή δεν γνωρίζω τον εαυτό μου.
    Ας τα πάρουμε ενα ενα:
    Είσαι σε γενικές γραμμές ικανοποιημένο,θετικό αυτό.
    Σου δίνει κατευθυντήρια γραμμή,και αυτό θετικό.
    Εννοείς πως κατηγορείς την ψυχολόγο για την τελευταία σου σχέση?Αν ναι,τότε έχεις τα δίκια σου.
    Πάντως αν αλλάξεις ψυχολόγο,θα είναι σαν ξανα αρχίζεις από το 0.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 16-09-2018 at 15:46.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Το να ξαναρχίσεις από το 0 είναι η βασική αιτία που πολλοί δεν αλλάζουμε ψυχολόγο. Αλλά με τη δική μου θέλω πλέον να πάω σε ενδοσκόπηση και όχι σε συμβουλευτική της καθημερινοτητάς μου.
    Ναι μεν με την κατευθυντήρια γραμμή της αλλάζω κάποιες συμπεριφορές μου (όχι σε τεράστιο βαθμό φυσικά) αλλά με το να λέμε τι κάνω στην εβδομάδα να αναλύουμε άτομα που συνδιαλέγομαι και να δίνουμε συμβουλές αντιμετώπισης της καθημερινότητας ναι μεν νιώθω πιο ανάλαφρα και αισιόδοξα στην καθημερινότητά μου, δεν γνωρίζω όμως τον ενδότερο εαυτό μου σε βάθος δε.
    Οπότε στην επόμενη επικοινωνία μας θα της πω ότι στην τρίτη πλέον χρονιά μας θέλω μόνο ενδοσκόπηση γιατί πλέον βλέπω μοτίβα και στη δική μου συμπεριφορά και πρέπει να τα αναλύσουμε. Παράλληλα θα μιλήσω και με μία άλλη και ίσως κάνω ένα πακετάκι μαζί της 10 συνεδριών (αν μου το επιτρέπουν οι τιμές της). Φυσικά δεν ξέρω πόσο καλό είναι να βλέπω δύο ψυχολόγους παράλληλα για ένα διάστημα, θα με βοηθήσει όμως να οριοθετήσω καλύτερα τι θέλω και εγώ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Πολύ σωστά στα είπε η φίλη σου. Κάτι δεν πάει καλά με αυτή την "ψυχολόγο". Σίγουρα έχει πτυχίο;

    Πέρα από την "καλή" συνήθεια που έχει δημιουργηθεί με τη μέχρι τώρα επικοινωνία σας, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να χάσεις, ειδικά η ασυνέπειά της και η δήλωσή της σε σένα πως είναι ερωτευμένη, με ξεπερνούν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    SB προφανώς και έχω ψάξει ότι είναι ψυχολόγος. Έχω βρει την πρακτική του μεταπτυχιακού της και επίσης μου έχει πει πως είναι στο διδακτορικό στην ψυχολογία Αθηνών. Όντως υπάρχει ανάρτηση ημερίδας στην οποία έδωσε ομιλία όπου χαρακτηρίζεται ως "υποψήφια διδάκτωρ" και στο πρόγραμμα υπάρχουν και άλλοι από το ΕΚΠΑ. Προφανώς αυτές οι πληροφορίες δεν μπορεί να είναι λάθος και δεν είναι δημοσιευμένες από την ίδια.
    Ωστοσο πιστεύω πως έχει μια πεπατημένη γιατί ειδικεύεται στη διαχείρηση άγχους, οπότε εμένα -που δεν έχω κάτι τέτοιο- νιώθω πως δεν μπορεί να μου προσφέρει πολλά παραπάνω πλέον αν δεν προσπαθήσει να αλλάξει το μοτίβο των συναντησεών μας. Θα της κάνω μια συζήτηση για το ότι θέλω πλέον μόνο ενδοσκόπηση αλλά νιώθω πως πλέον η σχέση μας έχει κάνει κοιλιά. Νιώθω πως δεν προοδεύω μέσα από την ψυχοθεραπεία.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    SB προφανώς και έχω ψάξει ότι είναι ψυχολόγος. Έχω βρει την πρακτική του μεταπτυχιακού της και επίσης μου έχει πει πως είναι στο διδακτορικό στην ψυχολογία Αθηνών. Όντως υπάρχει ανάρτηση ημερίδας στην οποία έδωσε ομιλία όπου χαρακτηρίζεται ως "υποψήφια διδάκτωρ" και στο πρόγραμμα υπάρχουν και άλλοι από το ΕΚΠΑ. Προφανώς αυτές οι πληροφορίες δεν μπορεί να είναι λάθος και δεν είναι δημοσιευμένες από την ίδια.
    Ωστοσο πιστεύω πως έχει μια πεπατημένη γιατί ειδικεύεται στη διαχείρηση άγχους, οπότε εμένα -που δεν έχω κάτι τέτοιο- νιώθω πως δεν μπορεί να μου προσφέρει πολλά παραπάνω πλέον αν δεν προσπαθήσει να αλλάξει το μοτίβο των συναντησεών μας. Θα της κάνω μια συζήτηση για το ότι θέλω πλέον μόνο ενδοσκόπηση αλλά νιώθω πως πλέον η σχέση μας έχει κάνει κοιλιά. Νιώθω πως δεν προοδεύω μέσα από την ψυχοθεραπεία.
    Ίσως λοιπόν να θέλει να διδάξει στο μέλλον. Πάντως αν κρίνω από αυτά που μας έχεις αναφέρεις παραπάνω, μάλλον θα είναι "δάσκαλε που δίδασκες".

    Η επισήμανση των λαθών σου θα έλεγα πως θα έπρεπε να γίνεται με τρόπο που θα σε κάνει ν' αντιληφθείς εσύ τα σφάλματα που μπορεί να κάνεις και όχι να σου τα επισημαίνει. Τώρα για τα σφάλματα των άλλων, το θέμα είναι πως τα διαχειριζόμαστε.

    Επίσης, ο ειδικός δεν είναι εκεί για να σου δίνει κατευθύνσεις, αλλά για να σε βοηθάει να βρεις εσύ κατευθύνσεις. Ο ειδικός θα κατευθύνει τον εαυτό του, όχι εσένα. Μπορεί σαφώς να σου πει την άποψή του πάνω σε ένα θέμα, αλλά όχι να σε συμβουλέψει για το τι θα κάνεις.

    Ο ειδικός είναι φορέας αλλαγής, όχι καθοδηγητής.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    SB νομίζω πως έτσι όπως μου τα είπες με μπέρδεψες. Το βασικό είναι ότι δεν μιλάμε και πολύ για τη δική μου συμπεριφορά αλλά για των άλλων. Ή τουλάχιστον εμένα μου εντυπώνονται καλύτερα αυτά που αναλύουμε για τους άλλους. Σιγουρα θα τεθεί το θέμα πως θα τα διαχειριστώ και νομίζω ότι εκεί δουλεύουμε καλά αλλά νιώθω πως δεν δουλεύουμε με εμένα. Η τουλάχιστον δεν βλέπω το αποτέλεσμα. Νιώθω ότι η συμπεριφορά μου στους γύρω μου έχει αλλάξει/βελτιωθεί για να είμαι ειλικρινής. Παράλληλα δεν έχω γνωρίσει ακόμη τον χαρακτήρα μου και την ψυχική μου προσωπικότητα όμως και αυτό μου δημιουργεί κενό.

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    little eliza τι αποφασισες τελικά?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Πόσταρα Παρασκευή, ξέρεις πολλούς ψυχολόγους να δουλεύουν το σκ?? Χεχε!!
    Αύριο θα μιλήσω με μια και αναλόγως με τις τιμές της ίσως πάρω το πακετάκι 10 συνεδριών. Επίσης μέσα στην εβδομάδα που θα μιλήσω με τη δική μου θα τη ρωτήσω γενικά πότε τελειώνει αυτή η θεραπεία μεταξύ μας και ότι νιώθω πως αναλώνομαι στους άλλους παρά σε εμένα, οπότε πρέπει να αλλάξουμε στόχους και να επικεντρωθώ σε εμένα. Σίγουρα δεν θα έχει αρνητική αντίδραση από το όσο την ξέρω, αλλά νιώθω πως πλέον έχει κάνει κοιλιά η θεραπεία μαζί της. Η τελική μου απόφαση εξαρτάται από το τι νέους ψυχολόγους θα βρω και το πόσο θα προσαρμοστεί στα θέλω μου η υπάρχουσα. Είμαι σε φάση αλλαγών, οπότε το να πάω σε κάποιον καινούργιο δεν μου φαίνεται και βουνό. Πιο πολύ με ανησυχεί που η δική μου δεν έχει στόχους για την περίπτωσή μου και πετάει χαρταετό. Σίγουρα πάντως αν πάω σε καινούργιο μια συνεδρία θα την αφιερώσουμε να μιλάμε για την παλιά, όπως συμβαίνει με όλους..!!!

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μάλιστα.
    Για αυτό που εννοούσα με τη φράση ''ξαναρχίζεις από το μηδέν'',θα ήθελα να το εξηγήσω λιγάκι καθώς θέλω να αναφερθώ σε περίπτωση δικού μου ατόμου,αλλά φοβάμαι μη χαλάσω το θέμα σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Δεν ξέρω πόσο χαλάει το θέμα όταν μοιράζεσαι την εμπειρία ενός ατόμου που έκανε κάτι που σχετίζεται με την ερώτησή μου. Αλλά αν θέλεις μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου με μειλ.

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    little eliza έφυγες?
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 17-09-2018 at 00:00.

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    .............

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το συνδρομο "stay down".
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 24-08-2011, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •