ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    7

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ

    Καλησπέρα σας βρίσκομαι σ πολύ άσχημη θέση το τελευταίο διάστημα δν ήμουν πολύ καλά έβαζα τα κλάματα ξαφνικα υπερβολικά νεύρα υπερβολικά όμως θλιψη Κ καθόλου χαρά όταν πήγαινα στο ψυχίατρο μ ενώ τ τα έλεγα μ έλεγε πάντα ότι μια χαρά σε βλέπω εγώ εγω τ έλεγα ιμως δν νιώθω καλά.. Πριν 4 μέρες λπν αυτό έφτασε στην κορυφή ενώ ήμουν στο μπάνιο ήρθε σκέψει αυτοκτονίας σε σημείο ότι θα το έκανα ότι δν μπορούσα να κρατηθώ κατευθείαν το συζήτησα Κ φώναξα την αδερφή μ ένιωθα ότι θα το εκανα .Κ την επόμενη πήγα στον ψυχίατρο μ όμως εκείνος είπε ότι αν είναι έντονες τότε πρέπει να μπω στην ψυχιατρική! (Μεγάλος μ φοβος)???? Κ ε πειτα μ έγραψε ένα φάρμακο ελαφρύ ... ενιωσα ήδη από την πρώτη μέρα ελάχιστα καλυτερα βέβαια καμία όρεξη ούτε για γέλια ούτε να κάνω κτ..το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να ζήσω Κ το θέμα είναι ότι αυτή η σκέψη της αυτοκτονίας μ έρχετε συνέχεια μέσα στο μυαλό μ Κ φοβαμαι να μένω μόνη μήπως κάνω κακο σε έμενα ΒΟΗΘΗΣΤΕ με πειτε μ τι έχω πάθει το έχει πάθει Κ κάποιος από εσάς? Φοβάμαι ότι θα τρελαθώ Κ ότι θα μπω στην κλινική τι έχω πάθει είναι σκέψεις ψυχαναγκασμου? Η είναι κτ αλλο είναι αληθινές αυτές τις αυτοκτονίας?πειτε μ σας παρακαλώ όσοι ξερετε.. ευχαριστω
    Last edited by Tzina23; 19-09-2018 at 11:32. Reason: ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΊΑΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου!!
    Δεν ξέρω γιατί δεν απάντησε κάποιος μέχρι τώρα.
    Ελπίζω να ηρέμησες και να είσαι καλύτερα!!

    Πιθανόν οι σκέψεις αυτοκτονίας να είναι γιατί νιώθεις πολύ πιεσμένη και έχεις δημιουργήσει μια εικόνα ''μαύρου'' για την ζωή σου και το μέλλον.
    Ισως από το άγχος σου για την τωρινή κατάσταση και το πως θα εξελιχθεί στο μέλλον καταστροφολογείς.

    Φυσικά και υπάρχουν και άλλοι με παρόμοιες σκέψεις. Σχεδόν όλοι πιστεύω με ψυχολογικό πρόβλημα κάποια στιγμή είχαν αυτοκτονικό ιδεασμό. Δεν ξέρω αν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Πάντως δεν είσαι η μόνη με αυτό το πρόβλημα.

    Συζήτα γενικά και εξέφρασε την θλίψη σου σε άτομα που μπορούν να σε ακούσουν και να σου προσφέρουν συμπαράσταση. Μη απομονώνεσαι και μη κλείνεσαι στο καβούκι σου.
    Πιθανόν περνάς μια μπόρα αλλά να ξέρεις ότι και το δυσκολότερο πρόβλημα να είναι υπάρχει ελπίδα και μέσα από αυτό μπορείς να βγεις δυνατότερη στο τέλος και σοφότερη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 21-02-2018, 07:09
  2. εν μέρει κατάθλιψη και σκέψεις αυτοκτονίας
    By neroutsos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 27-12-2017, 16:15
  3. Replies: 40
    Last Post: 10-08-2017, 00:21
  4. Συνεχείς σκέψεις αυτοκτονίας
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 26-04-2013, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •