Seroxat
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Seroxat

  1. #1

    Seroxat

    Παιδιά είμαι στη 3η εβδομαδα του σεροξατ 20 mg.Οταν το παιρνω νιωθω λιγο βαρυ κεφαλι,μια ζάλη και ισως κατι καψιματακια στο στερνο.Θα φύγουν αυτα με τον καιρο;Επισης το άγχος μου χει μεινει κυρίως το πρωι και παίρνω ακόμα λιγο ταβορ έστω μεσημέρι.Να περιμένω ακόμα;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    42
    Γειά σου piggy τι ώρες το περνεις αν επιτρέπεται?

  3. #3
    Το παιρνω στις 10 το πρωι!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    42
    Έχεις δοκιμάσει να τα περνεις πιο πρωί? Πχ εγώ περνώ το entact10mg μαζί με ταβορ για αρχή μέχρι να καλμάρουν οι παρενέργειες γιατί μ προκαλεί έντονη ζάλη κ ναυτία κ φοβερό άγχος διπλάσιο από ότι είχα βάζω λοιπόν ξυπνητήρι γύρο στς 5 η 6 το πρωί το περνώ κ ξανακοιμαμαι οπότε όταν ξυπνάω είμαι λίγο καλύτερα όχι εντελώς κλ έχω μια ελαφριά ενοχλητική ζάλη αλλά όχι τόσο έντονη όσο μ προκαλούσε όταν τα δοκίμασα να τα πάρω ενώ ξύπνησα φυσιολογικά

  5. #5
    Quote Originally Posted by Vasiliki2018 View Post
    Έχεις δοκιμάσει να τα περνεις πιο πρωί? Πχ εγώ περνώ το entact10mg μαζί με ταβορ για αρχή μέχρι να καλμάρουν οι παρενέργειες γιατί μ προκαλεί έντονη ζάλη κ ναυτία κ φοβερό άγχος διπλάσιο από ότι είχα βάζω λοιπόν ξυπνητήρι γύρο στς 5 η 6 το πρωί το περνώ κ ξανακοιμαμαι οπότε όταν ξυπνάω είμαι λίγο καλύτερα όχι εντελώς κλ έχω μια ελαφριά ενοχλητική ζάλη αλλά όχι τόσο έντονη όσο μ προκαλούσε όταν τα δοκίμασα να τα πάρω ενώ ξύπνησα φυσιολογικά
    Λες πιο πρωι να ειναι καλύτερα?παίρνω και εγω το σεροξατ 20mg γυρω στις 12 το πρώι εδω και 14 μερες.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    42
    Δν ξέρω εγώ έτσι το κάνω το περνώ πολύ πρωί κ μισό tavor και κοιμάμαι λίγες ώρες ώστε όταν ξυπνάω νιώθω λίγο καλύτερα γιατί κ εγώ 2 φορές το πήρα κατά τς 12 κ σε μια ώρα ένιωθα πιο έντονα τς παρενέργειες... Να σε ρωτήσω κάτι εγώ είμαι νέα στν χημεία 6 μέρες τώρα ήδη είμαι στο μισό κ αύριο πάω στα 3/4 αλλά κάθε μέρα έχω ζάλη κ πιο έντονα τα συμπτώματα τς αγοραφοβίας κ του άγχους έχω διαβάσει ότι έτσι αντιδρά στην αρχή εσενα το άγχος σε γενικές γραμμές πέρα από το πρωί εχει καλμαρει νιώθεις καλύτερα;

  7. #7
    Ναί βασιλική στην αρχή σχεδόν ολα τα αντικαταθλιπτικά κάνουν κάποιες παρενέργεις φουντώνουν λίγο τα συμπτώματα, και εγω κάποιες παρενέργείες τις ειχα εντονη ανησυχία σαν βάρος στο στήθος και λιγο ζάλη, αλλα επειδη παλιοτερα ειχα παρει αναφρανιλ που εχει χειροτερες παρενέργειες το σεροξατ μου φαίνεται πιο υποφερτο, αλλα ειμαστε ακομα νωρις στο μηνα πάνω αρχιζεις να αξιολογεις τι γινεται. πιστέυω να σε βοήθησα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    42
    Νομίζω ηρέμησα λίγο... Αντε να δούμε ελπίζω να περάσουν οι μέρες μας όσο πιο ανώδυνα γίνεται και σε λίγες μέρες από τώρα να ήμαστε καλύτερα δοκίμασε κ αυτό π σ είπα να τα περνεις πολύ πρωί και να κοιμάσαι μπορεί να δεις διαφορά

  9. #9
    Ναί θα το δοκιμάσω να τα παίρνω πιο πρωί...... και εγω έτσι πιστέυω σε λιγες μέρες θα είμαστε πολύ καλύτερα!!!

  10. #10
    Λετε να βοηθησει αυτο;εγω ξυπναω ουτως η αλλως πολυ πρωι μαλλον απο αγχος και παιρνω μισο ταβορ για να χαλαρωσω και να ξανακοιμηθω!αλλα και σημερα που ξυπνησα ειχα ναυτια και εκανα εμετο.Μαλλον απο αγχος ειναι αυτο η κουραση γτ μεσα στη μερα δεν κανω εμετο.Ακομα δεν εχει αποκατασταθει ο υπνος μου!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    42
    Θέλει χρόνο όλο αυτό από ότι κατάλαβα κ γω είπα να πειραματιστώ κ πήρα μόνο το entact χωρίς το tavor το πρωί κ είχα ναυτία κ σύγχυση δν μπορούσα να ξανά κοιμηθώ με τπτ μόλις πήρα το tavor τέλος γιατί προφανος στν αρχή όλοι τα ίδια συμπτώματα έχουν γιαυτό δίνουν και ηρεμιστικά σε συνδιασμο για λίγο μέχρι να δράσει το φάρμακο

  12. #12
    Ναι μακαρι!ηδη καλυτερα αισθανομαι αλλα με φοβιζει το γεγονος οτι ο υπνος μου δεν εχει αποκατασταθει και εξαρτιεμαι απο τα tavor!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    42
    Εγώ δόξα το θεό με τον ύπνο κλ τα έχω ειδικά με τα φάρμακα τώρα π πήρα κ αναρρωτική για να το περάσω πιο ανώδυνα όλο αυτό κοιμάμαι 12 ώρες ίσως βάζει το χεράκι τ κ το tavor αν κ ο γιατρός μ είπε για 10 μέρες να περνώ πρωί μεσημερι βράδυ μέχρι να καλμάρουν τα συμπτώματα περνώ μόνο το πρωί μαζί με τν θεραπεία τι να κάνω όσο μπορώ να αποφύγω τν χημεία το κάνω αν κ κάποιες φορές είναι δύσκολη η μέρα γιατί με πιάνουν πιο έντονες κρίσης λόγο των παρενέργειων αλλά λέω λίγη υπομονή θα περάσει.... Εσύ για πιο λόγο κάνεις τν θεραπεία?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Βασιλική το Tavor στο συνέστησε μέχρι να αρχίσει να δρα το Entact. Είναι συνήθης πρακτική των ψυχιάτρων να χορηγούν βενζοδιαζεπίνη παράλληλα με τα SSRIs και για μικρό χρονικό διάστημα.Αυτό συμβαίνει διοτί τα SSRIs έχουν την ιδιότητα να αυξάνουν το άγχος τις πρώτες μέρες λήψης τους.
    Οπότε για 10 μέρες πάρε το Tavor όπως ακριβώς σου συνέστησε ο γιατρός.

  15. #15
    Εγω για αγχωδη διαταραχη κυριως και ελαφρια καταθλιψη.Ξεκινησα με σιπραλεξ και ζαναξ αλλα τα σταματησα μετα απο 1μιση μηνα γτ δεν ειδα προκοπη.Μ εκανε χειροτερα αλλα ειχα παρα μονο 10 mg.Μετα εμεινα 2 εβδομαδες με ταβορ αλλα ειχα πολυ αγχος και διαταραχη στον υπνο.Γι αυτο ο ψυχιατρος μου προτεινε τα σεροξατ και συνεχιζω κ το ταβορ μεχρι να με πιασει.Για ενα διαστημα επαιρνα και 15 mg μιρταζαπινη για τον υπνο αλλα δεν εκανε πολλα.Απλα πλεον νιωθω καλυτερα αλλα η ελλειψη υπνου με κουραζει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. SEROXAT
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 28-07-2018, 19:06
  2. Seroxat- ναι ή οχι???
    By impossible in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2011, 03:50
  3. SEROXAT
    By zhto_o_madragoras in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 14-05-2010, 17:56
  4. Seroxat
    By x-ray in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 30-07-2007, 23:29
  5. seroxat
    By CANDY in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 30-06-2007, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •