risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: risperdal

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    risperdal

    καλησπερα παιδια

    με το γιατρο βγαζουμε απο το κοκτειλ το solian σιγα σιγα και βαζουμε risperdal.ειμαι στα 6mg.

    εχει κανεις εμπειρια απο αυτο το φαρμακο?

    ξερει κανεις αν ειναι καλυτερο απο το solian?

    ξερω πως τον καθενα τον πιανει διαφορετικα ενα φαρμακο, αλλα θα ηθελα πολυ να ακουσω την εμπειρια σας πανω σε αυτο.

    παιρνω 60mg aloperidin, 400mg solian, 6mg risperdal, 200mg lamictal, 30mg remeron, 4mg akineton, 1.5mg xanax

    πασχω απο παρανοικη ψυχωση.. κοινως παρανοικη σχιζοφρενεια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Έπαιρνα 3mg risperdal όταν είχα πιο ήπια συμπτώματα από 2008-12 μαζί με ladose και Tegretol.

    Tώρα τι να πω;; Δεν είμαι και από αυτούς που το ψειρίζουν πολύ το θέμα με τα φάρμακα...Στην απελπισία το παίρνεις και ότι γίνει.

    Γνωστές παρενέργειες με αύξηση βάρους, υπνηλία, ξηροστομία και εμμετός αν είσαι παρθένος σ'αυτά.
    Η εμπειρία μου δεν ήταν άσχημη αλλά το έπαιρνα στην δόση συντήρησης. Οι μέγιστες είναι 8 και 12 mg.
    Mε είχε πιάσει καλά και δεν είχα συμπτώματα θετικά. Βέβαια ήταν κ μικρότερης έντασης συμπτώματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ρε μπου ρε αγαπη μου ομορφη σκεψου λιγο λογικα ειναι δυνατον να τα παιρνεισ ολα αυτα και να ζεισ εισαι και κοριτσι με τα κιλα παει εγω ειμαι εκατο κιλα παιρνω 20 ινβεγκα 20 σαικρεστ και 2 αλοπεριντιν τιποτα δεν εχουν μεσα δουλευω αγροτησ σηκωνω βαρια πραγματα με βαραει ο ηλιοσ σκεψου λιγο την ωρα που το παιρνεισ κανει τιποτα εμενα τιποτα η το παρω δεν το παρω το ιδιο την ιδια πουστια μασ κανανε κι εγω παρανοικη σχιζοφρενεια εχω αν λεσ αληθεια παρε τα χαπια σου παρε κι ενα ντεπον και δεσ τι κανει αυτα επιτρεπονται τα σωματικα κι οι βιταμινεσ παρε και δεσ και θα σου πω τι να κανεισ μη φοβασαι στα αρχιδια σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εισαι αριστερη μαλλον εμενα γι αυτο δεν εχει χαπια κ γιατρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τι μου θυμησες serios.. tegretol..1200mg επαιρνα μεχρι που μου πειραξε το συκωτι και το σταματησα..

    τελος παντων στο θεμα μας..
    λες serios.. Στην απελπισία το παίρνεις και ότι γίνει..γιατι το λες αυτο?δεν ειναι καλο? ειναι βαρυ?

    με κανενα φαρμακο δεν παιρνω κιλα.1.71 48κιλα.
    νιωθω λιγο ζαβλακωμενη και μενω με ανοιχτο το στομα και κοιταω στο απειρο..
    με εχει χαζεψει νομιζω..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Οχι δεν το λέω γιατί είναι πιο βαρύ από άλλα. Υπάρχουν βαρύτερα φάρμακα. Θεωρώ χειρότερο το zyprexa πχ και από ότι έχω ακούσει το aloperidin σαν παλιό προκαλεί δυσβάσταχτες παρενέργειες πολλές φορές.
    Περισσότερο το είπα γιατί όταν πήγα στον γιατρό μου ήμουν σε τέτοια κατάσταση που ότι κ να μου έδινε δεν θα το ψείριζα. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό αλλά στην περίπτωση μας πολλές φορές δεν έχεις λόγο στην θεραπεία. Τουλάχιστον στην αρχή. Μετά αν στρώσεις μπορείς να προτείνεις κάποιο φάρμακο.
    Εύχομαι να σου ταιριάξει και να μειώσει τα συμπτώματα. Πάντως οι παρενέργειες είναι παρόμοιες για όλα τα αντιψυχωτικά. Απλά αλλάζει η βαρύτητα ορισμένων παρενεργειών σε κάποια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα και παλι

    το zyprexa ητσν το 1ο που πηρα.τιποτα δε μου εκανε. εχω δοκιμασει καπου 6-7 αντιψυχωτικα.και ρωταω για το risperdal γιατι αν δε με πιασει ακολουθει νοσηλεια για leponex........................
    εχω δει καλυτερευση.αλλα οταν ρωταω τον εαυτο μου αν με παρακολουθουν λεω ναι..αυτο δε λεει να φυγει.
    λεω καθε μερα στον εαυτο μου οτι αυτο ειναι ψυχωτικο συμπτωμα της σχιζο αλλα το αρνουμαι.θα φυγει αραγε ποτε αυτο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εμένα με είχε πιάσει ο συνδιασμός που έχω μετά από ένα 2μηνο δοκιμασιών. Νωρίς σε σύκριση με σένα. Για το υπόλοιπο εξάμηνο πίστευα το παραλήρημα μου αλλά στο τέλος του 6μηνου άρχισε να υποχωρεί η πεποίθηση και να επανέρχομαι. Μπορέι να είχα ερωτηματικά όταν αγχωνόμουν ή οταν κάτι το πυροδοτούσε.

    Πιστεύω αν σε πιάσει ένας συνδιασμός καλά θα υποχωρήσει σταδιακά. Συνήθως σε άλλους οι φωνές είναι το πρόβλημα.
    Από φωνές πως τα πας;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    φωνες δεν ακουω.κανενα γελιο που και που.ο γιατρος ειπε οτι ειναι καλο αυτο να μην ακουω ξεκαθαρα φωνες δηλαδη.
    παρακολουθηση εχω
    πρεπει να περιμενω οπως λες τοτε..παντως εχω δει μια βελτισωση 30-40%.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H ανάρρωση παίρνει πολύ χρόνο δυστυχώς. Είναι ένας διαρκής αγώνας πηγαίνοντας κάποιες φορές μπροστά κ κάποιες υποχωρώντας.
    Ένας σωστός συνδιασμός φαρμάκου είναι βασικός πυλώνας για την ανάρρωση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    επερνα ρισπερνταλ απο το δεκεμβρη του 13 μεχρι περυσι τετοια εποχη.αλλαξα γιατρο και μου εδωσε ενα γεννοσημο του το ντεπολαν που μου καθεται καλυτερα αναφορικα με τις παρενεργειες.επερνα κι εγω 6 μγ με ακινετον τοτε.εβαλα κιλα,πολλοι εμετοι,ορεξη να τρωω και αν δε με σταματουσε καποιος δεν υπηρχε περιπτωση να σταματησω μονη μου ν και πιστευω αυτο ηταν και ψυχολογικο,εχω βηχα πολλες φορες λογω ξηροστομιας,σε δοση μεγαλυτερη του 3 μγ δεν εχω περιοδο,δεν ειχα σχεδον καθολου ορεξη για σεξ κι εχω και μια ελαφρια ακρατεια ουρων.απλα με αυτο δε βγαζω καθολου συμπτωματα και 2 μερες να μη παρω θα ειμαι κομπλε με πιανει παρα πολυ καλα και τις 2 φορες με επιασε αμεσως.αν εχεις ησυχια σπιτι και δεν εχεις γενικα υποχρεωσεις προσπαθησε να κοιμασαι οσες πιο πολλες ωρες ειναι δυνατον μεχρι να σε πιασει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ουτε εγω εχω περιοδο 4 χρονια τωρα με τα παλιοφαρμακα..ορεξη δεν εχω οτι και να παρω.εχω παρα πολυ ξηροστομια.εκει που επινα 1 ποτηρι νερο τη μερα τωρα πινω 1-1.5 λιτρο..ο γιατρος δε θελει να μου δωσει γενοσημα.πιστευει οτι τα πρωτοτυπα με πιανουν καλυτερα.κοιμαμαι 11-12 ωρες.δε μπορω να ξυπνησω και αυτο ειναι προβλημα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    λογικο να κοιμασαι τοσες ωρες με τοσα φαρμακα.παντως εισαι τυχερη που δε σου ανοιγουν την ορεξη κι ετσι δε βαζεις κιλα

  14. #14
    MikeStam 3
    Guest
    Risperdal?ο λογος;ψυχωση;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παρανοικη ψυχωση.τωρα παιρνω 9 και αν δεν δω καλυτερεευση σαβ/κο παω στα 12 mg
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. risperdal
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 30-11-2016, 19:30
  2. risperdal
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-05-2011, 15:01
  3. Risperdal.
    By shifter in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 19:02
  4. risperdal
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 22:57
  5. Συγκριση Risperdal Quicklet με Risperdal Consta
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2008, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •