Δεν ειμαι σιγουρος οτι η πραγματικοτητα ειναι πραγματικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Δεν ειμαι σιγουρος οτι η πραγματικοτητα ειναι πραγματικη

    Εχετε ακουσει για καποια σχετικη παθηση;

    Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι πραγματικη η πραγματικοτητα γιατι περασαν πολλα χρονια χωρις να τα ζησω και δε μου ειναι ευκολο να αποδεχτω οτι εχασα τη νιοτη μου ανεπιστρεπτι και οτι ειμαι τοσων ετων.

    Εχω αντιληψεις στο πισω μερος του μυαλου μου οτι κατι αλλο συμβαινει και οτι αυτο που ζω ειναι ισως ενα ονειρο απο το οποιο θα ξυπνησω. Ισως φταινε και καποια ασχημα γεγονοτα που εχουν συμβει.

    Ισως να ζουμε σε εναν προσομοιωμενο κοσμο σαν ματριξ και μετα το θανατο μας εδω να επιστρεφουμε στην πραγματικη ζωη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    η πραγματικοτητα, πραγματικη ειναι, μονο που εμεις ζουμε αυτο που αντιλαμβανομαστε σαν πραγματικοτητα.
    η αντιληψη μας εχει περιορισμενες δυνατοτητες.
    το ποια ειναι σε ολες της τις διαστασεις η πραγματικοτητα, κανεις δεν το ξερει ακριβως. απλα οι επιστημονες της φυσικης, ξερουν περισσοτερα απο τον μεσο ανθρωπο.
    αυτο ομως δεν σημαιονει οτι η πραγματικοτητα ειναι οτι του κατεβει του καθενος στο κεφαλι .
    πχ δεν σημαινει οτι οταν πεθανουμε θα ξαναζησουμε η θα επιστρεψουμε στην "κανονικη" πραγματικοτητα. μπαρουφα ειναι αυτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ολοι πλησιαζουμε την πραγματικοτητα με υποκειμενικο τροπο πιστευω.απλα ο ανθρωπος πολλες φορες οταν τραβαει ζορια φτιαχνει μια επιπλασμενη πραγματικοτητα, καταφευγει σε αυτην για προστασια.μπορει ολο αυτο να ειναι μια φουσκα αλλα ειναι κι ενας τροπος αυτοσυντηρησης που εχει μονο ο ανθρωπινος εγκεφαλος απο ολα τα οντα.απλως .αν το γνωριζουμε αυτο δεν πιστευω οτι αποτελει προβλημα να ζουμε μεσα σε μια ψευδαισθηση.δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη.μπορεις να ζησεις μεσα σε αυτο εχοντας στην ακρη του μυαλου σ ποια ειναι η πραγματικοτητα.τοτε , πιστευω, μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Δε σασ χαλασε που θα ειστε ολοι ισοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εχετε γεια βρυσουλεσ λογκοι βουνα ραχουλεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχετε ακουσει για καποια σχετικη παθηση;


    Εχω αντιληψεις στο πισω μερος του μυαλου μου οτι κατι αλλο συμβαινει και οτι αυτο που ζω ειναι ισως ενα ονειρο απο το οποιο θα ξυπνησω. Ισως φταινε και καποια ασχημα γεγονοτα που εχουν συμβει.

    Ισως να ζουμε σε εναν προσομοιωμενο κοσμο σαν ματριξ και μετα το θανατο μας εδω να επιστρεφουμε στην πραγματικη ζωη.
    Δε θυμαμαι να μου ειχαν δωσει σαφη ορισμο "διαγνωση" οταν ειχα αναφερει σε ειδικο πως νιωθω οτι γραφεις παραπανω. Θυμαμαι πως ημουν καταβεβλημενη απο αγχος, κουραση, εξαντληση απο τα ψυχοσωματικα. Απο ενα σημειο και επειτα αποφασσια πως " δεν πειραζει να αμφισβητω το νοημα της πραγματικοτητας, βασιζομενη σε αναφορες την Τεχνης και της Φιλοσοφιας αρκει να μην με απορρυθμιζει λειτουργικά.

    Εαν ο μηδενισμος της της πραγματικοτητας οδηγησει σε φοβο ελεγχου τοτε απο το ερωτημα και τις παμπολες ερμηνειες του βρισκομαστε "παγιδευμενοι ηρωες" σε ταινια που υποψιαζομαστε οτι πρωταγωνιστουμε και σιγουρα αυτο δεν ειναι προβλημα των άλλων αλλα καθαρα δικο μας που δυσφορουμε. Δεν ξερω αν σε καλυψα αλλα εκει κατεληξα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Καποιοι επιστημονες λενε οτι ειναι πολλες οι πιθανοτητες να ζουμε σε προσομοιωση. Το πιστευω ολο και περισσοτερο.
    .https://www.nytimes.com/2007/08/14/s...pagewanted=all

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Καποιοι επιστημονες λενε οτι ειναι πολλες οι πιθανοτητες να ζουμε σε προσομοιωση. Το πιστευω ολο και περισσοτερο.
    .https://www.nytimes.com/2007/08/14/s...pagewanted=all
    αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες, οτι ζουμε κατι μη πραγματικο κι οταν πεθανουμε θα ζησουμε το πραγματικο. αυτο ειναι απολυτως αστηριχτο.
    αυτο ειναι που λεω οτι παιρνουμε οσα ξερουμε, οσα εχουν ανακοινωσει οι επιστημονες και μετα ο καθενας βαζει μια προεκταση με το μακρυ του και το κοντο του.
    δεν ειναι προβα η ζωη. οπως κι αν το αντιλαμβανομαστε, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Ο καθένας απο εμάς ζει στον κόσμο του. Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται αλλιώς αυτά που βλέπει και βιώνει απο τους υπόλοιπους. Κάτι που για κάποιον είναι μεγάλο για κάποιον άλλον είναι ασήμαντο. Όπως και οι διάφορες έννοιες πχ καλό κακό, ηθικό ανήθικο κτλ Πράγματα και καταστάσεις που εμένα μου κάνουν δύσκολη την ζωή, τον άλλον του φαίνονται γελοία αλλά και το αντίστροφο για εμένα. Μεγαλώνοντας κατάλαβα πως δεν υπάρχουν κανόνες στις διάφορες συμπεριφορές που παρατηρώ γύρω μου. Ή μάλλον οι άνθρωποι δεν δρουν και δεν ζούνε την ζωή τους βάση κανόνων. Ποιο σωστά, ακολουθούν τα δικά τους(;) "πιστεύω" ανάλογα των συνθηκών και του χαρακτήρα τους. Αν παράδειγμα, αύριο κάποιος μου χαρίσει μια ferrari, για εμένα δεν έχει καμιά αξία ενώ για κάποιον άλλον είναι όνειρο ζωής. Δεν ανήκει στην πραγματικότητα μου. Μια δική μου εκδοχή για το τι είναι πραγματικότητα.

    Τώρα για το σενάριο matrix που λες, δεν το πιστεύω πως ισχύει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες, οτι ζουμε κατι μη πραγματικο κι οταν πεθανουμε θα ζησουμε το πραγματικο. αυτο ειναι απολυτως αστηριχτο.
    αυτο ειναι που λεω οτι παιρνουμε οσα ξερουμε, οσα εχουν ανακοινωσει οι επιστημονες και μετα ο καθενας βαζει μια προεκταση με το μακρυ του και το κοντο του.
    δεν ειναι προβα η ζωη. οπως κι αν το αντιλαμβανομαστε, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.
    Αν οντως ζουμε σε μια προσομοιωση ειναι πολυ πιθανο πεθαινοντας εδω να ξυπνησουμε στον πραγματικο κοσμο, στον πραγματικο εαυτο μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αν οντως ζουμε σε μια προσομοιωση ειναι πολυ πιθανο πεθαινοντας εδω να ξυπνησουμε στον πραγματικο κοσμο, στον πραγματικο εαυτο μας.
    γιατι ειναι πιθανο κατι τετοιο; (ΠΟΛΥ κιολας!) απο που προκυπτει κατι τετοιο;
    ετσι, επειδη το σκεφτηκες εσυ;
    δεν προκυπτει απο πουθενα κατι τετοιο.
    εντελως αστηριχτο ειναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι ειναι πιθανο κατι τετοιο; (ΠΟΛΥ κιολας!) απο που προκυπτει κατι τετοιο;
    ετσι, επειδη το σκεφτηκες εσυ;
    δεν προκυπτει απο πουθενα κατι τετοιο.
    εντελως αστηριχτο ειναι.
    Εσυ τι πιστευεις οτι γινεται οταν πεθανουμε στον προσομοιωμενο κοσμο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εσυ τι πιστευεις οτι γινεται οταν πεθανουμε στον προσομοιωμενο κοσμο;
    το τι πιστευει ο καθενας δεν εχει καμια σχεση με το τι ισχυει.
    πιστευω μονο οτι εχουμε ανακαλυψει.
    καμια ενδειξη δεν εχουμε για μετα θανατον ζωη...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Τι είδους θεμέλια πιστεύεις ότι διαθέτει η πραγματική πραγματικότητα αν αυτή που ζούμε είναι σκιώδης/ψεύτικη?
    Οταν ήμασταν μικρά παιδιά ποτέ δεν αναρωτιόμασταν η αμφισβητούσαμε την αλήθεια της πραγματικότητας...Την θεωρούσαμε το φυσικό μας σπίτι,κάτι το σταθερό και αναλλοίωτο,έχοντας άγνοια της προσκαιρότητας των πραγμάτων και του εαυτού μας...Τείνουμε να υπονομεύουμε την πραγματικότητα κάποιου πράγματος ή κάποιας σχέσης όταν το βλέπουμε ότι είναι εκτεθειμένο στην μεταβολή και την αλλοίωση...Ακόμα και του ίδιου του εαυτού μας...Δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι αλλάζει,ότι φθίνει και ότι θα πάψει κάποτε να υπάρχει,γι'αυτό και φαντασιωνόμαστε έναν εαυτό αναλλοίωτο και διαχρονικό που υπάρχει σε κάποια άλλη πραγματικότητα...Το είπες και μόνος σου...Δεν μπορείς να δεχτείς ότι πέρασαν τα χρόνια ανεντιστρεπτί και ότι δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω...Ούτε εγώ,δεν μπορώ να δεχτώ ότι σπατάλησα τα prime years μου εγκλωβισμένος στην απάθεια,την αμηχανία,την αναποφασιστικότητα,γι'αυτό και ως μηχανισμό άμυνας πλάθουμε μια εναλλακτική καλύτερη,που μας συμφέρει,που αφήνει χώρο για ελπίδα.
    Ποτέ δεν θα έχουμε την παραμικρή ιδέα για το ποιά είναι η πραγματική φύση των πραγμάτων φίλε μου, και αυτή η στιγμή της επιφάνειας,του πεσίματος της κουρτίνας που προσδοκούμε να βιώσουμε αφηρημένα στο μέλλον ή μετά θάνατον είναι μάλλον wishful thinking...To θέμα είναι να καταφέρουμε έστω και τώρα να κάνουμε αυτή την πραγματικότητα που μας δόθηκε λίγο πιο πραγματική για μας....Και αυτό γίνεται μέσω της ανθρώπινης επαφής και ΟΧΙ μέσω της σκέψης...Οι σκέψεις και η φαντασία μας αποπραγματοποιούν...Η ενσυναίσθηση και η ανθρώπινη ζεστασιά μας γειώνει.................Τι λέω και εγώ τώρα?...Ξύνω πληγές...και τσούζουν τόσο πολύ ρε γαμώτο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πραγματική VS Bιωματική ηλικία
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2017, 20:34
  2. ο σιγουρος τροπος για να ..............
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2014, 02:24
  3. ειμαι(σίγουρος) πλέον!
    By Castiel in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 10-07-2013, 15:47
  4. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  5. Υπάρχει πραγματική φιλία?
    By gemini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2007, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •