Ιδεοληψίες και έντονο άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Ιδεοληψίες και έντονο άγχος

    Καλησπέρα σας .. θα σας διηγηθώ και Εγώ την ιστορία μου και να ζητήσω συγνώμη αρχικά για το μεγάλο μήνυμα που θα ακολουθήσει ..
    τον τελευταίο καιρό λοιπόν βασανίζομαι με ιδεοληψίες σχετικά με την σεξουαλικότητα μου .. δηλαδή έχω την πεποίθηση ότι είμαι γκει .. όλο αυτό ξεκίνησε από το Σεπτέμβριο όπου ήμουν σε σχέση με μια κοπέλα από το καλοκαίρι .. στη προσπάθεια μας να έρθουμε σε σεξουαλικη επαφή Εγβ δεν είχα στύση και προφανώς δν έγινε τπτ . Αυτή έξαλλη άρχισε να γκρονοιαζει και να λέει ότι δεν την ικανοποιώ και ότι αν είμαι γκει να της πω μα μη χάνει τον χρόνο της .. εκείνη την στιγμή μου πέρασε αδιαφορο όλο αυτό δεν έδωσα σημασία και το άφησα .. την επόμενη μέρα που το σκέφτηκα όμως μου μπήκαν όλες αυτές οι ιδέες σχετικά με την σεξουαλικότητα μου .. κρύος ιδρώτας .. κρίσεις πανικού .. είχα να φάω - βδομάδα και να κοιμηθώ επίσης .. δεν μπορούσα να λειτουργήσω στη δουλειά μου καο στις σπουδές μου .. είχα βάλει τον ευατο μου σε διαδικασία τέτοια ώστε ουαν είμαι έξω να τεστάρω τον ευατο μου αν με ελκύουν οι άντρες .. προσπαθούσα να σκέφτομαι παλιότερες κοπέλες μου και στιγμές που είχαμε για να έχω στύση αλλά και πάλι τπτ.. δηλαδή στη προσπάθεια μου να μην ερεθιστώ με άντρες δεν μπορώ να ερεθιστώ με τπτ .. απευθύνθηκα σε ψυχολόγο και της είπα ακριβώς τι συνέβη .. να επισημάνω εδώ ότι από την παιδική μου ηλικία πάντα είχα ενδιαφέρον για γυναίκες .. είχα πάντα σεξουαλικη επιθυμία για γυναίκες και είχα έμπειριες και σχέσεις με γυναίκες .. δε μου είχε περάσει απ το μυαλό ποτέ τέτοια ιδέα .. μου είπε ότι μπορεί να κρύβεται κάτι ιδέοψυχαναγκαστικο πίσω απ όλο αυτό αλλά δεν είναι ώρα να βάλουμε ταμπέλα σε κάτι .. με το καιρό και μετά από κάποιες μέρες ( αρχές οκτωμβρη ) το σύμπτωμα εξαφανίστηκε .. στο μεσοδιάστημα οι σεξουαλικές μου επιδόσεις ήταν πάλι στα πάνω τους και όλα ήταν καλά .. με το νεο έτος όμως έγινε πάλι το ίδιο .. ξύπνησα ένα πρωί και πάλι οι ίδιες σκέψεις εμφανίστηκαν .. μόνες τους .. τα ίδια ακριβώς συμπτώματα .. κρίσεις άγχος .. στύση 0 .. να σημειώσω ότι στο μεσοδιάστημα είχα σταματήσει τις συνεδρίες με την ψυχολόγο μου ..ξέρω μεγάλο λάθος .. πλέον δυσκολεύομαι να λειτουργήσω στη καθημερινότητα μου .. ξυπναω και κοιμάμαι με το ίδιο άγχος .. πλέον φοβάμαι να βγω έξω Γτ αν το μάτι μου πέσει πάνω σε έναν άνδρα θα σκαλώσω και θα το κοιτάξω .. χωρίς να μου αρέσει αλλά θα τον κοιτάξω μήπως και ερεθιστώ η μήπως και δεν ερεθιστώ .. ξέρω πως μέσα ποιος είμαι και τι θέλω .. δεν ήθελα και δε θέλω να έχω ερωτικες επαφές με άνδρες .. δεν είχα αναπτύξει και ούτε θέλω να αναπτύξω .. απλά όλο αυτό δε με βοηθά να προχωρήσω στη ζωή μου .. μπορεί να το έχω υπέρ αναλύσει όλο αυτό στο κέφαλι μου καο να μη με αφήνει να προχωρήσει .. αν ημοθν ομοφυλόφιλος πιστεύω θα το ημέρα και μετά από τόσα χρόνια με επαφές με γυναίκες δε θα ξυπνούσα ένα πρωί και θα Ε έλεγα .. α είσαι γκει τελικά ..
    Αυτά από μένα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Μη δίνεις σημασία, ασχολείσου με ενδιαφέροντα, χόμπι και παρέες, βρες περισπασμούς για το μυαλό σου και θα φύγει μόνο του! Εγώ έχω συνεχείς ιδεοληψίες αλλά έμαθα με τον καιρό να τις αντιμετωπίζω έτσι και αυτός ο τρόπος πιάνει!

  3. #3
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μη δίνεις σημασία, ασχολείσου με ενδιαφέροντα, χόμπι και παρέες, βρες περισπασμούς για το μυαλό σου και θα φύγει μόνο του! Εγώ έχω συνεχείς ιδεοληψίες αλλά έμαθα με τον καιρό να τις αντιμετωπίζω έτσι και αυτός ο τρόπος πιάνει!
    Φίλε προσπαθώ και δυο δουλειές κάνω απ το πρωί μέχρι το βράδυ καο προσπαθώ να ξεχνιέμαι αλλά μόνο όταν κοιμάμαι καταφέρνω να τα ξεχνάω όλα .. αποφεύγω πλέον μερη με πολλούς άντρες .. η συζητήσεις που αφορούν άντρες και γκει .. μάλλον είμαι υπερβολικά ομοφοβικός τι να πω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε καλημέρα, δεν είσαι υπερβολικά ομοφοβικός. Αν ήσουν δεν θα απεφευγες συζητήσεις , θα τις αρχιζες ο ίδιος κράζοντας τους γκέι για να δείξεις τον ανδρισμό σου.
    Θεωρώ πως έχεις θέμα ταυτότητας, έχεις παραμελήσει τον εαυτό σου και έχεις χάσει την ευχαρίστηση της επιλογής, τι στόχους έχεις , πως θέλεις να ζεις κλπ. Με αποτέλεσμα το μυαλό σου να έχει φάει κόλλημα με αυτό το θέμα.
    Αν προσέξεις εδώ στο φόρουμ κι άλλοι το περνάνε αυτό. Δεν είναι τυχαία αυτή η ιδεοληψία.
    Το πρόβλημα δεν είναι αν ξέρεις πως είσαι γκέι ή οχι. Το πρόβλημα ειναι πως δεν ξερεις ποιος είσαι.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Φίλε καλημέρα, δεν είσαι υπερβολικά ομοφοβικός. Αν ήσουν δεν θα απεφευγες συζητήσεις , θα τις αρχιζες ο ίδιος κράζοντας τους γκέι για να δείξεις τον ανδρισμό σου.
    Θεωρώ πως έχεις θέμα ταυτότητας, έχεις παραμελήσει τον εαυτό σου και έχεις χάσει την ευχαρίστηση της επιλογής, τι στόχους έχεις , πως θέλεις να ζεις κλπ. Με αποτέλεσμα το μυαλό σου να έχει φάει κόλλημα με αυτό το θέμα.
    Αν προσέξεις εδώ στο φόρουμ κι άλλοι το περνάνε αυτό. Δεν είναι τυχαία αυτή η ιδεοληψία.
    Το πρόβλημα δεν είναι αν ξέρεις πως είσαι γκέι ή οχι. Το πρόβλημα ειναι πως δεν ξερεις ποιος είσαι.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω αφήσει τον ευατο μου μήνες τψρα και δεν κάνω πράγματα για εμένα πλέον .. μόνο δουλειά σπίτι δουλειά είμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για κάτσε βρε Gtzoun, μόλις πριν λίγες μέρες έγραψες για την τύπισσα που γνώρισες, κάνατε σεξ (και σου έστειλε μήνυμα ότι παλιά ήταν άντρας, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Δηλαδή μέχρι και πολύ πρόσφατα αποδείχτηκε ότι οι γυναίκες σε ελκύουν. Γιατί προσπαθείς να αποδείξεις στον εαυτό σου το αυτονόητο; Για μία κουβέντα που σου είπε κάποια το καλοκαίρι; Αν σου έλεγε "μπας κι είσαι φτερωτός ελέφαντας, αν είσαι να μας το πεις" θα σου κολλούσε ότι μπορεί να είσαι ελέφαντας με φτερά;

    Κάποιο κενό στην ψυχολογία σου και στην καθημερινότητά σου βρήκαν και χώθηκαν αυτές οι σκέψεις, καλά λένε από πάνω, εσύ ποιός είσαι δεν το ξέρεις;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για κάτσε βρε Gtzoun, μόλις πριν λίγες μέρες έγραψες για την τύπισσα που γνώρισες, κάνατε σεξ (και σου έστειλε μήνυμα ότι παλιά ήταν άντρας, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Δηλαδή μέχρι και πολύ πρόσφατα αποδείχτηκε ότι οι γυναίκες σε ελκύουν. Γιατί προσπαθείς να αποδείξεις στον εαυτό σου το αυτονόητο; Για μία κουβέντα που σου είπε κάποια το καλοκαίρι; Αν σου έλεγε "μπας κι είσαι φτερωτός ελέφαντας, αν είσαι να μας το πεις" θα σου κολλούσε ότι μπορεί να είσαι ελέφαντας με φτερά;

    Κάποιο κενό στην ψυχολογία σου και στην καθημερινότητά σου βρήκαν και χώθηκαν αυτές οι σκέψεις, καλά λένε από πάνω, εσύ ποιός είσαι δεν το ξέρεις;
    Προφανώς και ξέρω ποιος είμαι και τι θέλω .. έχω σκεφτεί την ζωή μου διαφορετικά σε σχέση με αυτό που περνάω τώρα .. απλά κοιμάμαι και ξυπναω με αυτό το άγχος και δε μπορώ να ανταπεξέλθω στη καθημερινότητα μου ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα κάτι πρέπει να κάνεις για να επαναφέρεις τη ζωή σου πιο κοντά σε αυτό που ονειρευόσουν. Για αρχή να ξαναδείς την ψυχολόγο υποθέτω.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Άρα κάτι πρέπει να κάνεις για να επαναφέρεις τη ζωή σου πιο κοντά σε αυτό που ονειρευόσουν. Για αρχή να ξαναδείς την ψυχολόγο υποθέτω.
    σίγουρα θα την δώ μέσα στη βδομ'αδα .. και απορώ γτ ειχα σταματησει τις συνεδρίες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    αυτό το θέμα είναι ξεκαθαρα ιψδ και κακως η ψυχολογος σου δεν το αναγνωρισε αμεσως θελει γνωσιακη ψυχοθεραπεια και Εrp ψαξε HOCD (ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ)και θα βρεις πολλά αρθρα και τους καλυτερος επιστημονες της Αμερικης να μιλουν γι αυτο και θα καταλαβεις τι σου συμβαινει

  11. #11
    Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    αυτό το θέμα είναι ξεκαθαρα ιψδ και κακως η ψυχολογος σου δεν το αναγνωρισε αμεσως θελει γνωσιακη ψυχοθεραπεια και Εrp ψαξε HOCD (ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ)και θα βρεις πολλά αρθρα και τους καλυτερος επιστημονες της Αμερικης να μιλουν γι αυτο και θα καταλαβεις τι σου συμβαινει
    Δεν ήθελε όπως είπε να βάλει μια ταμπέλα σε αυτό που έχω .. τώρα αν όντως πάσχω απι αυτό τι να πω οι συνεδρίες θα το δείξουν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    μα αν δεν βαλεις ταμπελα πως θα το αντιμετωπισεις σαν ψυχολογος, αλλιως πχ αντιμετωπιζεις μια ιδεοληψια ομοφυλοφιλιας που το ατομο δεν το θελει,και αλλιως ενα ομοφυλοφιλο ατομο που το θελει αλλα φοβαται να το αποδεχθει

  13. #13
    Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    μα αν δεν βαλεις ταμπελα πως θα το αντιμετωπισεις σαν ψυχολογος, αλλιως πχ αντιμετωπιζεις μια ιδεοληψια ομοφυλοφιλιας που το ατομο δεν το θελει,και αλλιως ενα ομοφυλοφιλο ατομο που το θελει αλλα φοβαται να το αποδεχθει
    Το θέμα με εμένα είναι ότι δε το θέλω όλο αυτό Γτ ποτέ μου δεν είχα αναπτύξει τέτοιες σκέψεις περί ομοφυλοφιλίας .. δεν ημοθν και ούτε είμαι απλά δε μπορώ να ξεκολλησω απ όλο αυτό

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    μα για αυτο εχεις ιψδ γιατι δεν το θελεις ολο αυτο

  15. #15
    Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    μα για αυτο εχεις ιψδ γιατι δεν το θελεις ολο αυτο
    Μήπως να αλλάξω ψυχολόγο και να απευθυνθώ σε κάποιον με γνώσεις στη γνωσιακή συμπεριφορά ;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έντονο αγχος
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2015, 20:01
  2. Έντονο αγχος και πανικός...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2013, 20:49
  3. έντονο άγχος
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-2013, 16:57
  4. Έντονο άγχος help..
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-07-2012, 12:54
  5. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 09:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •