Αρτηριακη πιεση κ αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109

    Αρτηριακη πιεση κ αγχος

    Ειναι 3 εβδομαδες περιπου που δεν πιστευω στα ματια μου. Η πιεση μου ηταν παντα τα τελευταια 2 χρονια στο 11.5-7.5 αντε βια 13.0-8.0 οταν ενιωθα τρελο αγχος. Πλεον γυρναω απο την δουλεια κ σημερα εσπασα ρεκορ βλεποντας 16.5-9.2!!!
    Χρειαστηκα 2 ωρες σχεδον μεχρι να ηρεμησω κ να την δω κατω απο 13.5-8.5.
    Ξεκινησα παλι εσιταλοπραμη εδω κ 3 ημερες, χωρις βεβαια καποιο ηρεμιστικο.

    Τι θα κανω ρε παιδια?? Δεν μπορω να βρω τι ειναι αυτο που με αγχωνει τοσο πολυ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Πρώτα πρώτα θα πρέπει να εξετάσεις εάν έχεις πρόβλημα πίεσης, με ένα 24 ωρο holder.
    Εάν είναι αρνητικό, τότε δεν έχεις πρόβλημα παθολογικο πίεσης.
    Με αυτό που κάνεις, μετρώντας κάθε τόσο την πίεση σου αγχωμένη, δεν πρόκειται να έχεις αξιόπιστο αποτέλεσμα!
    Η τιμες πίεσης έχουν άμεση σχέση με την ψυχολογικη διάθεση, και σποραδικές υψηλές ενδείξεις, δεν έχουν καμία δυσμενή επίπτωση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Κωστα, γνωριζω πολυ καλα πως ολο αυτο με εχει επηρεασει αρνητικα. Εχω φτασει στο σημειο να καθομαι μονος μου να μετραω την πιεση για 1 ωρα το βραδυ συνεχομενα. Μεχρι να την δω να ερχεται στα φυσιολογικα επιπεδα. Ειχα βαλει πριν 2 χρονια κ ο μ.ο ηταν 12.5 με 7.9. Εκ τοτε αλλαξα πολλες κακες συνηθειες, εβαλα την αθληση στο προγραμμα κ ως δια μαγειας επεσαν κ αλλο οι τοτε τσιμπημενες πιεσεις. Εχω καιρο που εχω να αθληθω, αλλα αυτο το χαλι δεν το περιμενα. Εχω εξαψεις κ αναψοκοκκινησματα που μαλλον ειναι απο το αγχος μου κ οχι απο την πιεση...
    Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Κωστα, γνωριζω πολυ καλα πως ολο αυτο με εχει επηρεασει αρνητικα. Εχω φτασει στο σημειο να καθομαι μονος μου να μετραω την πιεση για 1 ωρα το βραδυ συνεχομενα. Μεχρι να την δω να ερχεται στα φυσιολογικα επιπεδα. Ειχα βαλει πριν 2 χρονια κ ο μ.ο ηταν 12.5 με 7.9. Εκ τοτε αλλαξα πολλες κακες συνηθειες, εβαλα την αθληση στο προγραμμα κ ως δια μαγειας επεσαν κ αλλο οι τοτε τσιμπημενες πιεσεις. Εχω καιρο που εχω να αθληθω, αλλα αυτο το χαλι δεν το περιμενα. Εχω εξαψεις κ αναψοκοκκινησματα που μαλλον ειναι απο το αγχος μου κ οχι απο την πιεση...
    Δεν ξερω τι αλλο να κανω.
    τη ηλικια εχεις φιλε? 16 με 9,2 ειναι οκ... σε μια κατασταση ανχους.... σοβαρά να σου πω τι να κανεις???? πετα το πιεσόμετρο και μην κάθεσαι να ασχολείσαι με την πίεση σου...... δεν θα πάθεις τίποτα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    τη ηλικια εχεις φιλε? 16 με 9,2 ειναι οκ... σε μια κατασταση ανχους.... σοβαρά να σου πω τι να κανεις???? πετα το πιεσόμετρο και μην κάθεσαι να ασχολείσαι με την πίεση σου...... δεν θα πάθεις τίποτα...
    Θα συμφωνησω , οσο ασχολεισαι με την πιεση σου , τοσο θασχολειται κι αυτη με σενα ............απλα ηρεμησε ..... κι εγω οταν ειμαι σκασμενος , χτυπαω 15αρια στην συστολικιη ..... οταν ειχα καταστρεψει τοι τζιπ μου ( ατυχημα ) , ειχα επι 1 μηνα 15 πιεση .....αυτο το 2007 .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    τη ηλικια εχεις φιλε? 16 με 9,2 ειναι οκ... σε μια κατασταση ανχους.... σοβαρά να σου πω τι να κανεις???? πετα το πιεσόμετρο και μην κάθεσαι να ασχολείσαι με την πίεση σου...... δεν θα πάθεις τίποτα...
    Ειμαι 33 φιλε... Το βραδακι που ηρεμω βλεπω κατω απο 13-8 αλλα ολη την υπολοιπη μερα πρεπει να βαραω 15 κ 16??? Δεν θα αντεξει ετσι η καρδια..μ
    Θα μου πεις αλλοι κ αλλοι με χρονια υπερταση κ δεν επαθαν τπτ.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα συμφωνησω , οσο ασχολεισαι με την πιεση σου , τοσο θασχολειται κι αυτη με σενα ............απλα ηρεμησε ..... κι εγω οταν ειμαι σκασμενος , χτυπαω 15αρια στην συστολικιη ..... οταν ειχα καταστρεψει τοι τζιπ μου ( ατυχημα ) , ειχα επι 1 μηνα 15 πιεση .....αυτο το 2007 .....
    Το θεμα ειναι οτι ασχοληθηκα γιατι την ειδα τσιμπημενη, αλλιως δεν ασχολιομουν. Αραια κ που μετρουσα κ ημουν φανταστικος μεχρι κ πριν 2 μηνες. Κατω απο 12 συστολικη κ διαστολικη κατω απο 7.5 πολλες φορες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Ειμαι 33 φιλε... Το βραδακι που ηρεμω βλεπω κατω απο 13-8 αλλα ολη την υπολοιπη μερα πρεπει να βαραω 15 κ 16??? Δεν θα αντεξει ετσι η καρδια..μ
    Θα μου πεις αλλοι κ αλλοι με χρονια υπερταση κ δεν επαθαν τπτ.



    Το θεμα ειναι οτι ασχοληθηκα γιατι την ειδα τσιμπημενη, αλλιως δεν ασχολιομουν. Αραια κ που μετρουσα κ ημουν φανταστικος μεχρι κ πριν 2 μηνες. Κατω απο 12 συστολικη κ διαστολικη κατω απο 7.5 πολλες φορες!
    Παρόμοιο πρόβλημα είχα (και έχω και εγώ). Είσαι υπέρβαρος; Καπνίζεις; Πίνεις αλκοόλ; Εγώ έπινα μπορεί και 6 καφέδες την μέρα!!!! Μείωσα τον καφέ σε έναν τη μέρα και κάποιες φορές κανέναν. Περπάτημα. Καλύτερος ύπνος ο οποίος με βοήθησε να μειώσω το άγχος μου και να αντιμετωπίσω τα προβλήματα μου με ένα περισσότερο θετικό τρόπο σκέψης. Επίσης παίρνω Ω3 σε συμπλήρωμα, το οποίο με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Δοκίμασε να κάνεις κάποιες αλλαγές στην ζωή σου. Αν είσαι αγχώδης ως χαρακτήρας προσπάθησε να μειώσεις το άγχος σου. Πολλές φορές σε όλους μας η πίεση αυξάνεται σε συνάρτηση με το άγχος. Καλή δύναμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Κοιτα νομιζω ειμαι υπερβαρος αλλα δεν φαινεται (1.80-88kg). Καφεδες επινα εναν κ πλεον τον εκοψα. Τσιγαρα εκανα 2-3 μαξ 4 ολη την ημερα. Θα ξαναβαλω την ασκηση στο προγραμμα σιγουρα γιατι με ειχε βοηθησει.
    Οπως κ να εχει ειμαι αγχωδης πολυ, αλλα για ενα πολυ μεγαλο διαστημα ηταν under control.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Κοιτα νομιζω ειμαι υπερβαρος αλλα δεν φαινεται (1.80-88kg). Καφεδες επινα εναν κ πλεον τον εκοψα. Τσιγαρα εκανα 2-3 μαξ 4 ολη την ημερα. Θα ξαναβαλω την ασκηση στο προγραμμα σιγουρα γιατι με ειχε βοηθησει.
    Οπως κ να εχει ειμαι αγχωδης πολυ, αλλα για ενα πολυ μεγαλο διαστημα ηταν under control.
    Είμαστε σχεδόν ίδια περίπτωση. Είμαι 34 χρονών. 1.86 - 94kg. Για μεγάλο διάστημα το έλεγχα το άγχος μου (νόμιζα) μέχρι που μετά από μια μεγάλη κρίση πανικού και πίεση κοντά στο 16, επισκέφτηκα ψυχολόγο. Βοηθήθηκα πάρα πολύ. Βοηθήθηκα και στο θέμα του άγχους, αλλά και στο θέμα της υπέρτασης. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο πριν το άγχος εδραιωθεί ακόμα περισσότερο στην ζωή σου. Όλα αντιμετωπίζονται. Για μένα θεωρώ πως το 50% της θεραπείας μου σχετίζεται με την απόφαση μου να μιλήσω με ψυχολόγο. Επίσης παίρνω συμπλήρωμα μαγνησίου με βιταμίνη β6 και με βοήθησε και στο άγχος αλλά και στους χτύπους της καρδιάς, άρα και στην διαχείριση της υπέρτασης. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Πίστεψε με, με μικρές αλλαγές θα δεις μεγάλη βελτίωση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Εχω ξεκινησει κ συνεδριες. Την τριτη που μας ερχεται εχω την 3η. Ειναι νωρις ακομα ξερω, αλλα θελω τοσο πολυ να επιστρεψω εκει που ημουν....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Είμαστε σχεδόν ίδια περίπτωση. Είμαι 34 χρονών. 1.86 - 94kg. Για μεγάλο διάστημα το έλεγχα το άγχος μου (νόμιζα) μέχρι που μετά από μια μεγάλη κρίση πανικού και πίεση κοντά στο 16, επισκέφτηκα ψυχολόγο. Βοηθήθηκα πάρα πολύ. Βοηθήθηκα και στο θέμα του άγχους, αλλά και στο θέμα της υπέρτασης. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο πριν το άγχος εδραιωθεί ακόμα περισσότερο στην ζωή σου. Όλα αντιμετωπίζονται. Για μένα θεωρώ πως το 50% της θεραπείας μου σχετίζεται με την απόφαση μου να μιλήσω με ψυχολόγο. Επίσης παίρνω συμπλήρωμα μαγνησίου με βιταμίνη β6 και με βοήθησε και στο άγχος αλλά και στους χτύπους της καρδιάς, άρα και στην διαχείριση της υπέρτασης. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Πίστεψε με, με μικρές αλλαγές θα δεις μεγάλη βελτίωση.
    Τωρα πως εισαι με το θεμα πιεση?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Τωρα πως εισαι με το θεμα πιεση?
    Φίλε από την ώρα που πήρα μαγνήσιο, τα νεύρα και το άγχος υποχώρησαν πολύ. Η νοητική μου λειτουργία αυξήθηκε κατακόρυφα. Η πίεση μου είναι συνήθως 11.5 με 8. Μόνο προχθές που παρήγγειλα φαγητό από έξω και είχε πολύ αλάτι, ανέβηκε στο 13.5 με 9.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Ειχες ελλειψη στο μαγνησιο 'η πηρες ετσι κ αλλιως χωρις να γνωριζεις? Να φανταστω το γνωστο συμπληρωμα της σολγκαρ παιρνεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Ειχες ελλειψη στο μαγνησιο 'η πηρες ετσι κ αλλιως χωρις να γνωριζεις? Να φανταστω το γνωστο συμπληρωμα της σολγκαρ παιρνεις?
    Μου προτάθηκε να πάρω μαγνήσιο γιατί βοηθάει πολύ. Ζω στο εξωτερικό και στο περιβάλλον που εργάζομαι η λήψη συμπληρωμάτων μαγνησίου είναι πολύ διαδεδομένη. Παίρνω ένα συμπλήρωμα της τοπικής αγοράς που περιέχει και βιταμίνη β6. Στην αρχή έψαχνα της solgar, το γνωστό που λες και εσύ. Έκανα και εξετάσεις και έχω έλλειψη μαγνησίου. Ο παθολόγος που τις είδε μου είπε πως το 90% του πληθυσμού έχει έλλειψη μαγνησίου, λόγω των μοντέρνων διατροφικών συνθηκών. Η καφεΐνη επίσης ανεβάζει την αδρεναλίνη στον οργανισμό και αυτό μειώνει τα αποθέματα μαγνησίου. Τέλος επειδή εργάζομαι στο χρηματοοικονομικό τομέα, ειλικρινά στο λέω, παρατήρησα τεράστια βελτίωση στην συγκέντρωση και στην πνευματική μου διαύγεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Βασικά για να είμαι ειλικρινής δεν εργάζομαι τώρα. Απολύθηκα λόγω των κρίσεων πανικού. Όμως πολύ σύντομα θα ξανά εργαστώ.
    Και να σκεφτείς φίλε ότι όλα αυτά πυροδοτήθηκαν από μια τεράστια ερωτική απογοήτευση. Έφτασα να κάνω πίεση 18.5 με 11.
    Η ψυχολόγος με την οποία κάνω την ψυχοθεραπεία μου με βοήθησε πολύ. Και το μαγνήσιο με ανακούφισε πάρα πολύ. Παίρνω περίπου 250 mg την μέρα με το φαγητό για καλύτερη απορρόφηση (ειδικά με γιαούρτι το βράδυ το αποτέλεσμα είναι απίθανο).
    Τέλος από τον επόμενο μήνα θα αναγκαστώ να πάρω και συμπλήρωμα βιταμίνης D,διότι ο ήλιος εδώ είναι περιορισμένος. Στην Ελλάδα ευτυχώς δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Εύχομαι να βοηθηθείς και εσύ γιατί το άτιμο το άγχος έχει δυστυχώς τεράστιες επιπτώσεις στην ποιότητα της ζωής μας.
    Θα χαρώ να μάθω ότι έχεις καταφέρει να δεις βελτίωση.
    Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο, μπορείς να με ρωτήσεις. Καλή δύναμη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?
    By nikosjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2018, 12:31
  2. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 19:58
  3. Αγχος πολύ και πίεση ανεβασμένη
    By roulat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 17:04
  4. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 19:34
  5. πιεση
    By change in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-07-2011, 04:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •