Seroxat , αγχωδης διαταραχή με ιδεοληψιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 114
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209

    Seroxat , αγχωδης διαταραχή με ιδεοληψιες

    Καλησπέρα σε ολους .
    Μετά από 1 χρόνο διακοπής της αγωγής μου παρουσιαζω αγχωδη διαταραχή με ιδεοληψιες ,εμμονές ιδέες, φοβιες,ενοχiκες σκέψεις. Σε γενικές γραμμές είμαι για πέταμα.
    Πριν 3 χρόνια είχα 2 απανωτά καταθλιπτικα επεισόδια και για 2 χρόνια πήρα remeron και σιπραλεξ. Φούσκωσα σαν σαμπρελα αλλά έφυγε το μεγάλο πρόβλημα και τα συμπτώματα. Πέρυσι το καλοκαίρι σε συνεννόηση με τον γιατρό μου έκοψα τα φάρμακα και για ένα χρόνο δεν είχα συμπτώματα που να με ξαναφερουν στην αγωγή. Πέρασα ένα έντονο στρες στην τελευταία μου εξεταστική αλλά με λίγο ζαναξ την παλεψα και κατάφερα να πάρω το πτυχίο μου. Εδώ και ένα χρόνο κάνα και ψυχοθεραπεία που γενικά με βοηθά στην καθημερινότητα.
    Εδώ και 3 εβδομάδες έχω φρικάρει. Ξυπνάω με ταχυκαρδια το πρωί. Κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι να βγω έξω. Δεν θέλω να κάνω μπάνιο. Με χαζές αφορμες πχ μια λέξη που μου θυμίζει κάτι άσχημο παθαίνω κρίση πανικού. Πχ εχθές λέει μια γνωστή ότι θα ξεκινήσει γιογκα και σκέφτηκα ότι ένας τύπος που μου την έπεφτε κάνει γιόγκα η αδερφή του και με έπιασε κρίση πανικού. Μιλάμε για τέτοια κατασταση. Ή τις προάλλες μου είπε ο σύντροφος μου ένα σεξουαλικο κοπλιμεντο και εγώ ένιωσα ότι με λέει ανηθικη και έβαλα τα κλάματα. Αισθάνομαι άπειρες ενοχές ακόμα και αν με κοιτάξει κάποιος στον δρόμο ότι φταίω εγώ που με κοιτάει και δεν είναι σωστό.
    Η ψυχολόγος μου λέει ότι θα το ξεπεράσω μόνη μου.
    Ο ψυχίατρος μου έδωσε seroxat και ζαναξ για λίγο καιρό λέει.
    Δεν ξέρω τι να κάνω. Διαβάζω διαφορά για το σεροξατ. Δεν θέλω να ξαναγίνω και χοντρη . Προσπάθησα να μην τα πάρω αλλά χειροτερευω. Για να μην σκέφτομαι κοιμάμαι πολλές ώρες. Ασχολούμαι πολύ με το κινητό για να απασχόλω το κεφάλι μου. Τι λέτε για το seroxat? Να το πάρω?
    Μου είπε να πάρω ως 30 γραμμάρια σεροξατ. Δηλαδή να ξεκινήσω 3 μέρες 10
    Μετά 3 μέρες 20 και μετα 30. 3 φορές την μέρα δλδ 10 g ... και ως 3 ζαναξ την ημέρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Το πήρα δεν μπορώ να περιμένω άλλο . Δεν θα γίνω καλά δια μαγείας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Οταν τα κοβεισ παρε μαγνησιο βιταμινη ντε και κιου τεν αυτα που περιγραφεισ ειναι η χημεια που εμεινε και προσπαθησε να μειωσεισ τα πολυ επεξεργασμενα τροφιμα δε βοηθανε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Ευχαριστώ για την απάντηση.. όπως φαίνεται τα ξανάαρχίζω.... καμία ελπιδα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Πόσες μέρες κάνει να πιάσει το seroxat? Έχω παρανοησει. Όλη μέρα κάθομαι στο κρεβάτι και περιμένω. Κάποιος που το χει πάρει ας με βοηθήσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Tα ssri θέλουν ένα 20ήμερο για να δείξουν, συνήθως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Ερις ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μέχρι τότε μνημόσυνο ε? Θα μου πρότεινες να κοιτάξω για άλλη αγωγή να πάρω κι άλλες απόψεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Βασικά δεν υποστηρίζω γενικώς τη φαρμακοθεραπεία στις ψυχικές διαταραχές, αν και γνωρίζω πως δεν μπορείς να ξεκινάς και να σταματάς τη λήψη ψυχοφαρμάκων κατά το δοκούν. Σου προτείνω ψυχοθεραπεία, που από ότι διάβασα κάνεις και σε βοηθάει... Επί του πρακτέου εφόσον ξεκίνησες αγωγή, κάνε υπομονή να δεις πως θα σε πιάσει... έχεις λόγους να αμφιβάλεις για τον ψυχίατρο σου και την αγωγή που σου έδωσε;
    Όσο για το μνημόσυνο... στο χέρι σου είναι! Εννοώ πως χρειάζεται να δημιουργήσεις κίνητρα στον εαυτό σου για μα σηκωθεί απ το κρεβάτι, μόνο με τα χάπια δεν γίνεται...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Μισώ τα φάρμακα γιατί συνήθως οι παρενέργειες τους πολλές φορές με κάνουν χειρότερα. Πχ με remeron και σιπραλεξ πήρα 12 κιλά, φώναζαν στον ύπνο μου και η καθημερινότητα να παίρνω κάθε μέρα χάπια με έκανε να νιώθω πιο άρρωστη από ότι ήμουν. Όμως η αλήθεια είναι ότι είχα φτάσει στα όρια νευρικής ανορεξιας μέχρι να τα πάρω και επίσης είχα την εμμονή ιδέα ότι κάτι θα με τραβήξει και ακουσιως θα πηδηξω από το μπαλκόνι. Οπότε με τα φάρμακα σταμάτησαν αυτά. Αν μπορούσα μόνη μου δεν θα ξανάξεκινουσα αγωγή αλλά δυστυχώς φοβάμαι πως δεν υπάρχει άλλος δρόμος αυτή τη στιγμή. Φοβάμαι ότι ο οργανισμός μου θα σταματήσει να λειτουργεί από τους πόνους. Πλάτη, εντερο, βάρος στο στήθος,ταχυκαρδιες όλη μέρα και μουδιασμα στο κεφάλι. Αίσθηση ότι τρελαίνομαι και ότι καταστράφηκα για πάντα . Όλα αυτά με ψυχοθεραπεία? Άσε που λείπει όλο τον Αύγουστο η ψυχολόγος μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Βέβαια αν ξαναγίνω χοντρή θα αυτοπυρποληθω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Βέβαια αν ξαναγίνω χοντρή θα αυτοπυρποληθω...
    Τελικα η παχυνση ειναι η συνηθεστερη παρενεργεια των ψυχοφαρμακων ......

  12. #12
    Ρε παιδιά, εγώ παίρνω σταγόνες serpram 5 μηνες και είμαι ακόμα στα ίδια χάλια. Τι παίζει, πόσο πια υπομονή; 40mg σιταλοπράμης έχουν αυτά που παίρνω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Μισώ τα φάρμακα γιατί συνήθως οι παρενέργειες τους πολλές φορές με κάνουν χειρότερα. Πχ με remeron και σιπραλεξ πήρα 12 κιλά, φώναζαν στον ύπνο μου και η καθημερινότητα να παίρνω κάθε μέρα χάπια με έκανε να νιώθω πιο άρρωστη από ότι ήμουν. Όμως η αλήθεια είναι ότι είχα φτάσει στα όρια νευρικής ανορεξιας μέχρι να τα πάρω και επίσης είχα την εμμονή ιδέα ότι κάτι θα με τραβήξει και ακουσιως θα πηδηξω από το μπαλκόνι. Οπότε με τα φάρμακα σταμάτησαν αυτά. Αν μπορούσα μόνη μου δεν θα ξανάξεκινουσα αγωγή αλλά δυστυχώς φοβάμαι πως δεν υπάρχει άλλος δρόμος αυτή τη στιγμή. Φοβάμαι ότι ο οργανισμός μου θα σταματήσει να λειτουργεί από τους πόνους. Πλάτη, εντερο, βάρος στο στήθος,ταχυκαρδιες όλη μέρα και μουδιασμα στο κεφάλι. Αίσθηση ότι τρελαίνομαι και ότι καταστράφηκα για πάντα . Όλα αυτά με ψυχοθεραπεία? Άσε που λείπει όλο τον Αύγουστο η ψυχολόγος μου

    Ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά την κατάσταση του και τον εαυτό του. Εγώ σε κανένα επεισόδιο κατάθλιψης δεν υπέκυψα στα φάρμακα και θα προσπαθήσω να μην το κάνω ούτε στο μέλλον, αν ξαναβρεθώ σε παρόμοια φάση. Η συχνότητα που βλέπεις την ψυχολόγο σου έχει κάποια σημασία, αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει η δουλειά που θα κάνεις εσύ με τον εαυτό σου. Δεν είναι εύκολο, αλλά υπάρχει και αυτός ο δρόμος.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Καλησπέρα σε ολους .
    Μετά από 1 χρόνο διακοπής της αγωγής μου παρουσιαζω αγχωδη διαταραχή με ιδεοληψιες ,εμμονές ιδέες, φοβιες,ενοχiκες σκέψεις. Σε γενικές γραμμές είμαι για πέταμα.
    Πριν 3 χρόνια είχα 2 απανωτά καταθλιπτικα επεισόδια και για 2 χρόνια πήρα remeron και σιπραλεξ. Φούσκωσα σαν σαμπρελα αλλά έφυγε το μεγάλο πρόβλημα και τα συμπτώματα. Πέρυσι το καλοκαίρι σε συνεννόηση με τον γιατρό μου έκοψα τα φάρμακα και για ένα χρόνο δεν είχα συμπτώματα που να με ξαναφερουν στην αγωγή. Πέρασα ένα έντονο στρες στην τελευταία μου εξεταστική αλλά με λίγο ζαναξ την παλεψα και κατάφερα να πάρω το πτυχίο μου. Εδώ και ένα χρόνο κάνα και ψυχοθεραπεία που γενικά με βοηθά στην καθημερινότητα.
    Εδώ και 3 εβδομάδες έχω φρικάρει. Ξυπνάω με ταχυκαρδια το πρωί. Κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι να βγω έξω. Δεν θέλω να κάνω μπάνιο. Με χαζές αφορμες πχ μια λέξη που μου θυμίζει κάτι άσχημο παθαίνω κρίση πανικού. Πχ εχθές λέει μια γνωστή ότι θα ξεκινήσει γιογκα και σκέφτηκα ότι ένας τύπος που μου την έπεφτε κάνει γιόγκα η αδερφή του και με έπιασε κρίση πανικού. Μιλάμε για τέτοια κατασταση. Ή τις προάλλες μου είπε ο σύντροφος μου ένα σεξουαλικο κοπλιμεντο και εγώ ένιωσα ότι με λέει ανηθικη και έβαλα τα κλάματα. Αισθάνομαι άπειρες ενοχές ακόμα και αν με κοιτάξει κάποιος στον δρόμο ότι φταίω εγώ που με κοιτάει και δεν είναι σωστό.
    Η ψυχολόγος μου λέει ότι θα το ξεπεράσω μόνη μου.
    Ο ψυχίατρος μου έδωσε seroxat και ζαναξ για λίγο καιρό λέει.
    Δεν ξέρω τι να κάνω. Διαβάζω διαφορά για το σεροξατ. Δεν θέλω να ξαναγίνω και χοντρη . Προσπάθησα να μην τα πάρω αλλά χειροτερευω. Για να μην σκέφτομαι κοιμάμαι πολλές ώρες. Ασχολούμαι πολύ με το κινητό για να απασχόλω το κεφάλι μου. Τι λέτε για το seroxat? Να το πάρω?
    Μου είπε να πάρω ως 30 γραμμάρια σεροξατ. Δηλαδή να ξεκινήσω 3 μέρες 10
    Μετά 3 μέρες 20 και μετα 30. 3 φορές την μέρα δλδ 10 g ... και ως 3 ζαναξ την ημέρα
    Το έχω πάρει το σεροξατ, δεν είχα πρόβλημα με τα κιλά αλλα προσεχα γενικά, τις πρώτες μέρες κιόλας δεν είχα όρεξη να φάω.Βοηθάει στις ιδεοληψιες απλα εμένα μου έφερνε πολύ κουραση κ το άλλαξα με ένα πιο ενεργειακο.Είναι πως θα κάτσει σε κάθε οργανισμό το φάρμακο,αλλα θέλει υπομονή 4 βδομαδες τουλάχιστον.Μην νιώθεις ενοχές που παίρνεις αγωγή ,καποιοι άνθρωποι έχουν βρει τον εαυτό τους έτσι δεδομένου ότι αν σκέφτεσαι κ έτσι ενοχικα δεν αφήνεις το χαπι να κάνει τη θεραπεία του εύκολα.Θα συνελθεις, αν σε προβληματιζουν τα κιλά υπάρχουν κ αγωγες που δεν προκαλούν τόσο πρόβλημα , το ρεμερον είναι γνωστό ότι σε φουσκωνει , κ ότι προκαλεί υπνηλια.Υπομονή κ όλα θα γίνουν.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τελικα η παχυνση ειναι η συνηθεστερη παρενεργεια των ψυχοφαρμακων ......
    Καλέ μιλάμε έβγαλα κυτταρίτιδα και στα αυτιά! Εγώ που είμαι μια ζωή στα 47 με 50 κιλά είχα κοντεψει τα 60. Και πρόσεχα κιόλας. Στο τέλος απέκτησα κόμπλεξ με το σώμα μου. Γι αυτό έχω ξενερώσει με τις αγωγες. Εν τω μεταξύ ο ψυχίατρος μου είπε θα τα πάρω μόνο για 1.5 μήνα. Παίζει αυτό τώρα? Γιατί δεν νομίζω ότι κρατάει ποτέ τόσο λίγο μια αγωγή... αν τα κόψω στον 1.5 μήνα το πιο λογικό είναι να υποτροπιασω

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή...
    By Rouval in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-2017, 21:10
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 13:09
  3. Ιδεοληψίες, εμμονές και ΙΔΨ διαταραχή
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-2011, 17:14
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 01:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 12:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •