Είμαι απελπισμένος ,δεν ξέρω τι άλλο να κάνω !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Είμαι απελπισμένος ,δεν ξέρω τι άλλο να κάνω !

    Την μια σφίξιμο στο στήθος πνευμονολογο τίποτα ,χιόνια στα ματια θολούρα οφθαλμίατρο τίποτα, στομάχι καούρες πόνους γαστρεντερολογο τίποτα ,αιματολογικές τίποτα,εμβοες κάθε μέρα ωρλ μια ωτίτιδα τουλαχιστον βρήκαν κάτι ,αστάθειά πόνοι πίεση πλάτη και αυχένα νευρολόγο τίποτα φυσιολογικά .Εχω πειστεί οτι έχω κάτι στον εγκέφαλο αλλά Φεν μου γράφουν μαγνητική,η αξονική που εκανα πριν 3 χρόνια δεν με καλύπτει ρε παιδιά ....ο νευρολόγος είπε οτι ήρθε η ωρα για ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να το πιστέψω οτι όλα είναι απο την άρρωστοφοβεια δεν γίνεται ποτε θα βρω τι έχω κουραστικά να ψάχνω τοσα χρόνια .Απλα ήθελα να τα πω κάπου για αλλη μια φορά

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Την μια σφίξιμο στο στήθος πνευμονολογο τίποτα ,χιόνια στα ματια θολούρα οφθαλμίατρο τίποτα, στομάχι καούρες πόνους γαστρεντερολογο τίποτα ,αιματολογικές τίποτα,εμβοες κάθε μέρα ωρλ μια ωτίτιδα τουλαχιστον βρήκαν κάτι ,αστάθειά πόνοι πίεση πλάτη και αυχένα νευρολόγο τίποτα φυσιολογικά .Εχω πειστεί οτι έχω κάτι στον εγκέφαλο αλλά Φεν μου γράφουν μαγνητική,η αξονική που εκανα πριν 3 χρόνια δεν με καλύπτει ρε παιδιά ....ο νευρολόγος είπε οτι ήρθε η ωρα για ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να το πιστέψω οτι όλα είναι απο την άρρωστοφοβεια δεν γίνεται ποτε θα βρω τι έχω κουραστικά να ψάχνω τοσα χρόνια .Απλα ήθελα να τα πω κάπου για αλλη μια φορά

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φίλε Γιάννη.
    Την απάντηση στο τι να κάνεις σου την έχει ήδη δώσει ο νευρολόγος. Μην φοβάσαι τον ψυχίατρο. Είναι επιστήμονας ο οποίος θα σου δώσει σίγουρα λύση στο πρόβλημα σου, το οποίο από ότι περιγράφεις δεν είναι παθολογικό αλλά σχετίζεται με άγχος - φοβίες. Αυτά τα θέματα όσο νωρίτερα τα αντιμετωπίζεις, τόσο ποιο εύκολα τα ξεπερνάς.
    Η απόφαση μου να επισκεφτώ ψυχίατρο και παράλληλα ψυχολόγο ήταν το μεγαλύτερο βήμα που με οδήγησε στην σταδιακή ανακούφιση των συμπτωμάτων. Εμπιστέψου την επιστήμη και όλα θα πάνε καλά. Μην το αναβάλλεις.

  3. #3
    Ναι αλλά βγαινω εξω και δεν μπορω να περπατησω νιωθω οτι πέσω δεν γινεται να είναι όλα απο το άγχος πάντως σε ψυχίατρο θα πάω

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Την μια σφίξιμο στο στήθος πνευμονολογο τίποτα ,χιόνια στα ματια θολούρα οφθαλμίατρο τίποτα, στομάχι καούρες πόνους γαστρεντερολογο τίποτα ,αιματολογικές τίποτα,εμβοες κάθε μέρα ωρλ μια ωτίτιδα τουλαχιστον βρήκαν κάτι ,αστάθειά πόνοι πίεση πλάτη και αυχένα νευρολόγο τίποτα φυσιολογικά .Εχω πειστεί οτι έχω κάτι στον εγκέφαλο αλλά Φεν μου γράφουν μαγνητική,η αξονική που εκανα πριν 3 χρόνια δεν με καλύπτει ρε παιδιά ....ο νευρολόγος είπε οτι ήρθε η ωρα για ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να το πιστέψω οτι όλα είναι απο την άρρωστοφοβεια δεν γίνεται ποτε θα βρω τι έχω κουραστικά να ψάχνω τοσα χρόνια .Απλα ήθελα να τα πω κάπου για αλλη μια φορά

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έχεις φοβία ότι έχεις κάτι συγκεκριμένο και σου βγαίνουν όλα αυτά , πέρασες κάτι δύσκολο κλπ ; Επίσης επιτελούς βλέπω κάποιον να λέει ότι έχει καούρες ... μπορείς να μ πεις τι ακριβώς ένιωθες ; Γτ εδώ Κ ποοοσο καιρό έχω καούρα και σε κάποιες περιόδους και πόνο στο στομάχι . Την καούρα την νιώθω κυρίως στον λαιμό - ψηλά στον οισοφάγο. Έχω πολλά από αυτά που περιγράφεις , κάθε μέρα βρίσκω από μόνη μου κάτι δίνω λιγότερη σημασία σε κάτι άλλο την άλλη μέρα βρίσκω κάτι αλλπ
    Κλπ κλπ. Υποφέρω από πονοκέφαλους, καούρες , γαστρεντερολόγικα προβλήματα. Το χειροτερο είναι ότι ενώ σε κάποιες φάσεις λέω είμαι
    Καλά εμφανίζεται κάτι στα καλά καθούμενα και αιντε πάλι από την αρχή. Δεν θέλω να πάω σε ψυχολόγο η ψυχίατρο. Νομίζω είμαι καλά αλλά μέσα μου ξέρω ότι δεν είμαι

  5. #5
    Το μονο πουνκσεφτομαι κάθε μέρα είναι η υγεία μου τίποτε άλλο καούρες είχα όταν έτρωγα και είχα πολύ γρήγορα κορεσμό και έχασα και πολλα κιλά λόγω οτι δεν έτρωγα τώρα είμαι καλά σε αυτό το θέμα αλλά έχω παλι σφιξιματα και παλινδρομιση αστα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Γιαννο ολα στο μυαλο ειναι φιλε!!! Δεν φανταζεσαι τι παοχνιδια παιζει!!! Στα αρχικα μου σταδια που ευτυχως το προλαβα, παιζει 3 φορες την εβδομαδα να ημουν καρδιολογο! Μια ταχυκαρδιες, μια να μην μπορω να σηκωθω απο κρεβατι, μια να μην εχω δυναμη να φαω, εχασα 20 κιλα, εβαλα την ασκηση στο προγραμμα μου, χτυπησα το αντικαταθλιπτικο μου κ συνηλθα!!!
    Ειχα παει διακοπες καλοκαιρι του 16 κ βγηκα απο τις 10μερες την μια για μπανιο!!! Δες το αλλιως γιατι ειναι κριμα κ αν κρινω απο το 98 που εχεις στο nick, εισαι πολυ μικρος για να τρως ζορια! Η ζωη ειναι πολυ πιο ωραια αποτι νομιζεις!

  7. #7
    Από ότι φαίνεται το θέμα είναι ψυχολογικό και όχι σωματικό. Από τη στιγμή που αποφάσισες ότι θα πας σε ψυχίατρο, θα λυθεί.

  8. #8
    Κάπως καποτε πρέπει να πιστώ οτι ειναι ψυχολογικό θα πάω σε ψυχίατρο και θέλω να ξεκίνησω και εγώ γυμναστήριο εύχομαι να έρθουν καλύτερες μερες

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Γαστρεντερολογο για γαστροσκοπηση πηγες; Η γαστρίτιδα μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα καρδιολογικά.

  10. #10
    Νομίζω πως είπε ότι πήγε κι εκεί αλλά δεν του βρήκανε τίποτα.

  11. #11
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Το μονο πουνκσεφτομαι κάθε μέρα είναι η υγεία μου τίποτε άλλο καούρες είχα όταν έτρωγα και είχα πολύ γρήγορα κορεσμό και έχασα και πολλα κιλά λόγω οτι δεν έτρωγα τώρα είμαι καλά σε αυτό το θέμα αλλά έχω παλι σφιξιματα και παλινδρομιση αστα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και εγώ.. φοβάμαι να κάνω πράγματα μήπως και κάτι πάθω και γίνω χειρότερα η κάτι τέτοιο... Μα σε ρωτήσω .. δηλαδή πηγές σε γαστρεντερολόγο και σου είπε ότι είναι δυνατόν να υπάρξουν καούρες από το άγχος ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Σχετικά με τις καούρες και τις στομαχικές ενοχλήσεις, θέλω να αναφέρω την εμπειρία μου.
    Είχα στομαχικές ενοχλήσεις και καούρες για χρόνια. Με το που άρχισα ψυχοθεραπεία και έχοντας καταφέρει να σημειώσω μια πρόοδο στην διαχείριση του άγχους μου, οι ενοχλήσεις σταμάτησαν. Όταν επισκέφτηκα ψυχίατρο, μου είπε πως είναι ένα πολύ σύνηθες σύμπτωμα οι στομαχικές ενοχλήσεις ή οι εντερικές περιπλοκές (δυσκοιλιότητα) στις αγχώδεις διαταραχές.
    Όταν είσαι αγχωμένος, δεν μασάς καλά την τροφή σου και καταπίνεις πολύ αέρα, το οποίο οδηγεί σε ενοχλήσεις.
    Επειδή πριν κάποια χρόνια επισκέφτηκα γαστρεντερολόγο, μου είπε πως όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο στομάχι ο πόνος είναι πολύ έντονος. Θυμάμαι ότι μου είχε πει να διαχειριστώ καλύτερα το άγχος μου και να τρώω με ηρεμία, μασόντας καλά την τροφή μου.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Και εγώ.. φοβάμαι να κάνω πράγματα μήπως και κάτι πάθω και γίνω χειρότερα η κάτι τέτοιο... Μα σε ρωτήσω .. δηλαδή πηγές σε γαστρεντερολόγο και σου είπε ότι είναι δυνατόν να υπάρξουν καούρες από το άγχος ;
    Εννοείται όταν αγχωνεσαι αυξάνεται η παραγωγη γαστρικού οξεως ...μα καλά οι καούρες είναι πολύ συχνές σε άγχος πάντως αν σε ταλαιπωρούν καλύτερα να πας σε ενα γιατρο

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γαστρεντερολογο για γαστροσκοπηση πηγες; Η γαστρίτιδα μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα καρδιολογικά.
    Ναι είχα παει

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Εννοείται όταν αγχωνεσαι αυξάνεται η παραγωγη γαστρικού οξεως ...μα καλά οι καούρες είναι πολύ συχνές σε άγχος πάντως αν σε ταλαιπωρούν καλύτερα να πας σε ενα γιατρο

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    δεν το ηξερα...οτι ειναι απο το αγχος, ναι θα παω σε γαστρεντερολογο λογικα...εσυ τι φοβασαι ακριβως οτι εχεις;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι αλλο να κανω..
    By nikolinos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 34
    Last Post: 22-01-2019, 13:11
  2. Δεν ξερω τι αλλο να κανω...
    By xristoforos28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 06-02-2018, 16:19
  3. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 16:03
  4. Είμαι απελπισμένος
    By Noname30 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-06-2012, 00:20
  5. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ...................................
    By red in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 18-10-2011, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •