Λευκη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Λευκη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352

    Λευκη

    Καλησπερα σε ολους ,
    Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας η γνωστος του ειχε / εχει λευκη ....και φυσικα εαν εχει καποια θαραπεια να προτεινει για αυτο .
    Το θεμα το ανοιξα εδω καθως το συγκεκριμενο προβλημα δημιουργει πολυ ανχος στο ατομο που το εχει σε σημειο να μην θελει να βγει εξω απο το σπιτι ...
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ο παππουσ μου κι εγω ειμασταν αγροτεσ απο τον ηλιο δε μαυριζουμε δεν ειναι λευκη ειναι φυσιολογικο αν τριαντα χρονια σε βαραει ηλιοσ ο παππουσ μου ηταν πιο ασπροσ και οι δυο δεν εχουμε κατι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Στην Κούβα λέγεται πως υπάρχει μία θεραπεία.Επίσης τα τελευταία χρόνια και στην Ελλάδα κάνουν κάποιες θεραπείες με Laser.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    2
    Καλησπέρα,
    έχω λεύκη 7 χρόνια. Γενικά δε γνωρίζω να υπάρχει κάποια θεραπεία. Προσωπικά προσπαθώ να ελέγχω το άγχος που δημιουργείται με άλλες δραστηριότητες (όπως με το να ασχοληθώ με το κατοικίδιό μου). Μπορεί να υπάρχουν περίοδοι που να περιορίζεται και άλλες που να επεκτείνεται και να δημιουργούνται καινούρια σημάδια. Γενικά το να μη θέλεις να βγεις από το σπίτι το έχω και εγώ, Ιδικά την περίοδο του καλοκαιριού που η διαφορά είναι εντονότερη. Παρόλα αυτά καθένας το αντιμετωπίζει με τον τρόπο του. Γενικά συνίσταται η χρήση αντηλιακού όλο το χρόνο με υψηλό δείκτη προστασίας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Στην Κούβα λέγεται πως υπάρχει μία θεραπεία.Επίσης τα τελευταία χρόνια και στην Ελλάδα κάνουν κάποιες θεραπείες με Laser.
    Μπορείτε να πείτε αναλυτικά πώς να το αντιμετωπίσετε? the backrooms

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας η γνωστος του ειχε / εχει λευκη ....και φυσικα εαν εχει καποια θαραπεια να προτεινει για αυτο .
    Όσον αφορά την ιατρική προσέγγιση, μπορείς να διαβάσεις τι γράφει η Mayo Clinic πάνω σ' αυτό. Όπως βλέπεις δεν υπάρχει συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή, τα αποτελέσματα είναι απρόβλεπτα ενώ ορισμένες μέθοδοι αντιμετώπισης είναι επεμβατικές και μπορεί να υπάρξουν σοβαρές παρενέργειες.

    Η άλλη εναλλακτική είναι το «εργαστήριο της φύσης». Σε βιβλία όπως αυτό θα δεις ότι το έμβρεγμα από οφθαλμούς πλατάνου μπορεί να βοηθήσει (κυρίως στην ανάσχεση της νόσου αλλά όχι απαραίτητα στη θεραπεία), ειδικά σε πιο νεαρές ηλικίες. Η μέθοδος αυτή είναι εντελώς ασφαλής και χωρίς παρενέργειες, αφού τα εμβρέγματα δεν είναι φάρμακα, αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις τα προϊόντα αυτά στην περιοχή σου. Στην ανάγκη μπορείς να συμβουλευτείς έναν φυσικοπαθητικό γιατρό (naturopathic doctor). Το άλλο μεγάλο βιβλίο είναι γραμμένο από γιατρό αυτής της ειδικότητας και μιλάει, ανάμεσα σε πολλά άλλα, και για τη λεύκη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •