Ζαλάδα - Ίλιγγος! Ειναι υποχονδρίαση; Η θα πάθω κατι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Ζαλάδα - Ίλιγγος! Ειναι υποχονδρίαση; Η θα πάθω κατι;

    Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συμβαίνει εδώ και δυο μήνες.
    Ξαπλώνω ζαλίζομαι(ελαφρώς βεβαια μετά απο λίγα δευτερόλεπτα περνάει), σηκώνομαι το ίδιο, αν κάτσω σε λίγο περίεργη στάση το κεφάλι παθαίνω το ίδιο.
    Γενικώς το παθαίνω πολύ μέσα στη μέρα.
    Και υπάρχουνε στιγμές που το νιώθω για δευτερόλεπτα έντονα και πανικοβάλομαι.
    Να πω πως μια φορά στους 6 μήνες περίπου με πιάνει ίλιγγος θέσης όπου με κάποιες ειδικές ασκήσεις που μου έδειξε ωριλάς περνάει. (ο ιλιγγος θέσης)
    Ο αυχένας μου είναι γεμάτος εκφυλιστικές αλλιώσεις (άλατα) και πονάει συχνά πυκνά. Έχω συχνά τάση για εμετό.
    Και σκέφτομαι: Εϊναι άγχος; Διότι από ότι κατάλαβα αγχόνομαι πολύ.
    Μια εξέταση σε ωριλά θα με πείσει. Απλά ρε παιδιά είναι τόσο ελαφριά τα συμπτώματα (τα οποία μου φέρνουν αρκετή δυσκολία στη καθημερηνότητα μου και πανικό ότι θα ζαλιστώ και θα λιποθυμήσω και οτι θα παιθανω κλπ), θα φανούν στην εξέταση αν όντως έχω ίλιγγο;
    Προσπάθησα να τα γράψω όσο πιο κατανοητά μπορώ. Σας ευχαριστώ!
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συμβαίνει εδώ και δυο μήνες.
    Ξαπλώνω ζαλίζομαι(ελαφρώς βεβαια μετά απο λίγα δευτερόλεπτα περνάει), σηκώνομαι το ίδιο, αν κάτσω σε λίγο περίεργη στάση το κεφάλι παθαίνω το ίδιο.
    Γενικώς το παθαίνω πολύ μέσα στη μέρα.
    Και υπάρχουνε στιγμές που το νιώθω για δευτερόλεπτα έντονα και πανικοβάλομαι.
    Να πω πως μια φορά στους 6 μήνες περίπου με πιάνει ίλιγγος θέσης όπου με κάποιες ειδικές ασκήσεις που μου έδειξε ωριλάς περνάει. (ο ιλιγγος θέσης)
    Ο αυχένας μου είναι γεμάτος εκφυλιστικές αλλιώσεις (άλατα) και πονάει συχνά πυκνά. Έχω συχνά τάση για εμετό.
    Και σκέφτομαι: Εϊναι άγχος; Διότι από ότι κατάλαβα αγχόνομαι πολύ.
    Μια εξέταση σε ωριλά θα με πείσει. Απλά ρε παιδιά είναι τόσο ελαφριά τα συμπτώματα (τα οποία μου φέρνουν αρκετή δυσκολία στη καθημερηνότητα μου και πανικό ότι θα ζαλιστώ και θα λιποθυμήσω και οτι θα παιθανω κλπ), θα φανούν στην εξέταση αν όντως έχω ίλιγγο;
    Προσπάθησα να τα γράψω όσο πιο κατανοητά μπορώ. Σας ευχαριστώ!
    Καλησπέρα!!
    Όπως το ακούω μου κάνει για αυχενικό, φέρνει και ίλιγγο και ζαλάδες.
    Μεμονωμένα οι ζαλάδες μπορεί να οφείλονται σε άγχος, αν νιώθεις ότι γυρίζει το κεφάλι σου μέσα και δεν βλέπεις τα πράγματα να γυρίζουν.
    Πάντως και το αυχενικό μπορεί Μα οφείλεται σε άγχος. Μην πανικοβαλεσσαι, να σκέφτεσαι ότι το έχεις πάθει τόσες φορές και το προσπερνάς!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για μενα ολα στο αγχος ωφειλονται .............. το αυχενικο εχει και πονο , ειχε η αδελφη μου λογω κακης στασης οταν καθοταν.....ο εμετος ειναι ενδειξη αγχους ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    θέλω να γυρίσω τώρα όλη την γη.....!!!!!!

    πέρα από την πλακα... όλη μέρα ζαλίζομαι αλλα βαρέθηκα να ασχολούμαι... ότι και να κάνω ζαλίζομαι... δεν ύπαρxει αιτια... εε εγώ είμαι χαλαρός..... δεν αγχώνομαι πλέον... λέω σιγά... κάνω ότι έκανα και πριν... καπνίζω περνάω καλά και ας ζαλίζομαι..... απλά μην ασχολείστε με τα συμτώματα σας και σιγά σιγά θα νιώσετε καλύτερα... ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ακη γαμα γτ χανομαστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    θέλω να γυρίσω τώρα όλη την γη.....!!!!!!

    πέρα από την πλακα... όλη μέρα ζαλίζομαι αλλα βαρέθηκα να ασχολούμαι... ότι και να κάνω ζαλίζομαι... δεν ύπαρxει αιτια... εε εγώ είμαι χαλαρός..... δεν αγχώνομαι πλέον... λέω σιγά... κάνω ότι έκανα και πριν... καπνίζω περνάω καλά και ας ζαλίζομαι..... απλά μην ασχολείστε με τα συμτώματα σας και σιγά σιγά θα νιώσετε καλύτερα... ;)
    Και εγώ βαρέθηκα να ασχολούμαι. Εφόσον όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές, ούτε ίλιγγο έχω ούτε κάτι χαμηλό στο αίμα μάλλον είναι ψυχολογικό.
    Και να σου πω την αλήθεια όταν ασχολούμαι με κάτι πχ όταν οδηγώ δεν έχω τίποτα γιατί δεν το σκέφτομαι και επικεντρώνομαι σε αυτό που κάνω
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  7. #7
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    θέλω να γυρίσω τώρα όλη την γη.....!!!!!!

    πέρα από την πλακα... όλη μέρα ζαλίζομαι αλλα βαρέθηκα να ασχολούμαι... ότι και να κάνω ζαλίζομαι... δεν ύπαρxει αιτια... εε εγώ είμαι χαλαρός..... δεν αγχώνομαι πλέον... λέω σιγά... κάνω ότι έκανα και πριν... καπνίζω περνάω καλά και ας ζαλίζομαι..... απλά μην ασχολείστε με τα συμτώματα σας και σιγά σιγά θα νιώσετε καλύτερα... ;)
    σωστος ο ακης, τρωγομαστε με τα ρουχα μας στο τελος ειμαστε και χαμενοι!!!

  8. #8
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Και εγώ βαρέθηκα να ασχολούμαι. Εφόσον όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές, ούτε ίλιγγο έχω ούτε κάτι χαμηλό στο αίμα μάλλον είναι ψυχολογικό.
    Και να σου πω την αλήθεια όταν ασχολούμαι με κάτι πχ όταν οδηγώ δεν έχω τίποτα γιατί δεν το σκέφτομαι και επικεντρώνομαι σε αυτό που κάνω
    Καθε χρονο κανω τις ιδιες εξετασεις, και καθε χρονο δεν μου φευγει απο το μυαλο .... χαχαχα, σιγουρα κατι εχω λεω αλλα δεν το βρησκουν!! ...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Kαι εγω ζαλαδες πονοκεφαλο...Ολοι λενε ψυχοσωματικο!Μα ολη μερα??Το ξεπερασε κανεις?Ο νευρολογος μου μιλησε για αγωγη με αγχολυτικα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by rose45 View Post
    Kαι εγω ζαλαδες πονοκεφαλο...Ολοι λενε ψυχοσωματικο!Μα ολη μερα??Το ξεπερασε κανεις?Ο νευρολογος μου μιλησε για αγωγη με αγχολυτικα
    αφού όλοι σου το λένε (υποθέτω το όλοι περιλαμβάνει και τους γιατρούς στους οποίους απευθύνθηκες) γιατί δεν ασχολείσαι και με το ψυχολογικό κομμάτι λίγο; Δοκίμασε κάποια αγωγή και δες πως θα πάει. Από το να κάθεσαι να το σκέφτεσαι και να το ζεις ολημερίς και αποβραδίς χωρίς να υπάρχει πρόοδος, καλύτερο μου φαίνεται.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. Τι είναι αυτή η ζαλάδα πάλι;;
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 16
    Last Post: 29-10-2016, 09:31
  2. Ίλιγγος και ζαλάδα
    By Interferon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-02-2016, 00:33
  3. ΦΟΒΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΑΝ ΒΓΩ ΕΞΩ
    By Xristakos 2 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 18
    Last Post: 24-11-2014, 21:02
  4. πολλα χαπια αδυνατισματος θα παθω κατι?
    By kellyjo92 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2013, 06:19
  5. Άρρωστο φοβίες / φοβία ότι θα παθω κάτι...
    By Cookie21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 23-02-2012, 02:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •