Εμπειρία από στρατό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100

    Εμπειρία από στρατό

    Γεια σας! Εχω ποσταρει σε αυτη την ενοτητα και ξαναποσταρω σχεδον το ιδιο πραγμα.
    Θελω να μου μειτε εμπειριες και να μου δωσετε συμβουλες, οποιος γνωριζει, για το πως περασαν μεσα στο στρατο με κρισεις πανικου ή καταθλιψη...???
    Θα μου ηταν πολυ χρησιμο. Ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Γεια σας! Εχω ποσταρει σε αυτη την ενοτητα και ξαναποσταρω σχεδον το ιδιο πραγμα.
    Θελω να μου μειτε εμπειριες και να μου δωσετε συμβουλες, οποιος γνωριζει, για το πως περασαν μεσα στο στρατο με κρισεις πανικου ή καταθλιψη...???
    Θα μου ηταν πολυ χρησιμο. Ευχαριστω!
    Καλημέρα, έχεις να.γνωρίσεις τοσα νεα άτομα και νέες καταστάσεις που ακ δεν αφήσεις το μυαλό σου να υπερβάλλει δεν θα πάθεις ούτε μια... ειχα 3 χρονια κρίσεις πανικού ,3 μήνες ναυτικο.ουτε μια.φορά

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    Γεια σου leonardo εγω υπηρετησα στο στρατο με διαγνωση σχιζοφρενεια και με νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη βεβαια οταν περασα απο τον ψυχιατρο του στρατου την πρωτη μερα που περναγαμε απο γιατρους για να καθορισουμε το ι μας.δεν του ανεφερα οτι νοσηλευτηκα και του ειπα οτι ειμαι λειτουργικος αφου του ειπα τι σπουδες τελειωσα μετα την παθηση ,οτι παιρνω τα φαρμακα μου ανελλιπως κα οτι θελω να υπηρετησω και με εγραψε ι4 αοπλο λογω ψυχωσικης συνδρομης υπο φαρμακευτικη αγωγη.το κεντρο που πηγα ηταν απο τα δυσκολοτερα στην Ελλαδα δεν θα αναφερω ποιο ηταν για να προστατεψω το προσωπικο μου απορρητο στο διαδικτυο και καθησα στο κεντρο 25 ημερες σε θαλαμο με πανω απο 60 φανταρους μεσα με κρεβατια πανω- κατω εγω ευτυχως κοιμομουν στο κατω κρεβατι μας βαλαν με αλφαβητικη σειρα στους θαλαμους αλλα και στα κρεβατια.τα φαρμακα μου τα επαιρνα ανελλιπως αλλα κρυφα απο τους αλλους στρατιωτες πηγαινα στην τουαλετα καθε βραδυ για να τα παρω.επειδη ομως ελεγχουν τις αποσκευες για το αν εχεις φαρμακα ναρκωτικα μαχαιρια και τα λοιπα τα φαρμακα τα εβαλα σε ενα φακελο και τα ειχα μεσα στο πορτοφολι μου που ηταν το μονο που δεν ελεγξαν.οφειλω να πω οτι δυσκολευτηκα πολυ στο κεντρο μιας και ηταν απο τα δυσκολοτερα στην Ελλαδα και οταν βλεπαμε εποπ ή αλλον ανωτερο επρεπε να σηκωνομαστε να βαραμε προσοχη στο προαυλιο δεν μας αφηναν να πηγαινουμε και πηγαιναμε οταν ειχαμε συγκεντρωσεις που φωναζαν τα ονοματα το βραδυ για τις υπηρεσιες την επομενη μερα σε διαφορα ποστα οπως μαγειρεια κτλ.εκανα αρκετα θαλαμοφυλικια αλλα ξενυχταγα για να φυλαω δυο ωρες το βραδυ τον θαλαμο μπορει να ηταν 2 με 4 το πρωι εκανα αρκετες αγγαρειες πανω απο τις δυναμεις μου οπως να καθαριζω καδους σκουπιδιων με νερο και σαπουνι, να μαζευω πευκοβελονες στο στρατοπεδο μεσα,να μαζευω σκουπιδια εξω απο το στρατοπεδο, να καθαριζω τουαλετες και να σφουγγαριζω , να κουβαλαω φαγητα δικα μας που ειχαν περισσεψει ,να τα πεταω στα σκουπιδια και να πλενω τις κατσαρολες τις τεραστιες.γενικα δυσκολευτηκα παρα πολυ στο κεντρο .τα δερματικα μου χειροτερεψαν παρα πολυ και ειχα αρκετο αγχος, παρολο που ημουν γιωτας με σοβαρη παθηση που αλλοι με την ιδια παθηση με μενα θα ειχαν παρει απαλλαγη με πιεσαν αρκετα πολυ στο κεντρο και στη μοναδα που πηγα αργοτερα.
    Last edited by Mrgilleas; 10-08-2018 at 03:05.

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    ενας Θεος ξερει πως την παλεψα και δεν υποτροπιασα αλλα απο την αλλη δεν μου εμεινε απωθημενο να μην παω και στις παρεες μου οταν με ρωτανε για στρατο τους λεω με καμαρι οτι πηγα δεν θα μου αρεσε να λεω οτι πηρα απαλλαγη η να λεω ψεματα οτι πηγα χωρις να ξερω να τους εξηγησω μερικα πραγματα απο μεσα .θελω να ειμαι ειλικρινης στο μονο πραγμα που λεω ψεματα στους φιλους μου ειναι οτι ημουν ι1 και εριξα με το οπλο.δεν χρειαζεται να μαθει κανεις το λογο που βγηκα και ημουν ι4 ειναι προσωπικο απορρητο .εδω στο ιντερνετ το λεω γιατι η ταυτοτητα μου ειναι κρυφη αλλα στους εξω ανθρωπους κρυβω οτι πασχω απο σχιζοφρενεια και οτι ημουν ι4 αοπλο και ευτυχως δοξα το θεω κυκλοφορω εξω και δεν φαινεται οτι πασχω απο τρελα κοινως περναω απαρατηρητος και ετσι δεν νιωθω το στιγμα στο πετσι μου γιατι φαινομαι νορμαλ εξω και αυτος ηταν και ενας λογος που ο ψυχιατρος του στρατου με εκρινε ικανο να υπηρετησω εστω και ελαφρα που μονο ελαφρα δεν ηταν για μενα

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    η αληθεια ειναι οτι στο κεντρο που ημουν ηταν μονο δυο γιωταδες με ψυχολογικα προβληματα.ο ενας ι3 αοπλο λογω αγχωδους διαταραχης αλλα και επειδη φοβοταν τα οπλα και ο αλλος ημουν εγω ι4 λογω σχιζοφρενειας.ολοι οι αλλοι που ειχαν ψυχολογικα ειχαν παρει αναβολη ή απαλλαγη ή οσοι βγηκαν γιωταδες με ψυχολογικα και ειχαν αρχισει να υπηρετουν απο την πιεση την πολλη που ειχε στο κεντρο ζητησαν αναβολη και την πηραν και εφυγαν. οποτε για μενα ειναι αθλος που καταφερα με τοσο σοβαρη παθηση και σε δυσκολες συνθηκες και τα εβγαλα περα ενω οι περισσοτεροι με ψυχολογικα πηραν αναβολη. επισης υπηρχαν και ατομα που δεν ειχαν ιστορικο ψυχικων προβληματων και πιεστηκαν τοσο πολυ που δεν την παλευαν με τιποτα και τους διναν κουραγιο οι υπολοιποι φανταροι να κανουν υπομονη οπως ενας 18χρονος που δεν αντεχε με τιποτα και τον ηρεμουσαν οι υπολοιποι.αλλα υπαρχουν και κεντρα τα οποια ειναι πολυ ευκολα και σε αφηνουν να κανεις οτι θελεις και ειναι σαν κατασκηνωση το δικο μου δεν ηταν ετσι.αν και νομιζω τωρα τα κεντρα εκπαιδευσης τα εχουν καταργησει απο Μαρτιο του 2018 αλλα σαν παλιος που τα εζησα σου λεω πως ηταν τα πραγματα τοτε που πηγα εγω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Μαλιστα! Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω πως περασες αρκετα δυσκολα. Το μονο που σκεφτομαι και φρικαρω ειναι οτι θα με κοροιδευουν αν παθω κατι... γενικα οταν παθαινεις πανικο και φτανει σε υπερβολικο βαθμο η κριση, σε σημειο δηλαδη να λυποθιμησεις ή να εκραγεις ή να μην μπορεις να μιλησεις και ολα να παγωνουν, εκεικη την ωρα εισαι κοκκαλομενος δσν κουνιεσαι. Νομιζεις οτι χανεσαι πραγματικα.
    Πως λοιπον θα ειμαι ενταξει ετσι με τους υπολοιπους ας πουμε... σιφουρα θα με αντιμετωπισουν χλευαζοντας ή σχολιαζοντας αρνητικα. Και ισως παιξει και ξυλο. Αυτα σκαιφτομαι ολη την ωρα.

  7. #7
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Μαλιστα! Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω πως περασες αρκετα δυσκολα. Το μονο που σκεφτομαι και φρικαρω ειναι οτι θα με κοροιδευουν αν παθω κατι... γενικα οταν παθαινεις πανικο και φτανει σε υπερβολικο βαθμο η κριση, σε σημειο δηλαδη να λυποθιμησεις ή να εκραγεις ή να μην μπορεις να μιλησεις και ολα να παγωνουν, εκεικη την ωρα εισαι κοκκαλομενος δσν κουνιεσαι. Νομιζεις οτι χανεσαι πραγματικα.
    Πως λοιπον θα ειμαι ενταξει ετσι με τους υπολοιπους ας πουμε... σιφουρα θα με αντιμετωπισουν χλευαζοντας ή σχολιαζοντας αρνητικα. Και ισως παιξει και ξυλο. Αυτα σκαιφτομαι ολη την ωρα.
    κοιταξε στο κεντρο μαθανε οτι ειμαι γιωτας λογω ψυχολογικων το τι ακριβως δεν ξεραν νομιζαν μονο αγχος και εισεπραττα την περιφρονηση και την κοροιδια απο αλλους με φωναζαν γιωτα γιωτομπαλο και ολες αυτες τις κοροιδιες αλλα εγω τους απαντουσα αναλογα.στην μοναδα που πηγα μετα ελεγα σε ολους οτι ειμαι ι1 γιατι ειτε ι1 ησουν ειτε ι4 εκανες ακριβως τα ιδια πραγματα και ειχα υπευθυνο ποστο στην μοναδα οπως να σηκωνω τηλεφωνα και να συνδεω με αλλες γραμμες ή να τους κατατοπιζω σε διαφορες ερωτησεις που μου λεγαν στο τηλεφωνο ημουν παραλληλα με αυτο πυλη και ελεγχα τα αυτοκινητα αλλα και ποιος μπαινει και ποιος βγαινει και σημειωνα τα ονοματα τους.ειχα αρκετα υπεθυνο ποστο και ουτε ζητησα καλομεταχειριση οποτε ολοι πιστεψαν στην μοναδα οτι ειμαι ι1 γιατι εκανα το πιο δυσκολο ποστο της μοναδας και δεν φαινοταν οτι πασχω απο ψυχολογκα προβληματα μονο ενας φανταρος ηξερε οτι ειμαι ι4 που με εστειλε στο γραφειο την πρωτη μερα για να περασουν τα στοιχεια μου αλλα ευτυχως δεν το μαρτυρησε σε κανεναν και ετσι ειχα σεβασμο απο τους περισσοτερους.μονο στο κεντρο ξεραν οτι ειμαι γιωτας και με δουλευαν

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    δυστυχως η κοινωνια ειναι ανθρωποφαγικη αν ξερει οτι εχεις καποιο προβλημα οι περισσοτεροι θα πεσουν να σε φανε δεν θα σε βοηθησουν οποτε λεγε σε ολους οτι εισαι ι1 η μην λες τιποτα αν δεν θελεις να λες ψεματα.γιατι με κρισεις πανικου μπορει να σε βγαλουν αοπλο γιωτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Τετοια λεγε μου να μην παω καθολου και να βγω λιποτακτης και να φαω καμια απελαση ή προστιμο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Εμενα ήθελαν να με βγάλουν ι3 άοπλο στην αρχή αλλα αρνήθηκα, εριξα.κανονικά.βολές κια Μετά σε επισκεψη σε ψυχίατρο(παραπομπη απο νευρολόγο για ενοχλήσεις στο στήθος) ηθελε να.με.βγαλει ι4 οπου και ξαναρνηθηκα! Δεν έπαθα καμία κρίση πανικού οσο και αν το σκεφυομουν και φοβομουν οτι θα παθω! Υπάρχει όμως και η πλευρα που λεει το παιδί! Προσπάθησε να εισαι οσο.πιο.χαλαρος μπορείς, εξτρα άγχος το κάνει χειρότερο και μίλα ελευθερα με ίσους γουστάρεις Εσύ! Μν τους αφήσεις να σε εκμεταλλευτούν

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Τετοια λεγε μου να μην παω καθολου και να βγω λιποτακτης και να φαω καμια απελαση ή προστιμο.
    Δεν στα λεω για να βγεις λιποτακτης σου λεω την εμπειρια πως το βιωσα το στρατο μπορει να περασα πιεση να μην ηταν οι ιδανικες οι συνθηκες και να βιωνα τρομερο αγχος και πιεση και αυπνιες μιας και εκανα νυχτερινες υπηρεσιες και μπορει να κοιμομουν 4 ωρες την ημερα και να ξυπναγα παλι για να ανεβασω την Ελληνικη σημαια το πρωι αφου το βραδυ ημουν πυλη μεχρι τις 2 το πρωι και ξανα στις 6μιση ξυπνημα αλλα οφειλω να πω και να αναγνωρισω οτι εγινα πιο δυνατος και τα πραγματα τα αντιμετωπιζα απο κει και επειτα πιο ευκολα στη ζωη μου γιατι ψηθηκα στις δυσκολιες δεν παρεμεινα μαλθακος να καθομαι σε ενα προστατευομενο περιβαλλον.Και αποδειξη αυτου ειναι οταν απεβιωσε ο πατερας μου μετα το στρατο που εκανα και παλι δεν υποτροπιασα που σημαινει οτι εχω σκληραγωγηθει αρκετα απλα χρειαζεται να τηρω την αγωγη που μου εχει δοθει γιατι και χωρις αυτη χανω το μπαστουνακι βοηθειας

  12. #12
    Mrgilleas
    Guest
    εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις να πας στρατο αλλα αν εχεις ή ειχες ποτε αυτοκτονικο ιδεασμο καλο θα ηταν να το ελεγες στο ψυχιατρο του στρατου και να βγεις αοπλο ή να μην πας καθολου.αν εχεις μονο κρισεις πανικου μπορεις να βγεις και ενοπλο και αοπλο.αν θες τοσο πολυ να ριξεις με οπλο βγες ενοπλο και αν στη πορεια δυσκολευτεις πηγαινε στο ψυχιατρο του στρατου να βγεις αοπλο που εχει λιγοτερες ευθυνες και ασκησεις το γιωτα το αλλαζουν και κατα τη διαρκεια της θητειας

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    Α και κατι ακομα δεν μπορεις να βγεις λιποτακτης η να φας προστιμο αν τυχον δηλωσεις ψυχολογικα προβληματα μπορει ευκολα να σου δωσουν αναβολη μεχρι 2 χρονια και μετα απαλλαγη.λιποτακτης βγαινεις οταν υπηρετεις και φυγεις απο το στρατο μονος σου και δεν ξαναπατησεις η δεν παρουσιαστεις καθολου οταν σε καλεσουν.αν πας με χαρτια οτι πασχεις απο ψυχικα προβληματα δεν προκειται να σε βγαλουν λιποτακτη σου δινουν απαλλαγη και τελειωσες.στα λεω αυτα για να μην φοβασαι αν και θα σου προτεινα να πας στρατο και αν τα δεις τοσο σκουρα και δεν μπορεις με τιποτα ζητα αναβολη.κανε μια προσπαθεια θα σε ωφελησει στην πορεια μπορει να ειναι 9 μηνες χασιμο χρονου αλλα συμβιωνεις με τοσους διαφορετικους χαρακτηρες και θα μαθαινεις να προσαρμοζεσαι και να προστατευεσαι καλυτερα απο ανθρωπους στο μελλον μην ξεχνας οτι ο στρατος ειναι μια μικρη κοινωνια και τα χρονια του στρατου αναγνωριζονται συνταξιμα χρονια αν τα εξαγορασεις ειναι δηλαδη σαν να δουλεψες.με αλλα λογια πες οτι δουλευεις 14 χρονια σε δουλεια κανονικη τα ελαχιστα χρονια για να βγεις κανεις σε συνταξη ειναι 15 χρονια στα 67 ετη και εχεις ας πουμε 14 χρονια εργασιας πληρωνεις καποιο μικρο ποσο για να αναγνωρισεις τη στρατιωτικη θητεια ως συνταξιμο χρονο και ετσι τα 14 χρονια γινονται 14,9 δηλαδη κοντα 15 οποτε δεν ειναι τελειως χασιμο χρονου πιανεται και αυτο σαν συνταξιμος χρονος με τη διαφορα οτι δεν παιρνεις χρηματα παιρνεις μονο 8 ευρω και αν πας ελδυκ παιρνεις 200 ευρω περιπου

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οπως σωστα εγραψαν πιο πριν, ο στρατος ειναι κι αυτος κοινωνια και εχει μεσα καθε λογις ανθρωπους! Μην φοβασαι τυποτα!!
    Προσωπικα πασχω με καταθλιψη βαριας μορφης ειχα κι εχω εν μερι (αφου μια φορα χρηστης εισαι για παντα στην πριζα)ΜΕ ουσιες ,και προβληματα εχω σε αλλα μερη του σωματος μου. κι ομως πηγα ειδικες δυναμεις! και ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ!! αυτο ηταν ισως το μονο προβλημα που ειχα, το οτι οι πιο πολλοι καραβαναδες ηταν φασηστες κι εγω ειμουν αντιφα!
    Παρο ολα αυτα και τον πρασινο μπερε πειρα και χρονους πολυ καλους ειχα, και τις ποριες ολες τις εβγαλα , και ακησεις στρατοκαυλες εκαμα! κι εμαθα (σαν πεδι πολης ποτες δεν ειχα γνωρηει πως θα επιβιωνα μεσα σε ενα βουνο γεματο δασοι και ρεματιες! εμαθα κι αυτο! κι ολα καλα!
    Δυστυχως ομως λιγο καιρο πριν απολυθω εγινε κατις και με διωξαν ,μου πειραν και τον μπερε!
    Με πικρανε πολυ βεβαια το οτι περασα ολα τα δυσκολα και λιγο πριν απολυθω μου φερθηκαν σαν να ειμουν σκουπιδι και μαλιστα εκατσα κι 1 μηνα παραπανω -τωτες καναμε 18 μηνες, εκαμα 19- με πικρανε αλλα περασε!
    Οσο για φιλους απο τον στρατο αυτο τον μυθ δεν τον εζησα, μπορει να εκαμα παρεα με αρκετα ατομα αλλα δεν εχω αδεκφικους φιλους απο τους καταδρομεις ισως επειδη ηταν ψιλο ψοναρες! μετα οταν πηγα στο πεζικο εκαμα φιλους! και ειδα και την δυαφωρα στο πεζικο επειδη δεν εισαι εθελωντης σε σεβοντε πιο πολυ! και εχει και πιο λογικους φανταρους! αρα , εχει και πεδια οπως εσενα που κι αυτα αγχωνοντε, που κι αυτα τρομαζουν!! δεν εισαι μονο εσυ!! μην φοβασαι! και ξυλο να πεξεις που λες δεν εγινε κατι τρομερο! -μια συμβουλη μοναχα, αν πεξεις ξυλο με καποιον καντω εμπρος σε αλλους για 2 λογους, πρωτα για να σε σωσουν αν ο αλλος ειναι κανενας παλαβος και δευτερον για να δουν οι υπολοιποι οτι δεν κολωνεις, αρα θα σου φερωντε πολυ δυαφορετικα! ακομα και να τις φας! θα σου φεροντε αλλιως! αυτο το τελευταιο υσχυει παντου! παντου οπου υπαρχουν κλειστες κοινωνιες με ανδρες οπου ειναι απολυτιστοι!! διοτις δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που ερχοντε απο μεροι που νομιζουν οτι οι ανθρωποι ειναι σαν τα ζωα και φεροντε ασχημα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γεια σου πανου καυλερε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αναβολή από στρατό
    By Anikan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-2016, 04:43
  2. Στρατο
    By giorgos96 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2015, 14:42
  3. Θελω να παω στρατο
    By ektoplasm in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2011, 03:26
  4. Ψυχωση στο στρατο
    By Σμιθ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2011, 13:00
  5. Απαλαγη για το στρατο
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 21-06-2010, 15:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •