Ψέματα..πάθηση η όχι??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Ψέματα..πάθηση η όχι??

    Καλησπέρα σε όλους/όλες..
    Έχω προσέξει τελευταία ότι κάποιοι άνθρωποι λένε ψέματα συστηματικά.και πολλές φορές μάλιστα δίχως λόγο και αιτία και χωρίς κανένα προσωπικό κέρδος..
    Συγκεκριμένα έχω ένα φίλο κάνουμε παρέα απτό περασμένο μαιο..όπου έχω προσέξει ότι λέει πολλές φορές ψέματα.ψεματα που δεν βλάπτουν κανέναν ευτυχώς..μια φορά μου είπε ότι ξέχασε τα κλειδιά του μέσα στο σπίτι και ότι έμεινε απξω και ότι θα περιμενε μέχρι το απόγευμα να γυρίσει η γυναίκα του απτή δουλειά.και μετά από δύο ώρες τον είδα έξω απτή πόρτα της οικοδομής του να ανοίγει με κλειδιά και να μπει μέσα...όταν του το είπα μου είπε ότι νόμιζε ότι τα είχε ξεχάσει και ότι τα είχε δώσει στο πεθερό του..και πολλά άλλα παραδείγματα μπορώ να πω...
    Είναι καλό παιδί και πολύ φιλότιμο..αλλά πόλη ψεύτης σε βαθμό που τον έχουν πάρει χαμπάρι γνωστοί φίλοι και γείτονες..το παράξενο είναι ότι είναι ψεύτες και οι γονείς του και το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι είναι και η γυναίκα του ψεύτρα..όχι παιδιά δεν σας δουλεύω..και όμως είναι αλήθεια..
    Δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο λένε ψέματα??λες και κάποιος τους κολλάει ένσημα για να λένε ψέματα λες και είναι η δουλειά τους να λένε ψέματα..προσωπικά πιστεύω ότι είναι κάποια πάθηση δεν μπορούν άμα δεν πουν ψέματα αρρωστενουν δεν αισθάνονται καλα..μόλις πουν το ψέμα τους ανακουφίζονται..δεν εξηγείται αλλιώς..αλλιώς γιατί κάποιος να λέει τόσα ψέματα??το κάνει σε τεράστιο βαθμό που καμιά φορά με φτάνει στο αμήν..
    Να τον έχω σιχαθη.
    Η μήπως δεν είναι πάθηση και είναι κληρονομικό??
    Και το λέω αυτό επειδή και οι γονείς του λένε ψέματα..
    Και παλιότερα αναρωτιομουν γιατί να μην τον κάνουν παρέα αυτόν τον άνθρωπο μιας και δεν έχει φίλους.τοσο καλό παιδί πώς γίνεται και δεν έχει φίλους?? μάλλον έτσι εξηγείται..έχουν βαρεθεί τα ψέματα του..και εδώ που τα λέμε αρχίζω και εγώ να βαριέμαι τα ψέματα του..αλλά αναγνωρίζω τα καλά του στοιχεία.γιατι έχει πολλά καλά στοιχεία.ειναι καλής πάστας ανθρώπος κακό δεν κάνει σε κανέναν..
    ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΗΣ.
    Τι πιστεύετε λοιπόν η ψευτιά είναι πάθηση η όχι???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ξερω κι εγω. Νομιζω η αιτία ειναι οτι για καποιο λογο ζουν με την ιδεα οτι δεν θελουν να ξερουν οι αλλοι τι κανουν, τι θα κανουν, που βρίσκονται, που θα πανε κτλ. Για φιλος για παρεα οκ δε με πειραζει τοσο, αφου συνηθως δεν εχουν κακή πρόθεση, αλλα για σχεση μιλαμε τρελα σκέτη παρανοια, δε παλευεται. Το ειχε η οριακη που ειχα αυτο, και αυτο δηλαδη, απλα δε βγαζεις ακρη ΠΟΤΕ!
    Ξερω οτι προέρχεται και απο επικριτικους γονεις, τιμωρητικούς, βίαιους που κανουν τα παιδια τους υπάκουα στρατιωτάκια μεσω του φόβου. Το παιδι νοιωθει οτι το ελέγχουν στα παντα και για να αποφύγει την τιμωρία η το ξυλο η την επίκριση, βρίσκει διαφυγή μεσω του ψέματος, γινεται τροπος ζωης.
    Συνηθως δεν μπορουν να πουν οχι η να φερουν αντίδραση (καλο παιδι) και αποφεύγουν καταστασεις μεσω ψεμάτων.
    Αν τον παρεις τηλ πχ του πεις το απογευμα παμε για καφε και δεν θελει απλα να ερθει, δεν θα σου πει δε θελω βαριεμαι, δεν ειμαι καλα, θα σου πει ψέμα οτι θα ειναι αλλου πχ.
    Για τον απλούστατο λογο οτι εχει εκπαιδευτεί απο παιδακι να μην φέρνει καμια αντίδραση στους γονεις, να μην εχει θελω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Αυτό που λες έχει λογική αλλά δεν ισχύει στην περίπτωση του..
    Καλά στη σχέση δεν παλεύεται το ψέμα..εδώ καμία φορά δεν την παλεύω με τον φίλο μου κάπου αγανακτώ απτά ψέματα του.ποσο μάλλον αν είχα ψέματα σε μια σχέση..
    Δεν νομίζω στην περίπτωση του φίλου να είχε αυστηρούς γονείς τους γνωρίζω τους γονείς του και κάθε άλλο παρά αυστηροί είναι..
    Αυτός το κάνω σε τεράστιο βαθμό αυτο...λες και άμα πει το ψέματα του ανακουφίζεται...τι να πω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αυτος σε τέτοιου ειδους επικοινωνιακο περιβάλλον, εχει αναπτυχθεί επικοινωνιακά, οποτε αυτος ειναι και θα ειναι.
    Το αλλο που σου έγραψα ειναι αλλη αιτία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ξέρω κι εγώ μυθομανές ατομο...και ναι είναι παθολογια, πρόκειται για διαταραχη. Η κοπελα που ξέρω είναι και πολυ..."θεατρική" να το πω φύση; Φαίνεται στον τρόπο που κινείται και εκφράζεται γενικά...στην αρχή οποίος την γνωρίζει έχει τις καλύτερες εντυπώσεις...ότι τι καλό παιδί, τι καλο έξω καρδιά και θετικο άτομο, τι διασκεδαστικό...και καλά "quirky" περσονα...και σιγά σιγά όσο την συναναστρέφεται κάποιος τόσο αρχίζει και την ψιλιαζεται...και μόλις καταλάβει η ιδια ότι την πήρε κάποιος χαμπάρι, τον κάνει περα, κόβει κάθε επαφή, γίνεται πολύ ψυχρή και απόμακρη έως και εχθρική απέναντι σε αυτό το άτομο. Αυτό πιστεύω γίνεται επειδή εν μέρει "το ζει" το ψέμμα της, ζει διαρκώς σε έναν ρόλο και σχεδόν δεν έχει εαυτό, και το να έρχεσαι αντιμέτωπος με το ότι ο κόσμος σου και η αίσθηση ευατου που έχεις είναι ψεύτικα είναι δυσάρεστο και δύσκολο. Νομίζω πως ξέρει ότι λέει ψεμματα, αλλά ένα κομμάτι της τα πιστεύει κι ολας, έχει συνηθίσει να ζει "στο πετσί του ρόλου". Και μπορεί να είναι χαζα ψεμματα για να δείξει πόσο κουλ είναι και πόσο χαρούμενη ενδιαφέρουσα αυθόρμητη ζωή έχει, του στυλ "δοκιμαζμε μια φορά με μια φίλη μου νυφικά λέγοντας στο κατάστημα ότι είμαστε λεσβίες" αλλά μπορεί να είναι και ψεμματα που θα βλάψουν κάποιον. Γενικά νομίζω αρέσει σε τέτοια ατομα, στη συγκεκριμένη έστω, να είναι στο επίκεντρο της προσοχής, ο σκοπός δεν είναι δηλαδη να βλάψει, αλλά χαλαρά μπορεί να βλάψει ως "παράπλευρη απωλεια" η αν μισει κάποιον που την πήρε χαμπάρι. Πρόσφατα την έπαθα έτσι από αυτή τη μαλακισμενη, την ξέρω χρόνια και έτυχε να δουλέψουμε και μαζί...και έκανε ότι λιποθυμάει συνέχεια και μετά έκανε την άρρωστη...και εγώ τσατιζομουν επειδή φορτωνομουν τη δουλειά της και δεν εχαφτα ότι δεν είναι καλά και το έλεγα, και βγήκα εγώ η κακια για όσους δεν την έχουν χαμπαριασει ακόμα...έχει τόσο ωραίο γλυκό ρολακι για όποιον δεν την ξέρει καλά, το φωτοστέφανο της λείπει σου ορκίζομαι...και κάνει το παν για να φανεί θύμα και να τη λυπηθούν. Τα τελευταία χρόνια έχει το τροπαρι να το παίζει ετοιμοθανατη...μια φορά είχε πέσει από το ποδήλατο, είχε κατι γρατσουνιές και ήταν στο νοσοκομείο...και δεν εξυνε της πληγές της για να μην γιανουν και για να μείνει στο νοσοκομείο παραπάνω;;; Είναι νορμάλ αυτο; Πες μου...αμ το ότι έλεγε σε όλους στη δουλειά ψεμματα ότι η μάνα της είναι άρρωστη και χρειάζεται πολλές εγχειρήσεις και ότι έχει καρκίνο; Ρε φίλε οκ ζήσε το μαλακισμενο σου ψέμμα, αλλα να λες ότι η μάνα σου έχει καρκίνο ενώ είναι μια χαρα για να σε λυπηθούν οι ξένοι;
    Επίσης δεν είναι καθόλου αξιόπιστο άτομο, μπορεί να σου πει έτσι και να σου βγει γιουβέτσι, να σε στήσει μια ώρα, να σε έχει γενικά για μαλακα...
    Τρέξε μακριά. Θεωρώ πως δεν αξίζει να συναναστρέφεσαι μυθομανές στομο καθολου. Ούτε να βοηθήσεις μπορείς, όποιος προσπαθεί να τη φέρει αντιμέτωπη με τα ψεμματα της τον κάνει πέρα και τον μισεί μετά, δεν υπάρχει σωτηρία...την λυπάμαι αυτή την κοπέλα γιατί δεν θα μπορεσει ποτέ να διατηρήσει υγιη σχεση με κανέναν άνθρωπο, με κανεναν φίλο η σύντροφο, αλλά χωρίς να θέλει να βγει απο αυτή τη φούσκα δεν θα τη βγάλει κανείς με το ζόρι...τώρα απλά εύχομαι να φάει τα μούτρα της αρκετές φορές ώστε να αναζητήσει μόνη της βοήθεια. Εγώ δεν σκοπεύω να την συναναστραφω ξανά. Σου προτείνω το ίδιο...
    Όπως βλέπεις έβγαλα πόνο λολ...σου αν σε κούρασα με το κατεβατο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Όσο για το οικογενειακό περιβάλλον της κοπέλας ξέρω πως η μητέρα της ειδικά είχε πάντα το καημό "τι θα πει ο κόσμος", και μπορώ να πω την ενθάρρυνε να λέει ψεμματα, την δασκαλευε τι να λέει στους ξένους και πως να φερθεί ώστε να είναι αρεστή.
    Και αυτό που έγραψε ο GeorgeGr ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι πολύ μυστικοπαθείς, και η ίδια η κοπέλα και η μάνα της...που σίγουρα πηγάζει από τον φόβο της επικρισης από τον "κόσμο" και την ανάγκη να είσαι απόλυτα αρεστός...και πιστεύω πως αυτό πηγάζει και από το ποσό επικριτικές είναι οι ίδιες. Όταν λέμε πχ άτομα που την ξέρουμε την κοπέλα στην μάνα της από ενδιαφέρον ότι λέει πολλά ψεμματα και δεν είναι φυσιολογικό, αυτή αμύνεται, το λαμβάνει σαν επίκριση και όχι σαν ανησυχία...και μην κάνει κανείς άλλος κάτι ατυχές/μην του τύχει κάτι, θα βγάλει την χολή της...για αυτό κοπιάζουν να φαίνονται άγιες και η ίδια και η κόρη της, νομίζουν όλος ο κόσμος σκέφτεται με τον ίδιο βαθμό κόμπλεξ και κακίας...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ναταλακι λατρευω το μυαλο σου ειναι γαματο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Ναι, είναι παθολογικό και είχα διαβάσει κάποια στιγμή και ένα άρθρο για αυτό τυχαία. Δεν νομίζω πως είναι κληρονομικό, Απλώς πιστεύω ότι από μικρός έβλεπε τους γονείς του να συμπεριφέρονται με αυτό τον τρόπο και συμπεριφερόταν και αυτός έτσι. Τώρα για τη γυναίκα του Δεν ξέρω πώς εξηγείται. Κρίμα πάντως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Μόλις γύρισα Άπτον εν λόγο φίλο μου.αποψε τι ψέμα μου είπε?Γιώργο μου λέει θυμάσε το εργαστήριο που δουλεύαμε πριν ένα μήνα..??
    Ε ναι ρε πρόσφατο είναι εννοείτε το θυμαμε.ε και τι έγινε??
    Άσε μαλακά μου λέει είδα φωτογραφίες στο facebook..
    Πήρε φωτιά το εργοστάσιο του ανθρωπου..κρίμα ένα σωρό ζημιά έπαθε...
    Καλά του λέω θα δω φωτογραφίες στο facebook μόλις πάω σπίτι...
    Και ήρθα σπίτι άνοιξα facebook.και όλα είναι μια χαρά ούτε μια φώτο δεν έχει με φωτιά πυρκαγιά η το οτιδήποτε..ίσα ίσα ο άνθρωπος διαφημίζει τα προϊόντα του...
    Καλό παιδί χρυσό παιδί αλλά έχει αρχίσει να με κουράζει αυτή η ιστορία έχω σιχαθεί τα ψέματα του..σιγά σιγά θα τον κάνω πέρα θα βρίσκω διάφορες προφάσεις να τον αποφεύγω..η αν με γυρίσουν τα μυαλά μπορεί να του το πω στα ίσα..αλλά δεν πιστεύω να βγάλω άκρη..
    Ρε παιδιά σε αυτόν φένετε ότι ανακουφίζεται μόλις το πει το ψέμα του..το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα..μια μέρα αν δεν το πει κάθεται θαρρείς σε αναμμένα κάρβουνα..λες και κάπου πονάει..μόλις το πει το ψέμα του όλα καλά.. ανακούφιζεται...και δεν τον ξενερώνω να τον πω καταλαβαίνω ότι λες ψέματα..η κάτι παρόμοιο..από διακριτικότητα να μην τον προσβάλλω ...37 χρόνων είναι και πατέρας δύο παιδιών...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Πιστεύω ότι πήρε λάθος πρότυπα απτους γονείς του μιας και αυτοι λένε ψέματα.και είχε την ατυχία και η γυναίκα που πήρε να είναι ψεύτρα...πωωω τζόκερ πρέπει να γράψει αυτός....πως να γλυτώσει και να θέλει από αυτήν την κατάσταση..??αλλά το θέμα είναι ότι αυτή η κατάσταση είναι πια κουραστική ..όχι στην προκειμένη περίπτωση δεν λέει ψέματα που βλάπτουν κάποιον ...λέει ψέματα όπως στο πρώτο παράδειγμα που ανέφερα και όπως το πιο πάνω που είπα..το χειρότερο είναι ότι λέει ψέματα μπροστά στα παιδιά του και έτσι δίνει το κακό παράδειγμα και στα παιδιά του ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ξέρω κι εγώ μυθομανές ατομο...και ναι είναι παθολογια, πρόκειται για διαταραχη. Η κοπελα που ξέρω είναι και πολυ..."θεατρική" να το πω φύση; Φαίνεται στον τρόπο που κινείται και εκφράζεται γενικά...στην αρχή οποίος την γνωρίζει έχει τις καλύτερες εντυπώσεις...ότι τι καλό παιδί, τι καλο έξω καρδιά και θετικο άτομο, τι διασκεδαστικό...και καλά "quirky" περσονα...και σιγά σιγά όσο την συναναστρέφεται κάποιος τόσο αρχίζει και την ψιλιαζεται...και μόλις καταλάβει η ιδια ότι την πήρε κάποιος χαμπάρι, τον κάνει περα, κόβει κάθε επαφή, γίνεται πολύ ψυχρή και απόμακρη έως και εχθρική απέναντι σε αυτό το άτομο. Αυτό πιστεύω γίνεται επειδή εν μέρει "το ζει" το ψέμμα της, ζει διαρκώς σε έναν ρόλο και σχεδόν δεν έχει εαυτό, και το να έρχεσαι αντιμέτωπος με το ότι ο κόσμος σου και η αίσθηση ευατου που έχεις είναι ψεύτικα είναι δυσάρεστο και δύσκολο. Νομίζω πως ξέρει ότι λέει ψεμματα, αλλά ένα κομμάτι της τα πιστεύει κι ολας, έχει συνηθίσει να ζει "στο πετσί του ρόλου". Και μπορεί να είναι χαζα ψεμματα για να δείξει πόσο κουλ είναι και πόσο χαρούμενη ενδιαφέρουσα αυθόρμητη ζωή έχει, του στυλ "δοκιμαζμε μια φορά με μια φίλη μου νυφικά λέγοντας στο κατάστημα ότι είμαστε λεσβίες" αλλά μπορεί να είναι και ψεμματα που θα βλάψουν κάποιον. Γενικά νομίζω αρέσει σε τέτοια ατομα, στη συγκεκριμένη έστω, να είναι στο επίκεντρο της προσοχής, ο σκοπός δεν είναι δηλαδη να βλάψει, αλλά χαλαρά μπορεί να βλάψει ως "παράπλευρη απωλεια" η αν μισει κάποιον που την πήρε χαμπάρι. Πρόσφατα την έπαθα έτσι από αυτή τη μαλακισμενη, την ξέρω χρόνια και έτυχε να δουλέψουμε και μαζί...και έκανε ότι λιποθυμάει συνέχεια και μετά έκανε την άρρωστη...και εγώ τσατιζομουν επειδή φορτωνομουν τη δουλειά της και δεν εχαφτα ότι δεν είναι καλά και το έλεγα, και βγήκα εγώ η κακια για όσους δεν την έχουν χαμπαριασει ακόμα...έχει τόσο ωραίο γλυκό ρολακι για όποιον δεν την ξέρει καλά, το φωτοστέφανο της λείπει σου ορκίζομαι...και κάνει το παν για να φανεί θύμα και να τη λυπηθούν. Τα τελευταία χρόνια έχει το τροπαρι να το παίζει ετοιμοθανατη...μια φορά είχε πέσει από το ποδήλατο, είχε κατι γρατσουνιές και ήταν στο νοσοκομείο...και δεν εξυνε της πληγές της για να μην γιανουν και για να μείνει στο νοσοκομείο παραπάνω;;; Είναι νορμάλ αυτο; Πες μου...αμ το ότι έλεγε σε όλους στη δουλειά ψεμματα ότι η μάνα της είναι άρρωστη και χρειάζεται πολλές εγχειρήσεις και ότι έχει καρκίνο; Ρε φίλε οκ ζήσε το μαλακισμενο σου ψέμμα, αλλα να λες ότι η μάνα σου έχει καρκίνο ενώ είναι μια χαρα για να σε λυπηθούν οι ξένοι;
    Επίσης δεν είναι καθόλου αξιόπιστο άτομο, μπορεί να σου πει έτσι και να σου βγει γιουβέτσι, να σε στήσει μια ώρα, να σε έχει γενικά για μαλακα...
    Τρέξε μακριά. Θεωρώ πως δεν αξίζει να συναναστρέφεσαι μυθομανές στομο καθολου. Ούτε να βοηθήσεις μπορείς, όποιος προσπαθεί να τη φέρει αντιμέτωπη με τα ψεμματα της τον κάνει πέρα και τον μισεί μετά, δεν υπάρχει σωτηρία...την λυπάμαι αυτή την κοπέλα γιατί δεν θα μπορεσει ποτέ να διατηρήσει υγιη σχεση με κανέναν άνθρωπο, με κανεναν φίλο η σύντροφο, αλλά χωρίς να θέλει να βγει απο αυτή τη φούσκα δεν θα τη βγάλει κανείς με το ζόρι...τώρα απλά εύχομαι να φάει τα μούτρα της αρκετές φορές ώστε να αναζητήσει μόνη της βοήθεια. Εγώ δεν σκοπεύω να την συναναστραφω ξανά. Σου προτείνω το ίδιο...
    Όπως βλέπεις έβγαλα πόνο λολ...σου αν σε κούρασα με το κατεβατο.
    Είναι διαταραχή??πιστεύεις ότι ένας ειδικός να μπορεί να δώσει λύση??θα μου πεις δεν θα δεχτή καν να δει ειδικό..αυτό το πιστεύω...καταρχήν δεν θα παραδεχτεί ότι λέει ψέματα...μάλλον το έχει μάθει απτους γονείς του το ψεμα..και τώρα του έχει γίνει κάτι σαν εξάρτηση..αν ήταν πολλά χρόνια φίλος μου θα καθόμουν να του μιλήσω στα ίσα...αλλά είναι πρόσφατος φίλος.
    Τι να πω το είπε το ψέμα του και σήμερα..ανακουφιστικε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν ειναι περιεργο που λεει και η γυναικα του ψέματα, γιατι συνηθως ο όμοιος με τον όμοιο κανει χωριο. Δεν υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος της αλήθειας να διατηρήσει σχεση για καιρο με καποιον παθολογικό ψεύτη.
    Ουτε για παρεα κανει διοτι μολις αντιληφθεί οτι τον καταλαβες, θα αμυνθεί φοβούμενος οτι θα τον ξεσκεπάσεις σε αλλους και θα προσπαθήσει να βγαλει εσενα τρελό για να μην σε πιστεύουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δεν ειναι περιεργο που λεει και η γυναικα του ψέματα, γιατι συνηθως ο όμοιος με τον όμοιο κανει χωριο. Δεν υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος της αλήθειας να διατηρήσει σχεση για καιρο με καποιον παθολογικό ψεύτη.
    Ουτε για παρεα κανει διοτι μολις αντιληφθεί οτι τον καταλαβες, θα αμυνθεί φοβούμενος οτι θα τον ξεσκεπάσεις σε αλλους και θα προσπαθήσει να βγαλει εσενα τρελό για να μην σε πιστεύουν.
    Αυτό είναι μια τεράστια αλήθεια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δεν ειναι περιεργο που λεει και η γυναικα του ψέματα, γιατι συνηθως ο όμοιος με τον όμοιο κανει χωριο. Δεν υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος της αλήθειας να διατηρήσει σχεση για καιρο με καποιον παθολογικό ψεύτη.
    Ουτε για παρεα κανει διοτι μολις αντιληφθεί οτι τον καταλαβες, θα αμυνθεί φοβούμενος οτι θα τον ξεσκεπάσεις σε αλλους και θα προσπαθήσει να βγαλει εσενα τρελό για να μην σε πιστεύουν.
    Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ...άνθρωποι που δεν ξέρουν καλά αυτο το άτομο και το βρίσκουν συμπαθες εύκολα καταληγουν στο συμπέρασμα ότι εσύ είσαι ο παράξενος κι όλας λολ.

    Ναι george35 πάθηση είναι, αλλά πρώτον είναι κατά τη γνώμη μου από τις παθήσεις που εύκολα θα ζήσει κάποιος οοολη του την ζωή αδιαγνωστος γιατί πρωτον γιατί και στον εαυτό τους λένε ψεμματα και εν μέρει "τα ζουν/πιστευουν" κι όλας, άρα πως θα αναζητήσουν βοήθεια και γιατί να πιστεύουν ότι κάτι δεν πάει καλα, και δευτερον επειδή οι περισσοτεροι άνθρωποι που ξέρουν αυτό το ατομο βλέπουν τα ψεμματα του ως απλή "λοξα" μιας φυσιολογικής προσωπικότητας. Αμ δεν είναι καθόλου φυσιολογικό....αλλά είναι πάθηση που οκ, σε αφήνει λειτουργικό σχετικά στη ζωή σου οπότε...δεν ξέρω πως και αν θεραπεύεται.

    Να σου πω την αλήθεια η κοπέλα που σου λέω, μια περίοδο είχε πέσει σε καταθλιψη και είχε βάλει ένα σωρό κιλά. Πιστεύω πως αυτή ήταν η περίοδος που είχε αρχίσει να καταλαβαίνει λίγο τι κάνει...και νομίζω πως η γυμνή, σκέτη αλήθεια της πραγματικότητας της ήταν επίπονη γα εκεινη, αυτή την έριξε σε μαύρη κατάθλιψη. Βγαίνοντας από τη κατάθλιψη και ερχόμενη στα ψεμματα πάλι ήρθε στα ίσα της...σε βαθμό που πιστεύω ότι δεν μπορεί να είναι χαρούμενη αν δεν λέει ψεμματα...μεγάλωσε λέγοντας ψεμματα και ζώντας στο "παραμυθι" της σε σημείο που είναι κομμάτι του εαυτού της και της αλλάζει τα φώτα το να το ξεκοψει...δεν θέλω να είμαι πεσιμιστρια, αλλά άμα δεν το καταλάβει μόνο του το άτομο και δεν επιμείνει μόνο του δεν έχει καμία σωτηρία πιστεύω...με την "λοξά" θα μεινει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 25-09-2018, 22:17
  2. Παράλληλη πάθηση τυπου στρες σε συνδυασμό με Αυτισμό Άσπεργκερ
    By Lupinefoxy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2018, 16:03
  3. Ευθύνη για την πάθηση μας
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-02-2016, 08:32
  4. Διπολική πάθηση στην οικογένεια
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2013, 11:05
  5. Πάθηση παζλ...
    By λίτσα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-2009, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •