συμπεριφ.θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    συμπεριφ.θεραπεια

    Εχω ιψδ οπως ισως ξερετε.Εχω παρει αγωγη αλλα σκεφτομαι να κανω και συμπεριφοριστικη θεραπεια.Μενω θεσσαλονικη.Που να απευθυνθω; Γνωριζει κανεις; Υπαρχουν μηπως και γκρουπ θεραπι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καλησπέρα..
    Είναι δύσκολο να βρεις θεραπευτή ειδικευμενό αποκλειστικά στη συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία. Οι πιο πολλοί είναι ειδικευμένοι σε γνωσιακή - συμπεριφορική που και αυτή η προσέγγιση εφαρμόζει τις αρχές του συμπεριφορισμού αν και ιδεολογικά είναι οξύμωρη η συνένωση τους σε μια ψυχοθεραπεία (αυτό όμως είναι άλλο θέμα). Νομίζω πως δύσκολα γίνονται ομαδικές θεραπείες σε αυτές τις προσεγγίσεις και αυτό γιατί κατασκευάζεται πλάνο θεραπείας αποκλειστικά για το συγκεκριμένο άτομο, κάτι που φυσικά είναι πολύ καλό καθώς ανταποκρινέται στις ανάγκες κάθε ατόμου με μεγαλύτερη πληρότητα. Επίσης το περιβάλλον είναι πιο ελεγχόμενο έτσι, κάτι που είναι ουσιαστικό για να εφαρμοστεί η ουσία αυτης της θεραπείας. Εν ολίγοις, ακόμα και αν βρεις ομαδικές θεραπείες μην τις επιλέξεις.
    Σχετικά με του που θα απευθυνθείς..Δεν είμαι απο Θεσσαλονίκη αλλα νομίζω οτι και στο χρυσό οδηγό μπορεις να βρεις θεραπευτες σχετικά εύκολα. Μπορείς επίσης να απευθυνθείς εδώ: http://www.ibrt.gr . Είναι η ιστοσελίδα του Ινστιτούτου Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους για να σου προτείνουν θεραπευτές.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΚΑΒΑΛΑ
    Posts
    95
    ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘ.ΓΙΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΑ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ REMERON ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    11 χρονια βασανιζεσαι απο κρισεις πανικου φιλε?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΚΑΒΑΛΑ
    Posts
    95
    ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΚΑΒΑΛΑ
    Posts
    95
    ΑΠΟ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ ΨΥΧΟΘΑΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    :(κάνω χρόνια ομοιοπαθητική ΤΙΠΟΤΑ πιστεύω ότι έχω εθιστεί από τα χάπια του ψυχίατρου πιστεύω ότι έχασα την μπαλα όμως θα ακολουθήσω ότι μαθαίνω από σας

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    και εγω δοκίμασα ομοιοπαθητική μα δεν είδα κάποια αλλαγή..
    είναι μπερδεμένη κατάσταση... και οσο πιο πολλους ανακατεύεις τόσο μεγαλύτερο το μπέρδεμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Originally posted by ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ
    ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘ.ΓΙΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΑ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ REMERON ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ
    Φιλε μου το ρεμερον το παιρνω εδω και ενα μηνα.
    Παλια για τη διαταραχη πανικου επαιρνα dumyrox 200mg/ημέρα.
    Το ρεμερον μου το εγραψε ψυχιατρος για να βελτιωσω τη διαθεση μου (ήπια καταθλιψη) και ειδα αποτελεσμα (δεν πεταω και στα συννεφα) αν και πρεπει να περασει αλλος ενας μηνας για να φανει η δουλεια που κανει το χαπι. Για το αγχος και τον πανικο δεν μου εκανε τιποτα να σου πω την αληθεια γιατι ειχα μια κρισουλα πριν μια βδομαδα. Ωστοσο αλλιως ταιριαζει ενα χαπι σε καθε ανθρωπο, οποτε μην παρεις ως παραδειγμα οτι σε μενα δεν δουλεψε για τον πανικο.
    Κανε μια μετρηση της χοληστερινης σου πριν παρεις το χαπι και μια ενα μηνα μετα την εναρξη της θεραπειας. Υπαρχει περιπτωση να σου αυξησει τη συγκεντρωση της. Θα σου ανοιξει πολυ την ορεξη! Αν θες να φας τα παντα να ξερεις οτι φταιει το χαπι! Γενικά ειναι ενα νεο χαπι χωρις πολλες παρενεργειες που αποτι λενε κανει καλη δουλεια. Δωστου λιγο χρονο. Καλο θα ηταν να κανεις και ψυχοθεραπεια, το φαρμακι απο μονο του δε λυνει τιποτα!
    Να σαι καλα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •