Στον υπνο μου!!! Απαντηστε!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    Στον υπνο μου!!! Απαντηστε!!!

    Καθως ημουν στους θαλαμους του στρατοπεδου μου και κοιμομουν ακουσα τον διπλανο μου να κανει τον κλασσικο θορυβο που κανουμε ολοι μας, οταν μας ενοχλει η οταν αισθανομαστε κατι στον λαιμο "γκκκ" μετα ομως απο αυτο ακουσα να παραμιλαει αλλα εγω ημουν τοσο ναρκωμενος που δεν καταλαβα αν οντως παραμιλησε η ηταν η ιδεα μου. Το ιδιο επαθα με την αδερφη μου μια μερα πριν παρουσιαστω στο στρατοπεδο. Κοιμομουν εγινε ακριβως τον ιδιο με την αδερφη μου (αισθημα ενοχλησης στον λαιμο) και ακουσα να παραμιλαει και να λεει " δεν κοιμομαστε" οντας παλι βαρια απο τον υπνο, δεν ειμαι σιγουρος αν το εκανε οντως η οχι. Και τελευταια φορα το επαθα παλι στο στρατοπεδο ενω κοιμομουν να ακουσω στον υπνο μου καποιον να μιλαει. Εκει ανοιξα τα ματια μου σηκωθηκα πανω κοιταξα γυρω μου και δεν υπηρχε κανεις!!! Ολοι κοιμουνταν!!! Μπορει να φταιει ο υπερβολικος φοβος και αγχος που εχω απο την ΙΨΔ μην εχω σχιζοφρενεια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    καταρχάς δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ανησυχείς! αυτό που λες με το γκκκχ είναι κλασσικό πριν αρχίσει να παραμιλάει κάποιος στον ύπνο του, μπορεί ακόμη και να κάνουν κι άλλους περίεργους ήχους. κι επίσης συμβαίνει καμιά φορά την ώρα που πάει να σε πάρει ο ύπνος να ακούς κάποια φωνή και είναι πολύ φυσιολογικό, αν δεν έχεις υπνικές παραλύσεις, μην σε απασχολεί καθόλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by katsarola View Post
    καταρχάς δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ανησυχείς! αυτό που λες με το γκκκχ είναι κλασσικό πριν αρχίσει να παραμιλάει κάποιος στον ύπνο του, μπορεί ακόμη και να κάνουν κι άλλους περίεργους ήχους. κι επίσης συμβαίνει καμιά φορά την ώρα που πάει να σε πάρει ο ύπνος να ακούς κάποια φωνή και είναι πολύ φυσιολογικό, αν δεν έχεις υπνικές παραλύσεις, μην σε απασχολεί καθόλου.
    Ναι, αλλα μου φαινεται περιεργο τοσο συντομα σε τοσο μικρο διαστημα. Δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο στο παρελθον ομως. Για τα δυο περιστατικα μπορω να πω με λιγη σιγουρια οτι ηταν παραμιλητο. Το τελευταιο ομως που ακουσα καποιον να μιλαει με φοβιζει πιο πολυ. Ανοιξα τα ματια μου για να αλλαξω πλευρα και ακουσα καποιον να μιλαει. Αυτο ποσο συχνο ειναι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    . Ανοιξα τα ματια μου για να αλλαξω πλευρα και ακουσα καποιον να μιλαει. Αυτο ποσο συχνο ειναι?
    Εκανες ενα περασματακι απο το twilight zone ............ λιγο υπερφυσικο δεν χαλασε κανεναν ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εκανες ενα περασματακι απο το twilight zone ............ λιγο υπερφυσικο δεν χαλασε κανεναν ......
    τι ειναι αυτο? Εγω νομιζω ειναι απο τον φοβο και το αγχος που εχω δημιουργησει απο την ΙΨΔ να μην εχω σχιζοφρενεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    τι ειναι αυτο? Εγω νομιζω ειναι απο τον φοβο και το αγχος που εχω δημιουργησει απο την ΙΨΔ να μην εχω σχιζοφρενεια.
    Αμα εχεις ΙΔΨ, τοτε ειναι απο το αγχος σου ......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αμα εχεις ΙΔΨ, τοτε ειναι απο το αγχος σου ......
    ακομα διαβασα οτι ακουστικες ψευδαισθησες μπορει να προερχονται ειτε απο ενα ραδιοφωνο του οποιου του εχουμε χαμηλωσει κατα πολυ την ενταση και απο σωματικους ηχους. Ειχα κανα δυο τρεια τετοια περιστατικα. Ειχα ακουσει 2 φορες κατι κοντινο σε ρεψιμο και την μια σαν γουργουριζμα κοιλιας. και την αλλη σαν να ακουγα τον ηχο απο handsfree αλλα ημουν σε αποσταση και το ακουγα ισα ισα. Μετραει σαν ψευδαισθηση αυτο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Χωρις ναμαι ειδικος , ναι , ψευδαισθηση ειναι αυτο που ακους ...... δεν ειναι δυνατον ναναι πραματικοι ηχοι .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Χωρις ναμαι ειδικος , ναι , ψευδαισθηση ειναι αυτο που ακους ...... δεν ειναι δυνατον ναναι πραματικοι ηχοι .....
    δεν λεω, μπορει απο τον φοβο μου και το αγχος μου να ηταν παρερμηνεια καποιου αλλου ηχου, δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν ηταν οντως ψευδαισθηση!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    διαβασα ακομα οτι ακουστικες ψευδαισθησεις μπορουν να εμφανιστουν ακομα και σε φυσιολογικα ατομα χωρις ψυχικη ασθενεια απο εντονο στρεσσ και αγχος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω καμμια φορα ακουω τονομα μου , σπανια βεβαια , χωρις να υπαρχει κανεις στο δωματιο , αλλα δεν δινω σημασια , παραισθηση λεω ειναι .......... η να ειμαι βεβαιος οτι μου εχουν απευθυνθει οι γονεις μου ( ζουνε ) , χωρις να εχει συμβει κατι τετοιο .... και δεν εχω κανα ιδαιτερο αγχος .... παραξενος κοσμος .....

    ειμαι ομως αρκετα ευφανταστος .......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι εγω καμμια φορα ακουω τονομα μου , σπανια βεβαια , χωρις να υπαρχει κανεις στο δωματιο , αλλα δεν δινω σημασια , παραισθηση λεω ειναι .......... η να ειμαι βεβαιος οτι μου εχουν απευθυνθει οι γονεις μου ( ζουνε ) , χωρις να εχει συμβει κατι τετοιο .... και δεν εχω κανα ιδαιτερο αγχος .... παραξενος κοσμος .....

    ειμαι ομως αρκετα ευφανταστος .......
    εγω ποτε δεν εχω ακουσει το ονομα μου. Απλα ειχα ακουσει στον υπνο μου οπως εγραψα παραπανω καποιον να μιλαει μονος του δεν απευθυνοταν σε μενα.
    Ποια ειναι η διαγνωση σου εσενα? Το να μπερδευεις τους ηχους συνεχεια τι θεωρειται? αλλα ταυτοχρονα να αντιλαμβανεσαι απο που προηλθαν...
    πχ ημουν στον νιπτηρα και επλενα τα ματια, και ετσι οπως τα επλενα ακουσα ενα ηχο σαν μουσικη απο το νερο αλλα καταλαβα οτι ηταν επειδη ειχα κατω τα πιατα και σχηματιστηκε αυτου του ειδους η παρερμηνεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    εγω ποτε δεν εχω ακουσει το ονομα μου. Απλα ειχα ακουσει στον υπνο μου οπως εγραψα παραπανω καποιον να μιλαει μονος του δεν απευθυνοταν σε μενα.
    Ποια ειναι η διαγνωση σου εσενα? Το να μπερδευεις τους ηχους συνεχεια τι θεωρειται? αλλα ταυτοχρονα να αντιλαμβανεσαι απο που προηλθαν...
    πχ ημουν στον νιπτηρα και επλενα τα ματια, και ετσι οπως τα επλενα ακουσα ενα ηχο σαν μουσικη απο το νερο αλλα καταλαβα οτι ηταν επειδη ειχα κατω τα πιατα και σχηματιστηκε αυτου του ειδους η παρερμηνεια.
    Απλα δεν δινω σημασια ....αντε να μουχει συμβει 2-3 φορες ................. δεν ξερω τι σημαινει να μπερδευεις τους ηχους , κτθλψη εχω , μην προσθεσουμε κι αλλη διαταραχη , φτανει μια ........παραμιλαω κιολας στον υπνο μου ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απλα δεν δινω σημασια ................. δεν ξερω τι σημαινει να μπερδευεις τους ηχους , κτθλψη εχω , μην προσθεσουμε κι αλλη διαταραχη , φτανει μια ........
    χαχαχαχα ε ναι νταξει!!! Μπορει να θεωρηθει καταθλιψη ενω δεν εισαι καλα ψυχολογικα αλλα να εχεις την διαθεση να θες να βγεις εξω ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ταχυκαρδια στον υπνο
    By θεανω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 896
    Last Post: 04-12-2019, 20:48
  2. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  3. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •