Μικροί κ συχνοι Πόνοι-πιέσεις στο κεφάλι (!)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Μικροί κ συχνοι Πόνοι-πιέσεις στο κεφάλι (!)

    Καλησπέρα! Είμαι γυναίκα 27 ετών. Έχω αρκετούς μήνες που βιώνω μια δύσκολη φάση αρρωστοφοβιας κατά βάση.
    Πληκτρολογοντας τα διάφορα που ένιωθα κατά καιρούς, ερχόμουν σε αυτό το φορουμ. Παρήγορο που και κάποιος άλλος είχε νιώσει ότι κ εγώ κ αξιοθαύμαστο ότι είχε το θαρρος να το συζητήσει. Διάβαζα κ εγώ τα σχόλια και έπαιρνα δύναμη, μα μερικά θέματα έκλειναν τόσο απότομα που εμένα κι εγώ ακάλυπτη. Αποφάσισα να μπω η ίδια κ να μιλήσω.
    Πιθανόν να σας κουράσω μα θα εκτιμούσα πολύ το οποίο σχόλιο σας.
    Το Πάσχα μετά από χρόνια πρόβλημα με τη μύτη μου, πήγα στον ωριλα γιατί είχα ένα μήνα που δεν πέρναγε ίχνος αέρα από τη μύτη μου. Το βράδυ πριν τον ωριλα, ψάχνω το ίντερνετ για πρώτη φορά Πληκτρολογοντας το πρόβλημα μου, ανακαλύπτω τον πολυποδα. Λέω :αυτό έχω. Πράγματι αυτό είχα.
    Η αυτό γνωμάτευση αυτή μάλλον με κατέστρεψε.
    Ο ωριλα μου δίνει μια αγωγή συνηθισμένη. Λίγο καιρό μετά είχα πονοκεφάλους, τον ενημέρωνα κ μ έλεγε πάρε πονσταν κ πες μου. Με τα πολλά, απευθύνομαι σε άλλον ωριλα ο οποίος με. Βρίσκει με οξεία ιγμοριτιδα, πόνοι στο κεφάλι απίστευτοι, αντίβιωση και ένα σωρό ακόμα.
    Από κει κ μετά ξεκίνησα να ακούω τα πάντα στο σώμα μου, ξεκινάνε οι κρίσεις πανικού. Το παραμικρό που ένιωθα στο σώμα μου με έκανε να πιστεύω πως κάτι έχω κ κάτι πρόκειται να πάθω άσχημο. Αμέσως μετά ακολουθούσαν κρίσεις. Εβδομαδιαίες, σταδιακά ανά τρεις μέρες μέχρι που με τον καιρό είχα καθημερινά δύο με τρεις ισχυρές κρίσεις πανικού.
    Πόνος στην καρδιά δυνατος, επίσκεψη στον καρδιολόγο δεν έχεις τίποτα.
    Πόνος στα πνευμονία κ δυσπνοια, επίσκεψη στον παθολόγο δεν έχεις τίποτα.
    Οπότε... Ψυχολόγος.
    Εχω ξεκινήσει λοιπόν τις επισκέψεις περίπου ένα μήνα και εδώ κ λίγες μέρες έχω πονακια στο κεφάλι. Μικρούς πόνους-πιέσεις, μικρής διάρκειας,πολύ συχνούς ωστοσο. Στους κροτάφους, στην κορυφή της κεφαλής, στη μία μεριά της κεφαλής.
    Εξετάσεις αίματος εννοείται έχω κάνει ήταν καλές, επίσης έχω κάνει κ αξονική τομογραφία στο κεφαλι(γ τον πολυποδα κ την ιγμοριτιδα) κ δεν είχε δείξει κάτι άλλο εκτός από πολύ υγρό στη φάση της οξείας ιγμοριτιδα.
    Όμως εγώ φοβάμαι, φοβάμαι μήπως έχω κάτι πιο σοβαρό και δεν το ξέρουν, κάτι άσχημο στο κεφάλι μου.
    Έχω μιλήσει με την ψυχολόγο κ μου είπε πως πρέπει να δώσω λίγο χρόνο χωρίς να επισκεφθώ εκ νέου κάποιο γιατρό γιατι είναι του άγχους μου συμπεριφορές.
    (είχα κ δύσκολα παιδικά χρόνια αλλά κυρίως γ αρχή εστιάζουμε με την ψυχολόγο στο κομμάτι διαχείρισης άγχους ώστε να είμαι πιο παραγωγική) -το αναφέρω απλά.
    Είναι συχνοι οι πόνοι-πιέσεις όμως κ με τρομάζουν, κ μου τραβούν την προσοχή ακόμη κ όταν κάνω κάτι προκειμένου να ξεχάστω. Είναι δυνατόν να τους κάνει το άγχος μου; αν ναι κάποια πρόταση;
    Ποια είναι η γνώμη σας; είχατε κάτι παρόμοιο; θέλω τόσα να ρωτήσω κ δε ξέρω. Οτιδήποτε...
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα! Είμαι γυναίκα 27 ετών. Έχω αρκετούς μήνες που βιώνω μια δύσκολη φάση αρρωστοφοβιας κατά βάση.
    Πληκτρολογοντας τα διάφορα που ένιωθα κατά καιρούς, ερχόμουν σε αυτό το φορουμ. Παρήγορο που και κάποιος άλλος είχε νιώσει ότι κ εγώ κ αξιοθαύμαστο ότι είχε το θαρρος να το συζητήσει. Διάβαζα κ εγώ τα σχόλια και έπαιρνα δύναμη, μα μερικά θέματα έκλειναν τόσο απότομα που εμένα κι εγώ ακάλυπτη. Αποφάσισα να μπω η ίδια κ να μιλήσω.
    Πιθανόν να σας κουράσω μα θα εκτιμούσα πολύ το οποίο σχόλιο σας.
    Το Πάσχα μετά από χρόνια πρόβλημα με τη μύτη μου, πήγα στον ωριλα γιατί είχα ένα μήνα που δεν πέρναγε ίχνος αέρα από τη μύτη μου. Το βράδυ πριν τον ωριλα, ψάχνω το ίντερνετ για πρώτη φορά Πληκτρολογοντας το πρόβλημα μου, ανακαλύπτω τον πολυποδα. Λέω :αυτό έχω. Πράγματι αυτό είχα.
    Η αυτό γνωμάτευση αυτή μάλλον με κατέστρεψε.
    Ο ωριλα μου δίνει μια αγωγή συνηθισμένη. Λίγο καιρό μετά είχα πονοκεφάλους, τον ενημέρωνα κ μ έλεγε πάρε πονσταν κ πες μου. Με τα πολλά, απευθύνομαι σε άλλον ωριλα ο οποίος με. Βρίσκει με οξεία ιγμοριτιδα, πόνοι στο κεφάλι απίστευτοι, αντίβιωση και ένα σωρό ακόμα.
    Από κει κ μετά ξεκίνησα να ακούω τα πάντα στο σώμα μου, ξεκινάνε οι κρίσεις πανικού. Το παραμικρό που ένιωθα στο σώμα μου με έκανε να πιστεύω πως κάτι έχω κ κάτι πρόκειται να πάθω άσχημο. Αμέσως μετά ακολουθούσαν κρίσεις. Εβδομαδιαίες, σταδιακά ανά τρεις μέρες μέχρι που με τον καιρό είχα καθημερινά δύο με τρεις ισχυρές κρίσεις πανικού.
    Πόνος στην καρδιά δυνατος, επίσκεψη στον καρδιολόγο δεν έχεις τίποτα.
    Πόνος στα πνευμονία κ δυσπνοια, επίσκεψη στον παθολόγο δεν έχεις τίποτα.
    Οπότε... Ψυχολόγος.
    Εχω ξεκινήσει λοιπόν τις επισκέψεις περίπου ένα μήνα και εδώ κ λίγες μέρες έχω πονακια στο κεφάλι. Μικρούς πόνους-πιέσεις, μικρής διάρκειας,πολύ συχνούς ωστοσο. Στους κροτάφους, στην κορυφή της κεφαλής, στη μία μεριά της κεφαλής.
    Εξετάσεις αίματος εννοείται έχω κάνει ήταν καλές, επίσης έχω κάνει κ αξονική τομογραφία στο κεφαλι(γ τον πολυποδα κ την ιγμοριτιδα) κ δεν είχε δείξει κάτι άλλο εκτός από πολύ υγρό στη φάση της οξείας ιγμοριτιδα.
    Όμως εγώ φοβάμαι, φοβάμαι μήπως έχω κάτι πιο σοβαρό και δεν το ξέρουν, κάτι άσχημο στο κεφάλι μου.
    Έχω μιλήσει με την ψυχολόγο κ μου είπε πως πρέπει να δώσω λίγο χρόνο χωρίς να επισκεφθώ εκ νέου κάποιο γιατρό γιατι είναι του άγχους μου συμπεριφορές.
    (είχα κ δύσκολα παιδικά χρόνια αλλά κυρίως γ αρχή εστιάζουμε με την ψυχολόγο στο κομμάτι διαχείρισης άγχους ώστε να είμαι πιο παραγωγική) -το αναφέρω απλά.
    Είναι συχνοι οι πόνοι-πιέσεις όμως κ με τρομάζουν, κ μου τραβούν την προσοχή ακόμη κ όταν κάνω κάτι προκειμένου να ξεχάστω. Είναι δυνατόν να τους κάνει το άγχος μου; αν ναι κάποια πρόταση;
    Ποια είναι η γνώμη σας; είχατε κάτι παρόμοιο; θέλω τόσα να ρωτήσω κ δε ξέρω. Οτιδήποτε...
    Ευχαριστώ
    Καλησπέρα. Είμαι 20 στα 21 και όλο το καλοκαίρι μέχρι και τώρα ( αλλά είμαι πολύ καλύτερα) περνούσα και εγώ μια φάση περίοδο αρρωστοφοβιας. Ανάμεσα στα αλλά συμπτώματα που είχα( είτε δημιουργούσε εγώ από μόνη μου ) με έπιαναν πονοκέφαλοι ακριβώς πάνω από τα μάτια , στο μέτωπο και στους κροτάφους . Από το καλοκαίρι μέχρι και σήμερα θυμάμαι δυο φορές να έχω πονοκέφαλο κάθε μέρα για 6-7 μέρες χωρίς να περνάει. Όχι έντονοι δηλαδή μπορούσα να τους αντέξω και χωρίς παυσίπονο. Ιγμοριτιδα και τέτοια δεν είχα ώστε να είναι από εκεί ο πονοκέφαλος . Που λες δυο φορές σε διαφορετικόυς μήνες είχα αυτόν τον επίμονο πονοκέφαλο . Μια εβδομάδα συνεχόμενη τον Ιουλίο Κ κια άλλη τον σεπμτεβρη . Ανάμεσα σε αυτούς είχα και για 1 μέρα πχ Κ μετά περνούσε. Πραγματικά ούτε εγώ ξέρω αν είναι από το άγχος , αλλά είναι πιθανό. Εδω και μια εβδομάδα είμαι πολύ ήρεμη με πολλή καλή διάθεση. Σήμερα αγχώθηκα για άσχετο λόγω παρα πολύ ( καμία σχέση με αρρωστοφοβια , απλά έβλεπα την ομάδα μου να παίζει ποδόσφαιρο γιαυτο αγχώθηκα στην ένταση του αγώνα ????) και από τότε μέχρι και αυτήν την ώρα έχω ακριβώς τον ίδιο πόνο με τις άλλες φορές ... έκανα μπάνιο, έφαγα , χαλάρωσα αλλά τίποτα. ΕδωΑα αυτό το παράδειγμα για να σου εξηγήσω ότι ΝΑΙ μπορεί να είναι από το άγχος , με τόση αρρωστοφοβια πιατευω έχω αποκτήσει ευαισθησία και με πιάνει με το παραμικρό . Τώρα είναι ικανό το κεφάλι μου να με πονάει για 5 μέρες συνεχόμενα γιατί Θαν αγχωθώ για αρρώστιες πάλι. ΕλπιΖω να σε βοήθησα αλλά πραγματικά Κ εγώ ταλαιπωρούμε πολύ από πονοκέφαλους σε αυτήν την φάση της ζωής μου .

Similar Threads

  1. Μικροι Προβληματισμοι
    By iwannaaa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2018, 20:38
  2. Σχολειο,πιεσεις
    By souzana in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 27-12-2015, 18:25
  3. Μικροί Στόχοι
    By sweetOctober in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2014, 09:27
  4. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.....!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2011, 04:08
  5. στιγμιαίοι πόνοι στο κεφάλι
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-01-2011, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •