Το άγχος αδυνατίζει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Το άγχος αδυνατίζει;

    Έχω πρόβλημα με τα κιλά μου δεν θέλω να χάσω αλλά να βάλω!! Είμαι 64 κιλά με ύψος 1,78, για να με ειλικρινής δεν κάνω σωστή διατροφή, διαλέγω, ούτε τρώω φαγητά που χρειάζονται, μήπως όμως φταίει και η κακή διάθεση, το άγχος για όλο αυτό;; Γενικές εξετάσεις αίματος έχω κάνει μέσα στο καλοκαίρι και ήταν καλες, τι πιστεύεται εσείς;; Περνάει κάποιος κάτι παρόμοιο;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Στην ίδια βάρκα είμαι και εγώ φίλε μου...Είμαι 1.77 και 60 κιλά..Προσπαθώ να τρώω με το ζόρι μπας και πάρω κανένα κιλό αλλά τίποτα...Και η διατροφή μου είναι πλούσια και επαρκής...Πρωινό,δύο γεύματα,σοκολατοειδή αρκετά μέσα στην μέρα,γενικά πιστεύω πως βάζω γύρω στις 2000 θερμίδες ημερησίως,αλλά το θερμιδοκεντρικό μοντέλο για μένα είναι άκυρο...Νευρολογικό είναι όλο αυτό...Είμαστε νευρώδεις και ''καίμε'' πολύ ακόμα και στο ρελαντί,όταν ξεκουραζόμαστε...Φαντάσου ένα αυτοκίνητο που φυσιολογικά δουλεύει ρελαντί στις 1500 στροφές,ε,εμείς δουλεύουμε στις 3000 στροφές και καταναλώνουμε περισσότερο...Αυτό οφείλεται στην υπερλειτουργία του συμπαθητικού αυτόνομου νευρικού συστήματος και στην υπολειτουργία του παρασυμπαθητικού το οποίο μας βάζει σε rest and digest mode και χαλαρώνουμε και κάνουμε σωστή πέψη...Τώρα από εξετάσεις που λες,οι γενικές εξετάσεις αίματος είναι άχρηστες...Εγώ έχω ξεκινήσει να το ψάχνω με μια ενδικρινολόγο και θα κοιτάξουμε υποθάλαμο,υπόφυση,επινεφρί δια,θυρεοειδή,ανδρογόνα, οιστρογόνα κλπ. μπας και βρούμε τον ένοχο ή κάτι τέλοσπάντων που θα ξετυλίξει το νήμα και θα βρούμε μια άκρη.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Θυρεοειδή τουλάχιστον δεν έχω, εκτός εάν έχω αποκτήσει τους τελευταίους δύο μήνες, τώρα για τα άλλα δεν ξέρω!!
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Στην ίδια βάρκα είμαι και εγώ φίλε μου...Είμαι 1.77 και 60 κιλά..Προσπαθώ να τρώω με το ζόρι μπας και πάρω κανένα κιλό αλλά τίποτα...Και η διατροφή μου είναι πλούσια και επαρκής...Πρωινό,δύο γεύματα,σοκολατοειδή αρκετά μέσα στην μέρα,γενικά πιστεύω πως βάζω γύρω στις 2000 θερμίδες ημερησίως,αλλά το θερμιδοκεντρικό μοντέλο για μένα είναι άκυρο...Νευρολογικό είναι όλο αυτό...Είμαστε νευρώδεις και ''καίμε'' πολύ ακόμα και στο ρελαντί,όταν ξεκουραζόμαστε...Φαντάσου ένα αυτοκίνητο που φυσιολογικά δουλεύει ρελαντί στις 1500 στροφές,ε,εμείς δουλεύουμε στις 3000 στροφές και καταναλώνουμε περισσότερο...Αυτό οφείλεται στην υπερλειτουργία του συμπαθητικού αυτόνομου νευρικού συστήματος και στην υπολειτουργία του παρασυμπαθητικού το οποίο μας βάζει σε rest and digest mode και χαλαρώνουμε και κάνουμε σωστή πέψη...Τώρα από εξετάσεις που λες,οι γενικές εξετάσεις αίματος είναι άχρηστες...Εγώ έχω ξεκινήσει να το ψάχνω με μια ενδικρινολόγο και θα κοιτάξουμε υποθάλαμο,υπόφυση,επινεφρί δια,θυρεοειδή,ανδρογόνα, οιστρογόνα κλπ. μπας και βρούμε τον ένοχο ή κάτι τέλοσπάντων που θα ξετυλίξει το νήμα και θα βρούμε μια άκρη.
    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έχω πρόβλημα με τα κιλά μου δεν θέλω να χάσω αλλά να βάλω!! Είμαι 64 κιλά με ύψος 1,78, για να με ειλικρινής δεν κάνω σωστή διατροφή, διαλέγω, ούτε τρώω φαγητά που χρειάζονται, μήπως όμως φταίει και η κακή διάθεση, το άγχος για όλο αυτό;; Γενικές εξετάσεις αίματος έχω κάνει μέσα στο καλοκαίρι και ήταν καλες, τι πιστεύεται εσείς;; Περνάει κάποιος κάτι παρόμοιο;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    το αγχος αλλους τους αδυνατιζει κι αλλους τους παχαινει.
    δεν βγαζεις ακρη...
    δεν θελεις και πολλα κιλα. αντι να προσπαθεις να φας, γιατι δεν ξεκινας βαρη, να παρεις ογκο;
    μπορει να παρεις και κανενα συμπληρωμα εκει, χωρις αναβολικα φυσικα, και θα εισαι μια χαρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Δοκιμαστε γυμναστικη με ληψη υδατανθρακων...ρυζια, μακαρονια, πατατες....κλπ...

    Σε καποιους ανθρωπους ειναι ο μεταβολισμος τετοιος κ δεν παχαινουν ευκολα.....αυτο γιατι ν ειναι προβλημα....???

    Το αγχος ...αλλους παχαινει κ αλλους οχι

    Γενικοτερα μπορει ν μην υπαρχει καποια προφανης αιτια....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Η στεναχώρια και το άγχος επιρρεαζουν τα κιλά. Εγώ για παράδειγμα είμαι σε μια πολύ στενάχωρη φάση της ζωής μου και χωρίς προσπάθεια έχω χάσει κιλά εεγκυμοσυνης και είμαι και πιο αδύνατη από πριν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Που το πουλάνε αυτό το άγχος να αδυνατίσω; Εγώ νόμιζα ότι το άγχος με πάχαινε, μέχρι που έκανα εχτές ένα τεστ για το αν έχω άγχος και βγήκε αρνητικό! Άρα εμένα δεν με παχαίνει το άγχος, αν και γενικά δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει το τεστ, γιατί και χαλαρή τελείως δεν νιώθω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    ένα σύμπτωμα του συνεχούς άγχους μπορεί να είναι το αδυνάτισμα γιατί το στομάχι σε κατάσταση άγχους αιματώνεται λιγότερο με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί και να μην έχουμε την αίσθηση οτι πεινάμε ή να τρώμε ελάχιστα πχ ένα τόστ και να φουσκώνουμε σαν να φάγαμε τον αγλέουρα. Σε συνδυασμό με τις αυξημένες καύσεις λόγω αδρεναλίνης, τον κακό ύπνο (οπότε περισσότερες ώρες με πιο γρήγορο μεταβολισμό) ε πως να μην χάσεις κιλά! Εγώ έχανα σταθερά 3 κιλά το μήνα για παράδειγμα.
    Υπάρχει και η περίπτωση βέβαια το φαγητό ψυχολογικά να συνδεθεί με την ευχαρίστηση οπότε ασυναίσθητα πχ το βράδυ μπορεί να τσακίσεις 2-3 σουβλάκια και να νιώθεις καλύτερα. Σε αυτή την περίπτωση φυσικά παχαίνεις ή δεν χάνεις κιλά.

  9. #9
    Σε περιόδους τρελού άγχους..χανω κιλα..το καλοκαιρι εφτασα 45. Τωρα πηρα 1.5 κιλο γιατι νιωθω και καλυτερα .Θελει προσοχη ολο αυτο..απλα κοίτα να τρως κατι θρεπτικο..

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω χασει 10 κιλα σε 2 μερες απο αγχος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    επειδή δεν γίνεται να μην τρως, το χρειάζεσαι για να πάρεις τα απαραίτητα και ενέργεια για να λειτουργήσεις , προσπάθησε να τρως μικρά γεύματα ή σνακς . Επίσης , αν δεν στο απαγορεύσει γιατρός, δοκίμασε και κανένα συμπλήρωμα διατροφής.

Similar Threads

  1. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  2. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  3. ΞΥΔΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙ!!!!!!!!!!!
    By dwri84 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 80
    Last Post: 05-04-2011, 22:03
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32
  5. Επειδή το γέλιο κάνει καλό στην υγεία.... (και αδυνατίζει)
    By Μάρω_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2007, 03:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •