καταθλιψη,ποτε θα σηκωθω απο το κρεββατι?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100

    Post

    Και εγω ημουν ετσι. Απλα, κουραζεις το μυαλο σου με σκεψεις και εμμονες, γι' αυτο και αισθανεσαι ετσι... σαν να καθεται καποιος απο πανω σου και να μην μπορεις να σηκωθεις. Αν ειχε τυχει αυτο σε καποιον φιλο μου παντω και μου το ελεγε θα ειχα παει να τον παρω σηκωτο απο το σπιτι του και να τον βγαλω εξω, να του σταθω, να τον βοηθησω κτλ. Χωρις να τον κρινω, οπως θα εκαναν οι περισσοτεροι, φυσικα... Επειδη ειδα οτι κανεις αγωγη, θα σου πω τη γνωμη μου, για μενα ειναι λαθος αυτο. Το ειπες και μονος σου οτι δεν σου κανει και τιποτα. Τσαμπα λεφτα. Ολο αυτο με τις αγωγες ειναι καθαρο μαρκετινγκ, ο καθενας μας εχει διαφορετικο προβλημα και δεν ειναι δυνατον να δινεις σε ολους XANAX, LADOSE κτλ. Λες οκ, εχεις καταθλιψη, εχεις αυτο, αλλα ο καθενας το περναει διαφορετικα... Η Γυμναστικη, ότι προβλημα και να εχεις, χωρις να ξερεις να το εξηγησεις, ειτε λεγεται καταθλιψη ή να μην εχει καποιο ονομα αυτο που περνας, ο εγκεφαλος ξερει καλυτερα απο σενα τι εχεις σε σχεση με τον ψυχιατρο ή ψυχολογο. Γυμναστικη και αλλαγη τροπο ζωης και καλη παρεα διπλα σου, να σε στηριζει να σου δινει κινητρο. Η γυμναστικη παραγει αυτες τις ουσιες οι οποιες ειναι απαραιτητες για τον εγκεφαλο, ωστε να ερθει στα ισα του. Και μπαλανσαρει καπως. Μετα, στο υποσχομαι, οτι θες δεν θες, ο εγκεφαλος αρχιζει να λειτουργει διαφορετικα, χωρις να πεταει τοσα πολλα errors, οσα πετουσε πιο πριν που ησουν στο κρεβατι σου.

    Εχω παρει με κακο ματι τους ψυχιατρους, γιατι οταν μιλησα με καποιον, του ειπα μερικα πραγματα για μενα, το τι περνουσα εκεινον τον καιρο, και το πρωτο πραγμα ηταν να ξεκινησω φαρμακευτικη αγωγη, μονο με μια ωρα συνομιλιας που καναμε, χωρις να καταλαβει το τι ακριβως εχω και να συνταγογραφησει φαρμακα γι' αυτο, ωστε να δρασουν στο προβλημα που περναω. Μερικες φορες σε "μολυνουν" απο το να σε κανουν καλυτερα.
    Καθε φορα που βλεπω στις ειδησεις πραγματα αδιανοητα που δεν συμβαινουν καθημερινα, σκοτωμοι οικογενειας κτλ, δηλωνουν οτι το ατομο εκανε φαρμακ. αγωγη. Οποτε, δεν ειναι τοσο αθωα, οσο μας τα πλασαρουν πως ειναι... Φαρμακοβιομηχανια, ψυχιατροι, FDA. Μπιζνα - Μαρκετινγκ - ΤΡΙΑΙΝΑ. Ο ενας συμπληρωνει τον αλλον. Πανε μαζι πακετο.
    Αν ημουν ψυχιατρος, θα προτεινα γυμναστικη (περπατημα, χαλαρο τρεξιμο, τραμπολινο, yoga κτλ) και οχι φαρμακα.
    Για να μην παρεξηγηθω, αυτη ειναι η ταπεινη γνωμη μου στο ολο θεμα της αντιμετωπισης οποιασδηποτε ασθενειας. Γιατι , αν το καλοσκεφτεις ολοι ειμαστε με προβλημα. Ολο τον πλανητη να πας σε ψυχιατρο, θα του βρει καποια "ασθενεια", οτι πασχει απο κατι. Παρε ενα αστεγο ατομο και πηγαινε τον στο ψυχιατρο. Η πιθανοτητες να φυγει απο εκει χωρις να του συνταγ. φαρμακα ειναι ελαχιστες... Οποτε......

  2. #32
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Pera apo periptwseis vareias sxizofreneias ktlp ekei borei na xreiazontai farmaka

    Otidipote exei sxesi me agxos - katathlipsi den prepei na antimetwpizetai me farmaka.Prwton apo diethnis ereunes den apodeiknietai kapou oti ontws linoun to provlima alla se kanoun xeirotera gemizontas se me parenergeies makroprothesma kai polles fores mesoprothesma.

    Allagi tropou zwis- gimnastiki - kali diatrofi - yoga - CBT- meditation - mindfulness - kai xronos ! Auta xreiazontai!

    Filika

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Δεν έχω δουλειά...περπάτημα και τέτοια δεν έχω διάθεση έχω πει σε έναν φίλο μήπως γράφτουμε γυμναστήριο και περιμένω..αλλά θα αντέξω?
    Φιλε, και εγω αυτο ψαχνω... Δεν βρισκω κανεναν να παμε μαζι γυμναστηριο και να με "βοηθησει" στο να ξεπερασω αυτο που εχω. Πλεον, θες δεν θες, οσο νομιζεις οτι ο αλλος ειναι φιλος σου, καταβαθος, δεν του καιγεται καρφι. Μολις καταλαβουν οτι λιγο "πεφτεις" σε κανουν στην ακρη. Σε κανουν παρεα μονο οταν εχεις κεφια, και τους κανεις χατηρια, και βγαινεται συνεχεια για καφε κτλ. Αυτα ειναι οι δυσκολιες της ζωης που πρεπει να σου σταθει ενας φιλος, πραγματικος φιλος, γιατι οσο και να ακουγεται τρελο, ειναι πραγματικα μια δυσκολη φαση, δεν υπαρχει δυσκολοτερο πραγμα στη ζωη απο αυτο. Ολα στη ζωη μπορει να αντεξει ενας ανθρωπος, πιστευω, αλλα αυτο σε καταστρεφει ή να κανεις πραγματα που δεν πρεπει να κανεις, τα οποια ειναι ασχημα για τον εαυτο σου. Ειναι λιγοι αυτοι που θα ερθουν να σε "πρηξουν", οσο και να μην το θελει ο αλλος, αυτος να ειναι εκει και να προσπαθει. Πλεον, ειναι λιγοι αυτοι που θα το εκαναν. Οι καιροι ειναι τετοιοι, που ο καθενας κοιταει την παρτυ του... Κριμα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by JasonK View Post
    Pera apo periptwseis vareias sxizofreneias ktlp ekei borei na xreiazontai farmaka

    Otidipote exei sxesi me agxos - katathlipsi den prepei na antimetwpizetai me farmaka.Prwton apo diethnis ereunes den apodeiknietai kapou oti ontws linoun to provlima alla se kanoun xeirotera gemizontas se me parenergeies makroprothesma kai polles fores mesoprothesma.

    Allagi tropou zwis- gimnastiki - kali diatrofi - yoga - CBT- meditation - mindfulness - kai xronos ! Auta xreiazontai!

    Filika
    Ετσι ρε!!! Οταν κανεις αυτα, εστω και για μια μερα με καποιον γνωστο φιλο (δεν προτεινω μονος) και μιλωντας και περπατωντας ταυτοχρονα, να σε βαραει και καλα καλα ο ηλιος, οταν γυρισεις σπιτι, το υποσχομαι πως θα αισθανεσαι καλυτερα. Εγγυηση... Ασε τον οργανισμο οπως επεσε να βρει τροπο να παρει τα πανω του, χωρις παρεμβασεις. Τα φαρμακα θα διαταραξουν τις φυσικες λειτουργιες του οργανισμου. Αυτο φανταζομαι. Ειναι drugs ρε παιδια. Τι αλλο να πεις. Το λεει και η λεξη... ναρκωτικα. Ασε τον οργανισμο να παραξει τα δικα του "ναρκωτικα" ωστε να αισθανεσαι καλυτερα.

    Το αγχος, εξαλλου, ειναι μεσα μας, ειναι στη φυση μας ολα αυτα - Φοβος, αγχος, τολμη, ανασφαλεια, δισταγμος, υψοφοβια κτλ... Χωρις αυτα δεν θα ειμασταν ανθρωποι. Βεβαια, καποιος ψυχιατρος θα σου πει, ναι, αλλα οταν γινονται υπερβολικα και ξεπερνωντας το οριο και σου χαλαει την καθημερινοτητα σου, δεν εισαι λειτουργικος κτλ. πρεπει να χορηγουνται φαρμακα, για να τα μετριασουν ολα αυτα.. Αλλα και παλι, ψηφιζω ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ, ΚΙΝΗΣΗ, ΕΡΓΑΣΙΑ. Ενα απο αυτα τα τρια αν κανεις, δεν σκεφτεσαι και το μυαλο απελευθερωνεται ΄- "ξεχνιεται"...

  5. #35
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    exw eixa provlima agxous apo ta 16 mexri ta 30 mou alla eixa mathei na zw me auto kai teleiwsa panepistimio kai petixa sti douleia mou kai pantreutika kai ola mia xara kai paw se enan psixiatro pou mou egrapse ena antikathathliptiko kai apo tote pou to pira egina 100 fores xeirotera , se fasi na min borw na katsw 5 lepta iremos kai kontepsa na katastrepsw ola osa eixa ktisei tosa xronia.Mou dimiourgise parenergeies sto neurologiko mou sistima pou den exoun perasei akomi , 1 xrono meta tin diakopi....An eixa apla kanei auta " Allagi tropou zwis- gimnastiki - kali diatrofi - yoga - CBT- meditation - mindfulness - kai xronos" den tha eixa pathei tipota...Auta ta farmaka tha ithela poli na dw tous psixiatrous na ta pernoune bas kai katalavoun ti sintagografoun alla einai polla ta lefta pou vgazoun opote ti na katalavoun.....

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Jason, πιστευω οτι το κανουν, ωστε να σε μαστουρωνουν και να τους ειναι πιο ευκολο να σε "αλλαξουν", να αλλαξουν τον τροπο σκεψης σου ευκολοτερα.. Τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι χαπια ευτυχιας. Σου ισωπεδωνουν το αγχος, τη θλιψη, αλλα ταυτοχρονα σου ριχνουν και τις αλλες αισθησεις, χαρας, ευτιχιας... σε μουδιαζουν, απλα. Η γυμναστικη απο την αλλη, μονο καλο μπορει να σου κανει, χωρις παρενεργειες αν την διακοψεις. Εννοω επικυνδυνες παρενεργειες. Βασικα, στην αρχη σου φαινεται πω πω, ποιος παει να γυμναστει, αλλα αν μαθει ο οργανισμος σου, εθιζεται, μαθαινει ετσι, και μετα χωρις να το θελεις, θα σε πιασει μια απιστευτη ορεξη γι' αυτο. Διατροφη, σιγουρα, πολυ νερο (ειδικα, μολις ξυπνας το πρωι- βοηθαει παρα πολυ στη διαθεση) και να σε βλεπει ο ηλιος, να ψηνεσαι... Καλυτερα να κανω μπαφο παρα να παρω αντικαταθλιπτικα, το προτιμω.... Φανταρος, τι εκανες με το προβλημα σου αυτο?

    Γι'αυτο η κανονικη ιατρικη δεν εκτιμαει τους ψυχιατρους και τα πρωτα χρονια τους εκαναν στην ακρη, δεν τους θεωρουσαν γιατρους, που να βρεθει η πραγματικη ασθενεια στο ατομο, αν θεωρηθει ασθενεια και να δινεται καποιο φαρμακο ωστε να αντιμετωπιζεται. Γι'αυτο και πρεπει να σε παρακολουθει ο ψυχιατρος οταν κανεις φαρμ.αγωγη, επειδη τα δινουν για να διαχειριζεται την "ασθενεια" και οχι να την θεραπευει. Προσωπικα, πιο πολυ εκτιμω τους ψυχολογους παρα τους ψυχιατρους (και τους coaches, ειδικα οι life coaches ειναι οι καταλληλοτεροι σε αυτα)... Ο εγκεφαλος ειναι μυς, και πρεπει να την σκεψη και την ασκηση να τον επαναπρογραμματιζουμε, οπως θα καναμε φορματ σε εναν υπολογιστη...
    Last edited by Leonardo; 10-10-2018 at 02:23.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Leonardo View Post
    Jason, πιστευω οτι το κανουν, ωστε να σε μαστουρωνουν και να τους ειναι πιο ευκολο να σε "αλλαξουν", να αλλαξουν τον τροπο σκεψης σου ευκολοτερα.. Τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι χαπια ευτυχιας. Σου ισωπεδωνουν το αγχος, τη θλιψη, αλλα ταυτοχρονα σου ριχνουν και τις αλλες αισθησεις, χαρας, ευτιχιας... σε μουδιαζουν, απλα. Η γυμναστικη απο την αλλη, μονο καλο μπορει να σου κανει, χωρις παρενεργειες αν την διακοψεις. Εννοω επικυνδυνες παρενεργειες. Βασικα, στην αρχη σου φαινεται πω πω, ποιος παει να γυμναστει, αλλα αν μαθει ο οργανισμος σου, εθιζεται, μαθαινει ετσι, και μετα χωρις να το θελεις, θα σε πιασει μια απιστευτη ορεξη γι' αυτο. Διατροφη, σιγουρα, πολυ νερο (ειδικα, μολις ξυπνας το πρωι- βοηθαει παρα πολυ στη διαθεση) και να σε βλεπει ο ηλιος, να ψηνεσαι... Καλυτερα να κανω μπαφο παρα να παρω αντικαταθλιπτικα, το προτιμω.... Φανταρος, τι εκανες με το προβλημα σου αυτο?

    Γι'αυτο η κανονικη ιατρικη δεν εκτιμαει τους ψυχιατρους και τα πρωτα χρονια τους εκαναν στην ακρη, δεν τους θεωρουσαν γιατρους, που να βρεθει η πραγματικη ασθενεια στο ατομο, αν θεωρηθει ασθενεια και να δινεται καποιο φαρμακο ωστε να αντιμετωπιζεται. Γι'αυτο και πρεπει να σε παρακολουθει ο ψυχιατρος οταν κανεις φαρμ.αγωγη, επειδη τα δινουν για να διαχειριζεται την "ασθενεια" και οχι να την θεραπευει. Προσωπικα, πιο πολυ εκτιμω τους ψυχολογους παρα τους ψυχιατρους (και τους coaches, ειδικα οι life coaches ειναι οι καταλληλοτεροι σε αυτα)... Ο εγκεφαλος ειναι μυς, και πρεπει να την σκεψη και την ασκηση να τον επαναπρογραμματιζουμε, οπως θα καναμε φορματ σε εναν υπολογιστη...
    Ρε παιδιά αν ο άλλος δεν τα έχει όλα αυτά ούτε παρεες να τα κάνει όλα αυτά και είναι μόνος με τους γονείς του..με εμμονές ιδέες διάφορες και να έχει χάσει τελείως τον εαυτο του..τι κάνεις?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ρε παιδιά αν ο άλλος δεν τα έχει όλα αυτά ούτε παρεες να τα κάνει όλα αυτά και είναι μόνος με τους γονείς του..με εμμονές ιδέες διάφορες και να έχει χάσει τελείως τον εαυτο του..τι κάνεις?
    Αν τα πω όλα αυτά που με βαρενουν στους δύο φίλους που έχω...θα τους χάσω ολους

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Αν τα πω όλα αυτά που με βαρενουν στους δύο φίλους που έχω...θα τους χάσω ολους
    Πες τα εδώ, όσα νομίζεις οτι μπορείς να πεις τουλάχιστον, γιαυτό υπάρχει αυτό το forum!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Πες τα εδώ, όσα νομίζεις οτι μπορείς να πεις τουλάχιστον, γιαυτό υπάρχει αυτό το forum!
    Κολλάει το μυαλό μου σε καταστάσεις που έχω περάσει..σε άτομα χωρίς λόγο. Μπορεί να επαναλαμβάνω μια φράση συνεχώς από μέσα μου..νομίζω πως ειμαι gay enw exw paei me poses ginekes.με πιάνουν ταχυπαλμιες..παλαιότερα πίστευα πως θελω να σκοτωσω τηνία οικογένεια μου παλιοτερα νόμιζα πως δεν είμαι άνθρωπος ..συνέχεια θέλω να είμαι στο κρεβατι χωρίς να κοιμαμαι

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Κολλάει το μυαλό μου σε καταστάσεις που έχω περάσει..σε άτομα χωρίς λόγο. Μπορεί να επαναλαμβάνω μια φράση συνεχώς από μέσα μου..νομίζω πως ειμαι gay enw exw paei me poses ginekes.με πιάνουν ταχυπαλμιες..παλαιότερα πίστευα πως θελω να σκοτωσω τηνία οικογένεια μου παλιοτερα νόμιζα πως δεν είμαι άνθρωπος ..συνέχεια θέλω να είμαι στο κρεβατι χωρίς να κοιμαμαι
    Έχω πάει σε 3 ψυχιάτρους οι οποίοι μου χορηγούνται φαρμακα και τα θεωρούν ιδεολιψιες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Έχω πάει σε 3 ψυχιάτρους οι οποίοι μου χορηγούνται φαρμακα και τα θεωρούν ιδεολιψιες
    Δεν μπορώ να κάνω τίποτα το μυαλό μου είναι κολλιμενο εκει

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    έχεις κάποιο hobby που θα μπορούσε να σε τραβήξει από τις σκέψεις αυτές; Με τους γονείς σου μπορείς να συζητήσεις αυτά που σκέφτεσαι;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    έχεις κάποιο hobby που θα μπορούσε να σε τραβήξει από τις σκέψεις αυτές; Με τους γονείς σου μπορείς να συζητήσεις αυτά που σκέφτεσαι;
    Ναι τα συζητάω συνεχώς και μου λένε πως πρέπει να κάνω πράγματα. Εγώ δεν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον μετά από πολλά συμβάντα. Έχω κάνει και χρήσεις ουσιών παλαιότερα αλλά που και που επειδή καπνίζουν οι φίλοι μου κάνω κάτι και εγω αλλα δεν μπορώ άλλο δεν μπορώ να ευχαριστήΘω τις χαρές της ζωής. Έχει καταστραφεί το μυαλό μου.Από πέρσι είμαι σε αυτήν την φάση και περνω φαρμακα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    το καταλαβαίνω πως είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις αυτό που ζεις. Εδώ και κομπλέ να είσαι δεν βγαίνεις από τη ρουτίνα και την καθημερινότητα εύκολα. Δεν έχω κάποια έξυπνη συμβουλή να δώσω και δεν είμαι ειδικός στα φάρμακα. Δεν χρειάζεται να κάνεις μεγαλεπήβολα σχέδια που ξαφνικά θα φέρουν τη λύση. Προσπάθησε να κάνεις κάτι που θα σε κάνει να ξεχνιέσαι λίγο. Δες κάποια σειρά που σου φαίνεται ενδιαφέρουσα, άκου μουσική που σου είναι ευχάριστη, φάε ένα φαγητό που κάποτε σου άρεσε να τρως. Τρώγοντας έρχεται και η όρεξη καμιά φορά (μεταφορικά).

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη,ποτε θα σηκωθω απο το κρεββατι??
    By imadreamer in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 31-01-2018, 03:04
  2. Μολις σηκωθω απο τον υπολογιστη
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-07-2015, 16:55
  3. Αν δεν ξεκινήσω εγώ πρώτη στο κρεββάτι εκείνος δε κουνιέται!
    By Πέπα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 02-12-2013, 16:25
  4. Ξεφορτώνεσαι ποτέ την κατάθλιψη?
    By anonimi789 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2012, 06:45
  5. Όταν δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεββάτι σου...
    By ΕΣ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 15-10-2006, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •