Ψυχωτικο-μανιακο Επεισοδιο και διακοπη Ολανζαπινης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26

    Ψυχωτικο-μανιακο Επεισοδιο και διακοπη Ολανζαπινης

    Καλησπερα,

    Πριν μια 2ετια λογω χρησης ουσιων παρουσιασα μανιακο επεισοδιο με ψευδαισθησεις.Σε καποια φαση ειχα 4 μερες να κοιμηθω και οι γονεις μου με εισαγγελικη με κλεισαν για μια βδομαδα.

    Αφου μου δωσαν μπολικη ολανζαπινη και αφου βγηκα απο το ψυχιατρειο περασα μια βαρβατη μανια καταδιωξης γιατι δεν ηξερα οτι με κλεισαν οι γονεις, συνεχιζω 2 χρονια μετα να παιρνω 10mg ολανζαπινη.

    Στο θεμα μας

    Θελω να διακοψω την ολανζαπινη γιατι διαταρασσει τους νευροδιαβιβαστες μου. Ο Ψ μου μου λεει εκανες ουσιες και σου πειραξαν το μυαλο οποτε την χρειαζεσαι,

    Γενικα ειμαι σε μια φαση διλημματος.ξερω οτι μπορω να την κοψω και οτι δεν την χρειαζομαι.

    Μερικες συμβουλες για τη διακοπη της θα ηθελα μιας και ο Ψ μου δε συμβαλλει σε αυτο

    Οσο για τις διαγνωσεις εχω ακουσει παρα πολλα και πιστευω οι διαγνωσεις υπαρχουν για να βγαζουν ακρη οι Ψ μεταξυ τους, οποτε γι αυτο δεν το βαζω στους σχιζοσυναισθηματικους το thread

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by MechanismOfMadness View Post
    Καλησπερα,

    Πριν μια 2ετια λογω χρησης ουσιων παρουσιασα μανιακο επεισοδιο με ψευδαισθησεις.Σε καποια φαση ειχα 4 μερες να κοιμηθω και οι γονεις μου με εισαγγελικη με κλεισαν για μια βδομαδα.

    Αφου μου δωσαν μπολικη ολανζαπινη και αφου βγηκα απο το ψυχιατρειο περασα μια βαρβατη μανια καταδιωξης γιατι δεν ηξερα οτι με κλεισαν οι γονεις, συνεχιζω 2 χρονια μετα να παιρνω 10mg ολανζαπινη.

    Στο θεμα μας

    Θελω να διακοψω την ολανζαπινη γιατι διαταρασσει τους νευροδιαβιβαστες μου. Ο Ψ μου μου λεει εκανες ουσιες και σου πειραξαν το μυαλο οποτε την χρειαζεσαι,

    Γενικα ειμαι σε μια φαση διλημματος.ξερω οτι μπορω να την κοψω και οτι δεν την χρειαζομαι.

    Μερικες συμβουλες για τη διακοπη της θα ηθελα μιας και ο Ψ μου δε συμβαλλει σε αυτο

    Οσο για τις διαγνωσεις εχω ακουσει παρα πολλα και πιστευω οι διαγνωσεις υπαρχουν για να βγαζουν ακρη οι Ψ μεταξυ τους, οποτε γι αυτο δεν το βαζω στους σχιζοσυναισθηματικους το thread
    αναλογως τι ουσιες εκανες δηλαδη π.χ. με μεθαμφεταμινη που ειναι το γνωστο σισα στην Ελλαδα οι μισοι που το παιρνουν παθαινουν ψυχωση αλλα αν την κοψουν την ουσια θεραπευονται οι περισσοτεροι απο αυτους και δεν χρειαζονται περαιτερω αντιψυχωτικα αλλα σε ενα μικρο ποσοστο εξακολουθει να παιρνει για να μην ξανακυλησει σε ψυχωση.Στο χορτο για παραδειγμα αυτοι που παθαινουν ψυχωση ειναι λιγοι αλλα αν παθουν χρειαζονται εφορου ζωης χαπια λιγοι ειναι απο αυτους που θα τα σταματησουν.αυτο συμβαινει διοτι το σισα ειναι χημικο και αυξανει υπερβολικα την ντοπαμινη προκαλωντας εστω και παροδικα ψυχωτικα επεισοδια σε μεγαλο αριθμο χρηστων ενω η κανναβη καιει μεν εγκεφαλικα κυτταρα αλλα ενα 10% των χρηστων θα εμφανισει ψυχωση και οι περισσοτεροι απο αυτους θα χρειαζονται εφ ορου ζωης χαπια.Αλλα αν παθει καποιος δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο χωρις χρησης ουσιας τοτε δειχνει χρονιοτητα η νοσος και το σταματημα των φαρμακων ειναι σιγουρη υποτροπη.να πω οτι στο σισα παθαινει εως και 50% των χρηστων ψυχωση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    αναλογως τι ουσιες εκανες δηλαδη π.χ. με μεθαμφεταμινη που ειναι το γνωστο σισα στην Ελλαδα οι μισοι που το παιρνουν παθαινουν ψυχωση αλλα αν την κοψουν την ουσια θεραπευονται οι περισσοτεροι απο αυτους και δεν χρειαζονται περαιτερω αντιψυχωτικα αλλα σε ενα μικρο ποσοστο εξακολουθει να παιρνει για να μην ξανακυλησει σε ψυχωση.Στο χορτο για παραδειγμα αυτοι που παθαινουν ψυχωση ειναι λιγοι αλλα αν παθουν χρειαζονται εφορου ζωης χαπια λιγοι ειναι απο αυτους που θα τα σταματησουν.αυτο συμβαινει διοτι το σισα ειναι χημικο και αυξανει υπερβολικα την ντοπαμινη προκαλωντας εστω και παροδικα ψυχωτικα επεισοδια σε μεγαλο αριθμο χρηστων ενω η κανναβη καιει μεν εγκεφαλικα κυτταρα αλλα ενα 10% των χρηστων θα εμφανισει ψυχωση και οι περισσοτεροι απο αυτους θα χρειαζονται εφ ορου ζωης χαπια.Αλλα αν παθει καποιος δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο χωρις χρησης ουσιας τοτε δειχνει χρονιοτητα η νοσος και το σταματημα των φαρμακων ειναι σιγουρη υποτροπη.να πω οτι στο σισα παθαινει εως και 50% των χρηστων ψυχωση
    Εχω εισπνευσει σισα χωρις να το θελω γιατι καπνιζουν εξω απ το σπιτι μου.

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    Να διορθωσω κατι σχετικα με τα ποσοστα ψυχωσης στην κρυσταλλικη μεθαμφεταμινη θα παραθεσω απο κατω την ειδηση που ειναι σε αυστραλιανο σαιτ και ειναι στα αγγλικα.το ice ειναι το ναρκωτικο μεθαμφεταμινη οπως ειναι και το σισα στη χωρα μας ιδια ουσια ειναι απλα αλλη ονομασια.
    Αποσπασμα απο την ειδηση:Although most people who use ice do not experience psychological problems, about one in three people who use it regularly report experiencing psychosis in their lifetime
    μεταφραση απο το κομμα και μετα ενας στους τρεις που χρησιμοποιουν τακτικα αυτο το ναρκωτικο θα βιωσουν ψυχωση κατα τη διαρκεια της ζωης τους δηλαδη ποσοστο 30-33%
    Αποσπασμα απο την ειδηση:Research also suggests that up to 30% of people who experience ice psychosis go on to develop a long-term psychotic illness such as schizophrenia or bipolar disorder.
    Μεταφραση:Η ερευνα εδειξε οτι εως και 30% των ανθρωπων οι οποιοι εχουν παθει μεθαμφεταμινη ψυχωση προχωρουν αναπτυσσοντας μακροχρονια ψυχωτικη ασθενεια οπως σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    Στα δυο παραπανω λεει ενα 30% στο συνολο των χρηστων θα βιωσει ψυχωση κατα τη διαρκεια της ζωης τους και απο αυτους που θα βιωσουν ψυχωση το ενα τριτο τους γινεται μονιμη η ψυχωση δηλαδη συνολο 10% των χρηστων του συνολου θα εχουν μονιμη ψυχωση αλλο ενα 20% παροδικη ψυχωση και το υπολοιπο 60 με 70% δεν θα τη βιωσει ποτε.ενω με την κανναβη το 10% παρουσιαζει ψυχωση και αυτη ειναι μονιμη.Ενας ψυχιατρος καθηγητης πανεπιστημιου που με παρακολουθουσε ειπε πως το 10% των ανθρωπων παγκοσμιως εχουν ροπη δηλαδη προδιαθεση για σχιζοφρενεια και λιγοτερο απο 1% την εμφανιζει αυτο συμβαινει διοτι αλλοι εχουν πιο μικρη προδιαθεση και πρεπει να περασουν αρκετα δυσκολα για να την εμφανισουν ή να παρουν ναρκωτικα.Αν παρουν ναρκωτικα και το 10% που εχουν την προδιαθεση ειτε σε μικρο βαθμο ειτε σε μεγαλο θα το εμφανισουν ολοι.Επισης υπαρχει και η μη κληρονομικη σχιζοφρενεια που γινεται λογω μεταλλαξης γονιδιων ειναι σπανια και εφοσον ξεκινησε απο αυτους την μεταδιδουν στις επομενες γενιες.
    Σας παραθετω την ειδηση που πηρα τα αποσπασματα
    http://theconversation.com/ice-psych...s-get-it-88248

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Ο ψυχιατρος σου λεει εκανες ουσιες σου πειραξαν το μυαλο χρειαζεσαι ολανζαπινη να ισχιωσεις. Οτι να ναι σου λεει κατσε να σε κοροιδευουν οι ψυχιατροι και να σου στελνουν εισαγγελεα οι γονεις σου εσένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ας ημαστε προφηλαγμενοι..προσεχε οσο μπορεις.Μην πηγενεις στα νοσοκομεια.Κατσε σπιτι κ ηρεμισε
    Περνε το ελαχιστο ολανζαπινη και αυτο..προφυλαξου και μην σκεφτεσε πολλα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    προσωπικα εχω υπαρξει χρηστης επι καθημερινης βασεως ΣΙΣΑ για σχεδον 1 χρονο, δεν εχω τυποτα απο οσα λεει παραπανω το κειμενο, βεβαια ειχ καποια προβληματα οταν την διεκοψα αλλα οχι περι σχιζοφρενειας.
    Οσο για την ολανζαπινη, δεν θεωρειτε κατι το πολυ εξαρτησιμο ως ουσια ,ειναι πολυ μικρες οι επιπτωσεις οταν την κοβεις εως αδιαφορες. Βεβαια ειναι κι αναλογα των ανθρωπο, εμενα προσωπικα που εχω περασει απο συδρομο στερισης ηρωινης η ολανζαπινη ουτε καν που την νιωθω την διαφορα.

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    προσωπικα εχω υπαρξει χρηστης επι καθημερινης βασεως ΣΙΣΑ για σχεδον 1 χρονο, δεν εχω τυποτα απο οσα λεει παραπανω το κειμενο, βεβαια ειχ καποια προβληματα οταν την διεκοψα αλλα οχι περι σχιζοφρενειας.
    Οσο για την ολανζαπινη, δεν θεωρειτε κατι το πολυ εξαρτησιμο ως ουσια ,ειναι πολυ μικρες οι επιπτωσεις οταν την κοβεις εως αδιαφορες. Βεβαια ειναι κι αναλογα των ανθρωπο, εμενα προσωπικα που εχω περασει απο συδρομο στερισης ηρωινης η ολανζαπινη ουτε καν που την νιωθω την διαφορα.
    εχεις γερο μυαλο αφου εκανες σισα και δεν σου εκανε εστω παρανοια ή παροδικη ψυχωση.αρα αφου εκανες και σισα και δεν επαθες δε θα παθεις ποτε ψυχωση δεν εχεις προδιαθεση για ψυχωση αλλα καποιοι παθαινουν ψυχωση με το σισα εστω παροδικη μπορει να εχουν μια απλη παρανοια οτι καποιοι θελουν να τους βλαψουν αμα δεν βιωσες ουτε αυτο τοτε εχεις υγιεστατο και αρκετα γερο εγκεφαλο.εγω σκεψου που δεν πηρα ποτε μου ουσιες ή να κανω καταχρηση αλκοολ και γενικα καθε εξαρτηση που δεν ειχα με αγχωδης διαταραχη επαθα ψυχωση μονο με αγχος που ειχα..

Similar Threads

  1. μειζων επεισοδιο
    By st100 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-05-2018, 14:14
  2. Φοβος για νεο επεισοδιο
    By girl1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 43
    Last Post: 20-01-2015, 08:57
  3. Μανιακο Επεισοδιο..
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-04-2011, 13:12
  4. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 08:37
  5. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •