Βιταμινες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Με απλά ελληνικά???
    Το αφρικανικό δαμάσκηνο γενικά θεωρείται ως ένα ασφαλές συμπλήρωμα για άτομα χωρίς σοβαρά προβλήματα υγείας. Μπορεί να προκαλέσει ναυτία και κάποιο κοιλόπονο. Είχες και τέτοια συμπτώματα;

    Επειδή όμως φαίνεται να έχει την ικανότητα, ειδικά όταν συνδυάζεται με προϊόντα άλλων φυτών, να συρρικνώνει τον προστάτη, χορηγείται σε περιπτώσεις καλοήθους υπερπλασίας αυτού του οργάνου όπως έγραψα πριν. Η υπερπλασία αυτή είναι γενικά μια φυσική κατάσταση που εμφανίζεται με την ηλικία καθώς ο προστάτης είναι ένα όργανο που μεγαλώνει συνεχώς και δημιουργεί προβλήματα στην ούρηση από κάποιο σημείο και μετά. Θα ξέρεις π.χ. ότι άντρες κάποιας ηλικίας σηκώνονται συχνά τη νύχτα για να πάνε στην τουαλέτα. Στην ηλικία σου όμως λογικά δεν έχεις κάτι τέτοιο.

    Από την άλλη δεν ξέρω με ποιο τρόπο επενεργεί το αφρικανικό δαμάσκηνο. Παρόμοιο αποτέλεσμα πάνω στον προστάτη έχει και το saw palmetto (ένα άλλο φυτό) αλλά αυτό επενεργεί παρεμβαίνοντας στον ορμονικό κύκλο του άντρα. Γι' αυτό το λόγο μπορεί να έχει διάφορες παρενέργειες, αλλά όχι σε όλους βέβαια. Εάν και το αφρικανικό δαμάσκηνο επηρεάζει τον ορμονικό κύκλο, τότε δεν αποτελεί έκπληξη να αναφέρεις περίεργα συμπτώματα. Αλλά όπως έγραψα δε γνωρίζω αν αυτό πράγματι συμβαίνει.

    Καλό είναι πάντως να μιλήσεις με ένα γιατρό αν νιώθεις γενικά πεσμένος όταν λαμβάνεις τέτοια συμπληρώματα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ο ανδρολογος μου μου είπε ότι το έχει δώσει σε πολλούς ασθενείς του και είδαν αποτέλεσμα.. δηλαδή είναι δοκιμασμένο...αλλά εμένα γιατί αντί να με φέρει ενεργεία μου έφερε κόπωση δεν ξέρω...και με βάση τη λογική αφού έχει τόσες βιταμίνες δεν έπρεπε να βοήθησει λίγο και στην στύση??λίγο όχι πολύ...
    Εκτός από βιταμίνες περιέχει και αμινοξέα, ειδικά την αργινίνη που υποβοηθάει την κυκλοφορία του αίματος προκαλώντας διαστολή των αιμοφόρων αγγείων. Ως γνωστόν, η στύση βασίζεται στην αιμάτωση ειδικών θαλάμων του πέους, εξαρτάται λοιπόν πολύ από την κυκλοφορία του αίματος. Επομένως, θεωρητικά τουλάχιστον, το συμπλήρωμα που παίρνεις είναι ό,τι πρέπει για να βοηθηθείς στο πρόβλημά σου. Είναι όμως ένα διατροφικό συμπλήρωμα και όχι φάρμακο, επομένως η δράση του μπορεί να είναι ήπια. Εξαρτάται. Η μόνη αμφιβολία που έχω, όπως έγραψα πριν, έχει να κάνει με το αφρικανικό δαμάσκηνο.

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Από τοτες που το πήρα δεν κουνιέται καν πόσο μάλλον να σηκωθεί αυτό δεν το συζητάμε καν..
    Έχει μερικές μέρες που το άφησα έτσι για δοκιμή..και σιγά σιγά βλέπω το τίγρη να ζωντανεύει..
    Αυτό ενισχύει τις υποψίες μου ότι κάτι «παίζει» με το αφρικανικό δαμάσκηνο αλλά δε γνωρίζω κάτι πιο συγκεκριμένο. Γνωρίζω όμως ότι αρκετοί άντρες που παίρνουν saw palmetto, το άλλο φυτό που λέγαμε για ανδρολογικά προβλήματα, περνούν περίεργες φάσεις λόγω των ορμονικών μεταβολών που προκαλεί αυτό το φυτό (από αλλαγές της διάθεσης μέχρι προσωρινή συρρίκνωση του πέους, όπως όταν έχεις εκτεθεί σε κρύο ή μετά από έντονη φυσική προσπάθεια). Με την παύση της θεραπείας όχι μόνο επανέρχονται αλλά μπορεί να είναι και καλύτερα από πριν. Πιθανόν να συμβαίνει κάτι παρόμοιο και με το αφρικανικό δαμάσκηνο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Η συρρίκνωση του προστάτη καλό δεν είναι??κακό είναι??σορυ αλλά δεν κατάλαβα...
    Είναι κάτι καλό όταν έχεις καλοήθη υπερπλασία γιατί αυτή η κατάσταση δημιουργεί διάφορα προβλήματα. Θεωρώ όμως εντελώς απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο στην ηλικία σου. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μ' αυτά. Είχες κάποια σχετική συζήτηση με το γιατρό σου;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρωτα την μικροβιολογο που σουκανε το τεστ , για να μην πληρωνεις γιατρους .......
    Ο/η μικροβιολόγος δεν θα μου πει τίποτα...θα με στείλει στο γιατρό μου να μείνει πει εκείνος.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Είναι κάτι καλό όταν έχεις καλοήθη υπερπλασία γιατί αυτή η κατάσταση δημιουργεί διάφορα προβλήματα. Θεωρώ όμως εντελώς απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο στην ηλικία σου. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μ' αυτά. Είχες κάποια σχετική συζήτηση με το γιατρό σου;
    Πρόβλημα με το προστάτη μου δεν έχω ..αν και κατουρουσα συχνά.μου το απέκλεισε ο γιατρός μου..
    Υποψιαζομουν ότι έχω χαμηλή τεστοστερόνη..κάναμε εξετάσεις..και έδειξαν φυσιολογικές...νομίζω στους ενήλικες πρέπει να είναι 900nb δεν θυμαμε τώρα πως συμβολίζεται αλλά θυμαμε αριθμό..για το 900 είμαι σίγουρος..εμένα η τεστοστερόνη μου είναι 1.190 περιπου...και κάτι άλλο στοιχεία που έχει είμαι μέσα..
    Άρα δεν είναι τεστοστερόνη όπως μου επιβεβαίωσε και ο γιατρός μου... εξετάσεις όλα κομπλέ...του μίλησα για ανδροπαυση ανδρική κλιμακτιριο...μου το απέκλεισε λόγο ηλικίας και του είπα ότι διάβασα ότι μπορεί να συμβεί και στα 35 και μετά λόγο λήψεις ορμονικών χαπιών...και μου είπε ότι πρέπει να κάνεις λήψεις πολύ καιρό για να πάθεις κάτι τέτοιο..ε και στύση κάπου κάπου επανέρχεται...όλο αυτό καταρρίπτει και αυτή την υποψία για ανδροπαυση...
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει πραγματικά...σε όποια θεωρία και να πιαστώ να πω αυτό φταίει αποδεικνύεται μετά ότι δεν είναι αυτό...μου το απορρίπτουν οι γιατροί..
    Τα συμπτώματα μου..
    1)στυτική δυσλειτουργία
    2)μειωμένη ερωτική διάθεση..
    3) υπογονιμότητα.
    4)στεναχώρια/ δείγματα κατάθλιψης..δεν χερομε πράγματα τα οποία παλιότερα τα χερομουν.
    5)έντονες ξαφνικές αλλαγές διάθεσης ..
    6) αδικαιολόγητη κόπωση.
    7)κάποιες φορές νεύρα εκρήξεις επιθετικότητα (ευτυχώς δεν χτυπάω κανεναν)
    Αλλά δεν με προκαλούν κι όλας.δεν επιμένουν.. ευτυχώς..
    Τι έχω???θα σκάσω αν δεν το βρω..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Πριν μάθω για την υπογονιμότητα μου ειμουν μια χαρά..
    Όταν έμαθα στεναχωρήθηκα δεν λέω αλλά όχι τόσο πολύ για να δικαιολογηθεί αυτό το τόσο χονδρό πρόβλημα που λέγεται στυτική δυσλειτουργία...
    Δηλαδή το έμαθα για ένα μήνα ειμουν φουλ στη στυση..
    Έπαιρνα και προφερτιλ....μου τα είχε δώσει ο τότε ανδρολογος μου..δεν βοήθησαν όμως στο σπερμα....και έτσι μου τα άλλαξε και μου έδωσε nolvadex..τι ήθελα και τα πήρα..κακιά ώρα....
    Μετά από δέκα μέρες στύση τέλος..μόνο για κατούρημα το είχα δεν κουνιόταν απτή θέση του μιλάμε...ούτε καν το ένιωθα...ε από τότε μέχρι σήμερα παιδευομε με τη στύση μου...υπάρχουν καιροί που επανέρχονται οι στύσης αλλά για πολύ λίγο διάστημα..μερικών ημερών..π.χ 5-10 μερες. Μετά για κάνα μήνα η ένα μισή μήνα είμαι πέρα βρέχει..τίποτα.. πέφτει σε χειμερία νάρκη...τι σκατα μου προκάλεσαν αυτά τα χαπια nolvadex..και είμαι έτσι δεν μπορώ να συνέλθω δεν ξέρω..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Πρόβλημα με το προστάτη μου δεν έχω ..αν και κατουρουσα συχνά.μου το απέκλεισε ο γιατρός μου..
    Ήμουν βέβαιος γι' αυτό. Είναι λίγα τα χρόνια ζωής ως τα 35 ώστε να έχει προκύψει τέτοιο πρόβλημα.

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει πραγματικά...σε όποια θεωρία και να πιαστώ να πω αυτό φταίει αποδεικνύεται μετά ότι δεν είναι αυτό...μου το απορρίπτουν οι γιατροί..
    Τα συμπτώματα μου..
    1)στυτική δυσλειτουργία
    2)μειωμένη ερωτική διάθεση..
    3) υπογονιμότητα.
    4)στεναχώρια/ δείγματα κατάθλιψης..δεν χερομε πράγματα τα οποία παλιότερα τα χερομουν.
    5)έντονες ξαφνικές αλλαγές διάθεσης ..
    6) αδικαιολόγητη κόπωση.
    7)κάποιες φορές νεύρα εκρήξεις επιθετικότητα (ευτυχώς δεν χτυπάω κανεναν)
    Αλλά δεν με προκαλούν κι όλας.δεν επιμένουν.. ευτυχώς..
    Τι έχω???θα σκάσω αν δεν το βρω..
    Όλα όσα αναφέρεις βρίσκονται στον κατάλογο με τις παρενέργειες του nolvadex. Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι παραμένουν και μετά τη διακοπή της θεραπείας. Εκεί είναι το περίεργο. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι ακόμα και γιατρός δύσκολα θα βρει άκρη.

    Μήπως έχει πειραχτεί κάτι στο νευρικό σύστημα; Στον κατάλογο που παρέθεσα θα δεις ότι μπορεί να υπάρξουν και τέτοιου είδους παρενέργειες και μάλιστα είναι σχετικά κοινές (1-10%).

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Ήμουν βέβαιος γι' αυτό. Είναι λίγα τα χρόνια ζωής ως τα 35 ώστε να έχει προκύψει τέτοιο πρόβλημα.


    Όλα όσα αναφέρεις βρίσκονται στον κατάλογο με τις παρενέργειες του nolvadex. Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι παραμένουν και μετά τη διακοπή της θεραπείας. Εκεί είναι το περίεργο. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι ακόμα και γιατρός δύσκολα θα βρει άκρη.

    Μήπως έχει πειραχτεί κάτι στο νευρικό σύστημα; Στον κατάλογο που παρέθεσα θα δεις ότι μπορεί να υπάρξουν και τέτοιου είδους παρενέργειες και μάλιστα είναι σχετικά κοινές (1-10%).
    επιτελους βρηκα καποιον να καταλαβει πραγματικα το προβλημα μου...γιατρος να το βρει δυσκολα γιατι???και τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση???
    επεισης να σε ευχαριστω για την υπομονη σου πραγματικα....αν ηταν αλλος μεχρι τωρα θα με ειχε διαολοστηλη...κατσε να ιαβασω τωρα και τη λιστα μπας και κατεβασω καμια ιδεα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Ήμουν βέβαιος γι' αυτό. Είναι λίγα τα χρόνια ζωής ως τα 35 ώστε να έχει προκύψει τέτοιο πρόβλημα.


    Όλα όσα αναφέρεις βρίσκονται στον κατάλογο με τις παρενέργειες του nolvadex. Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι παραμένουν και μετά τη διακοπή της θεραπείας. Εκεί είναι το περίεργο. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι ακόμα και γιατρός δύσκολα θα βρει άκρη.

    Μήπως έχει πειραχτεί κάτι στο νευρικό σύστημα; Στον κατάλογο που παρέθεσα θα δεις ότι μπορεί να υπάρξουν και τέτοιου είδους παρενέργειες και μάλιστα είναι σχετικά κοινές (1-10%).
    ειναι στα αγγλικα και δεν βγαζω ακρη με τιποτα..δεν μου βγαζει και μεταφραση το γοογλε

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Ήμουν βέβαιος γι' αυτό. Είναι λίγα τα χρόνια ζωής ως τα 35 ώστε να έχει προκύψει τέτοιο πρόβλημα.


    Όλα όσα αναφέρεις βρίσκονται στον κατάλογο με τις παρενέργειες του nolvadex. Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι ότι παραμένουν και μετά τη διακοπή της θεραπείας. Εκεί είναι το περίεργο. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι ακόμα και γιατρός δύσκολα θα βρει άκρη.

    Μήπως έχει πειραχτεί κάτι στο νευρικό σύστημα; Στον κατάλογο που παρέθεσα θα δεις ότι μπορεί να υπάρξουν και τέτοιου είδους παρενέργειες και μάλιστα είναι σχετικά κοινές (1-10%).
    το μεταφρασα μεσω γοογλε..ολα αυτα τα συμπτωματα τα εχει ως ανεπιθυμητες παρενεργειες αλλα απο τι καταλαβα τα θεωρει λιγο σπανια..αλλα τα εχει ομως...
    και αυτο το σπανιο ειμαι εγω...γα...τη που....να μου...
    και τωρα τη κανουμε για λυση???αντιδοτο????θα εκτυπωσω το κειμενο να το δειξω στον ανδρολογο μου να δουμε τη θα μου πει???αυτο θα κανω...
    αλλα απο τοτες που πηρα nolvadex περασαν περιπου 2 χρονια..τοσο πολυ να κραταει η επιδραση του φαρμακου????

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    επιτελους βρηκα καποιον να καταλαβει πραγματικα το προβλημα μου
    Έχουμε συζητήσει ξανά την περίπτωσή σου στο παρελθόν. Είναι ιδιαίτερη με την έννοια ότι δε φαίνεται καθαρά ένα αίτιο ώστε να εφαρμοστεί κάποια θεραπευτική αγωγή. Εξάλλου καταλαβαίνω τι σημαίνει για ένα νέο άντρα να βιώνει αυτό που περνάς τα τελευταία χρόνια.

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    ...γιατρος να το βρει δυσκολα γιατι???
    Γιατί έχεις κάνει σχεδόν όλες τις δυνατές εξετάσεις που θα μπορούσαν να ανιχνεύσουν μια παθολογία. Παρ' όλα αυτά, δεν έχει προκύψει τίποτε συγκεκριμένο.

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    και τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση???
    Το μόνο που βλέπω να απομένει, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, είναι κάποια νευρολογική εξέταση. Το λέω γιατί ανέφερες πριν ότι περνάς περιόδους που «δεν το νιώθεις καν». Δεν ξέρω βέβαια τι μπορεί να δει ένας νευρολόγος σε σχέση με το γεννητικό σύστημα. Υποθέτω ότι ο ανδρολόγος σου θα μπορεί να σε συμβουλεύσει πάνω σ' αυτό και να προτείνει, αν υπάρχει, κάποια εξειδικευμένη νευρολογική εξέταση.

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    επεισης να σε ευχαριστω για την υπομονη σου πραγματικα....αν ηταν αλλος μεχρι τωρα θα με ειχε διαολοστηλη...
    Ευγενικό εκ μέρους σου. Ελπίζω μόνο να βρεθεί γρήγορα μια λύση.
    Last edited by Vox; 26-10-2018 at 16:10.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    αλλα απο τοτες που πηρα nolvadex περασαν περιπου 2 χρονια..τοσο πολυ να κραταει η επιδραση του φαρμακου????
    Συνήθως οι αλλαγές στον οργανισμό λόγω λήψης φαρμάκων διαρκούν 2-3 μήνες μετά τη διακοπή τους. Όταν όμως έχεις κάτι που εξακολουθεί να υπάρχει 2 χρόνια μετά, τότε μιλάμε περισσότερο για βλάβη.

    Δεν πρέπει όμως να σε κυριεύσει φόβος, πανικός ή θυμός. Δεν ξέρεις ακόμα με βεβαιότητα αν όλα αυτά οφείλονται πράγματι στο nolvadex ή αν υπάρχει κάτι άλλο που τα προκάλεσε.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Συνήθως οι αλλαγές στον οργανισμό λόγω λήψης φαρμάκων διαρκούν 2-3 μήνες μετά τη διακοπή τους. Όταν όμως έχεις κάτι που εξακολουθεί να υπάρχει 2 χρόνια μετά, τότε μιλάμε περισσότερο για βλάβη.

    Δεν πρέπει όμως να σε κυριεύσει φόβος, πανικός ή θυμός. Δεν ξέρεις ακόμα με βεβαιότητα αν όλα αυτά οφείλονται πράγματι στο nolvadex ή αν υπάρχει κάτι άλλο που τα προκάλεσε.
    Έλα ντε και εγώ εκεί μπερδευομε..είναι απτά nolvaden που πολύ υποψιαζομε ότι μου προκάλεσαν κάποια βλάβη??? Η είναι κάτι άλλο???
    Αν υπήρχε βλάβη θα υπήρχαν περιόδους που διορθώνετε η στύση μου??λογικά όχι..έπρεπε μονίμως να μην είχα στύση..εγώ κάπου κάπου έχω στυσεις..
    Μήπως είναι κάτι άλλο και μου έμεινε το nolvadex στο μυαλό επειδή δεν μπορώ να βρω κάτι στο οποίο να πω αυτό είναι??
    Τι από όλα αυτά είναι δεν ξέρω...όταν περνώ διεγερτικά ξανά γίνομαι 17 χρόνων..φουλ στης στύσης για να κατουρήσω το πιάνω και σηκώνεται το καμάρι μου..και τοτες λέω αυτός είναι ο παλιός Γιώργος που πρόσεχε ανά πάσα στιγμή αν θα σηκωθεί το καμάρι του και μέσα σε κόσμο να μην γίνω ρεζίλι.
    Αλλά όταν περνάει η επιρροή των διεγερτικών πέφτει σε χειμερία νάρκη...ουφ κουραστικά ψυχολογικά ρε φιλε....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Συνήθως οι αλλαγές στον οργανισμό λόγω λήψης φαρμάκων διαρκούν 2-3 μήνες μετά τη διακοπή τους. Όταν όμως έχεις κάτι που εξακολουθεί να υπάρχει 2 χρόνια μετά, τότε μιλάμε περισσότερο για βλάβη.

    Δεν πρέπει όμως να σε κυριεύσει φόβος, πανικός ή θυμός. Δεν ξέρεις ακόμα με βεβαιότητα αν όλα αυτά οφείλονται πράγματι στο nolvadex ή αν υπάρχει κάτι άλλο που τα προκάλεσε.
    Δεν κάναμε ομως κάποια εξέταση για να δούμε μέσα απτά γεννητικά όργανα τι συμβαίνει...μόνο τριπλεξ οσχέου έκανα.δεν ξέρω αν αυτό έπρεπε να δείξει κάτι δηλαδή αν στα γεννητικά όργανα είχα πάθει κάτι..το τριπλεξ οσχέου βγήκε μια χαρά και αυτό... δυστυχώς..
    Θα του πω πάντως αν υπάρχει και κάποια άλλη εξέταση που μπορούμε να κάνουμε να δούμε μήπως έπαθα κάτι μέσα στα γεννητικά όργανα η αγγεία η ότι άλλο είναι τέλος πάντων..μήπως με κάποια εξέταση βρούμε κάτι..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    l-θεανίνη (L-Theanine), GABA για άγχος........Θα πρότεινα να διαβάσετε τις κριτικές πριν από την αγορά

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
    By Alma libre_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 04-02-2012, 13:07
  2. Βιταμινες??!?!?!
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 20-06-2011, 19:56
  3. βιταμινες για τριχοπτωση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 47
    Last Post: 02-04-2011, 01:46
  4. Βιταμινες Ω3
    By Bibo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2010, 14:37
  5. Βιταμίνες Β
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-08-2007, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •