Βιταμινες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Βιταμινες

    Ποιες βιταμινες σας εχουν βοηθησει στην κοπωση , την ψυχολογια κ τονωση και την πνευματικη διαυγεια; Ειμαι αναμεσα σε βιταμινες συμπλεγματος β, ψευδαργυρο, βιταμινη α, και βιταμινη d κατα σειρα προτεραιοτητας.Δεν ειμαι σιγουρη για την βιταμινη α , ειναι αντι- στρεσογονα τι εχετε παρατηρησει και για την βιταμινη d αν βοηθαει στην κοπωση

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ποιες βιταμινες σας εχουν βοηθησει στην κοπωση , την ψυχολογια κ τονωση και την πνευματικη διαυγεια; Ειμαι αναμεσα σε βιταμινες συμπλεγματος β, ψευδαργυρο, βιταμινη α, και βιταμινη d κατα σειρα προτεραιοτητας.Δεν ειμαι σιγουρη για την βιταμινη α , ειναι αντι- στρεσογονα τι εχετε παρατηρησει και για την βιταμινη d αν βοηθαει στην κοπωση

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πρώτη φορά στην ζωή μου πήρα χθες μαγνήσιο με βιταμίνες b1 b6 και c Μόλις το πήρα άρχισα να νιώθω σαν εξάντληση φαγούρα στο πρόσωπο, και στα χέρια που εκεί έτσι κι αλλιώς έχω δερματικό πρόβλημα!! Λογικά ήταν η ιδέα μου η ίσως είναι η πρώτη φορά, μετά από καμιά ώρα ήμουν μια χαρά!! Σήμερα θα την βγάλω με αφέψημα ματζουράνα, δεν ξέρω εάν κάνει καλό, και πόσο, βιταμίνες πάλι αύριο, και από εβδομάδα η μετά από δύο εβδομάδες θα το γυρίσω πάλι στην βαλεριάνα, γιατί δεν κάνει να το παίρνεις κάθε μέρα συστηματικά προκαλεί κακοδιαθεση

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πρώτη φορά στην ζωή μου πήρα χθες μαγνήσιο με βιταμίνες b1 b6 και c Μόλις το πήρα άρχισα να νιώθω σαν εξάντληση φαγούρα στο πρόσωπο, και στα χέρια που εκεί έτσι κι αλλιώς έχω δερματικό πρόβλημα!! Λογικά ήταν η ιδέα μου η ίσως είναι η πρώτη φορά, μετά από καμιά ώρα ήμουν μια χαρά!! Σήμερα θα την βγάλω με αφέψημα ματζουράνα, δεν ξέρω εάν κάνει καλό, και πόσο, βιταμίνες πάλι αύριο, και από εβδομάδα η μετά από δύο εβδομάδες θα το γυρίσω πάλι στην βαλεριάνα, γιατί δεν κάνει να το παίρνεις κάθε μέρα συστηματικά προκαλεί κακοδιαθεση

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πόσα mg παίρνεις; Το μαγνήσιο έχει μύοχαλαρωτική δράση. Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο για αυτό το λόγο πλέον παίρνω μαγνήσιο μόνο πριν τον ύπνο και με βοηθάει πάρα πολύ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ποιες βιταμινες σας εχουν βοηθησει στην κοπωση , την ψυχολογια κ τονωση και την πνευματικη διαυγεια; Ειμαι αναμεσα σε βιταμινες συμπλεγματος β, ψευδαργυρο, βιταμινη α, και βιταμινη d κατα σειρα προτεραιοτητας.Δεν ειμαι σιγουρη για την βιταμινη α , ειναι αντι- στρεσογονα τι εχετε παρατηρησει και για την βιταμινη d αν βοηθαει στην κοπωση

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    ακομα δεν βαρεθηκες εσυ να ασχολεισαι εδω μεσα??????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Πόσα mg παίρνεις; Το μαγνήσιο έχει μύοχαλαρωτική δράση. Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο για αυτό το λόγο πλέον παίρνω μαγνήσιο μόνο πριν τον ύπνο και με βοηθάει πάρα πολύ.
    Ότι λέει το κουτί και η φαρμακοποιός 1 δισκίο, εάν με πειράζει θα το σπάω στην μέση και θα περνώ το μισό!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ποιες βιταμινες σας εχουν βοηθησει στην κοπωση , την ψυχολογια κ τονωση και την πνευματικη διαυγεια; Ειμαι αναμεσα σε βιταμινες συμπλεγματος β, ψευδαργυρο, βιταμινη α, και βιταμινη d κατα σειρα προτεραιοτητας.Δεν ειμαι σιγουρη για την βιταμινη α , ειναι αντι- στρεσογονα τι εχετε παρατηρησει και για την βιταμινη d αν βοηθαει στην κοπωση
    Δε γνωρίζω για πιθανή δράση των βιταμινών κατά του στρες. Η βιταμίνη D3 όμως διαφέρει από τις άλλες. Είναι γνωστό ότι μετατρέπεται στον οργανισμό σε ορμόνη και παρεμβαίνει σε πολλές λειτουργίες, πέραν αυτών που σχετίζονται με την υγεία των οστών. Ένα από τα πρώτα συμπτώματα έλλειψής της είναι ένα περίεργο αίσθημα κόπωσης. Αυτό μπορεί να συνοδεύεται από κάποιους πόνους. Υπάρχει πάντως ένα γενικό αίσθημα μειωμένης ενέργειας στο φυσικό και στο ψυχολογικό πεδίο όταν η βιταμίνη αυτή βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα (κάτι ιδιαίτερα κοινό εκτός καλοκαιριού).

    Το μαγνήσιο είναι απολύτως απαραίτητο για την καλή λειτουργία των μυών, βοηθώντας τους ειδικά στη φάση της χαλάρωσης. Από την άλλη, η οικογένεια βιταμινών Β είναι πολύ σημαντική για την ομαλή λειτουργία του νευρικού συστήματος. Όλα αυτά φυσικά δεν είναι φάρμακα και αν αντιμετωπίζεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα σε σχέση με κούραση και στρες καλό είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι μην ανοίγω τώρα θέμα για μια απλή ερώτηση...αν ξέρετε φυσικά να μου απαντήσετε..
    Έχω προσέξει ότι κάθε φορά που παίρνω βιταμίνες μου προκαλούν κόπωση και μειωμένη ενέργεια..έχει παρατήρηση κάνεις κάτι παρόμοιο στον εαυτό του??
    Ο ανδρολογος μου μου είχε χορηγήσει κρεατινίνη και l αργινίνη...μιλάμε μετά από μερικές μέρες λήψης δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου ξυπνούσα το πρωί και ήμουν ψοφιος στην κούραση αδικαιολόγητη κόπωση..μπορεί βέβαια να μην ήταν απτής βιταμίνες τι να πω ...
    Τώρα μου έχει δώσει κάτι άλλες βιταμίνες..spermotrend
    Είναι βιταμίνες που ενισχύουν το σπέρμα..αλλά από τοτες που άρχισα να τα παίρνω είμαι κακοδιαθετος δεν έχω ενέργεια..
    Οι βιταμίνες μπορούν να προκαλέσουν τα παραπάνω συμπτώματα???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Οι βιταμίνες μπορούν να προκαλέσουν τα παραπάνω συμπτώματα???
    Από μόνες τους όχι. Απαιτείται συνδυασμός παραγόντων για να συμβεί κάτι τέτοιο, π.χ. το άτομο να αλλάξει διατροφικές συνήθειες στερώντας από τον οργανισμό του σημαντικά θρεπτικά στοιχεία θεωρώντας ότι τα παίρνει από τα συμπληρώματα.

    Οι βιταμίνες που έχω δοκιμάσει δεν έχουν καμία απολύτως δράση πάνω μου, όσον αφορά το κομμάτι που σε ενδιαφέρει (επίπεδα ενέργειας - κόπωση). Φαντάζομαι ότι συμμετέχουν σε λειτουργίες του οργανισμού που δε γίνονται άμεσα αντιληπτές. Μία μόνο εξαίρεση έχω: τη βιταμίνη D3. Όσο δεν την έπαιρνα είχα μια περίεργη κούραση που δεν έφευγε με τον ύπνο, προφανώς γιατί είχα μεγάλο έλλειμμα σ' αυτή τη βιταμίνη. Γνωρίζω παρόμοιες αναφορές και από άλλους.

    Το spermotrend που αναφέρεις δεν το ξέρω. Μπορείς να γράψεις τι περιέχει; Είναι απλά συνδυασμός βιταμινών ή μήπως περιέχει και άλλες δραστικές ουσίες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Φρουκτόζη 104.0mg, Αφρικανικό δαμάσκηνο (Pygeum africanum Hook) 100.0mg, L-Αργινίνη 50.0mg, L-Καρνιτίνη 40.0mg, Βιταμίνη C (L-ασκορβικό οξύ) 30.0mg, Θειϊκός Ψευδάργυρος 20.0mg, Βιταμίνη E (D-alpha tocopherol) 5.0mg, Βιταμίνη B6 (υδροχλωρική πυριδοξίνη) 1.0mg, Φολικό οξύ (pteroilmonoglutámico Acid) 100.0 μg, Νάτριο Selenite 0.02mg, Βιταμίνη B12 (Κυανοκοβαλαμίνη) 0.5μg, Διογκωτικός παράγοντας (μικροκρυσταλλική κυτταρίνη) 100.0mg

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Αφρικανικό δαμάσκηνο (Pygeum africanum Hook) 100.0mg
    Αυτό είναι το μόνο υποψήφιο από τα συστατικά που ανέφερες για τέτοια συμπτώματα, παρά το ότι θεωρείται γενικά ιδιαίτερα ασφαλές. Το λέω γιατί περιέχει χημικά που προκαλούν συρρίκνωση του προστάτη γι' αυτό και χορηγείται σε περιπτώσεις καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη. Δεν ξέρω όμως αν αυτό γίνεται όπως και στην περίπτωση του saw palmetto με διαταραχή του κύκλου μετατροπής της τεστοστερόνης σε διυδροτεστοστερόνη, κάτι που έχει συχνά παρενέργειες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτό είναι το μόνο υποψήφιο από τα συστατικά που ανέφερες για τέτοια συμπτώματα, παρά το ότι θεωρείται γενικά ιδιαίτερα ασφαλές. Το λέω γιατί περιέχει χημικά που προκαλούν συρρίκνωση του προστάτη γι' αυτό και χορηγείται σε περιπτώσεις καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη. Δεν ξέρω όμως αν αυτό γίνεται όπως και στην περίπτωση του saw palmetto με διαταραχή του κύκλου μετατροπής της τεστοστερόνης σε διυδροτεστοστερόνη, κάτι που έχει συχνά παρενέργειες.
    Με απλά ελληνικά???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτό είναι το μόνο υποψήφιο από τα συστατικά που ανέφερες για τέτοια συμπτώματα, παρά το ότι θεωρείται γενικά ιδιαίτερα ασφαλές. Το λέω γιατί περιέχει χημικά που προκαλούν συρρίκνωση του προστάτη γι' αυτό και χορηγείται σε περιπτώσεις καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη. Δεν ξέρω όμως αν αυτό γίνεται όπως και στην περίπτωση του saw palmetto με διαταραχή του κύκλου μετατροπής της τεστοστερόνης σε διυδροτεστοστερόνη, κάτι που έχει συχνά παρενέργειες.
    Ο ανδρολογος μου μου είπε ότι το έχει δώσει σε πολλούς ασθενείς του και είδαν αποτέλεσμα.. δηλαδή είναι δοκιμασμένο...αλλά εμένα γιατί αντί να με φέρει ενεργεία μου έφερε κόπωση δεν ξέρω...και με βάση τη λογική αφού έχει τόσες βιταμίνες δεν έπρεπε να βοήθησει λίγο και στην στύση??λίγο όχι πολύ...
    Από τοτες που το πήρα δεν κουνιέται καν πόσο μάλλον να σηκωθεί αυτό δεν το συζητάμε καν..
    Έχει μερικές μέρες που το άφησα έτσι για δοκιμή..και σιγά σιγά βλέπω το τίγρη να ζωντανεύει..έστω και δειλά δειλά...τι να πω όλος ο κόσμος περνη βιταμίνες και βοηθειετε και αυξάνουν ενέργεια σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο με της βιταμίνες...άντε να καταλάβεις...εγώ όταν τα παρατάω γεμίζω ενέργεια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτό είναι το μόνο υποψήφιο από τα συστατικά που ανέφερες για τέτοια συμπτώματα, παρά το ότι θεωρείται γενικά ιδιαίτερα ασφαλές. Το λέω γιατί περιέχει χημικά που προκαλούν συρρίκνωση του προστάτη γι' αυτό και χορηγείται σε περιπτώσεις καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη. Δεν ξέρω όμως αν αυτό γίνεται όπως και στην περίπτωση του saw palmetto με διαταραχή του κύκλου μετατροπής της τεστοστερόνης σε διυδροτεστοστερόνη, κάτι που έχει συχνά παρενέργειες.
    Η συρρίκνωση του προστάτη καλό δεν είναι??κακό είναι??σορυ αλλά δεν κατάλαβα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πρώτη φορά στην ζωή μου πήρα χθες μαγνήσιο με βιταμίνες b1 b6 και c Μόλις το πήρα άρχισα να νιώθω σαν εξάντληση φαγούρα στο πρόσωπο, και στα χέρια που εκεί έτσι κι αλλιώς έχω δερματικό πρόβλημα!! p[/URL]
    Δεν οφειλεται στην Β , ουτε στο μαγνησιο , δεν εχουν τετοιες ιδιοτητες , το λεω με πασα ευθυνη των γραφομενων μου , .....οταν ειχα παθει ψωρισαη , προπολεμικα (!) , εκανα ενεσεις με βιταμινη Β .......................................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Η συρρίκνωση του προστάτη καλό δεν είναι??κακό είναι??σορυ αλλά δεν κατάλαβα...
    Ρωτα την μικροβιολογο που σουκανε το τεστ , για να μην πληρωνεις γιατρους .......

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
    By Alma libre_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 04-02-2012, 13:07
  2. Βιταμινες??!?!?!
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 20-06-2011, 19:56
  3. βιταμινες για τριχοπτωση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 47
    Last Post: 02-04-2011, 01:46
  4. Βιταμινες Ω3
    By Bibo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2010, 14:37
  5. Βιταμίνες Β
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-08-2007, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •