ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΛΙΜΠΙΝΤΟ ΚΑΙ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    6

    ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΛΙΜΠΙΝΤΟ ΚΑΙ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

    Καλημέρα, πριν από 6 μήνες ξεκίνησα αντικαταθληπτικά με παρακολούθηση ψυχιάτρου βέβαια γιατί αντιμετωπίζω ένα αυτοάνοσο εδώ και 35 χρόνια και με είχε κουράσει πολύ. Ξεκίνησα με το entact, ενώ με βοήθησε πολύ στη ζωή μου σε όλους τους τομείς εκτός έναν. Τη λίμπιντο και τη στύση. Δεν είχα καθόλου ανάγκη για σεξ κι αν προσπαθούσα με τη σύζηγο δεν κατάφερνα ικανοποιητική στύση. Το είπα στο γιατρό μου και πριν ένα μήνα μου είπε να αλλάξουμε γιατί το σεξ είναι πολύ βασικό. Πήρα deprevix, η στύση είναι πιο ικανοποιητική αλλά δεν λειτουργώ καθόλου όπως παλιά πράγμα που με έχει ενοχλήσει. Έχει αρχίσει να με ρίχνει και παρόλο που με τη συζηγό μου τα συζητάμε όλα και ανοιχτά έχω αρχίσει να αποφεύγω να προσπαθώ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω καν την ανάγκη της αυτοικανοποίησης κάτι που πριν τα αντικαταθληπτικά δνε υπήρχε περίπτωση να γίνει. Τη γνώμη ή την εππειρία σας παρακαλώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by momferatos View Post
    Καλημέρα, πριν από 6 μήνες ξεκίνησα αντικαταθληπτικά με παρακολούθηση ψυχιάτρου βέβαια γιατί αντιμετωπίζω ένα αυτοάνοσο εδώ και 35 χρόνια και με είχε κουράσει πολύ. Ξεκίνησα με το entact, ενώ με βοήθησε πολύ στη ζωή μου σε όλους τους τομείς εκτός έναν. Τη λίμπιντο και τη στύση. Δεν είχα καθόλου ανάγκη για σεξ κι αν προσπαθούσα με τη σύζηγο δεν κατάφερνα ικανοποιητική στύση. Το είπα στο γιατρό μου και πριν ένα μήνα μου είπε να αλλάξουμε γιατί το σεξ είναι πολύ βασικό. Πήρα deprevix, η στύση είναι πιο ικανοποιητική αλλά δεν λειτουργώ καθόλου όπως παλιά πράγμα που με έχει ενοχλήσει. Έχει αρχίσει να με ρίχνει και παρόλο που με τη συζηγό μου τα συζητάμε όλα και ανοιχτά έχω αρχίσει να αποφεύγω να προσπαθώ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω καν την ανάγκη της αυτοικανοποίησης κάτι που πριν τα αντικαταθληπτικά δνε υπήρχε περίπτωση να γίνει. Τη γνώμη ή την εππειρία σας παρακαλώ
    Καλημέρα σας...δυστυχώς τα φάρμακα κυρίως τα αντικαταθλιπτικά επηρεάζουν έντονα την ερωτική ζωή του κάθε ανθρώπου....ρωτήστε τον γιατρό σας εάν μπορείτε μαζί με τα αντικαταθλιπτικά να περνετε και διεργετικα....και αν ναι μπορείτε να περνετε διεγερτικά έτσι θα ξανά αποκτήσετε την ερωτική σας ζωή..
    Η άλλη λύση είναι που δεν είναι και λύση αλλά λέμε τωρα...να σταματήσετε τέλειος τα φάρμακα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Δεν ξέρω εάν μπορείτε να πάρετε μια ιδέα από το άρθρο..η αν μπορεί να βοηθήσει στο πρόβλημα..ρίξτε μια ματιά καλού κακού..
    https://www.psychology.gr/forum/thre...�ς-αιτία

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    και τα δυο αντικαταθλιπτικα που παιρνεις δημιουργουν θεματα με την στυτικη δυσλειτουργια... δεν υπαρχουν πολλα αντικαταθλιπτικα που να μην δημιουργουν θεμα με την στυση.. εγω ξερω μονο δυο.. δεν τα αναφερω για να μην φανει οτι κανω διαφημιση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    και τα δυο αντικαταθλιπτικα που παιρνεις δημιουργουν θεματα με την στυτικη δυσλειτουργια... δεν υπαρχουν πολλα αντικαταθλιπτικα που να μην δημιουργουν θεμα με την στυση.. εγω ξερω μονο δυο.. δεν τα αναφερω για να μην φανει οτι κανω διαφημιση!
    είναι 1 που το δινουν ως αντιδοτο και ισως αλλο ενα.
    Φαρμακα υπαρχουν καποια χωρις παρενεγειες αλλα με αμφιβολη αντικαταθλιπτικη δραση. Εγω πχ επαιρνα ρεμερον και δεν μου εκανε τιποτε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    είναι 1 που το δινουν ως αντιδοτο και ισως αλλο ενα.
    Φαρμακα υπαρχουν καποια χωρις παρενεγειες αλλα με αμφιβολη αντικαταθλιπτικη δραση. Εγω πχ επαιρνα ρεμερον και δεν μου εκανε τιποτε.
    υπαρχει και το granus αλλα δεν το εχω δοκιμασει :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    υπαρχει και το granus αλλα δεν το εχω δοκιμασει :)
    To granus είναι δοκιμασμένο από εμένα τον ίδιο πολλές φορές κι όλας..είναι πολύ αποτελεσματικό και έχει μεγάλη διάρκεια...και χωρίς παρενέργειες...αλλά ας συμβουλευτη τον φαρμακοποιό η το γιατρό του....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    6
    Πήρα τηλέφωνο τον ψυχίατρο τηλέφωνο. Μου είπε ότι ίσως το deprevix με δυσκολεύει στην όρεξη στην αρχή αλλά αφού γίνει στύση δεν φταίει το χάπι για το ότι τη χάνω ή για την μειωμένη αισθητικότητα. Δε ξέρω τι να κάνω......αρχίζει και η σύζηγος και χαλιέται. Οκ τα λέμε όλα αλλά που θα πάει κι όλη αυτή η φάση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Γιατί δεν τον ρώτησες αν μπορείς να το συνδυάσεις με κάποιο διεγερτικο???αφού τον πήρες που τον πήρες τηλ...μπορεί να φταίει και το deprevix μπορεί και όχι....

    Είναι θέμα και οργανισμού.ολα είναι σχετικά ..αν πάρεις διεγερτικό κάνα δυο φορές και δεις τη σημαία υπέρ υψωμένη μετά θα είσαι πιο άνετος θα σου φύγει και το άγχος μήπως και δεν σηκωθεί...τώρα από κει και πέρα ότι θέλεις κάνεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by momferatos View Post
    Πήρα τηλέφωνο τον ψυχίατρο τηλέφωνο. Μου είπε ότι ίσως το deprevix με δυσκολεύει στην όρεξη στην αρχή αλλά αφού γίνει στύση δεν φταίει το χάπι για το ότι τη χάνω ή για την μειωμένη αισθητικότητα. Δε ξέρω τι να κάνω......αρχίζει και η σύζηγος και χαλιέται. Οκ τα λέμε όλα αλλά που θα πάει κι όλη αυτή η φάση
    παίρνω το deprevix εδω και λιγο καιρο. Δεν με δυσκολευει καθολου στην ορεξη ουτε στη στυση.Το προβλημα ειναι οτι τελειωνω πολύ σπανια :)
    Ερώτηση. Ποσα mg παιρνεις; Καμια φορά αυτες οι παρενεργειες εξαρτωνται από τη δοση που παιρνεις. Εγω παιρνω 375mg

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Συμφωνώ για τη δόση.
    Προσωπικά παίρνω Zoloft των 50mg και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι μια μικρή καθυστέρηση/δυσκολία στο να τελειώσω.
    Θυμάμαι ότι με 100mg και πόσο μάλλον 200mg, είχα σοβαρά προβλήματα στύσης, ούτε καν συζήτηση για ολοκλήρωση.
    Ένας φίλος που παίρνει Deprevix (δυστυχώς δεν ξέρω δοσολογία), δεν έχει κανένα θέμα στύσης.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    6
    75MG είναι η κάψουλα, Μια ημερησίως

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο μονο αντ/κο που δεν επηρρεαζει την στυση και την εκσπερματωση ειναι το trittico , κανει και δουλιτσα , παλιο καλο αντικαταθλιπτικο κανει και πριαπισμο σε καποιους , , τα παλια ειναι πιο αποτελεσματικα απ τα καινουρια .......δεν εχω παρατηρησει καμμια παρενεργεια .......150 μγ παιρνω .....το 150 μγ με 14 tabs κανει 18 ευρω , και το 300αρι με 30 tabs κανει 18 ευρω !!!!! κουφο , ε ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by momferatos View Post
    75MG είναι η κάψουλα, Μια ημερησίως
    υπαρχει μελετη που λεει οτι το effexor σε μικρη δοσολογια των 75mg λειτουργει μονο στη σεροτονίνη. Σε δοσεις απο 150mg και πανω λειτοργει ως SNRI. Η επαναπρόσληψης της νορεπινεφρίνης σε μεγαλες δοσολογιες λενε οτι μειωνει τις σεξουαλικες δυσλειτουργίες.
    H μελετη εδω
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2848770/

    Το trittico απο την αλλη το εχω παρει ως αντικαταθλιπτικο δεν νομιζω οτι λεει πολλά. Οντως ομως δεν εχει σεξουαλικες παρενεργειες.Δερν ειναι ομως και το μοναδικο υπαρχουν και αλλα .Ισως αξιζει καποιος να το δοκιμασει. Καθε ανθρωπος σε αυτα τα φαρμακα λειτουργει διαφορετικα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    υπαρχει μελετη που λεει οτι το effexor σε μικρη δοσολογια των 75mg λειτουργει μονο στη σεροτονίνη. Σε δοσεις απο 150mg και πανω λειτοργει ως SNRI. Η επαναπρόσληψης της νορεπινεφρίνης σε μεγαλες δοσολογιες λενε οτι μειωνει τις σεξουαλικες δυσλειτουργίες.
    H μελετη εδω
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2848770/
    . Καθε ανθρωπος σε αυτα τα φαρμακα λειτουργει διαφορετικα.
    Σωστο αυτο για την νορεπινεφρινη , αλλα εμενα μουφερνε και παλι σεξ. δυσλειτουργια , σωστο και το τελευταιο ........

Similar Threads

  1. Ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια
    By Izanami in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 19-03-2019, 00:08
  2. Στυτική δυσλειτουργία
    By Star in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 22-08-2018, 04:37
  3. Στυτικη δυσλειτουργια 20 χρονων??
    By obsessed2s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 22-03-2016, 14:05
  4. ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια?
    By dimitris21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 27-05-2015, 16:04
  5. Στυτικη δυσλειτουργια
    By spyr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-12-2013, 12:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •