Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???

    Καλημέρα σε όλους.. παλιότερα είχα ξανά ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα...θέλω τη γνώμη όλων..
    Τελευταία έχει πάρα γίνει το κακό..σε όποια δουλειά πηγενω αγχονομε και δεν μπορώ να κάτσω να δουλέψω.το άγχος δεν με αφήνει να χαλαρώσω να ησυχάσω και να στρωθο στη δουλειά...σήμερα είναι Πέμπτη μέρα που πηγενω σε ένα μαγαζί για delivery και είμαι μες το άγχος ακόμα..δεν κατάφερα ακόμα να το διώξω..δεν μπορώ να βρω κάτι να ηρεμήσω τον εαυτό μου απτό άγχος.. παλιότερα το άγχος με έκανε να παρατάω δουλειές και μετά ησύχαζα...αλλά μετά όμως το μετάνοιονα..έβρισκα άλλη δουλειά και πάλι τα ίδια..
    Τυχενουν όμως και δουλειές που δεν με αγχονουν καθόλου και καθομε και δουλεύω χρόνια..αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρω τέτοια δουλειά να μην αγχονομε..λίγο σπάνια τυχενη δηλαδή....τώρα με νύχια και με δόντια κρατιεμε να μην φύγω και από αυτή τη δουλειά στο τσακ είμαι...
    Δεν νομίζω ότι είμαι τεμπέλης και το κάνω από τεμπελιά δεν βαριέμε να δουλεύω μου αρέσει πολύ να δουλεύω...όμως με πιάνει άγχος...θα τα καταφέρω??μην γίνει καμιά στραβή..μην με κάνουν παρατηρήσει...μην τυχόν και δεν βρω την διεύθυνση λέω παράδειγμα..
    Ουγγαρία με τρώει το άγχος..πως θα ησυχάσω??
    Παρακαλώ κάθε γνώμη βοήθεια δεκτή.. παλιότερα δεν το είχα σε τόσο μεγάλο βαθμό..το είχα σε πολύ μικρότερο βαθμό..τα τελευταία χρόνια το έχω σε τεράστιο βαθμό..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    My world
    Posts
    92
    Όλοι έχουμε ένα βαθμό άγχους για τους ίδιους λόγους στην καινούργια μας δουλειά τον πρώτο καιρό, αλλά αφού λες πως είναι υπερβολικό και σε δυσκολεύει τόσο, μήπως να σκεφτείς να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό; Ψυχοθεραπεία για παράδειγμα. Αν πάλι δε θες, προσπάθησε να βρεις τα πραγματικά αίτια που σου δημιουργούν τόση ένταση και προσπάθησε να τα εκλογικεύσεις και να τα ξεπεράσεις μόνος σου.

    Εστάλη από Vodafone Smart 4 turbo στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Δέσποινα Πολ View Post
    Όλοι έχουμε ένα βαθμό άγχους για τους ίδιους λόγους στην καινούργια μας δουλειά τον πρώτο καιρό, αλλά αφού λες πως είναι υπερβολικό και σε δυσκολεύει τόσο, μήπως να σκεφτείς να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό; Ψυχοθεραπεία για παράδειγμα. Αν πάλι δε θες, προσπάθησε να βρεις τα πραγματικά αίτια που σου δημιουργούν τόση ένταση και προσπάθησε να τα εκλογικεύσεις και να τα ξεπεράσεις μόνος σου.

    Εστάλη από Vodafone Smart 4 turbo στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...ε άμα συμβαίνει σε όλους το ίδιο Τότες να μην ανυσηχω ρε παιδιά.
    Να το εκλογικευσω όταν λες τι ακριβώς εννοείς??το διάβασα πολλές φορές αυτό που το λένε στο φόρουμ.αλλα δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    My world
    Posts
    92
    Θα σου απαντήσω, χωρίς να είμαι ειδικός, από την εμπειρία μου.
    Το να εκλογικεύσεις μια άσχημη σκέψη που σου προκαλεί άγχος για παράδειγμα, είναι μια διαδικασία. Ξεκινάς από τη σκέψη πχ, φοβάμαι μην κάνω λάθος στη διεύθυνση που θα παραδώσω, η οποία σου προκαλεί άγχος. Μπαίνεις σε μια διαδικασία να ρωτήσεις ειλικρινά τον εαυτό σου γιατί φοβάσαι κάτι τέτοιο, τι θα γινόταν αν έκανες λάθος κλπ. Αφού βρεις την πραγματική αιτία που προκαλεί το φόβο/άγχος, απαντάς στον εαυτό σου με λογικά επιχειρήματα, όπως : δε γίνεται να κάνω λάθος, αφού έλεγξα τη διεύθυνση παράδοσης ήδη αρκετές φορές ή πριν χτυπήσω το κουδούνι θα ρίξω μια ματιά ακόμη να δω αν είναι σωστή διεύθυνση και όλα θα πάνε καλά. Καπως έτσι δουλεύει, και έπειτα αρχίζεις να το ξεπερνας. Ελπίζω να μη σε κούρασα

    Εστάλη από Vodafone Smart 4 turbo στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Δέσποινα Πολ View Post
    Θα σου απαντήσω, χωρίς να είμαι ειδικός, από την εμπειρία μου.
    Το να εκλογικεύσεις μια άσχημη σκέψη που σου προκαλεί άγχος για παράδειγμα, είναι μια διαδικασία. Ξεκινάς από τη σκέψη πχ, φοβάμαι μην κάνω λάθος στη διεύθυνση που θα παραδώσω, η οποία σου προκαλεί άγχος. Μπαίνεις σε μια διαδικασία να ρωτήσεις ειλικρινά τον εαυτό σου γιατί φοβάσαι κάτι τέτοιο, τι θα γινόταν αν έκανες λάθος κλπ. Αφού βρεις την πραγματική αιτία που προκαλεί το φόβο/άγχος, απαντάς στον εαυτό σου με λογικά επιχειρήματα, όπως : δε γίνεται να κάνω λάθος, αφού έλεγξα τη διεύθυνση παράδοσης ήδη αρκετές φορές ή πριν χτυπήσω το κουδούνι θα ρίξω μια ματιά ακόμη να δω αν είναι σωστή διεύθυνση και όλα θα πάνε καλά. Καπως έτσι δουλεύει, και έπειτα αρχίζεις να το ξεπερνας. Ελπίζω να μη σε κούρασα

    Εστάλη από Vodafone Smart 4 turbo στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τι να με κουράσεις??ίσα ίσα με βοηθάς πάρα πολύ..είσαι η μόνη που ασχολήθηκες ευχαριστώ πάρα πολύ...πολύ καλη ιδέα αυτή..όντως θα το εφαρμόσω το βράδυ που θα σχολασω..μπορεί να βοηθήσει έτσι δείχνει...χιλιά Ευχαριστω...να είσαι καλά...

    Υ.γ
    Ρε παιδιά μην απαντάτε όλοι μαζί δεν σας προλαβενω ένας ένας..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    My world
    Posts
    92
    Χωρίς καμία κριτική διάθεση θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με τον ίδιο τρόπο σκέψης, να καταλάβεις για ποιο λόγο σε ενόχλησε που δε σου απάντησε και κάποιος άλλος, και έγινες κάπως αγενής. Ο εαυτός μας έχει πολλά να μας πει, αν του δώσουμε λίγο χώρο, και τον ρωτήσουμε τι έχει να μας πει σε κάθε περίπτωση. Άλλωστε, κάνεις δε μας ξέρει καλύτερα από τον ίδιο μας τον εαυτό. Κάποια στιγμή, ένας ψυχολόγος μου είχε πει "ότι δε λέει το στόμα, το λέει το σώμα".
    Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο σκέψης καθημερινά για να καταλάβω τον πραγματικό λόγο που μου αρέσει κάτι, κάτι που με ενοχλεί κλπ, και πράγματι βοηθά. Καλή συνέχεια εύχομαι.

    Εστάλη από Vodafone Smart 4 turbo στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Δέσποινα Πολ View Post
    Χωρίς καμία κριτική διάθεση θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με τον ίδιο τρόπο σκέψης, να καταλάβεις για ποιο λόγο σε ενόχλησε που δε σου απάντησε και κάποιος άλλος, και έγινες κάπως αγενής. Ο εαυτός μας έχει πολλά να μας πει, αν του δώσουμε λίγο χώρο, και τον ρωτήσουμε τι έχει να μας πει σε κάθε περίπτωση. Άλλωστε, κάνεις δε μας ξέρει καλύτερα από τον ίδιο μας τον εαυτό. Κάποια στιγμή, ένας ψυχολόγος μου είχε πει "ότι δε λέει το στόμα, το λέει το σώμα".
    Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο σκέψης καθημερινά για να καταλάβω τον πραγματικό λόγο που μου αρέσει κάτι, κάτι που με ενοχλεί κλπ, και πράγματι βοηθά. Καλή συνέχεια εύχομαι.

    Εστάλη από Vodafone Smart 4 turbo στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ξέρεις γιατί ενοχλήθηκα κάπως???επειδή εγώ προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ τον καθένα..αλλά στα δικά μου θέματα πολύ λίγα άτομα περνούν μέρος μετρημένοι στα δάχτυλα κυριολεκτικά..ε και αυτό λίγο με πείραξε για να είμαι ειλικρινής..αλλά δεν τρέχει και κάτι...εγώ και πάλι θα συνεχίσω όπως ειμουν....
    Αλλά απτήν αλλη το είπα και λίγο χαρητολογοντας...
    Σε ευχαριστώ για όλα...ήταν πολύ χρήσιμες η συμβουλές σου πραγματικά...καλή συνέχεια και σε εσένα ..και πάλι ευχαριστώ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εκλογίκευση ειναι η εξής σκεψη: αν δεν αγχωθείς πολυ, διοτι ενα μικρο αγχος ειναι φυσιολογικό, τοτε η απόδοση σου στη δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι χειροτερη απο οταν θα αγχωθείς. Ουτε καν ιδια, θα ειναι παντα καλυτερη.
    Δεν αγχώνεσαι πχ μηπως δεν βρεις αυτη την οδο. Πηγαινεις σπλα να βρεις την οδο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Φίλε Γιώργο σε καταλαβαίνω έως ένα βαθμό και εγώ έχω πολύ άγχος στο θέμα δουλειά, με την διαφορά ότι εγώ έχω τελειώσει όλες τις δουλειές μου γιατί ήταν για λίγο διάστημα αυτό προβλεπόταν , αλλά μου άφησε τραύμα αυτό!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Χθες φοβήθηκα ότι δεν θα τα καταφέρω στη βραδυνή βάρδια 8-11 ..αλλά ευτυχώς όλα πηγανε καλά..βρήκα όλους τους οδούς..και μάλιστα δύσκολους οδούς...σήμερα δεν ξέρω...ελπίζω όλα να πάνε καλά..ουφ μια φορά να μάθω και αυτή τη δουλειά να υσηχασω.ειναι μέχρι να συνηθίσεις και να μάθεις τη δουλειά.... απορώ όμως οι άλλοι οι παλιοί πως ξέρουν όλες της διεύθυνσης απ ξω και ανακατοτα.
    Άμα δω ότι δεν γίνεται τα παρατάω και τελείωσε..αλλά το θέμα είναι δεν είναι η μοναδική δουλειά που θα παρατήσω λόγο άγχους..και δεν είναι λύση αυτή..άντε αυτή θα τη παρατήσω...με την επόμενη δουλειά τι θα κάνω??θα παρατήσω και εκείνη??μέχρι πότε??
    Σε γενικές γραμμές αυτό συμβενη..εντάξει μου τυχενουν και δουλειές που δεν με αγχωνουν καθόλου κάθονται θετικά στο μυαλό μου και εκεί καθομε χρόνια..
    Όπως στην πρώτη αποθήκη είδη δώρων έκατσα 1.5 χρονώ στην δεύτερη αποθήκη σχεδόν τρία χρόνια..στην εταιρία με τα διαφημιστικά 4 χρόνια...
    Αλλά έχω φύγει και από δουλειές μέσα σε μια μέρα η μέσα σε μια εβδομάδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Χθες φοβήθηκα ότι δεν θα τα καταφέρω στη βραδυνή βάρδια 8-11 ..αλλά ευτυχώς όλα πηγανε καλά..βρήκα όλους τους οδούς..και μάλιστα δύσκολους οδούς...σήμερα δεν ξέρω...ελπίζω όλα να πάνε καλά..ουφ μια φορά να μάθω και αυτή τη δουλειά να υσηχασω.ειναι μέχρι να συνηθίσεις και να μάθεις τη δουλειά.... απορώ όμως οι άλλοι οι παλιοί πως ξέρουν όλες της διεύθυνσης απ ξω και ανακατοτα.
    Άμα δω ότι δεν γίνεται τα παρατάω και τελείωσε..αλλά το θέμα είναι δεν είναι η μοναδική δουλειά που θα παρατήσω λόγο άγχους..και δεν είναι λύση αυτή..άντε αυτή θα τη παρατήσω...με την επόμενη δουλειά τι θα κάνω??θα παρατήσω και εκείνη??μέχρι πότε??
    Σε γενικές γραμμές αυτό συμβενη..εντάξει μου τυχενουν και δουλειές που δεν με αγχωνουν καθόλου κάθονται θετικά στο μυαλό μου και εκεί καθομε χρόνια..
    Όπως στην πρώτη αποθήκη είδη δώρων έκατσα 1.5 χρονώ στην δεύτερη αποθήκη σχεδόν τρία χρόνια..στην εταιρία με τα διαφημιστικά 4 χρόνια...
    Αλλά έχω φύγει και από δουλειές μέσα σε μια μέρα η μέσα σε μια εβδομάδα...
    Καλημέρα Γιώργο.
    Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για το θέμα του άγχους; Εννοώ έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Εγώ βοηθήθηκα πολύ από την ψυχοθεραπεία σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Αν καταφέρεις να διαχειριστείς το άγχος σου, όλα τα άλλα θέματα στην ζωή σου θα αρχίσουν να μπαίνουν σε σειρά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Καλημέρα Γιώργο.
    Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για το θέμα του άγχους; Εννοώ έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Εγώ βοηθήθηκα πολύ από την ψυχοθεραπεία σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Αν καταφέρεις να διαχειριστείς το άγχος σου, όλα τα άλλα θέματα στην ζωή σου θα αρχίσουν να μπαίνουν σε σειρά.
    Εγώ χειρότερα έγινα από τότε που πήγα σε ψυχολόγο, χωρίς βέβαια να θέλω να αποτρέψω τον φίλο μας τον Γιώργο να πάει καλά θα κάνει!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Καλημέρα Γιώργο.
    Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για το θέμα του άγχους; Εννοώ έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Εγώ βοηθήθηκα πολύ από την ψυχοθεραπεία σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Αν καταφέρεις να διαχειριστείς το άγχος σου, όλα τα άλλα θέματα στην ζωή σου θα αρχίσουν να μπαίνουν σε σειρά.
    Να σου πω την αλήθεια μόνο για το συγκεκριμένο θέμα πολλές φορές μου πέρασε απτό μυαλό να πάω σε έναν ειδικό μπας και βοήθησει λίγο χωρίς να μου δώσει φαρμακα....αλλά απτήν αλλη όμως δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο..αφού πολλά λεφτά ξοδεύω στον ανδρολογο μου θα το θέμα υπογονιμότητας..
    Ωστόσο το έχω μέσα στο μυαλό μου...έχω ένα φίλο ψυχολόγο..θα τον κάνω μια ερώτηση να μου δώσει μια γνώμη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Να σου πω την αλήθεια μόνο για το συγκεκριμένο θέμα πολλές φορές μου πέρασε απτό μυαλό να πάω σε έναν ειδικό μπας και βοήθησει λίγο χωρίς να μου δώσει φαρμακα....αλλά απτήν αλλη όμως δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο..αφού πολλά λεφτά ξοδεύω στον ανδρολογο μου θα το θέμα υπογονιμότητας..
    Ωστόσο το έχω μέσα στο μυαλό μου...έχω ένα φίλο ψυχολόγο..θα τον κάνω μια ερώτηση να μου δώσει μια γνώμη...
    Πίστεψε με φίλε μου, θα ανακουφιστείς πολύ. Ειλικρινά μετανιώνω για τα χρόνια που άφησα να πάνε χαμένα χωρίς να ζητήσω βοήθεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Πίστεψε με φίλε μου, θα ανακουφιστείς πολύ. Ειλικρινά μετανιώνω για τα χρόνια που άφησα να πάνε χαμένα χωρίς να ζητήσω βοήθεια.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα του κανω μια συζήτηση...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  2. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  3. ψυχολογική βία στο χώρο εργασίας
    By Sofia in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 02-09-2009, 19:18
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •